A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Jó, ebben nincs semmi meglepő. Az okosok ott fönt mindig mocsok lassan határozzák el magukat. Egyébként lenne most is konténer...tranzitzónákban, nem is kevés.
Az a baj hogy azok a konténerek amik mehetnének napi licitben mennek tovább a szállítókhoz.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
szimplakonténerekre is szükség van ezek nagyrésze jöhetne a határról. @PFZ de mindenképpen kellene kiegészítés az esetleges nagyobb tömegek fogadására.
 
  • Tetszik
Reactions: PFZ

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Semmi konkrét... , sok politika... :(
"Ezt a bizonyos arányt (GDP 2%, saját megj.) ugyanis alapvetően jó technológiai alappal rendelkező hadseregekre találták ki, ahol időről időre pótolni kell a kifutó-kipontozódott modelleket, de nem nulláról kell felépíteni egyes képességeket, mint itthon. Ez is csak arra világít rá, hogy a 2000-es évek baloldali kormányzatai alatt történt brutális leépítéseknek – mint régi bűnöknek – hosszú az árnyéka. Az akkori honvédelmi vezetők döntési inkompetenciájának eredményeit még nagyon sokáig szenvedjük majd."

Nálam csak a zárszó maradt meg a 'sok politikából',...abban pedig teljesen korrektül utal az egykori 'balos' ámokfutásokra. Ezen szerintem nem kellene rágódnod, hogy rendre szóba hozza, hiszen nem a korábbi kormányok munkáját hivatott dicsérni a cikk, hanem a sajátját.
Azt meg letagadni, hogy Ő legalább tényleg kitartóan dolgozik a Z2026 projekten szerintem badarság... (nem azt mondom hogy tökéletes a munkája, de nagyon kellett már egy MG a honvédelem ügyének.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 175
113
Azt nyilatkozza ne várjunk nagyvolumenü bejelntéseket! Pedig őszre azért vártunk egy párat ami nem apróság!
Nem teljesen ezt mondta. A kevesebb ≠ nulla!

Szóval nem hiszem, hogy semmi ne lenne...A HX3-ban és Skyrangerben még hiszek - idén azért valamelyiket csak megrendelik.
Pláne hogy évekig kell várni a cuccokra...

Az "előttünk álló időszak" is lehet 1 hónap, 3 hónap vagy évek is. Szóval ez sem jelent sokat...
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 063
9 000
113
egy 1 db konténer amibe a határon vagy elszállásólva (hálókörlet). a mosokonyha már nem szimpla konténer mert ott már egybe vannak nyitva.
A tranzitban szigetelt, irodakonténerek, eüs konténerek, mosdó konténerek, haló konténerek, több konténeres (egybenyitott) klímatizált konténerek vannak.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
A tranzitban szigetelt, irodakonténerek, eüs konténerek, mosdó konténerek, haló konténerek, több konténeres (egybenyitott) klímatizált konténerek vannak.
tudom hol mi van.
de mint írtam 1500 db ra lenne szükség 1000 db is jó lenne. ha a teljes határon felszámólnád az összes konténer bázist és objektumot sem lenne elég. de az összes felszámólásáról egyenlőre szó sincs. Lehetne kezdeni a felszámolásra váró konténertelepekkel meg is van a helyük... de a fenti szám csak a tartalékos helyörségek igénye az aktív alakulatoknak is elég magas számba van igényük hasonlókra... még akkor is ha bakonyba csupa új gyártású konténer kerülne. számtalan lőtérre gyakorlótérre van tervezve kihelyezett konténer konténerkomplexum telepítése. emelett pot a szimplakonténerek iránt nagy az igény aktív alakulatoknál mert azok könyebben telpíthetőek és önmagukba képesek bizonyos szolgáltatásokat bíztosíítani (elektromos áram hűtés fűtés mert klímásak a szimplák túlnypmó többsége a határon)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and PFZ

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 674
15 326
113
Azt nyilatkozza ne várjunk nagyvolumenü bejelntéseket! Pedig őszre azért vártunk egy párat ami nem apróság!
Maróth is megmondta, hogy ez a 2% nagyon-nagyon kevés, hogy 0-ról új képességeket húzzunk fel, főleg a mostani drágulás mellett.
Ez az interjú sajnos ügyesen helyre tett minket, hogy "nagy" beszerzésekre ne is számítsunk.
Drón, skyranger, HX beszerzése elvileg biztos, de mégis lassan évek óta húzódik mindegyik. Rakétatüzérségről említés szintjén sem beszélünk, új vadászszázadról lassan álmodni sem merünk. De ha kisebb tételekről beszélünk, én már annak is örülnék, ha pl. komolyabb mennyiségű MANPAD (gondolom a Mistral játszik nálunk) beszerzését be tudnánk jelenteni. Fontos, de mégis olcsóbb képességről van szó.
Ez a rohadt covid+háború kombó sajnos nagyon betett a zrínyinek.
Abban viszont végre lehet pozitív változás, hogy a személyi felszerelés és a szervezeti felépítés terén előre tudunk lépni. Hátha Krisssnek lesz végre gatyája :)
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 467
18 523
113
Maróth is megmondta, hogy ez a 2% nagyon-nagyon kevés, hogy 0-ról új képességeket húzzunk fel, főleg a mostani drágulás mellett.
Ez az interjú sajnos ügyesen helyre tett minket, hogy "nagy" beszerzésekre ne is számítsunk.
Drón, skyranger, HX beszerzése elvileg biztos, de mégis lassan évek óta húzódik mindegyik. Rakétatüzérségről említés szintjén sem beszélünk, új vadászszázadról lassan álmodni sem merünk. De ha kisebb tételekről beszélünk, én már annak is örülnék, ha pl. komolyabb mennyiségű MANPAD (gondolom a Mistral játszik nálunk) beszerzését be tudnánk jelenteni. Fontos, de mégis olcsóbb képességről van szó.
Ez a rohadt covid+háború kombó sajnos nagyon betett a zrínyinek.
Abban viszont végre lehet pozitív változás, hogy a személyi felszerelés és a szervezeti felépítés terén előre tudunk lépni. Hátha Krisssnek lesz végre gatyája :)
Sok az ellentmondás a nyilatkozataiban! Pl hazai drón stratégiáról is beszélt békéscsabai gyártással! Hát szerintem azért az sem kis volumenű beszerzés lesz! HX3, Skyrange az oké! De itt van pl a teherautók cseréje! Rohadt sok kell belőle és ezt is csak úgy tudnám elképzelni, ha itthon gyártanánk! De nagy a csend!
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 063
9 000
113
tudom hol mi van.
de mint írtam 1500 db ra lenne szükség 1000 db is jó lenne. ha a teljes határon felszámólnád az összes konténer bázist és objektumot sem lenne elég. de az összes felszámólásáról egyenlőre szó sincs. Lehetne kezdeni a felszámolásra váró konténertelepekkel meg is van a helyük... de a fenti szám csak a tartalékos helyörségek igénye az aktív alakulatoknak is elég magas számba van igényük hasonlókra... még akkor is ha bakonyba csupa új gyártású konténer kerülne. számtalan lőtérre gyakorlótérre van tervezve kihelyezett konténer konténerkomplexum telepítése. emelett pot a szimplakonténerek iránt nagy az igény aktív alakulatoknál mert azok könyebben telpíthetőek és önmagukba képesek bizonyos szolgáltatásokat bíztosíítani (elektromos áram hűtés fűtés mert klímásak a szimplák túlnypmó többsége a határon)
Oké, azt a hozzászólást nem olvastam ahol konkrét számot írtál. Nem kötözködni szeretnék. Valóban, 1500 konténer nincs kéznél, piszok nagy szám.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 175
113
Sok az ellentmondás a nyilatkozataiban! Pl hazai drón stratégiáról is beszélt békéscsabai gyártással! Hát szerintem azért az sem kis volumenű beszerzés lesz! HX3, Skyrange az oké! De itt van pl a teherautók cseréje! Rohadt sok kell belőle és ezt is csak úgy tudnám elképzelni, ha itthon gyártanánk! De nagy a csend!
Valaki itt írta múltkor, hogy a Rábánal most nagy felújítások, beruházások zajlanak, szóval lehet hogy a teherautó projektet készítik elő...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 175
113
Maróth is megmondta, hogy ez a 2% nagyon-nagyon kevés, hogy 0-ról új képességeket húzzunk fel, főleg a mostani drágulás mellett.
Ez az interjú sajnos ügyesen helyre tett minket, hogy "nagy" beszerzésekre ne is számítsunk.
Drón, skyranger, HX beszerzése elvileg biztos, de mégis lassan évek óta húzódik mindegyik. Rakétatüzérségről említés szintjén sem beszélünk, új vadászszázadról lassan álmodni sem merünk. De ha kisebb tételekről beszélünk, én már annak is örülnék, ha pl. komolyabb mennyiségű MANPAD (gondolom a Mistral játszik nálunk) beszerzését be tudnánk jelenteni. Fontos, de mégis olcsóbb képességről van szó.
Ez a rohadt covid+háború kombó sajnos nagyon betett a zrínyinek.
Abban viszont végre lehet pozitív változás, hogy a személyi felszerelés és a szervezeti felépítés terén előre tudunk lépni. Hátha Krisssnek lesz végre gatyája :)
Kérdés hogy MG-nél mi a nagy volumen...
24-48 HX3 löveg, ami elvileg PZH árának felébe kerül és részben itt készülne lehet, hogy nem "nagy" bejelentés.
12-24 Skyranger sem biztos hogy az...
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 340
35 175
113
Amúgy zárójelbe megjegyzem a tisztelt egybegyűlteknek, hogy jövögetni fognak a bejelentések a "gyorsításról" folyamatosan innentől.
@krisss továbbra is fenntartod, hogy lesz témánk ősszel az újra és újra előjövő "barkácsoláson" kívül? :)
Szerintem mi lehet MG értelmezésében a "nagy bejelentés" és mi nem?
"Mire gondolt a költő"? :D
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 674
32 303
113
Oké, azt a hozzászólást nem olvastam ahol konkrét számot írtál. Nem kötözködni szeretnék. Valóban, 1500 konténer nincs kéznél, piszok nagy szám.
igen a teljes seregnek cca 10.000 koténerre lenne igény. a meglévőek melett... de ebbe a számba benne van a járási kis helyőrségek igénye is. (ami egy kb családiház méretű helyőrség egy nagyobb udvarral "kertel" ami konténerekkel meg van bővítve. az épületben történne a napi munkavégzés a konténerekbe raktározás történne és különleges esetekben használatba vétel igény szerint időszakosan. de egyenlőre a megyeszékhelyek nagyobb helyőrségei sem épűltek ki...
megkezdeni jók lennének a tranzit konténerei de a teljes igény kielégítésére kevés.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and PFZ

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 467
18 523
113
@krisss továbbra is fenntartod, hogy lesz témánk ősszel az újra és újra előjövő "barkácsoláson" kívül? :)
Szerintem mi lehet MG értelmezésében a "nagy bejelentés" és mi nem?
"Mire gondolt a költő"? :D
Ha a költő egy csillagromboló flotta felállítására érti, akkor ezek mind kis volumenűek! Nyilván :eek: :rolleyes:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 477
113
"Ezt a bizonyos arányt (GDP 2%, saját megj.) ugyanis alapvetően jó technológiai alappal rendelkező hadseregekre találták ki, ahol időről időre pótolni kell a kifutó-kipontozódott modelleket, de nem nulláról kell felépíteni egyes képességeket, mint itthon. Ez is csak arra világít rá, hogy a 2000-es évek baloldali kormányzatai alatt történt brutális leépítéseknek – mint régi bűnöknek – hosszú az árnyéka. Az akkori honvédelmi vezetők döntési inkompetenciájának eredményeit még nagyon sokáig szenvedjük majd."

Nálam csak a zárszó maradt meg a 'sok politikából',...abban pedig teljesen korrektül utal az egykori 'balos' ámokfutásokra. Ezen szerintem nem kellene rágódnod, hogy rendre szóba hozza, hiszen nem a korábbi kormányok munkáját hivatott dicsérni a cikk, hanem a sajátját.
Azt meg letagadni, hogy Ő legalább tényleg kitartóan dolgozik a Z2026 projekten szerintem badarság... (nem azt mondom hogy tökéletes a munkája, de nagyon kellett már egy MG a honvédelem ügyének.)
Nem erre gondoltam. Hanem arra, hogy az egész interjú inkább (védelem)politikai államtitkári megközelítésű.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97 and Venom85

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nem figyelitek MG bejelentéseit, az a baj.
Talán tavaly mondta valamelyik interjúban, hogy a lövészek személyi felszerelését rendbe kell rakni és rá kell állni komolyabban a BMS-re. És lesz egy ilyen időszak, amikor majd a fórumlakók azt fogják észrevenni, hogy mintha megállt volna a bejelentés dömping, pedig dolgoznak, csak ez nem lesz látványos.

Hogy hol hangzott ez el, nem tudom visszakeresni. De a jelenlegi helyzet épp rímel arra, amit akkor mondott. Vegyük számba! Jelenleg fut a közepes helikopter program, a PZH-k, a Leopárdok, NASAMS és más radarok, török kocsik, idén vártunk volna Lynxet.
Ez ha jól számolom 7 program, melyre komoly pénzeket kell kiadni. Vagy valamit kihagytam?
És akkor ehhez jön hozzá a műhold program és az egyéni felszerelés. Gondolom Dudi bakancsát nem 6 évre elhúzva akarják kifizetni, mert lerohad a lábáról akkor.