A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 626
5 368
113
Meg lehet nézni az oroszok mire mennek sorozott katonákkal: szó szerint nem tudják "merre az előre" - a helyieket kérdezgetik erről és morájuk is a béka segge alatt van...
Nem tudom hogy most mire képezik ki az orosz katonákat, de amikor én voltam katona, ('85/86 Szombathely) akkor mi folyton a nyílt mezőn rohamoztuk meg az ellenséget. Városi harcot meg jelképesen tanultunk. Az orosz propaganda videókon ugyanazt látom, amit mi gyakoroltunk. Ha nem változott a kiképzésük, akkor nem csodálom hogy nem boldogulnak.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 227
4 678
113
Azért most látjuk hogy védekezni nem kellenek a csillirados harckocsik. Ha a Honvedseget nézzük, kell egy erős modern dandár de ennyi... modern IFV + Spike sokkal nagyobbat üt, valamint a drónok és a légierő amit nagyon kellene fejleszteni... valamit olyan erős légvédelmet a stratégiai laktanyakra, hogy ne tudják lenullazni 2 óra alatt cirkáló cuccokkal a Honvedseget... mondjuk ebből a szempontból Debrecen és Hodmezo qrva szar helyen van :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 741
113
Nem tudom hogy most mire képezik ki az orosz katonákat, de amikor én voltam katona, ('85/86 Szombathely) akkor mi folyton a nyílt mezőn rohamoztuk meg az ellenséget. Városi harcot meg jelképesen tanultunk. Az orosz propaganda videókon ugyanazt látom, amit mi gyakoroltunk. Ha nem változott a kiképzésük, akkor nem csodálom hogy nem boldogulnak.

A ma általam látott videón ,még annyit se tudnak, mint mi akkor. Egy harckocsi alegység, összetömörülve, behajt egy lakott részre. Nincsenek a lövegtornyok sündisznóállásban, ellenséget keresve, széthúzott oszlop helyett, teljesen tömör tömbben vannak, nemcsak egymás mögött, de még egymás mellett is. Örüljenek ,hogy az ukránok is bénáztak szerintem, mert a látottak alapján keveset lőttek ki.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 741
113
Azért most látjuk hogy védekezni nem kellenek a csillirados harckocsik. Ha a Honvedseget nézzük, kell egy erős modern dandár de ennyi... modern IFV + Spike sokkal nagyobbat üt, valamint a drónok és a légierő amit nagyon kellene fejleszteni... valamit olyan erős légvédelmet a stratégiai laktanyakra, hogy ne tudják lenullazni 2 óra alatt cirkáló cuccokkal a Honvedseget... mondjuk ebből a szempontból Debrecen és Hodmezo qrva szar helyen van :)

Háborús helyzetben, már a csapatok nem a laktanyákban vannak, hanem várakozási állásban. Az oroszok lejelentettek több mint 2.000 katonai objektumot, mint amit megsemmisítettek. Lehet ez igaz, de ott élőerő már nem nagyon lehetett.
 
  • Tetszik
Reactions: Rferi66 and Aladeen

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Azért most látjuk hogy védekezni nem kellenek a csillirados harckocsik. Ha a Honvedseget nézzük, kell egy erős modern dandár de ennyi... modern IFV + Spike sokkal nagyobbat üt, valamint a drónok és a légierő amit nagyon kellene fejleszteni... valamit olyan erős légvédelmet a stratégiai laktanyakra, hogy ne tudják lenullazni 2 óra alatt cirkáló cuccokkal a Honvedseget... mondjuk ebből a szempontból Debrecen és Hodmezo qrva szar helyen van :)
Azért azt tegyük hozzá hogy az orosz harckocsi valamint páncélozott jármű veszteségeknek egy részét az rpg-7 és rpg-29 közötti fegyverek okozták a területvédelmi valamint a "jobbos azov és társai szabadcsapatok" részéről.
Akármilyen is öreg harcos egy rpg-7 modern fejjel tud kellemetlenséget okozni.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 741
113
Azért azt tegyük hozzá hogy az orosz harckocsi valamint páncélozott jármű veszteségeknek egy részét az rpg-7 és rpg-29 közötti fegyverek okozták a területvédelmi valamint a "jobbos azov és társai szabadcsapatok" részéről.
Akármilyen is öreg harcos egy rpg-7 modern fejjel tud kellemetlenséget okozni.

BMP-1, 2, illetve a BMD harcjárművek ellenében, egyéb könnyűpáncélozott célok ellen, még az eredeti pg-7v gránát is ok.
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
705
1 950
93
De,pont hogy ennek a rovatnak a keretei közé kéne tartoznia.
Akkor rosszul fogalmaztam! A megoldás szerintem nem fogalmazható meg egy kommentben! Annyira összetett és bonyolult! Nyilván rengeteg “okosnak” tűnő dolgot tudnék írni, de még egy könyvbe sem férne bele az, ami leírhatna egy új, pozitív jövőképet. Az én tudásom, rálátásom ehhez jelentéktelen.
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 094
113
Akkor rosszul fogalmaztam! A megoldás szerintem nem fogalmazható meg egy kommentben! Annyira összetett és bonyolult! Nyilván rengeteg “okosnak” tűnő dolgot tudnék írni, de még egy könyvbe sem férne bele az, ami leírhatna egy új, pozitív jövőképet. Az én tudásom, rálátásom ehhez jelentéktelen.
Azért van a fórum,hogy összerajkuk ötleteinket,tudásunkat,és megvitassuk.Senki sem tud mindent,és senki sem tévedhetetlen.
És több hsz-t is lehet irni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 094
113
...és csak reméljük, hogy MG ezeket olvasva gyakrabban bólogat mint röhög! :D
Magam részéről remélem,hogy MG nem sokáig marad a helyén,mert egyáltalán nem vagyok elvarázsolódva a Z plantol.
Honvédelemre alkalmatlan,elavult elvek alapján összerakott jóindulatvásárlási program,szememben ez a Z plan.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 016
38 346
113
Magam részéről remélem,hogy MG nem sokáig marad a helyén,mert egyáltalán nem vagyok elvarázsolódva a Z plantol.
Honvédelemre alkalmatlan,elavult elvek alapján összerakott jóindulatvásárlási program,szememben ez a Z plan.
Nagyon nem vagyok a mostani vezetés rajongója, de MG-ről azért jobb a véleményem. Műszaki szempontból nézve egyik beszerzést sem tartom rossznak, sőt: többsége kifejezetten jó fegyver a maga kategóriájában. Az ipari rész vitathatóbb: a Gidrán helyi gyártásának gazdasági racionalításáról nem vagyok meggyőzve. Az RM lőszergyár jó ötlet. A Lynx is annaktűnik, bár most hogy boldog boldogtalan kap saját "gyárat" így picit elbizonytalanodtam, hogy a saját rendelés kifutása után mi lesz vele...
Mit kellett volna másképp csinálni szerinted?
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 094
113
Nagyon nem vagyok a mostani vezetés rajongója, de MG-ről azért jobb a véleményem. Műszaki szempontból nézve egyik beszerzést sem tartom rossznak, sőt: többsége kifejezetten jó fegyver a maga kategóriájában. Az ipari rész vitathatóbb: a Gidrán helyi gyártásának gazdasági racionalításáról nem vagyok meggyőzve. Az RM lőszergyár jó ötlet. A Lynx is annaktűnik, bár most hogy boldog boldogtalan kap saját "gyárat" így picit elbizonytalanodtam, hogy a saját rendelés kifutása után mi lesz vele...
Mit kellett volna másképp csinálni szerinted?
MG maga különben szerintem se rossz,csak az ügy,amit szolgál.
Ez a program egy NATO felajánlásra készült.Honvédelemre alkalmatlan.
Lynx "gyár" egy helyi összeszerelés,mindenkinek felajálják,ki kicsit is komolyabb mennyiséget rendel.De ami azt illeti,magának a járgánynak a megrendelésének módját is nagyon,megengedhetetlenül kockázatosnak tartom.Egyértelműen másodrangú szempont volt a honvédelem a rendelésnél,elsősorban jóindulatvásárlási célt szolgált.Egy nem is létező járművet rendeltünk.Olyan kockázat,mit minékünk nem szabadott volna felvállalni (ha végiglapozod,én sehol nem mondok semmit a Lynxről.Viszont nagyon várom a kengurú próbák eredményét.Lényegtelen,hogy nyer e,de lényeges,hogy hogyan teljesit).RM 8x8 meg ugyanez,csak méginkább.Gidránt meg simán hibának tartom.
"Nehéz" dd,az egy hh végi elvek alapján összerakott gépesitett dd.Szerintem a 90es évekbeli,Liddel Hart utánérzés önálló vegyes gépesitett-páncélos dd szervezet jobb volt (a világ vezető haderejei abba az irányba mozdultak el).
Szittya zl-ak igéretesek,majd meglátjuk,végül milyenek lesznek.
De legfőképpen nem látok egységes koncepciót.Ad hoc,pillanatnyi politikai érdekek szerinti "programot" látok.Mihut restaurálunk,hogy pusziszkodjunk Putyinnal,Lynxet rendelünk,hogy benyaljunk Merkelnek.Egy modernizált,hálozatba illesztehető felszereléssel ellátott Mihu ellen semmi kifogásom nem lenne,de ezek.....Egy rendes próbákon kivállasztott,igényeinkre szabot Lynx ellen se,de mi elöbb rendeltünk,minthogy lett volna mit kiprobálni.....
De legfőképpen,hol és mi van leirva Z plánban?Hol van letéve egy tervezet?Kedves adófizető,ilyen sereget képzeltünk el,ezért meg azért,és ezt igy kivánjuk létrehozni.
Semmi ilyesmi nincs,csak üres lózungok,meg átláthatatlan beszerzések.
 

L.O.B

Well-Known Member
2020. július 8.
2 145
7 607
113
A lőszer sebessége és az ebből fakadó védhetetlensége(APS-re is gondolva) miatt, meg azért is, mert menetből képes a tűzkiváltásra, stabilizált páncéltörő fegyverrel és nem utolsósorban bár maga a jármű ugyanúgy rohadt drága mint az IFV változat, de a lőszere tömegben is nagyságrendileg olcsóbb, mint a Spike.
Spike LR II-őt integrálnak a Lynxbe, annak van CAPS képessége(counter active protection system). Az hogy mozgás közben lehet e indítani spike-ot szerintem annyira nem érdekes mivel egy Lynx szinten páncélozott jármű eleve jobb ha elkerül minden ilyen helyzetet. Eleve a harckocsik mögött van a helye s nem mezőn keresztül vágtázva 3rd person snap shooting T-90-ket mintha CS-t játszana. Ez inkább a Leo 2a7+ helye, szerintem. De persze mindez csak a személyes véleményem s lehet hogy marhaság.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 062
33 094
113
Spike LR II-őt integrálnak a Lynxbe, annak van CAPS képessége(counter active protection system). Az hogy mozgás közben lehet e indítani spike-ot szerintem annyira nem érdekes mivel egy Lynx szinten páncélozott jármű eleve jobb ha elkerül minden ilyen helyzetet. Eleve a harckocsik mögött van a helye s nem mezőn keresztül vágtázva 3rd person snap shooting T-90-ket mintha CS-t játszana. Ez inkább a Leo 2a7+ helye, szerintem. De persze mindez csak a személyes véleményem s lehet hogy marhaság.
Egyáltalán nem marhaság-egyik helyzetben.Másikban meg az.
Itt a másik probléma.Egy elég szűk,és fals elképzelés van a fórumon a harcászatról,hadműveleti harcászatrol meg abszorút semmi.
Ez önmagában különben nem probléma.Magam 30 éve foglalkozom amatőr módra hadtörténelemmel,és csak karcolgatom a dolgokat.De mikor egy dd csak mint "nehéz" dd van hivatkozva,az jelzi,hogy a hivatkozónak fogalma sincs róla,mi a hadműveleti képességkülönbség egy gépesitett és egy páncélos dd között.Igy viszont hogy akar megitélni valamit,amit nem tud elhelyezni a harcászati/hadműveleti rendszerben?
De a Lynxek helyéről két példa,támadásban.
Hevenyészet védelem esetén a Leo megy (bár ilyen kis létszámarány esetén még igy is kockázatos) elől,és a Lynx követi,fedezi.
Kiépitett védelem esetén viszont a Lynx megy elől,és a Leo a támogató elem.
És ez csak két példa,védelemben lévő csapatok támadására.A harcászati-hadműveleti helyzetek lehetséges variációja meg az nyári égbolton látható csillagok számát közeliti....
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Magam részéről remélem,hogy MG nem sokáig marad a helyén,mert egyáltalán nem vagyok elvarázsolódva a Z plantol.
Honvédelemre alkalmatlan,elavult elvek alapján összerakott jóindulatvásárlási program,szememben ez a Z plan.
Nagyon nem vagyok a mostani vezetés rajongója, de MG-ről azért jobb a véleményem. Műszaki szempontból nézve egyik beszerzést sem tartom rossznak, sőt: többsége kifejezetten jó fegyver a maga kategóriájában. Az ipari rész vitathatóbb: a Gidrán helyi gyártásának gazdasági racionalításáról nem vagyok meggyőzve. Az RM lőszergyár jó ötlet. A Lynx is annaktűnik, bár most hogy boldog boldogtalan kap saját "gyárat" így picit elbizonytalanodtam, hogy a saját rendelés kifutása után mi lesz vele...
Mit kellett volna másképp csinálni szerinted?
MG maga különben szerintem se rossz,csak az ügy,amit szolgál.
Ez a program egy NATO felajánlásra készült.Honvédelemre alkalmatlan.
Lynx "gyár" egy helyi összeszerelés,mindenkinek felajálják,ki kicsit is komolyabb mennyiséget rendel.De ami azt illeti,magának a járgánynak a megrendelésének módját is nagyon,megengedhetetlenül kockázatosnak tartom.Egyértelműen másodrangú szempont volt a honvédelem a rendelésnél,elsősorban jóindulatvásárlási célt szolgált.Egy nem is létező járművet rendeltünk.Olyan kockázat,mit minékünk nem szabadott volna felvállalni (ha végiglapozod,én sehol nem mondok semmit a Lynxről.Viszont nagyon várom a kengurú próbák eredményét.Lényegtelen,hogy nyer e,de lényeges,hogy hogyan teljesit).RM 8x8 meg ugyanez,csak méginkább.Gidránt meg simán hibának tartom.
"Nehéz" dd,az egy hh végi elvek alapján összerakott gépesitett dd.Szerintem a 90es évekbeli,Liddel Hart utánérzés önálló vegyes gépesitett-páncélos dd szervezet jobb volt (a világ vezető haderejei abba az irányba mozdultak el).
Szittya zl-ak igéretesek,majd meglátjuk,végül milyenek lesznek.
De legfőképpen nem látok egységes koncepciót.Ad hoc,pillanatnyi politikai érdekek szerinti "programot" látok.Mihut restaurálunk,hogy pusziszkodjunk Putyinnal,Lynxet rendelünk,hogy benyaljunk Merkelnek.Egy modernizált,hálozatba illesztehető felszereléssel ellátott Mihu ellen semmi kifogásom nem lenne,de ezek.....Egy rendes próbákon kivállasztott,igényeinkre szabot Lynx ellen se,de mi elöbb rendeltünk,minthogy lett volna mit kiprobálni.....
De legfőképpen,hol és mi van leirva Z plánban?Hol van letéve egy tervezet?Kedves adófizető,ilyen sereget képzeltünk el,ezért meg azért,és ezt igy kivánjuk létrehozni.
Semmi ilyesmi nincs,csak üres lózungok,meg átláthatatlan beszerzések.


MG "csak" a döntéseket hajtja végre, keres/javasol megoldásokat.
Ezt --szerintem-- nagyon jól csinálja!!!

A NAGY baj a (szak-)politikai döntésekkel van, azok elsődleges célja nem katonai/honvédelmi, hanem politikai/túlélési célú!

...most éppen "szembe jött a valóság" semmi jóindulatot nem sikerült megvásárolni, a megváltozott politikai erőviszonyok miatt nem is képesek rá.

Egyedül Viktor "B-terv"-e miatt van (alig)mozgásterünk, amit Putyinnal az utolsó pillanatban --a realitásokat figyelembe véve-- "lezsírozott", ügyes politikus módjára.

A Z2026-nak pedig egy erős irányváltásra van szüksége, aminél --ha ügyesek-- ugyanúgy használják --valójában névleges-- oknak az ukrajnai válságot, mint ahogy "fű alatt" a németek korrigálták arra hivatkozva az atom-erőmű leállításaikat!!!

Ugyanezt "lazán" meg lehet tenni a Z2026-tal is, és végre a költség-hatékony önvédelmi haderő építés felé fordíthatják "Zrínyi2026 szekerét", az elhibázott "jóindulat-vásárlós" irány helyett!


U.I.: Ha nem vigyáznak, akkor a jelenlegi túlárazott piaci viszonyok között, gyorsan kihúzhatják az "folyamatos fejlődés/anyagi jólét" kártyát kormánypárt kezéből a --hosszú-távú--újraválasztási esélyeket eltüntetve és akár rendkívüli-választásos bukást okozva!!! ...óvatosan a Z2026 milliárdokkal!!! A nyugat pont most feji meg K-K-Európát további néhány év túlélése érdekében az ukrajna-i helyzetre hivatkozva sokszorosára árazott haditechnika miatt!!! ...az USA-val az élen, ahogy szokott lenni!


.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 944
5 069
113
Nagyon nem vagyok a mostani vezetés rajongója, de MG-ről azért jobb a véleményem. Műszaki szempontból nézve egyik beszerzést sem tartom rossznak, sőt: többsége kifejezetten jó fegyver a maga kategóriájában. Az ipari rész vitathatóbb: a Gidrán helyi gyártásának gazdasági racionalításáról nem vagyok meggyőzve. Az RM lőszergyár jó ötlet. A Lynx is annaktűnik, bár most hogy boldog boldogtalan kap saját "gyárat" így picit elbizonytalanodtam, hogy a saját rendelés kifutása után mi lesz vele...
Mit kellett volna másképp csinálni szerinted?
Pld vehettünk volna sokkal nagyobb darabszámban használt, olcsó technikát is, amire nem kell 8 évet várni. Mindenekelőtt önjáró löveget (pld. M109-et az egész Nato használja, több ezer van belőle), szerintem vehettünk volna vontatott tarackot is. Leo2A4-6-ot korábban volt bőven eladó. A németeknél többszáz db volt tartalékban. A hollandok éppen nem ajándékba adták a finneknek az A6-ot. Vehettünk volna sorozatvetőt, abból jó lett volna a használt is. Minden Nato tagállamban van 81 mm-es AV, mi miért nem vettünk? Olcsó, hatékony, ráadásul a saját cégünk gyártja talán a legjobbat.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 261
8 167
113
Elég sokszor mantrázta messzire távozott @krisss, hogy elég alapos költségelemzés alapján döntöttek az új eszközök beszerzése mellett. Ez szerintem is oké.
A mennyiséggel vagyok inkább elégedetlen, de nem láthatok a haderőtervezők fejébe, mit fogunk még beszerezni, mik a prioritások. Meg a zsé is korlátozott.... Mi nem vagyunk Bundesrepublik Deutschland, hogy kivágjunk az asztalra 100 milliárd eurót.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Sok hibát elkövettek.
  • Az ellenség tűzeszközeinek lőtàvolsagàn belül (20-25 km), már harc előtti alakzatban, század-, szakasz oszlopokban kellene mozogniuk nagy sebességgel. A saját erőkön keresztül.
  • Ha várható az ellenség tevékenysége (leszállás), akkor viszont már korábban illene szétbontakozni harcrendbe.
  • Az, hogy így összetorlódnak egy főútvonalon, az nagyon súlyos hiba.

Feltételezhető, hogy nem volt kellően előkészítve és biztosítva a (harci) menet.

Sokadszor! Drága az ilyen típusú tanulás...



Tanulság a hazai Z2026-újratervezőknek:

...már nem a (csupasz) high-tech --és ezzel arányos árú-- harckocsi a csatadöntő, hanem akár az "átlagos", de MEGFIZETHETŐ harckocsi, aminek a megspórolt árából létre lehet hozni a harckocsit "elrejtő" és neki célokat és célpontokat adó, percre-kész információs (drón-)hátteret!!!


Ironia ON:

Még több Leo-t, sokat, számolatlanul, semmi sem drága...

A nyugati selejt is jó lesz, csak jó drága meg "jóidulatos" legyen...
:hadonaszos:
:hadonaszos:
:hadonaszos:



Ironia OFF



.