A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
754
2 030
93
És azokat is Thaiföldről hozzuk vendégmunkásként? :D
Szabolcs, Borsod, Heves és Nógrád megyékben kell lövészzászlóaljakat létesíteni szerintem... (Szvsz még Zala megye is elbírna egyet. Abból az országrészből is csak akadna 600-800 ember... )
A területvédelmi ezredek adott esetben még az általunk alapból gyengére tippelt teljesítményt is alulmúlnák ha nem teszünk melléjük 1-1 aktív zszlj-t...
Az egyik ha minden igaz Kaposvár, oda már toboroznak, a másik 4ről elég nagy a csend. Pedig ha jól emlékszem tavaly decemberre ígérték a bejelentésüket és arról volt szó, hogy a zászlóaljak "keretei", tehát tisztek stb már ki is vannak jelölve...
Igen annak nagyon örültem. Bemennék kíváncsiságból azért egy toborzóba arrafelé, hogy van-e már jelentkezési lehetőség...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 437
120 947
113
Szabolcs, Borsod, Heves és Nógrád megyékben kell lövészzászlóaljakat létesíteni szerintem... (Szvsz még Zala megye is elbírna egyet. Abból az országrészből is csak akadna 600-800 ember... A területvédelmi ezredek adott esetben még az általunk alapból gyengére tippelt teljesítményt is alulmúlnák ha nem teszünk melléjük 1-1 aktív zszlj-t...

Igen annak nagyon örültem. Bemennék kíváncsiságból azért egy toborzóba arrafelé, hogy van-e már jelentkezési lehetőség...
Van. Már volt ott alapkiképzés is.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Én ebben nem hallottam HERON-t. A Vaskupola itt is inkább marketing szöveg, nem konkrétan az Iron Dome beszerzését jelenti. (távlatilag nem kizárt, de most itt nem erről beszélt szerintem)

Amúgy nekem szimpi Böröndi - bár állítólag az állomány nem szereti. Fene tudja hogy így van-e.
Mondjuk nekem ebből az jön le, hogy a zsidóktol lesz rakéta vásárlás és remélhetőleg gyártással együtt.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 960
91 755
113
Leo a7-be a + az aktív védelmi rendszert jelenti
A + eddig nekem nem az aktív védelmi rendszert jelentette. A katari A7+-on sincs és a miénk arra hasonlít a legjobban.

Amit elképzelhetőnek tartok, hogy Bob nemcsak azért mondott 2028-at a 44 A7 leszállítására, mert diszlexiás és félreolvasta 2025-öt, hanem visszatartják a Leopardok egy részét vagy visszaküldik és Trophy védelmi rendszerrel kérjük. Így kvázi A8 lenne.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 579
18 739
113
A + eddig nekem nem az aktív védelmi rendszert jelentette. A katari A7+-on sincs és a miénk arra hasonlít a legjobban.

Amit elképzelhetőnek tartok, hogy Bob nemcsak azért mondott 2028-at a 44 A7 leszállítására, mert diszlexiás és félreolvasta 2025-öt, hanem visszatartják a Leopardok egy részét vagy visszaküldik és Trophy védelmi rendszerrel kérjük. Így kvázi A8 lenne.
Szerintem baromságot beszél! Nem arról volt szó hogy a Tropy-s Leo az A8? A miénk meg A7+ kvázi anno mikor rendeltük nem volt rá aktív védelmi rendszer és ez igy is marad
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 033
2 493
113
Amúgy nekem szimpi Böröndi - bár állítólag az állomány nem szereti. Fene tudja hogy így van-e.
Szerintem beszéltük ezt már sokszor, hogy a kényelmesebb békeidős felállásról aktívabb, katonásabb fordulatszámot vár el. Ha nem szeretik, talán emiatt nem szeretik. De valószínűleg ez sem az egész állományra igaz, hanem max egy szeletére. Minden esetre az Adaptive Hussar gyakorlatot egyértelmű sikernek hirdette.
(A debreceni interjúban utalt rá, hogy a Leopárdok Hajdúhadházi áttelepítése során leszálltak a vonatról és hídon keltek át egy folyón. Kíváncsi lettem volna, hogy ez a tiszai ideiglenes átkelő volt-e, de senki nem válaszolt.)
A debreceni interjú végén kérdéseket tettek fel, főleg idős nyugdíjas katonák, akik közül többen ismerték a debreceni dandárparancsnoki időkből. Nem tűnt úgy, hogy nekiestek volna, vagy nem kedvelnék.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 033
36 440
113
Szerintem beszéltük ezt már sokszor, hogy a kényelmesebb békeidős felállásról aktívabb, katonásabb fordulatszámot vár el. Ha nem szeretik, talán emiatt nem szeretik. De valószínűleg ez sem az egész állományra igaz, hanem max egy szeletére. Minden esetre az Adaptive Hussar gyakorlatot egyértelmű sikernek hirdette.
(A debreceni interjúban utalt rá, hogy a Leopárdok Hajdúhadházi áttelepítése során leszálltak a vonatról és hídon keltek át egy folyón. Kíváncsi lettem volna, hogy ez a tiszai ideiglenes átkelő volt-e, de senki nem válaszolt.)
A debreceni interjú végén kérdéseket tettek fel, főleg idős nyugdíjas katonák, akik közül többen ismerték a debreceni dandárparancsnoki időkből. Nem tűnt úgy, hogy nekiestek volna, vagy nem kedvelnék.
Nem is nyugdíjas katonáknak van vele baja - nekik már mindegy. Nagyon hajtja a népet az biztos. Aki kisebb fordulatszámhoz van szokva annak, nem tetszik ez a pörgés. Nyilván ez egy rétege a MH-nak, de van ilyen - ki tudja mennyi...
 
  • Tetszik
Reactions: beat

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 437
120 947
113
Nem is nyugdíjas katonáknak van vele baja - nekik már mindegy. Nagyon hajtja a népet az biztos. Aki kisebb fordulatszámhoz van szokva annak, nem tetszik ez a pörgés. Nyilván ez egy rétege a MH-nak, de van ilyen - ki tudja mennyi...
Az a baj, hogy akit hajt az már a létszám miatt hígszarrá van hajtva évek óta, aki irodázott meg ezután is ott lesz.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 033
2 493
113
Nem is nyugdíjas katonáknak van vele baja - nekik már mindegy. Nagyon hajtja a népet az biztos. Aki kisebb fordulatszámhoz van szokva annak, nem tetszik ez a pörgés. Nyilván ez egy rétege a MH-nak, de van ilyen - ki tudja mennyi...
Az ilyesminek érdemes utánagondolni. Én mindig azt mondom, hogy ennek a "hajtásnak" a tükrében korábban szinte tetszhalott mozdulatlanság és enerváltság volt a honvédségnél. Nem vagyok katona, nem látok bele pontosan. De régen az a mondás járta, hogy "ami szögletes azt gurítják, és aminek kereke van azt cipelik". Illetve utalt rá valaki (ő vagy R-Sz R.), hogy irdatlan mennyiségű adminisztrációs teher volt rajtuk, ami pont a mozdulatlanságot gerjesztette, mert a "harciasabb" feladatokra nem maradt idő, energia (se szándék, se pénz, de utóbbi magasabb szintű probléma volt). Böröndi a nyilatkozatai alapján ezt igyekszik felszámolni. Egy darabig ellenkezik az állomány, aztán megszokják az új tempót és utána már könnyebb lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 437
120 947
113
Véleményed szerint így kevésbé punyadsz be vagy tepnek le idegileg?
Vagy mennyire érzed jónak ezt a forgatást?
Egy bizonyos életkorig és tudásszintig van értelme. De pl a magasabb parancsokságokon szolgáló idősebb irodistát aki már leszolgálta az idejét csapatnál hova forgatod vissza? Azt a tudást már nem csapatnál kamatoztatod.
 

Kávé

Well-Known Member
2022. január 26.
2 313
7 520
113
Egy bizonyos életkorig és tudásszintig van értelme. De pl a magasabb parancsokságokon szolgáló idősebb irodistát aki már leszolgálta az idejét csapatnál hova forgatod vissza? Azt a tudást már nem csapatnál kamatoztatod.
Egy bizonyos kor után fix nem forgatnam de legnagyobb pazarlás mikor friss husikat akik fiatalok be vágnak irodára
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 200
10 976
113
A debreceni interjú végén kérdéseket tettek fel, főleg idős nyugdíjas katonák, akik közül többen ismerték a debreceni dandárparancsnoki időkből. Nem tűnt úgy, hogy nekiestek volna, vagy nem kedvelnék.

Nem hiszem, hogy olyanokat meghívnának, akik elküldik őt mindenféle nem túl szívélyes helyre.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 578
46 642
113
Vannak benne új infók?
Hááát ez egy igen 2 arcú interjúra sikerült. :)
Többször meglepetésemben elkerekedett a szemem. De már itt többen kielemezték.

Busho emlékszel még erre az eszmecserére?:
Az a baj, hogy a "train as you fight" itt fokozottan érvényesül, nem "olcsó oktatódrónozni" kellene hanem azzal az eszközzel gyakorolni amit ténylegesen használni fognak. Drón és drón között jókora eltérések vannak, ez olyan mint a "légpuskával megtanulod az alapokat" nonszensz. Bármennyire is a civil életből szivárgott át, ez egy harcászati rendszer ahol az üzemeltetés kb. 10%-a, az értelmes alkalmazása és az ellentevékenységek ismerete a maradék 90%-a a szükséges tudásnak.

Eleve mit takar a nyilatkozat, milyen feladatkörű eszközöket vesznek? Kisalegységek saját ISR drónja? Ez esetben nyugodtan be lehet szerezni a harcba vinni kívánt típusokat, nem kell semmit pluszban gyakoroltatni az alap oktatáson kívül.
Az olcsó az FPV-t takarja? Mit fognak vele gyakorolni, csak a repülést, vagy azt a jókora logisztikát, rugalmasságot igénylő részt is amivel rögtönzött robbanószerkezetekkel látják el őket? Csak úgy van értelme. Az ukránoknál a felerősített robbanófejeket komplett kis műhelyek gyártják 3D nyomtatóval, mindennel a fronthoz közel.



Ez nem függ össze.


Csak aknavetőt. Minimális eszközigénye van az iránymérésnek így arra kell készülni, hogy erre az ellenség kiterjedten képes is lesz és gyakorlottan vezet tüzet a GCS-re.
A most elmondott infókból nekem az jött le, hogy csak lett valami kiképzési megoldás az erőforrások optimális felhasználására.