A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 068
38 469
113
a páncéltörők eszköztára nem merül ki a 5 km es atgm ből. az ő dolguk és eszköztáruk sokkal komolyabb egy csomó féle eszközt fegyvert használnak alkalmaznak. olyanokat is amiket e1. nek egyáltalán nem tartanál páncéltörő fegyvernek. pl aknavető.
De mindegyik line-of-sight vagyis látniuk kell a célt.
A drónozás nagyon más műfaj, mint egy páncélos támadás megállítása a frontvonalban.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 284
113
De mindegyik line-of-sight vagyis látniuk kell a célt.
A drónozás nagyon más műfaj, mint egy páncélos támadás megállítása a frontvonalban.
ez nem igaz. (hol a horizont? és hol az aknavető vagy az atgm ük látótávja? és mennyi a hatótávja?
???
TÜZZÉRSÉG. a páncéltörő az tüzérség nem lövész. páncéltörő ágyú is lehetne nekik csak nem korszerű. akár rohamlövegük/páncélvadász
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 068
38 469
113
ez nem igaz. (hol a horizont? és hol az aknavető vagy az atgm ük látótávja? és mennyi a hatótávja?
???
TÜZZÉRSÉG. a páncéltörő az tüzérség nem lövész. páncéltörő ágyú is lehetne nekik csak nem korszerű. akár rohamlövegük/páncélvadász
Ilyen alapján minden páncéltörő eszköz - az AK is meg a számszeríj is, "csak nem korszerű"!
Döntsük már el miről beszélünk!
Ha kérdés az volt hogy kap-e vagy érdemes-e kapnia drónt pl. tatai páncéltörő-osztálynak akkor szerintem nem.

Szerintem önálló drón osztályt kellene létrhozni a tüzérosztályok mintájára. A legkisebb drónok mehetnek talán a lövészzászlóaljak "drón-századába" is...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 766
113

Szalay-Bobroviczky: Augusztusban elindul a harcjárműgyártás Zalaegerszegen​

Nem úgy volt hogy már év elején elindult?


Szerintem túl van tolva a sok német vas ügye. Mert azok meg lesznek a Honvédségnek, ebben vagyok a legbiztosabb. Leszerződtünk velük, RM, KMW. Teljesíteni is fogják, amire szerződtek. Mi pedig kifizetjük. Inkább a többiben vannak kétségeim, mire mennyi pénz lehet még, vagy nem lehet. Nem tudom, csak tipp, a PZH már talán mind itt van. A Lynx elindult, jövőre felpörög a gyártás, jönnek azok is. Kiegészítő járművek szintén zenész. A Leopárd 2A7HU, még nincs itt ebből, de biztosra veszem hogy hamarosan érkezik az első, aztán a többi. Nem ezek miatt aggódnék. Inkább azon eszközök miatt, amit esetleg szeretnénk, de még nem vettünk meg.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 284
113
Ilyen alapján minden páncéltörő eszköz - az AK is meg a számszeríj is, "csak nem korszerű"!
Döntsük már el miről beszélünk!
Ha kérdés az volt hogy kap-e vagy érdemes-e kapnia drónt pl. tatai páncéltörő-osztálynak akkor szerintem nem.
ha nem akkor miért nem?
butaság lenne.
aki ilyen döntést hoz az nincs tisztába a páncéltörők szerepével és alkalmazásával eszközigényére.
(mind1 mivel csak páncélt törjenek :D a gyalogság / élőerő pusztítása nálluk 2. lagos. De hatékonyan megteszik ha kell. képeség megvan.
kamikaze dron pont az ő eggyik megfelelő eszközük ahogy a felderítő drón vagy csapásmérő sem áll távól a páncéltörőktől ahogy N-los kategoria sem 25 km... :D


q-vára nem vagytok tisztába a páncéltörők szereőével jópáran úgy gondolom.
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 068
38 469
113
ha nem akkor miért nem?
butaság lenne.
aki ilyen döntést hoz az nincs tisztába a páncéltörők szerepével és alkalmazásával eszközigényére.
szerintem te nem vagy tisztában mire valók a drónok. Ezek frontvonal mögött felderítenek és pusztítanak.
A fronton harckocsik kilövésre ATGM kell, mert gyorsabb és hatékonyabb. Ne keverjük a kettőt!
Önálló drón-alakulat (zászlóalj/osztály) kell - ez a célszerű.

Ha jön feléd egy tank akkor gyorsan kell kilőni és erre nem alkalmasak a drónok, mert lassúak.
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
ha nem akkor miért nem?
butaság lenne.
aki ilyen döntést hoz az nincs tisztába a páncéltörők szerepével és alkalmazásával eszközigényére.
(mind1 mivel csak páncélt törjenek :D a gyalogság / élőerő pusztítása nálluk 2. lagos. De hatékonyan megteszik ha kell. képeség megvan.
kamikaze dron pont az ő eggyik megfelelő eszközük ahogy a felderítő drón vagy csapásmérő sem áll távól a páncéltörőktől ahogy N-los kategoria sem 25 km... :D


q-vára nem vagytok tisztába a páncéltörők szereőével jópáran úgy gondolom.
Én a drónokat inkább a inkább a sima tüzérséghez sorolmnám lévén nem dedikált páncélromboló fegyverek. De ez megint egy olyan dolog ,hogy leszarom hogy hívják csak legyen bellőle bőven :)
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 474
67 849
113
Szerintem túl van tolva a sok német vas ügye. Mert azok meg lesznek a Honvédségnek, ebben vagyok a legbiztosabb. Leszerződtünk velük, RM, KMW. Teljesíteni is fogják, amire szerződtek. Mi pedig kifizetjük. Inkább a többiben vannak kétségeim, mire mennyi pénz lehet még, vagy nem lehet. Nem tudom, csak tipp, a PZH már talán mind itt van. A Lynx elindult, jövőre felpörög a gyártás, jönnek azok is. Kiegészítő járművek szintén zenész. A Leopárd 2A7HU, még nincs itt ebből, de biztosra veszem hogy hamarosan érkezik az első, aztán a többi. Nem ezek miatt aggódnék. Inkább azon eszközök miatt, amit esetleg szeretnénk, de még nem vettünk meg.
Egyetértek. A T-72D20 miatt màr eléggé aggódok. Tudom, hogy a haderô imàdnà, erre még mindig semmi. Pedig ha végre az elsô elkészülne a Currusnàl kivàló minôségû modernizàcióval, akkor vennék mint a cukrot. :rolleyes:
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 880
35 284
113
Én a drónokat inkább a inkább a sima tüzérséghez sorolmnám lévén nem dedikált páncélromboló fegyverek. De ez megint egy olyan dolog ,hogy leszarom hogy hívják csak legyen bellőle bőven :)
attól hogy nem csak a páncéltörők használják már a páncétörőknek alkalmatlanná vállik???? szerintem nem gond ha nem csak specializált eszközeik vannak (ahogy sosem CSAK specializált eszközeik voltak... (persze mindig vóltak ilyen eszközeik)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 068
38 469
113
Én a drónokat inkább a inkább a sima tüzérséghez sorolmnám lévén nem dedikált páncélromboló fegyverek. De ez megint egy olyan dolog ,hogy leszarom hogy hívják csak legyen bellőle bőven :)
Bobby szerinte sokat vettünk belőle - akármit is jelentsen ez!
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 474
67 849
113
Mit kellene hogy vegyünk még?
Pontonrendszereket, rakétatüzérséget, apc-t sokat, aknavetôket. Még tankot, még önjàró tüzérséget. Nehéz szàllító helikoptert. Még hídvetôket, még pàncélozott mûszaki jàrmûveket. Aknaszedô/mentesítô rendszereket. Csapatlégvédelmet. BM elleni légvédelmet. Zsoldosokat. Rohamlövegeket.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 948
7 723
113
.
Pontonrendszereket, rakétatüzérséget, apc-t sokat, aknavetôket. Még tankot, még önjàró tüzérséget. Nehéz szàllító helikoptert. Még hídvetôket, még pàncélozott mûszaki jàrmûveket. Aknaszedô/mentesítô rendszereket. Csapatlégvédelmet. BM elleni légvédelmet. Zsoldosokat. Rohamlövegeket.
20-30 ezer észak koreai
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
attól hogy nem csak a páncéltörők használják már a páncétörőknek alkalmatlanná vállik???? szerintem nem gond ha nem csak specializált eszközeik vannak (ahogy sosem CSAK specializált eszközeik voltak... (persze mindig vóltak ilyen eszközeik)
A sima 155 vagy 152mm es reperlőszer is alkalmas páncélosok elpusztítására mégis tüzérségnek hívjuk :) De mondom felőlem akárhova sorolhatják örülök hogy lesz :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 187
113
De mindegyik line-of-sight vagyis látniuk kell a célt.
Az orosz IPTR-ák ilyenek,mind a mai napig.A nyugati korszerű tipusoknál ez már egyáltalán nem szentirás.Spike is inditható stand off módon.Hellfiere,Mokopan LOAL képesek félaktiv lézeres módban is,IR és ARH vezérléssel meg indithatóak navigációs pontra,utolagos önálló célkereséssel.Brimstonet meg már ne is emlitsük...
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 516
8 328
113
Pontonrendszereket, rakétatüzérséget, apc-t sokat, aknavetôket. Még tankot, még önjàró tüzérséget. Nehéz szàllító helikoptert. Még hídvetôket, még pàncélozott mûszaki jàrmûveket. Aknaszedô/mentesítô rendszereket. Csapatlégvédelmet. BM elleni légvédelmet. Zsoldosokat. Rohamlövegeket.
Ahh ez már semmi…ja varj…
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 068
38 469
113
Az orosz IPTR-ák ilyenek,mind a mai napig.A nyugati korszerű tipusoknál ez már egyáltalán nem szentirás.Spike is inditható stand off módon.Hellfiere,Mokopan LOAL képesek félaktiv lézeres módban is,IR és ARH vezérléssel meg indithatóak navigációs pontra,utolagos önálló célkereséssel.Brimstonet meg már ne is emlitsük...
Ezektől m k. messze vagyunk!
A nálunk nagyobb mennyiségben rendszerbe álló Spike LR2 az esetek döntő többségében arra megy mit látnak!
Ha koordinátára lövöd, akkor kisebb eséllyel talál célba, mint ha konkrétan megmutatod neki a célt.

Mindenesetre a "kamikáze drón" nagyon más kategória, mit az ATGM. Képzettebb kezelőket és komolyabb infrastruktúrát igényel (pl. hosszabb távokra komolyabb antennák kellenek).
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 187
113
Legegyszerűb,ha a tüzérség kap még egy alcsoportot,drontüzérség néven,oszt jónapot.
De ebbe igazábol csak a nagyobb dronok tartoznának bele.A kicsiny Hero 30,Spear 40 és hasonló méretüek mennjnek a gyalogséghoz,mint ahogy eddig is tüzérségnél az átlag aknavetők.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 187
113
Ezektől m k. messze vagyunk!
A nálunk nagyobb mennyiségben rendszerbe álló Spike LR2 az esetek döntő többségében arra megy mit látnak!
Ha koordinátára lövöd, akkor kisebb eséllyel talál célba, mint ha konkrétan megmutatod neki a célt.

Mindenesetre a "kamikáze drón" nagyon más kategória, mit az ATGM. Képzettebb kezelőket és komolyabb infrastruktúrát igényel (pl. hosszabb távokra komolyabb antennák kellenek).
Tévedni tetszik.AH64A a Hellfiere bevetéséhez kapott egy célfelderitő és megvilágitó helikoptert az OH58D képében.Illetve a gyalogság kapott lézeres célmegvilágitó eszközöket.Már ez volt a 80as években.Mai megoldás már összetettebb.BMS-en keresztűl kaphatják az inditók az információt lényegében akármiről.Mondjuk egy SAR radart hordozó repülőgéptől/drontol,ami akár 50km-re is lehet a frontvonaltol.Valós időben navigációs pontot ad meg,amire inditják az utolagos célbefogásra képes eszközöket.De ugyan ez működik (mélyégi) megfigyelővel,harcászati felderitő dronnal,vagy mozgócélfelderitő lokátorral,de akár beásott hk is adhatja a célkoordinátákat.
 
  • Tetszik
Reactions: bel