A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Mondjuk a Honvédségi vezetőkkel készített riportjaik jók - sokszor van benne új infó.
Fotóik néha jók, néha nem, a videóik gyengék.
Sok GoPros, életszagú videó kellene, amikor a néző is úgy érzi hogy ott ül harckocsiban, helikopterben, stb.
Ehelyett 10km-ről videózgatják, hogy pár szürek kis izé repked a távolban és néha durrogtat meg infracsapdát szór...
Hozzátéve meg azt is, hogy szerintem a Honvédelem.hu oldalon megjelenő írások olyan szárazak , hogy ha dohányoznék félnék rágyújtani az olvasásuk közben mert attól tartanék, hogy kigyulad a ház.....:)
 
W

Wilson

Guest
Azért kattintásvadász cimekben a portfolio sem rossz. Mondjuk ez sztem alap, mert az olvasottság számít. Nem kritikaként, tényként irtam, engem nem zavar.
Én a portfolio írásai közzül szinte csak a haditechnikával illetve biztonságpolitikával foglalkozó cikkeket olvasok, de én nem vettem észre, hogy kattintásvadász címekkel operálnak, pedig a kattintásvadász címeket és az ezzel operáló "újságírást" nagyon gyűlölöm......
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 907
8 215
113
A Honvédség lapjába is ír....
Ez igaz, hogy írok, de már akkor is írtam amikor a másik oldal volt hatalmon. (Szerintem a honvédelem össznemzeti ügy). Ugyanakkor írtam már az Air Forces Monthly-ba is, folyamatosan írok a The Aviation Magazine-ba is egy holland spotter újságba is. (régebben jóval gyakrabban de még most is néha szívességképpen az IHO-ba, valamint eddig Old Timer repülőgépekkel foglalkozó könyveket is írtam hármat. :)

Ami a meghívásokat illeti. A HM-nek van egy Sajtóosztály (mindegy éppen hogy nevezik), és ott nyilván vagyunk tartva, általában kapunk meghívókat. Ugyanakkor a COVID óta nincs rendszeres mondjuk úgy hírlevél, ahol kiválogathattuk, hogy hova lehet elmenni az adott héten és arra célzottan jelentkezzünk, illetve magáról az eseményről is célzott meghívókat kapunk.

A HM és a védelmi ügynökség nem él szimbiózisban a sajtókapcsolatokban, mindkét helyen mások a sajtóért, kommunikációért felelős személyek.

A harmadik dolog, hogy a COVID előtt jóval több lehetőség volt egyéni anyagok készítésére, tehát az adott újságíró kereste meg a sajtóosztályt, hogy erről-arról szeretne írni, fotózni. Ennek elbírálás most szigorúbb, amit értek is a járvány miatt meg nem is. Hiszen egy FFP-3 maszkban s lehet interjuzni, illetve ha X vagy Y helyen fotózol és melletted nincs 5-10 méterre valaki akkor miért ne lehetne az engedélyeket megadni.
Ugyanakkor ahhoz hogy engedélyt kapjon az ember, be is kell adni a kérelmet, és valami produktumot is érdeme lerakni.
A visszacsatolás is fontos dolog lenne (itt van mit fejlődni a HM-nél) tehát akiket meghívók azoktól el is várnám, hogy értékelhető dolgot írjanak (ami lehet szubjektív és nem is kell mindennek örülni), de amikor X vagy Y eseményről néhány ember fekrak X képet a közösség médiába az nem média, és nem újságírás.

Az is látható azonban, hogy a honvédség is probál a popularitás felé menni, hiszen egy szép Gripen, vagy leo2 stb. képre lájkolnak követnek stb. akár több 10 ezren vagy 100 ezren, egy szakmai cikket meg olvasnak 2000-en attól függ milyen médiában jelenik meg. A nyomtatottnál a példányszám is meghatározó...

Fúú ezekről én nagyon sokat tudnák írni, hogy mi lenne a megfelelő és mit kéne javítani.. Akik benn vannak a másik oldalon sokszor a fától nem látják az erdőt sajnos..
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 309
120 202
113
Ez igaz, hogy írok, de már akkor is írtam amikor a másik oldal volt hatalmon. (Szerintem a honvédelem össznemzeti ügy). Ugyanakkor írtam már az Air Forces Monthly-ba is, folyamatosan írok a The Aviation Magazine-ba is egy holland spotter újságba is. (régebben jóval gyakrabban de még most is néha szívességképpen az IHO-ba, valamint eddig Old Timer repülőgépekkel foglalkozó könyveket is írtam hármat. :)

Ami a meghívásokat illeti. A HM-nek van egy Sajtóosztály (mindegy éppen hogy nevezik), és ott nyilván vagyunk tartva, általában kapunk meghívókat. Ugyanakkor a COVID óta nincs rendszeres mondjuk úgy hírlevél, ahol kiválogathattuk, hogy hova lehet elmenni az adott héten és arra célzottan jelentkezzünk, illetve magáról az eseményről is célzott meghívókat kapunk.

A HM és a védelmi ügynökség nem él szimbiózisban a sajtókapcsolatokban, mindkét helyen mások a sajtóért, kommunikációért felelős személyek.

A harmadik dolog, hogy a COVID előtt jóval több lehetőség volt egyéni anyagok készítésére, tehát az adott újságíró kereste meg a sajtóosztályt, hogy erről-arról szeretne írni, fotózni. Ennek elbírálás most szigorúbb, amit értek is a járvány miatt meg nem is. Hiszen egy FFP-3 maszkban s lehet interjuzni, illetve ha X vagy Y helyen fotózol és melletted nincs 5-10 méterre valaki akkor miért ne lehetne az engedélyeket megadni.
Ugyanakkor ahhoz hogy engedélyt kapjon az ember, be is kell adni a kérelmet, és valami produktumot is érdeme lerakni.
A visszacsatolás is fontos dolog lenne (itt van mit fejlődni a HM-nél) tehát akiket meghívók azoktól el is várnám, hogy értékelhető dolgot írjanak (ami lehet szubjektív és nem is kell mindennek örülni), de amikor X vagy Y eseményről néhány ember fekrak X képet a közösség médiába az nem média, és nem újságírás.

Az is látható azonban, hogy a honvédség is probál a popularitás felé menni, hiszen egy szép Gripen, vagy leo2 stb. képre lájkolnak követnek stb. akár több 10 ezren vagy 100 ezren, egy szakmai cikket meg olvasnak 2000-en attól függ milyen médiában jelenik meg. A nyomtatottnál a példányszám is meghatározó...

Fúú ezekről én nagyon sokat tudnák írni, hogy mi lenne a megfelelő és mit kéne javítani.. Akik benn vannak a másik oldalon sokszor a fától nem látják az erdőt sajnos..
Én úgy érzem azért próbálnak nyitni az utóbbi pár évben. Ezt te hogy látod?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 707
6 483
113
Nem. A Lynx Gyalogsági harcjármű IFV - (Infantry Fighting Vehicle). A BTR lövészpáncélos (APC - Armored Personel Carrier). Nehézdandárba a gyalogsági harcjármű való.
Szerintem egyébként a közepes dandárba is Lynx kerül. És azért lesz csak közepes a neve, mert nem lesznek benne harckocsik. Ergo ott a Lynx a legfajsúlyosabb eszköz. De ez majd kiderül, hogy így lesz-e.
849f7e11144044fc21a13e792a2f4151.jpeg
nem így lesz
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 907
8 215
113
Én úgy érzem azért próbálnak nyitni az utóbbi pár évben. Ezt te hogy látod?
Jó kérdés. Ami érdekes számomra, hogy azonos arcokat láttam és most is látok sokszor az eseményeken, valahogy nagyon kevés fiatal van aki átvenné a stafétát. Az tény, hogy van egy nyitás szerűség, de ez ahogy írtam inkább a közösségi média felé nyitás. Lassan összemosódik a HM-nél a spotter és az újságíró, azon belül is a talán bután hangzik, de a sima újságíró (aki ma a Gidránról is, holnap meg a pusztanyesti obeliszkről), és a szakmai újságíró. A COVID ellenére is elég sok esemény volt amin résztvehettünk, tehát fotók és videók születhettek, azonban jóval kevesebb tényleges "szakmai" adatot kaptunk. Amit sok esetben az esemény mellé kapott dokumentum volt, az gyakran sima wikipedia, vagy a gyártó oldaláról egy copyright.
A cseheknél például egy hadgyakorlatnál részletesen bemutatják a résztvevő erőket, kik honnan hova. Külföldieket kiemelten. elmondják modjuk légierős gyakorlatnál, hány feladat, bevetés, mennyi lőszert használtak, mikor repültek, körzetekről térkép, mit kaptak a katonák a kantinban, hány zsemle fogyott, és persze kero a gépekbe. stb. Ott lehet általában a briefingen (persze csöndben maradsz és figyelsz)
Nálunk ez 2021-ben az EDA szervezésű kiképzésen volt egyedül, de itt meg a fényképezési lehetőség volt korlátozott. Aki nézi a blogomat, de másokét is, látható, hogy nagyon sok esetben "kerítésen" kivülről kell képeket gyártani, mert vagy egysíkú a fényképezési lehetőség, vagy bizonyos helyekre nem lehet menni (ilyenkor mindig biztonsági kérdésnek van feltüntetve, pedig nem az). A központi HM sajtó mellett Kecskemét és Szolnok is próbál szintén más-más módszerekkel, de sajtónapokat, spotternapokat tartani, amelyek jó kezdeményezések és ténylegesen fényképezés, videóház szempontjából nagyon jók. Szolnokon még bizonyos témákba egész jó prezentációkat is kaptunk. A fényképezési lehetőségek talán egy fokkal jobbak voltak Kecskeméten, de Szolnokon is lehetett szép képeket csinálni. Ami probléma az a nevében is benne van: Spotternap.

Éppen ennek ellentétje volt a Kecskeméti Repülőnap. Pénteken médianap lett a sajtó oldaláról "kierőszakolva" de azon kívül, hogy képeket lehetett készíteni éppen az veszett el, ami fontos lett volna. Nézők nélkül a lefedéseknél lévő beszerzett, beszerés alatt lévő, kiállítot járművek megtekintése, ott tényleges szakmai anyag készítésének lehetősége, beszélgetés a kiállítokkal gyártókkal. A Zrinyi haderőfejlesztési program esszenciája volt kiállítva és nem lehetett normális anyagot készíteni, mert nem tartottak szakmai napot. A közönséggel lehetett szombaton-vasárnap együtt valamit csinálni, ez pedig enyhén szólva nem optimális dolog.

Ugyanakkor ahogy fent is írtam, néha úgy néz ki hogy az új beszerzésekről és a honvédségről legyen sok propaganda fotó de nem sok info. Ami meg info, az inkább azonos tartalmak kicsit máshogy fogalmazva. Olyan propaganda szagúan. Én általában rendszerszemléletben, és persze saját szubjektivításom és tudásom foglyaként probálom a honvédséget, akár magyarországi, vagy NATO kontextusban, illetve az egész haderő is helikopter szemlélettel nézni, rendszerezni és nem csak harci-technikai paramétereket figyelembe venni. Ami fontos az ember, a humán erőforrás. A haderő fejlesztést pedig szintén rendszerszemléletben a költségvetéssel pld a látványsport kiadásokkal, a jelenlegi politikai elit céljaival, akár pozitív, akár negatív tapasztalatokkal, elgondolásokkal, ami akár téves akár igaz lehet.
Összességében úgy gondolom elindult valami a média területen is, és a mostani honvédség már nem a 2016 előtti amikor egy nagy klasszikus azt mondta, hogy rosszkedvű katonákkal nem lehet jó riportot készíteni. Most már van amiről lehet(ne) van amit lehet mutogati, bár a legtöbb még prototípus, meg majdani beszerzés..de mégis jóval több, mint előtte 2 évtizede.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 907
8 215
113
Félre ne értsd, nem kritikaként irtam.
Köszönöm amit írtál, nem annak gondoltam. Sajnos éppen az a borzalmas, hogy ez "kvázi" meglepetés. Most nézzük meg, hogy mi lenne, ha amerikában egy republikánus újságírót nem hívnának meg, vagy a Németeknél pártperefencia alapján válogatnának, vagy a brit munkáspárti újságok nem tudosíthatnának. Mert nálunk ez van. Én magamról úgy gondolkodok, mint Colin Powell volt az Öböl háború során. A díszpinty néger az amerikai tábornoki karban. Nos talán még 2-3 "ellenzéki" bár nem szeretem ezt a szót van akit talán meghívnak és/vagy talán elmegy a haderő eseményeire és talán produktum is van mögötte. Az ATV egy-két médiaszereplője a Népszava talán néha aztán vége a médiának. Ismét azért korrekció, hogy Én nem írok ellenzéki lapban, vagy on-line felületen (ha a Face nem annak tekinthető :).. A Haditechnikában próbálok mindent belpolt kizárni, egyedül a blogom az ami tükrözi néha kétségeimet.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 907
8 215
113

Mondjuk úgy, hogy lehetett volna, de végül győzőtt a józan ész, hogy a kerekes GyHJ bizony gyorsabban jut el Európában A-ból B-be, és még védettsége is hasonlóan biztosított.(ergo egy régi 105mm-es tanklöveg nyillövedéke úgy megy át a Pumán, Lynxen, Bradlay, Boxeren stb. mint libán a fos.. Az aktiv védelem ha működik, akkor van esély. Ja és a kerekes jármű üzemeltetése is olcsóbb, nem kell tréler hozzá.. páncéltörőrakétát meg lehet integrálni hozzájuk is. (ha éppen ne lenne).
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 309
120 202
113
Mondjuk úgy, hogy lehetett volna, de végül győzőtt a józan ész, hogy a kerekes GyHJ bizony gyorsabban jut el Európában A-ból B-be, és még védettsége is hasonlóan biztosított.(ergo egy régi 105mm-es tanklöveg nyillövedéke úgy megy át a Pumán, Lynxen, Bradlay, Boxeren stb. mint libán a fos.. Az aktiv védelem ha működik, akkor van esély. Ja és a kerekes jármű üzemeltetése is olcsóbb, nem kell tréler hozzá.. páncéltörőrakétát meg lehet integrálni hozzájuk is. (ha éppen ne lenne).
Mondjuk engem az zavar, hogy itt is fel kellett találnunk a spanyolviaszt és belemenni egy vadi új fejlesztésbe ahelyett hogy elmentünk volna a Patria-hoz. Remélem, hogy az az idő amire ez a projekt beérik nem fog majd később nagyon hiányozni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 419
113
Ezt érdekesnek találom, hogy téged nem hívtak mivel szerintem a magyar sajtóban te illetve ti írtok az egyik legszínvonalasabban a magyar haderőfejlesztésről....
Azért azt jegyezzük meg, hogy Vadon Jani ezzel az 5 mondattal megalapozta a Honvédség rádiós "arca" megtisztelő kinevezését.
Mert Bochkorék - bár Maróthékkal nagy cimbik - elsősorban lelkes amatőrök, de nyilvánvalóan fogalmatlanul "jé"-znek, meg "HÚÚÚ"-znak a tematikus műsorokban. Az inforádiós tegeződő Speedy Gonzalez-ről meg ne is beszéljünk! o_O
Jani meg zsebből előkapta a témát olyan szinten, hogy teljesen nyilvánvaló, hogy egy nagyságrenddel inkább képben van, mint bárki akit honvédségi PR közelébe engedtek.

Szolgálati közlemény:
Szóval kedves Maróth úr, legyen kedves némi személycseréket eszközölni az ügyben!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 242
33 753
113
Mondjuk engem az zavar, hogy itt is fel kellett találnunk a spanyolviaszt és belemenni egy vadi új fejlesztésbe ahelyett hogy elmentünk volna a Patria-hoz. Remélem, hogy az az idő amire ez a projekt beérik nem fog majd később nagyon hiányozni.
igyis ugyis kellene egy gidránnál nagyob 8x8 nál kisebb "filléres" kateegoria. egy gidrán 6x6 os 3-600 millioból felszereltségtől függően kijönne. muszaki vontató változat 250 ből is... Gidrán felfutásával még olcsobban is...
1 protogép ami maradna a gyárnál integrációs tesztekre. majd abba az évbe 9 továbbí jármű már jöhetne is.
3-3-3 darabszámos szériákba felépitményenként tesztelésre.
majd következőévbe a javított verzió kisszériás sorozatgyártása majd követkeező évben az elkészült új gyárba sorozatgyártásba tenni.
és betanítani rajtuk a 8x8 gyártosori munkásokat. ebbe a 9 évbe 9+1 60 150 es db számot legyáártani. amit ha kell még idő a 8x8 nak egy ujabb 150 es széria követhetne hazai felhasználásra esetleg export készletnek...

majd visszaszorúlhatna munkás betanulőó gyártosorrá évi 10-30 db számmal amit simán át lehetne venni még pár évig... egy pár állásos szerelő betanulós gyártósor akár.

szittyáknál tartalékosoknál elférne ahogy speciális felépítmények hordozására.

megcsinálná a helyet és a szaképzett gyártómunkásokat a 8x8 nak. és a már meglévő harcjármű épitő tapasztalatunkat is be lehetne vinni.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 242
33 753
113
van egy csomo dolog amit le kéne venni a btr ről is. de nem igényel csúcsteknikát. de még brd m röl is.
Mentő müszaki mentő sokféle felderítő olcsobb csapatszállító (VZF) akár müszaki járműnek (hisz aknavédett) müszaki csapatoknál az előny. 6x6 ba terhet is vihetne.anyagot. páncélozott ellátó járműnek sem utolsó aknavédelem miatt) nagyobb védelmet ad mint egy páncélozott teherautó így speciális felépitmény is elférne rajta.