A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 378
113
http://lazarbibi.blog.hu/2015/07/03/a_videoton_katonai_fejlesztesei

rabapaszuly.jpg
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 437
63 781
113
Egy fegyvert bármelyik irányba lehet használni! Már ha van! Ha nincs, ahogyan nekünk nincs, akkor tényleg nem irányul senki ellen! Viszont bárki megagresszorkodhat minket, nem is kell hozzá nagy elhatározás,,,

Ez az a mentalitás az, ami miatt ma iszonyat sokat költünk a nagy büdös semmire. A honvédelem lényege nem az, hogy leszerelem a hadseregem, hogy lássa rajtam mindenki, hogy én vagyok a békegalamb. Csak azt látja így mindenki, hogy totál védtelen vagyok. Azt látja mindenki, hogy a geopolitikai fajsúlyom nulla. Ha van fegyverem, de se földgáz, se olaj, se komoly ipar, akkor is kapok szót. Ha nincs hadsereg, a gazdasági is mások úri szeszélyétől függően létezik, vagy sem, akkor már tényleg nem osztanak nekünk lapot. Amíg volt a 50-70 ezer fős kilencvenes évekbeli Honvédség, amiről mind tudjuk, hogy már akkor se lett volna képes sokáig a területvédelemre, mégis generált egy olyan lokális erőfaktort, ami miatt minden helyi sakklépést minden akkori nagy tényezőnek emiatt is át kellett gondolnia. Egyszerűbben fogalmazva, ha akkor valami helyi dologban tárgyalás volt, Magyarország nem hiányozhatott az asztaltól.
Tök mindegy, hogy a valóságban az a haderő egy másik haderővel szemben mire képes. Emlékezzetek vissza. A kilencvenes évek közepén Pápán már nagyon haldoklott a MiG-23-as század, ahogy másutt is inkább csak papíron volt meg a repülőképes gépek száma. Mégis a ténylegesen létező gépmennyiség után állította minden akkori elemzés, hogy a Magyar Honvédség harci gépeinek létszáma a három teljesen felszerelt repülőezrednél több mint hetven darab, miközben a CFE szerződés 180 darabban maximalizálja ezt. Műkőképe volt akkor kevesebb mint a fele se. Senkit se érdekelt.
Ma nem mondhatjuk azt, hogy 14-nél több gépünk van, ami egy vicc. Teljesen mindegy, mit tud a Gripen, mindenki tudja, hogy egy repülőtéren, egy repülőszázadnyi gép van egyszerre egy időben, ezzel pedig kényelmesen lehet számolni. És még csak meg se kell támadni az országot. Egy darab bombát se kell ledobni, elég csak utalni rá, hogy ezt az "erőt" adott helyzetben, egy hullámban le lehet nullázni, így leszünk szívesek kussolni.
Igy aztán elég megalázó módon tényleg bárki végrehajthat ellenünk agressziót, anélkül, hogy akár látnánk belőle valamit. Ez a legrosszabb mert azt még számon se lehet kérni.
 

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
293
380
63
Mit gondoltok egy alapszintű katonai képzés bevezetéséről a közép- és felsőoktatásban? Mondjuk évente egy hét tartamban, a kínai rendszerhez hasonlóan? Szerintem egy jól felépített rendszernek lehetne értelme. Plusz dudiék kedvéért megemlíteném, hogy a katonák, akik a kiképzést vezetik, igen népszerüek az ellenkező nemű hallgatók körében :D

Referenciának:
Screen_Shot_2017_01_13_at_11_31_34.png
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Persze, természetesen. Ahogy nyelvvizsga, úgy katonai szolgálat nélkül se kaphasson valaki diplomát!
 

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
293
380
63
Még ha nem is lesz mindenkiből Rambo, lehet, hogy már azért megérné, hogy megtanuljanak csapatban működni
 

endre

Well-Known Member
2016. december 7.
293
380
63
És amúgy meg az MH logisztikusainak is segíten egy kis extra gyakorlatot szerezni nagyobb kötelékek kezelésében, hiszen egy egyeten már magában is egy hadosztály méretű egységet adna
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 450
4 257
113
De most komolyan ha már Viki Király kitalálta, hogy átvesszük Európa védelmét a muszlim invázió ellen. Akkor miért nem csinálják normálisan. Ezzel csak nevetségessé válik az egész. Nem most kezdődött a határ megerősítése, az ideiglenes megoldásoknak rég lejárt a határideje. A szomszédságomban épp Lidli-t húznak fel. Kacsalábon fogó konténerszállásokat látok. Pista hadvezérből is hiányzik a gerinc. Ha igazán szívén viselné a fiai sorsát mellszélességgel kiállna mellettük és megtenne mindent az emberhez méltó körülményekért. De hát ő is csak egy gané hivatalnok aki a jól fűtött elefántcsont tornyából intézkedik. Talán ha lehúzna egy műszakot a határnál átérezné a helyzetüket...Mondjuk a főtisztek is ludasak, mert jó magyar szokás szerint nem mernek felfelé panaszkodni mivel féltik a jól fizető állásukat. Pedig még azt sem mondhatják, hogy a rendszerváltás után nem kellett a katonáknak ilyen hideggel szembesülniük...A KFOR misszióban ugyan hogy látták el a szolgálatot télvíz idején a hegyes-völgyes Balkánon...gondolom nem sátrakban laktak.
 
M

molnibalage

Guest
Mit gondoltok egy alapszintű katonai képzés bevezetéséről a közép- és felsőoktatásban? Mondjuk évente egy hét tartamban, a kínai rendszerhez hasonlóan? Szerintem egy jól felépített rendszernek lehetne értelme. Plusz dudiék kedvéért megemlíteném, hogy a katonák, akik a kiképzést vezetik, igen népszerüek az ellenkező nemű hallgatók körében :D

Referenciának:
Screen_Shot_2017_01_13_at_11_31_34.png
Rossz ötlet. Nagyon rossz. Egy hét alatt semmi érdemit nem tudsz összehozni, cserébe mind a kiképző, mind a képezndő állomány idejéből elbaszol egy hetet a semmire úgy, hogy a többség a háta közepére sem kívánn.

Persze, természetesen. Ahogy nyelvvizsga, úgy katonai szolgálat nélkül se kaphasson valaki diplomát!
Jó lenne valami komoly indoklás emellé, mert ez így pusztán katonai sznobizmus. Te pl. voltál katona? Én még sorkatona sem és nagyon nem örültem volna, ha kellett volna abban a fos, szar és feleslegs rendszerben, ami itthon volt.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 754
3 975
113
De most komolyan ha már Viki Király kitalálta, hogy átvesszük Európa védelmét a muszlim invázió ellen. Akkor miért nem csinálják normálisan. Ezzel csak nevetségessé válik az egész. Nem most kezdődött a határ megerősítése, az ideiglenes megoldásoknak rég lejárt a határideje. A szomszédságomban épp Lidli-t húznak fel. Kacsalábon fogó konténerszállásokat látok. Pista hadvezérből is hiányzik a gerinc. Ha igazán szívén viselné a fiai sorsát mellszélességgel kiállna mellettük és megtenne mindent az emberhez méltó körülményekért. De hát ő is csak egy gané hivatalnok aki a jól fűtött elefántcsont tornyából intézkedik. Talán ha lehúzna egy műszakot a határnál átérezné a helyzetüket...Mondjuk a főtisztek is ludasak, mert jó magyar szokás szerint nem mernek felfelé panaszkodni mivel féltik a jól fizető állásukat. Pedig még azt sem mondhatják, hogy a rendszerváltás után nem kellett a katonáknak ilyen hideggel szembesülniük...A KFOR misszióban ugyan hogy látták el a szolgálatot télvíz idején a hegyes-völgyes Balkánon...gondolom nem sátrakban laktak.
Te a Blikk újságból szedted ezeket a veretes gondolatokat?;)
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 831
30 927
113
Ha valaki ilyent tervez, akkor meg kell nézni milyen országokban van hasonló rendszer vagy milyen rendszert használnak a fiatalok megismertetésére a hadsereggel, fegyverekkel, stb és azzal mit érnek el a gyakorlatban. És az elejétől kell nézni, hogy hogy építették fel a dolgot, egyből vagy csak fokozatosan, milyen a katonai háttér az országban és ezekhez a hozzáállás. Pár szivárványos szülő - aki még nem tudja, hogy a 15 éves gyereke fiú vagy lány, mert még nem döntötte el - biztosan tiltakozni fog és telesírja majd a világot, hogy a gyerekét gyilkológéppé nevelik át a kormány átnvelőtáboraiba, és lesznek civil szervezetek akik ezt meglovagolják majd. Szóval (kivételesen?) előre jól át kell gondolni a dolgot, hogy érjen is valamit és a problémákra is fel legyenek készülve.
 
M

molnibalage

Guest
Pont annyi indoklás elég, mint a nyelvvizsga kötelezővé tételéhez: A statisztikában jól mutat.
Azért aki letesz egy középfokú nyelvvizsgát tényleg beszél valamennyire értékelhető szinten idegen nyelvet, nem csak statisztika. Nem egy hét elérni ezt. Egy egy hetes "honvédelmi" képzés mire elég? Semmire. Vagy akkor kérném az oktatási tervet 1 hétre úgy, hogy ebben az is benne van, hogy hétfőn érkezik a jelölt és pénteken már elmegy és nem hajnali 3-kor kel, hogy mondjuk 300 km utazás érjen oda 8-ra, ahova várják.

stb. stb...

A tartalékosoknak van országonként 1-3 hét harcászkods azoknak, akiket már kiképzetek és akár évtizedekig szolgált. A szintentartáshoz kell ennyi. Évi heti 1 hét alatt semmit nem lehet oktatni.

Le kéne már számolni ezzel a milícia szerű hülye gondolatokkal, ahogy ambasa ís írta már. Profi, vagy exprofi kell, ha valamit normálisan akarsz csinálni és nem műkedvelő.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 843
113
Off

Én mondjuk még mindig nem értem miért kötik a nyelvvizsgához a diplomákat. (egy-két kivételtől eltekintve). Az oké, hogy hasznos a nyelvtudás, de a nyelvtudás meg a nyelvvizsga között nincs egyenlőség jel. És a legtöbb szakon semmi nem indokolja a diploma nyelvvizsgához kötését.
Az meg nem érv, hogy hasznos, mert a B kategóriás jogosítvány a való életben még hasznosabb mégsem kötöd a diploma megszerzését a B kategóriás jogosítvány megszerzéséhez.

Off vége
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 450
4 257
113
Ha a katonáskodás iránti szeretet felébresztése a cél.
Szerintem akkor már több értelme van a honvédségi 1-2 hetes nyári táboroknak amit 14-18 éves fiúknak, lányoknak szerveznek.
http://www.honvedelem.hu/cikk/59567_vedjeggye_valt_a_honvedelmi_tabor
Szolnokon az én diákéveimben a '90-es években vitorlázógépes és ejtőernyős tábor volt a Szandai réten. 1-2 hét sátras móka napi rutinnal. Az öcsém tolta ezeket.
Mostanában népszerűek az íjász és lovas táborok. Lásd a Kassai Lajos féle kezdeményezést.
Meg persze a sportolás szeretete....
Az fogja igazán szeretni a katonaéletet akinek ezek a szervezett szabadidős tevékenységek bejönnek.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 762
113
Off

Én mondjuk még mindig nem értem miért kötik a nyelvvizsgához a diplomákat. (egy-két kivételtől eltekintve). Az oké, hogy hasznos a nyelvtudás, de a nyelvtudás meg a nyelvvizsga között nincs egyenlőség jel. És a legtöbb szakon semmi nem indokolja a diploma nyelvvizsgához kötését.
Az meg nem érv, hogy hasznos, mert a B kategóriás jogosítvány a való életben még hasznosabb mégsem kötöd a diploma megszerzését a B kategóriás jogosítvány megszerzéséhez.

Off vége
Hogy több esélye legyen majd munkàt talàlni mint pl. pincèr, külföldön.
 
  • Tetszik
Reactions: papajoe

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Azért aki letesz egy középfokú nyelvvizsgát tényleg beszél valamennyire értékelhető szinten idegen nyelvet, nem csak statisztika. Nem egy hét elérni ezt. Egy egy hetes "honvédelmi" képzés mire elég? Semmire. Vagy akkor kérném az oktatási tervet 1 hétre úgy, hogy ebben az is benne van, hogy hétfőn érkezik a jelölt és pénteken már elmegy és nem hajnali 3-kor kel, hogy mondjuk 300 km utazás érjen oda 8-ra, ahova várják.

stb. stb...

A tartalékosoknak van országonként 1-3 hét harcászkods azoknak, akiket már kiképzetek és akár évtizedekig szolgált. A szintentartáshoz kell ennyi. Évi heti 1 hét alatt semmit nem lehet oktatni.

Le kéne már számolni ezzel a milícia szerű hülye gondolatokkal, ahogy ambasa ís írta már. Profi, vagy exprofi kell, ha valamit normálisan akarsz csinálni és nem műkedvelő.

Profizmus, ja, alkoholista sofőrök, 45 éves bolti eladókból, meg irodistákból lesz majd leszerelésük után profi tartalékos*? Mert ez -is- a honvédség. Ez mitől lesz minőség?
A tartalékos rendszer soha nem helyettesíti, helyettesítheti a profi hadsereget, de magában egy profi hadsereg (akiket illene jól megfizetni -de ez egyben a létszámot is korlátozza) már létszámából adódóan sem tudja önmagában a honvédelmi feladatokat ellátni. Egy ideális és jól működő seregben meg célnak kellene lennie, hogy a szakmából való elvándorlást csökkentse. Ha pedig kevés profi hagyja ott a szolgálatot, akkor értelemszerűen tartalékként is csak kis mértékben lehet rájuk számítani. (De a megszerzett tudást semmiképen sem lenne szabad elherdálni.)

Egyébként sem a gazdaság, sem a diákok nem szakadnának bele, ha középiskolában a testnevelő órák keretén belül valamiféle ismerkedés is lenne a katonasággal (egyébként rejtve most is benne van, hisz nagyon sok testnevelő elem eleve onnan polgárosodott). esetleg még kispuska lövészet is belefér, legalább szakkör szerűen támogatva, ha már lőterek is lesznek. Egyetem alatt pedig így is, úgy is van kötelező testnevelés, tehát onnan sem kellene teljesen idegen. Max. nem tekézni, hanem pl. lőni jár, vagy egészségügyi ismereteket tanul, vagy más, szükség esetén használható tudást szerez. Egyébként simán beleférne, hogy vagy kötelezően, vagy önkéntesen legalább az alapképzésig eljusson az egyetem végére.
De el tudom képzelni, hogy legyen honvédelmi ösztöndíj, ami fizetné az egyetemi tanulmányokat, cserébe megszabott katonai szintű ismeretek megszerzését támogatja és várja el.
Ja, és szerintem nem muszáj csak egy sémát venni, lehet sok mindent kombinálni.

*kiragadott, de életből vett példák

"aki letesz egy középfokú nyelvvizsgát tényleg beszél valamennyire értékelhető szinten idegen nyelvet" -vagy nem, de ha beszélne is, sok munkakör ellátásához felesleges még a megkövetelése is.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal
M

molnibalage

Guest
Profizmus, ja, alkoholista sofőrök, 45 éves bolti eladókból, meg irodistákból lesz majd leszerelésük után profi tartalékos*? Mert ez -is- a honvédség. Ez mitől lesz minőség?
A tartalékos rendszer soha nem helyettesíti, helyettesítheti a profi hadsereget, de magában egy profi hadsereg (akiket illene jól megfizetni -de ez egyben a létszámot is korlátozza) már létszámából adódóan sem tudja önmagában a honvédelmi feladatokat ellátni.
Nem mondtam, hogy helyettesíti. Sehol. Azt írtam le, hogy hol lenne értelme.

Egyébként sem a gazdaság, sem a diákok nem szakadnának bele, ha középiskolában a testnevelő órák keretén belül valamiféle ismerkedés is lenne a katonasággal
A többséget rohadtul nem érdekli a katonai és a rendvédelmi pálya sem, ezért feleslegesen kínoznád ezzel őket. Nincs sorkatonaság és, ha lenne akkor sem lenne értelme. Lépjünk már túl ezen a Levente korszakot idéző szemléleten... Évtizedes távlatban elvult elképzelés ez.

(egyébként rejtve most is benne van, hisz nagyon sok testnevelő elem eleve onnan polgárosodott).
Ami hiba, mindig is zavart, hogy ilyen hülyeséggel szivatják az ifjúságot. A testnevelésből az összetett szó szinte minden eleme hiányzik... Számtalan remek sport létezik, erre egy rakás hülyeséggel szivatják szegény tanulókat.

esetleg még kispuska lövészet is belefér, legalább szakkör szerűen támogatva, ha már lőterek is lesznek.[/QUOTE
Valaki írta, hogy oda, ha a rendőrségen múlik, akkor legfelejbb sörözni lesz értelme menni...

Egyetem alatt pedig így is, úgy is van kötelező testnevelés, tehát onnan sem kellene teljesen idegen.
Heti 2x45 perc, amit nagyon sokan megoldanak máshogyan, de nem járnak be az órára. Igazolást hoznak arról, hogy hol és mit mozognak le. Tehát ez sem értelmes.

Max. nem tekézni, hanem pl. lőni jár, vagy egészségügyi ismereteket tanul, vagy más, szükség esetén használható tudást szerez.
A nagy többség bizony tekézni járna. Az eü. ismeret meg végképp nem testnevelés óra...

Egyébként simán beleférne, hogy vagy kötelezően, vagy önkéntesen legalább az alapképzésig eljusson az egyetem végére.
Nem, nem férne. Lás fent. Az emberek túlnyomó többsége szarik a katonai ismeretekre és pályára. Még én sem mentem el volna sehova, mert a hazai viszonyok közt hova? Önkéntesen normális rendszerrel? Ok. Kötelezően? Borzalmas ötlet.

De el tudom képzelni, hogy legyen honvédelmi ösztöndíj, ami fizetné az egyetemi tanulmányokat, cserébe megszabott katonai szintű ismeretek megszerzését támogatja és várja el.
Na, ez már határeset, ennek lehet értelme, de a jenkiknél egy egyszerűbb. X év szolgálat után juttatásra vagy jogosult.

Ja, és szerintem nem muszáj csak egy sémát venni, lehet sok mindent kombinálni.
Csak a fenti ötletek többsége borzalmas, mert a többség számára kényszer lenne, mikor nincs sorkötelesség már...