A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 283
113
A tartalékos rendszer legnagyobb fogyatekossaganak a tartalékos veterán zaszloaljak hiányát tartom (nem az nem elég hogy a tisztek fotisztek a nyugdíjuk x % áért elmennek onkentesnek)
Toborzó iroda elég sok van országszerte a veteránok fegyvereit ott kellene tárolni. A lényeg az lenne hogy a volt szerződéses katonák egy helyre kerüljenek egy alalulathoz onekik nem kellene másfél két hónapos bohockikepzesen résztvenni. beepitenem az eletpalya modell részébe. nagyjából megyénként egy szakasz veterán osszejonne. A finanszirozas lehetne kicsit magasabb mint egy mondjuk fosulise aki a plusz pontokert van bent vagy a diakhitele miatt plusz tb fizetés behivas természetesen előtte meghatározott időre és nem laktanya és epuletugyeleti szolgálatra behivni őket hanem osszekovacsolasokra továbbképzésére. A szerdzsok tapasztalata hatalmas kincs.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Jah, az sg-n is megírta az más.

Még körvonala sincs az egésznek, de már tudjuk a frankót, sőt, még mélyen szántó szakmai véleményt is formálunk róla. Ehhez csak gratulálni tudok.

Az egészséges szakmai rivalizálást, féltékenységet megértem, de azért lássuk már be, hogy a honvédségre alapozni a hon védelmét enyhe eufemizmus. Sajnos bebizonyosodott, hogy egyes tagjainak szakmai kvalitása ellenére mint rendszer elég betegesen működik és a még rá bízott javak esetében minimum a hűtlen kezelés, de akár a hazaárulás is megállná a helyét. Azt is láthatjuk, hogy nem feltétlenül forráshiány van, mert sok esetben olyan szakmai kérdésekre sem tudott megfelelő szakmai választ adni, amik nem anyagi kérdések, illetve nem terheltek volna meg semmiféle költségvetést. Így, ha azt kapná -mint szervezet!- ami neki jár, akkor nem plusz elherdálandó milliárdokat, hanem kellő vastagságú sóréteget kellene kapnia -sajnos.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 962
123 592
113
A korkedvezmenyes nyugdujat meg sem hallottam. Erre most olyan pipa vagyok, hogy itt helyben felrobbanok es szamolni kezdem a szuzeket. Inkabb atugrom ezt a reszt.

Azert "teruletvedelmi"-nek indul a dolog, hogy mindenkinek a lakohelyehez kozel legyen a kepzesi es gyakorlatozasi hely. Aztan ott vetik be ahol szukseg van ra. A honvedsegnek szuksege van a lakossagi tamogatasra es egy komolyabb bazisra. Elvileg ez egy piramis rendszer lenne (termeszetes kijarattal a civil elet fele), de nalunk inkabb amolyan elcseszett hordo alaku. Ezen mindenkepp valtoztatni kell. Ha tovabbra is az alhadnagyi illetve az ormesteri rangtol szamit valaki katonanak, akkor hianyzik az a mennyisegi alap amibol a minosegi kovetelmenyek szerint lehet tovabb valogatni. Ott tartunk ma, hogy egy pszh-ra sem tud a honvedseg jarmuvezetot talalni, mert nincs ahonnan valogasson.
A ruhazaton most dolgoznak.
A kedvezmenyek kozul a lakhatasit es az oktatasit tamogatom. A tobbit nem. A fizetesnek kell rendben lenni, nem az extra kedvezmenyeknek. Egyebkent pedig olyan szakmak kepzeset kell tamogatni (mernok, informatika, stb.) amivel a honvedsegi palya utan is jol meg tud elni az ember.. (En az orvosi mellet erdeklodtem a honvedsegi tamogatas es palya irant, de csak nevetseges ajanlatokkal talalkoztam. Erre meg ma azt hallom, hogy hianyzik a szakember a katonai eu-bol. Inkabb nem mondok semmit...)
Nem torvenyszeru az sem, hogy az alacsonyabb rendfokozattal rendelkezoknek a profi katonak levetett gonceit es eszkozeit kell hasznalnia. Furcsa, de ilyen hozzaallassal szerintem meg fog bukni ez a kedvezmenyezes. Amit a vizfej jatszott el korabban a katonakkal, azt most a katonak jatszak el a tartalekosokkal. Ciki.


Az a baj, hogy a ruházaton is csak dolgoznak csak éppen megakadt az egész.... Lehet, hogy még jópár évre. Én csak azt mondom amíg az 1 éves fluktuációs időn javítani mert kb addig van bent az átlag közkatona. És ezen az alapon nem lehet hadsereget építeni, nem lehet kiképzést folytatni, minden évben újra kell kezdeni az oktatást és magasabb professzionális szintre nincs aki eljusson mert otthagyják az egészet. A képzési gyakorlatozási lehetősége még a rendes állománynak sem biztosított, maga a képzési rendszer sincs a helyzet magaslatán. Szimulációs anyagok nincsenek, a gyakorlótereken kiépített szimulációs rendszer meg szétrohadt. A régi katonák most menekülnek el mert nincs normális pihentetés a missziók és a határ mellett. Azt a tapasztalatot amit ezzel veszít a Honvédség kb 1 évtized lesz újjáépíteni ha egyáltalán. Először valósuljon meg a fejreállt állománytábla helyreállítása és viszonyok rendbe tétele mert addig a tartalékos rendszer is csak homokra épült ház. A képzési támogatásokban egyetértünk .
A korkedvezményes nyugdíjat meg azért tartom szükségesnek, mert a legénységi állományban szolgálók ne futkozzanak teljes felszerelésben 60 évesen a prérin (ezt a rendőrségnél is szorgalmaznám) valamint így sok teljesen felesleges tisztet akik bent maradtak a régi érából el lehetne tenni nyugdíjba és fiatalabbak át tudnák venni a helyüket (akik rendelkeznek nemzetközi tapasztalatokkal, stb) mivel jelenleg az előmeneteli rendszer őrnagy fölött befagyott egy kissé nagyon sok sok az őrnagy meg az alezredes akiktől ezzel meg lehetne szabadulni, főleg ha szakmailag inkompetens.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 962
123 592
113
Az a baj, hogy a ruházaton is csak dolgoznak csak éppen megakadt az egész.... Lehet, hogy még jópár évre. Én csak azt mondom amíg az 1 éves fluktuációs időn javítani mert kb addig van bent az átlag közkatona. És ezen az alapon nem lehet hadsereget építeni, nem lehet kiképzést folytatni, minden évben újra kell kezdeni az oktatást és magasabb professzionális szintre nincs aki eljusson mert otthagyják az egészet. A képzési gyakorlatozási lehetősége még a rendes állománynak sem biztosított, maga a képzési rendszer sincs a helyzet magaslatán. Szimulációs anyagok nincsenek, a gyakorlótereken kiépített szimulációs rendszer meg szétrohadt. A régi katonák most menekülnek el mert nincs normális pihentetés a missziók és a határ mellett. Azt a tapasztalatot amit ezzel veszít a Honvédség kb 1 évtized lesz újjáépíteni ha egyáltalán. Először valósuljon meg a fejreállt állománytábla helyreállítása és viszonyok rendbe tétele mert addig a tartalékos rendszer is csak homokra épült ház. A képzési támogatásokban egyetértünk .
A korkedvezményes nyugdíjat meg azért tartom szükségesnek, mert a legénységi állományban szolgálók ne futkozzanak teljes felszerelésben 60 évesen a prérin (ezt a rendőrségnél is szorgalmaznám) valamint így sok teljesen felesleges tisztet akik bent maradtak a régi érából el lehetne tenni nyugdíjba és fiatalabbak át tudnák venni a helyüket (akik rendelkeznek nemzetközi tapasztalatokkal, stb) mivel jelenleg az előmeneteli rendszer őrnagy fölött befagyott egy kissé nagyon sok sok az őrnagy meg az alezredes akiktől ezzel meg lehetne szabadulni, főleg ha szakmailag inkompetens.

Pillanatnyilag bármit is képzelsz a létszámhiányról a valóság rosszabb.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Én lefogadom, hogy a tartalékos rendszer is csak kinevelné a saját vízfejét, illetve ezzel próbálnák a meglévőt igazolni. Be lehet majd suvasztani a -természetesen jól tejelő- magas beosztásokba a sok csókos bukott katonatisztet, akiket nem sikerült elsüllyeszteni eddig még egy állami cégnél sem. Illetve menne az álláshalmozás ezerrel. Katasztrófavédelem 2.

A másik meg a "szellemkatonák" megszaporodása lenne. Sok haver, meg rokon bekerülne a rendszerbe, élvezné mondjuk az adójóváírás előnyét(kicsi is számít:D). Közben meg nem, hogy egy gyakorlaton/árvízvédelemben/hólapátolásban/betonozásban nem vett részt, de még az alap kiképzést sem végezte el, kisujját nem mozdítaná érte.
Persze lehet csak én vagyok ilyen gyanakvó.

Majd ha lesz normális hadseregünk, infrastruktúrával, felszereléssel, meg a GDP legalább 1,5 százaléka lesz költve honvédelemre, majd akkor lesz érdemes ilyeneken gondolkodni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and sirdavegd

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
A korkedvezményes nyugdíjat meg azért tartom szükségesnek, mert a legénységi állományban szolgálók ne futkozzanak teljes felszerelésben 60 évesen a prérin (ezt a rendőrségnél is szorgalmaznám)
Ez a problema mindenhol felmerul, ahol akar csak reszben is fizikai munkat kell vegezni. De nem a korai nyugdij a megoldas erre. Akkor korabban mehetne nyugdijba a komuves, az arufeltolto es az apolo stb. is. Szerintem az egyeduli megoldas a munka melletti tanulas tamogatasa lehet.
(Ezeket a tulterheleses fizikai fejlesztoket meg vegleg abba kellene hagyni. Ez egeszsegugyileg sem elfogadhato. Inkabb tartson evekkel tovabb a kepzes, vagy kezdjek fiatalabb korban, de ne hasznalodjon mar el a szerencsetlen a felkeszites kozben.)

valamint így sok teljesen felesleges tisztet akik bent maradtak a régi érából el lehetne tenni nyugdíjba ... akiktől ezzel meg lehetne szabadulni, főleg ha szakmailag inkompetens.
Erre a problemara nem ez a valasz. Megertem hogy szukseget erzed szabadulni toluk, de ne igy.

Pillanatnyilag bármit is képzelsz a létszámhiányról a valóság rosszabb.
Off
Pedig de. Az eu-ben megtapasztaltam. Tudom milyen az, ha nincs eleg ember. Sajnos napi szinten azt is lattam, hogy milyen az, amikor beut a baj... es nincs ember.
On

Én csak azt mondom amíg az 1 éves fluktuációs időn javítani mert kb addig van bent az átlag közkatona. És ezen az alapon nem lehet hadsereget építeni, nem lehet kiképzést folytatni, minden évben újra kell kezdeni az oktatást és magasabb professzionális szintre nincs aki eljusson mert otthagyják az egészet.
Csak egy otlet: Az ujoncokhoz valo hozzaallason is valtoztatni kellene. Mondjuk ez sok munkahelyre igaz, foleg az allamiakra . (Sajat tapasztalat. Sokat tudnek meselni.) Ha ehhez meg hozzaveszem, hogy nalatok parancsuralmi rendszer van... Hat, egyaltalan nem csodalkozom az ilyen merteku elvandorlason. A penz onmagaban ezt nem oldana meg.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Csak egy otlet: Az ujoncokhoz valo hozzaallason is valtoztatni kellene. Mondjuk ez sok munkahelyre igaz, foleg az allamiakra . (Sajat tapasztalat. Sokat tudnek meselni.) Ha ehhez meg hozzaveszem, hogy nalatok parancsuralmi rendszer van... Hat, egyaltalan nem csodalkozom az ilyen merteku elvandorlason. A penz onmagaban ezt nem oldana meg.

Jah kb a felét el kéne zavarni mert semmirevalók!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Igen, erre a hozzaallasra celoztam. :D
(En mar felnott vagyok, jot rohogok az ilyenen. De a 18-25 evesek kozott nem tudom ki az akit ez motivalni tudna.)


Tudod az aki képtelen 12 órát fennmaradni meg sétálni pár száz métert 0,5-1 óránként az semmire való.És ez csak egy a legaktuálisabb dolog közül.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Mindeképpen jó irány a területvédelmi elvre alapozott önkéntes haderő, mert akármennyire is jól felszerelt és képzett legyen, 5000 fő nem tud ott lenni mindenhol.
A MH eddig területvédelem helyett csak missziózásra volt jó (Afganisztánba, Irakba, Koszovóba stb.), oda megfelelt a kis létszámú jól képzett haderő. Viszont a MH feladata nem az USA/NATO oldalán való missziózás lenne idegen országokba, hanem Magyarország területének védelme.
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 757
3 983
113
Ezeknek elmentek otthonról miközben messzire gurult a gyógyszer...

1. Dugós puskával fognak majd szolgálatot adni? A meglevő minimális papíron harcoló erőknek nincs kb. semmilyük sem, amit a modern harctéren komolyan lehetne venni...

2. Ha megint a 0 felszerelés mellett lesz egy rakás ember a rendszerben, akkor azok költsége megint csak a meglevő erők eszközzel történő ellátását akdályozza meg.

3. Az én véleményem szerint az árvízi védekezés nem a Honvédség feladata még, ha ahhoz szükség esetén helikoptert ad. A katona nem homozsák töltésre való...

Ez csak belpolitikai faszság a sok turbómagyanak és olyan lelkületű emernek, aki szerint még a sorkatonaság felszámolása is hiba volt, akik azt hiszik, hogy a Honvédség feladata nevelni is.

Már elnézést a hangnemért, de enneki kurvára semmi értelme. Majd ha látok legalább egy 1,5 dandárt korszerű felszereléssel teljes állomány tábla szerint feltölteve, gyakorlatokra járni és azt, hogy a MH-ban nincs 4 db egy csillagos NATO tábornoknál több egy ekkora erőhöz (vagy azzal ekvivalens) majd akkor talán komolyan veszek bármilyen szándékot. Addig bohóckodás az egész...

Még így is az lenne, hogy dandárokat vezetne egy olyan személy, akik normális esetben más országban hadosztályt vezényel...
1. Lesz puska a szolgálathoz, ha kell. Ellenben felvilágosíthatnád a nagyérdeműt a modern harctérről, amiben hatalmas tapasztalatot szereztél.

2. ?????

3. A sorkatonaságot egyedül te kevered ide, hogy legyen miről durván kioktató módon véleményt alkotnod egy kezdeményezésről.

Én pedig szeretnék olyat látni, hogy a nintendó lovagok évente felfrissítenék katonai ismereteiket a terepen és leereszkednének a halandók közé, hogy lássák hogyan működnek a dogok a valóságban.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Tudod az aki képtelen 12 órát fennmaradni meg sétálni pár száz métert 0,5-1 óránként az semmire való.És ez csak egy a legaktuálisabb dolog közül.
Tudom milyen az, ha valaki alkalmatlan egy munkara, de ez csak a serpenyo egyik fele. A masik feleben meg ott van a kozvetlen munkatarsak, oktatok es a vezetok hozzaallasa is. Ne tagadjuk ez is hagy nemi kivannivalot maga utan. Es akkor finoman fogalmaztam...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 962
123 592
113
A 2. alatt arra gondol, hogy a amíg a jelenlegi állomány is a hetvenes évek színvonalán van felszerelve és abból is gyéren, addig nem igen van értelme elkezdeni.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 962
123 592
113
Tudom milyen az, ha valaki alkalmatlan egy munkara, de ez csak a serpenyo egyik fele. A masik feleben meg ott van a kozvetlen munkatarsak, oktatok es a vezetok hozzaallasa is. Ne tagadjuk ez is hagy nemi kivannivalot maga utan. Es akkor finoman fogalmaztam...

Az újoncok jórészt azért is távoznak mert a toborzó irodában nagyon nem úgy festik le az MH-t mint amilyen valójában és főleg nem olyan az egész mint ahogy egy modern hadsereget elképzelik és ez akkora kultúrsokkot okoz, hogy a rozsdakupacok és romos épületek láttán nagyon sokan elhúznak pár hónapon belül. Mint mondtam, itt jön képbe a munkaerő megtartó képesség.
 
  • Tetszik
Reactions: therob