A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
A 2. alatt arra gondol, hogy a amíg a jelenlegi állomány is a hetvenes évek színvonalán van felszerelve és abból is gyéren, addig nem igen van értelme elkezdeni.

De van. Még fegyverek hiányában is lehet oktatni az elméleti alapokat, alakzatokat, lehet erősíteni a fizikumot, lehet gyakorolni küzdősportokat és a fegyelmet.
A fegyverszállítmányok (kézifegyverek) bármely pillanatban megérkezhetnek pár vasúti szerelvénnyel, de ha nincs kiknek kiosztani azokat, mert nincs elég (szellemileg, fegyelmileg, fizikálisan) alkalmas ember, akkor kész, vége, mert azokat nem tudod felfejleszteni pár hét, esetleg hónap alatt, ha már helyzet van.
Ráadásul a felszerelés utolsó előtti pillanatban történő beszerzése mellett szól az is, hogy addig nem vádolható Magyarország azzal, hogy komolyan fegyverkezne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
De van. Még fegyverek hiányában is lehet oktatni az elméleti alapokat, alakzatokat, lehet erősíteni a fizikumot, lehet gyakorolni küzdősportokat és a fegyelmet.
A fegyverszállítmányok (kézifegyverek) bármely pillanatban megérkezhetnek pár vasúti szerelvénnyel, de ha nincs kiknek kiosztani azokat, mert nincs elég (szellemileg, fegyelmileg, fizikálisan) alkalmas ember, akkor kész, vége, mert azokat nem tudod felfejleszteni pár hét, esetleg hónap alatt, ha már helyzet van.
Ráadásul a felszerelés utolsó előtti pillanatban történő beszerzése mellett szól az is, hogy addig nem vádolható Magyarország azzal, hogy komolyan fegyverkezne.


Lehet oktatni autóvezetést autó nélkül is.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Lehet oktatni autóvezetést autó nélkül is.

Most hiába gúnyolódsz, de az autósiskolákba is először kezdődik a dolog:

1. a fizikai alkalmassággal,
2. az elméleti oktatással (KRESZ), műszaki ismeretekkel

és csak UTÁNA jön az autó.

Ha teszemazt, beszerzel egy halom Ferrari-t, egy országszerte csak egy halom suttyó van, aki nem tudja vezetni, akkor semmit nem csináltál.

Az 5000 főnyi "elit" haderőt meg megint a hajadra kenheted, mert 5000 fő egy közepes megyeszékhelyet nem tudna megvédeni, akármilyen csoda felszereléssel rendelkezik is.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Az újoncok jórészt azért is távoznak mert a toborzó irodában nagyon nem úgy festik le az MH-t mint amilyen valójában és főleg nem olyan az egész mint ahogy egy modern hadsereget elképzelik és ez akkora kultúrsokkot okoz, hogy a rozsdakupacok és romos épületek láttán nagyon sokan elhúznak pár hónapon belül.
Ez is igaz, de szerintem ez csak nagyon kis sullyal szerepel a dontesukben. Pl.: nekem sem mondta senki sem, hogy az orvosokon azert van feher kopeny, mert egyebkent ossze fog koszolodni az osszes testvaladekkal a ruhajuk. A korulmenyek sem jobbak. Kepzelheted hogy meglepodtem en is. :D De ezt el tudtam fogadni. Rosszabb korulmenyek kozt egy jo csapattal elmeny dolgozni, de ha szivatnak akkor sehol se jo.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ja, és nem azt mondtam, hogy lehet oktatni autóvezetést autó nélkül is, hanem azt, hogy a személyi, humán oldal fejlesztése több időt vesz igénybe, mint amennyi idő a fegyverhasználat elsajátítására szükséges. Ezért okosabb előbb megteremteni a személyi feltételeket, és utána felszerelni őket rendesen, mint megvenni egy halom felszerelést, miközben a személyi állomány még szellemileg, fizikálisan és fegyelmileg sem lenne alkalmas ezek kezelésére.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Ja, és nem azt mondtam, hogy lehet oktatni autóvezetést autó nélkül is, hanem azt, hogy a személyi, humán oldal fejlesztése több időt vesz igénybe, mint amennyi idő a fegyverhasználat elsajátítására szükséges. Ezért okosabb előbb megteremteni a személyi feltételeket, és utána felszerelni őket rendesen, mint megvenni egy halom felszerelést, miközben a személyi állomány még szellemileg, fizikálisan és fegyelmileg sem lenne alkalmas ezek kezelésére.


Olyanokat kell felvenni akik megfelelnek a személyi feltételeknek.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Egy szóval nem mondtam 5000 főt semmilyen értelemben!

Tudom, mások mondták az 5000 főt. Azért említettem meg nálad, mert úgy láttam, hogy két koncepció küzd egymással:

1. előbb kb. 5000 főt rendesen fölszerelni, és utána jöhet a 20,000 fős tartalékos területvédelmi erő
2. most kell elkezdeni kialakítani a 20,000 fős tartalékos területvédelmi erőt.

Mivel te az "autó nélküli autóvezetést" hoztad fel, ezért téged az 1.-es pontot támogatók közé soroltalak, ahol megemlítésre került az 5000 fő.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Valóban értelmetlennek tartok egy halom tartalékost területvédelmi erőkbe felszerelni úgy,hogy még ennek a kevés katonának sem jut akár csak egy kicsit is modernnek nevezhető felszerelés vagy elegendő ruházati anyag.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and cinikus

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 757
3 983
113
A 2. alatt arra gondol, hogy a amíg a jelenlegi állomány is a hetvenes évek színvonalán van felszerelve és abból is gyéren, addig nem igen van értelme elkezdeni.
Értem mire gondolt, de ha a szír háborúban tudták használni a Krupp ágyúkat meg II.v. fegyvereket akkor ne a fegyver minősége okozzon már gondot. Mikor folyamatosan lúzereknek akarják beállítani azokat akik foglalkoznak az ország megvédésével, személyi alapon ,még ha sokszor nagyot is mondanak, de közülük még is nagyságrendileg sokkal többen öltenének angyalbőrt, mint a nintendó lovagok, ha rosszra fordulna a helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi and zeal

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Nem KRESZT autóvezetést!!!

Rendben, autóvezetést. Autóvezetést nyilván nem lehet oktatni autó nélkül, de nem is mondtam, hogy a fegyveres kiképzést fegyverek nélkül kellene csinálni.
Azt mondtam, hogy szerintem a fő nehézség az lesz, hogy hogyan találsz 20,000 megfelelő fizikumú, megbízható, fegyelmezett, agyilag nem zokni önkéntest (a már meglévők mellé, plusszban), akik hajlandóak is elmenni önkéntesnek. Nyilvánvalóan a 20,000 önkéntes fő "merítési területe" a közmunkaprogramban részvevők lesznek, mivel diplomás értelmiségi fiatalok nem fognak tömegével beállni önkéntesnek a területvédelmi egységekbe, hanem inkább jól elhúznak külföldre. Tehát marad az, hogy a "lecsúszottabb", idősebb, hátrányos helyzetű és gyakran munkanélküli rétegekből lehet majd önkénteseket toborozni, akiket viszont először föl kell készíteni fizikálisan, szellemileg és fegyelmileg is ahhoz, hogy alkalmasak legyenek a fegyveres szolgálatra, ez pedig IDŐT vesz igénybe, sokat, és az időből lassan kezdünk kifogyni. Ehhez képest a fegyverek beszerzése viszonylag gyorsan megoldható, a megfelelő pillanatban, amikor a nemzetközi helyzet erre lehetőséget ad. Legalábbis én így gondolom.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
1. Kérem a könyörtelenül szigorú garanciákat, hogy a munkáltatóm tolerálni fogja az én területvédelmi tartalékosságomat.
2. Kérek komoly kiképzést és rendszeres szakmai képzést.
3. Kérem a bruttó fizetésemet, ha már máshogy úgyse tudnák megfizetni az időmet és elkötelezettségemet, mint adómentességgel (és nem holmi nevetséges pár százalékos kedvezményekkel!).
4. Kérek rendes felszerelést a most bemutatott 2015M egyenruhacsaládból és rendes fegyverzetet is. Korszerű karabélyt (nem modernizált Kalasnyikovot!) rajonként gránátvetővel, géppuskával, RPG és valamilyen rendes ATGM-is. Továbbá mivel területvédelmisként könnyűgyalogosok vagyunk, ezért a járásonkénti századonként egy 120-as aknavetős rajt (az 3x175db) is látni akarok magam mögött legalább! Az esély az olyasvalami amit szeretek.
5. Ha azt tervezik, hogy a járásomon túl is bevethetnek, akkor tessenek gépesíteni, mert húsz-harminc kilométert még elmozgok magamtól, de mozgóháborút nem vívnák gyalog. Ez úgy ötezer pickup kisteherautót és ezerötszáz RÁBA teherautót jelentene hozzávetőleg, meg hét-nyolcszáz páncélozott tűztámogató valamit, ami döntően nehézgéppuskás és ATGM MRAP és néhány száz 30mm-es távvezérelt toronnyal ellátott modernizált BTR fegyverhodozó lehetne leginkább a reális lehetőségeinkből kiindulva!
6. Havonta egyszer lőni akarok legalább száz lőszert, hogy az alapkészséget fenntartsam. Komolyabb eszközökkel, ha képezve vagyok rá, akkor éves szinten.
7. Ja igen: http://www.kaliberinfo.hu/hirek/honvedelmi-sportszovetseg-gondolatok

Most így kezdetnek ez jut erről eszembe...
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
1. Kérem a könyörtelenül szigorú garanciákat, hogy a munkáltatóm tolerálni fogja az én területvédelmi tartalékosságomat.
2. Kérek komoly kiképzést és rendszeres szakmai képzést.
3. Kérem a bruttó fizetésemet, ha már máshogy úgyse tudnák megfizetni az időmet és elkötelezettségemet, mint adómentességgel (és nem holmi nevetséges pár százalékos kedvezményekkel!).
4. Kérek rendes felszerelést a most bemutatott 2015M egyenruhacsaládból és rendes fegyverzetet is. Korszerű karabélyt (nem modernizált Kalasnyikovot!) rajonként gránátvetővel, géppuskával, RPG és valamilyen rendes ATGM-is. Továbbá mivel területvédelmisként könnyűgyalogosok vagyunk, ezért a járásonkénti századonként egy 120-as aknavetős rajt (az 3x175db) is látni akarok magam mögött legalább! Az esély az olyasvalami amit szeretek.
5. Ha azt tervezik, hogy a járásomon túl is bevethetnek, akkor tessenek gépesíteni, mert húsz-harminc kilométert még elmozgok magamtól, de mozgóháborút nem vívnák gyalog. Ez úgy ötezer pickup kisteherautót és ezerötszáz RÁBA teherautót jelentene hozzávetőleg, meg hét-nyolcszáz páncélozott tűztámogató valamit, ami döntően nehézgéppuskás és ATGM MRAP és néhány száz 30mm-es távvezérelt toronnyal ellátott modernizált BTR fegyverhodozó lehetne leginkább a reális lehetőségeinkből kiindulva!
6. Havonta egyszer lőni akarok legalább száz lőszert, hogy az alapkészséget fenntartsam. Komolyabb eszközökkel, ha képezve vagyok rá, akkor éves szinten.
7. Ja igen: http://www.kaliberinfo.hu/hirek/honvedelmi-sportszovetseg-gondolatok

Most így kezdetnek ez jut erről eszembe...

Én adok neked 120-as aknavetőd de az biztos,hogy te leszel az első akit karóba húz a század mert nem tudják megmozdítani(ugye könnyű gyalogos vagy gépesítés nélkül).Egy könnyű gyalogos századnak simán elég a 60-as aknavető(egy modern 60-as aknavető harmad akkora súly mellett sokkal nagyobb harcértékkel bír mint a mi 82-es aknavetőink).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 660
79 898
113
Rendben, autóvezetést. Autóvezetést nyilván nem lehet oktatni autó nélkül, de nem is mondtam, hogy a fegyveres kiképzést fegyverek nélkül kellene csinálni.
Azt mondtam, hogy szerintem a fő nehézség az lesz, hogy hogyan találsz 20,000 megfelelő fizikumú, megbízható, fegyelmezett, agyilag nem zokni önkéntest (a már meglévők mellé, plusszban), akik hajlandóak is elmenni önkéntesnek. Nyilvánvalóan a 20,000 önkéntes fő "merítési területe" a közmunkaprogramban részvevők lesznek, mivel diplomás értelmiségi fiatalok nem fognak tömegével beállni önkéntesnek a területvédelmi egységekbe, hanem inkább jól elhúznak külföldre. Tehát marad az, hogy a "lecsúszottabb", idősebb, hátrányos helyzetű és gyakran munkanélküli rétegekből lehet majd önkénteseket toborozni, akiket viszont először föl kell készíteni fizikálisan, szellemileg és fegyelmileg is ahhoz, hogy alkalmasak legyenek a fegyveres szolgálatra, ez pedig IDŐT vesz igénybe, sokat, és az időből lassan kezdünk kifogyni. Ehhez képest a fegyverek beszerzése viszonylag gyorsan megoldható, a megfelelő pillanatban, amikor a nemzetközi helyzet erre lehetőséget ad. Legalábbis én így gondolom.


20000 ember?20 év alatt talán összejön összesen nem egyszerre hanem összesen.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 283
113
A korai leszerelés legfőbb oka a távolság. A helyorsegek egyszerűen nagyon távol vannak az othontol. Nallunk a legenysegi állomány FELE 100 km nél messzebrol jött. Legalább 2-3 atszallas voltak olyanok a szakaszban többen is nem egy két fő akik kis faluból jöttek és 10-12 órákat utaztak. Sokan csak hosszuhetvegen vagy feketecsuszos pentekkel tudtak hazamenni. És igen ez nagy hátrány ha az ember családot akar vagy csak komoly kapcsolatot vagy egy normális kikimelt baratnot pláne. Persze lehet mondani szedjen fel helyi nőt de ahol laktanya van valójában nohianyvan mert megborult a nemek aránya a településen. És valjuk be az hogy valaki amióta bevonult alkalom adtan jut p..ci hoz akkor is akkor ha hazakeveredik nagy ritkán elég kiábrándító ahogy az is hogy ha a helybeli vagy kornyekbeli lány megtudja hogy katona az illető egyből viszlatot mond. És ez komoj a helyorsegektol tavol lehet csajozni azzal hogy katona valaki de közvetlen közelébe elrettentő.
Több helyorseg kellene az országba ahová 2ev nagy helyőrségi szolgálat után lehetne csak bejutni.
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 757
3 983
113
Valóban értelmetlennek tartok egy halom tartalékost területvédelmi erőkbe felszerelni úgy,hogy még ennek a kevés rekatonának sem jut akár csak egy kicsit is modernnek nevezhető felszerelés vagy elegendő ruházati anyag.
Értelek és úgy igazad is van, ám először el kell hinteni a köztudatban, hogy szükség van ilyenre
1. Kérem a könyörtelenül szigorú garanciákat, hogy a munkáltatóm tolerálni fogja az én területvédelmi tartalékosságomat.
2. Kérek komoly kiképzést és rendszeres szakmai képzést.
3. Kérem a bruttó fizetésemet, ha már máshogy úgyse tudnák megfizetni az időmet és elkötelezettségemet, mint adómentességgel (és nem holmi nevetséges pár százalékos kedvezményekkel!).
4. Kérek rendes felszerelést a most bemutatott 2015M egyenruhacsaládból és rendes fegyverzetet is. Korszerű karabélyt (nem modernizált Kalasnyikovot!) rajonként gránátvetővel, géppuskával, RPG és valamilyen rendes ATGM-is. Továbbá mivel területvédelmisként könnyűgyalogosok vagyunk, ezért a járásonkénti századonként egy 120-as aknavetős rajt (az 3x175db) is látni akarok magam mögött legalább! Az esély az olyasvalami amit szeretek.
5. Ha azt tervezik, hogy a járásomon túl is bevethetnek, akkor tessenek gépesíteni, mert húsz-harminc kilométert még elmozgok magamtól, de mozgóháborút nem vívnák gyalog. Ez úgy ötezer pickup kisteherautót és ezerötszáz RÁBA teherautót jelentene hozzávetőleg, meg hét-nyolcszáz páncélozott tűztámogató valamit, ami döntően nehézgéppuskás és ATGM MRAP és néhány száz 30mm-es távvezérelt toronnyal ellátott modernizált BTR fegyverhodozó lehetne leginkább a reális lehetőségeinkből kiindulva!
6. Havonta egyszer lőni akarok legalább száz lőszert, hogy az alapkészséget fenntartsam. Komolyabb eszközökkel, ha képezve vagyok rá, akkor éves szinten.
7. Ja igen: http://www.kaliberinfo.hu/hirek/honvedelmi-sportszovetseg-gondolatok

Most így kezdetnek ez jut erről eszembe...
Ne az önkéntes akarja már megszabni mik a feltételei. Ez így a pöci meg a bili esete.