A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
Kár, hogy annak idején a PSZH, FUG sorozatot nem fejlesztgették tovább, mára már elég kiforrott típuscsalád lehetne. Felderítőnek ideális lehetne.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 765
113
A T-72-s modernizációnkkal két nagy baj lenne:
1. Az alap tank a T-72M , ami már legalább 25 éve elavult.
2. Egy harckocsi tervezett üzemideje 30 év. Mi már ezen túl vagyunk a mi T-72-einkkel. Gyakorlatilag az utolsó csavarig mindent ki kellene bennük cserélni ami nem kis meló.

Én max. egy olyat tudnék elképzelni, mint a 3-as metró felújításnál, hogy elküldjük a 30 éves T-72M-et az oroszokhoz felújítani, majd új gyártású T-72B3-ként reinkarnálódva tér vissza. Persze papíron csak fel lett újítva :p
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
A T-72-s modernizációnkkal két nagy baj lenne:
1. Az alap tank a T-72M , ami már legalább 25 éve elavult.
2. Egy harckocsi tervezett üzemideje 30 év. Mi már ezen túl vagyunk a mi T-72-einkkel. Gyakorlatilag az utolsó csavarig mindent ki kellene bennük cserélni ami nem kis meló.

Én max. egy olyat tudnék elképzelni, mint a 3-as metró felújításnál, hogy elküldjük a 30 éves T-72M-et az oroszokhoz felújítani, majd új gyártású T-72B3-ként reinkarnálódva tér vissza. Persze papíron csak fel lett újítva :p

Nem lenne hülyeség, kérdés van-e annyi amit érdemes kiküldeni :D + akkor már B3M/B4
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 163
15 831
113
Nem értek egyet. Egyrészt a nyugati álomtankok ára erősen elszállt a Leo2A6 pl kb 10 millió euro. 2-3 millióból viszont olyan modernizációt kapsz, hogy megszólal. A szerszámozás, kiképzés, logisztika már megvan, max az új berendezésekhez kell igazodni, egy új tankhoz mindent elölről kell kezdeni. Lehet nem Nato kaliber, de a lengyeleknél, és azthiszem a cseheknél gyártanak modern lőszert, tehát szövetségen belül beszerezhető. Modern APFSDS pl 640 mm körüli átütésű, kumulatív pedig úgy 700-750 mm, és akár reaktív páncélt is leküzdhet. Az elterjedtebb NATO 120-asoknak sem jobbak az értékei, max a legújabb típusoké, de azok drágák, és nincs mindenkinek.

Remélem tudod, hogy az a 640mm az elvileg többet ér, mint a 700-750mm?

Egyébként de, jobbak az értékek.

120mm RM: DM53 (L44) 4000m 840mm 1670m/s 1999
120mm RM: DM53 (L55) 4000m 920mm 1800m/s 1999
120mm RM: KE-WA2 4000m 750mm 1740m/s 2004
120mm RM: CL3143 4000m 840mm 1770m/s 1999
120mm M256: M829A3 4000m 850mm 1555m/s 2003

125mm 2A46: 125-2 3500m 640mm 1740m/s 1990s
125mm 2A46: M711 3500m 640mm 1700m/s 1996

Az orosz töltőgépes lőszerek két részből állnak, mert különben nem férnének a töltőgépbe. Ez limitálja a nyíllövedék hosszát, ami pedig ezáltal korlátozza a maximális páncélátütést.

Erősen kétlem, hogy a csehek vagy a lengyelek jobb lőszert készítenének, mint az oroszok, pláne hogy ők elvileg még csak nem is a hosszabb (730mm) lőszerek befogadására alkalmas töltőgépet használják.

És mint írtam a legjobb 125-ösöket te pont ezért nem fogod T72 M1-ben használni, csak ha a komplett töltőberendezést kicseréled.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 163
15 831
113
A T-72-s modernizációnkkal két nagy baj lenne:
1. Az alap tank a T-72M , ami már legalább 25 éve elavult.
2. Egy harckocsi tervezett üzemideje 30 év. Mi már ezen túl vagyunk a mi T-72-einkkel. Gyakorlatilag az utolsó csavarig mindent ki kellene bennük cserélni ami nem kis meló.

Én max. egy olyat tudnék elképzelni, mint a 3-as metró felújításnál, hogy elküldjük a 30 éves T-72M-et az oroszokhoz felújítani, majd új gyártású T-72B3-ként reinkarnálódva tér vissza. Persze papíron csak fel lett újítva :p

:)

Amúgy az oroszok exportálták valahova a B verziót? A szovjet időkben nem.

A wikit elnézve Venezuelának adtak el a ruszkik, Marokkó kapott a belaruszoktól, meg Nicaragua valahonnan.
Esetleg az utóbbi időszakban a szírek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 832
57 765
113
Hát én én se tudok pontos számokat, de az alábbi országok elvileg T-72B üzemeltetők:
Örményország, Venezuela, Kazasztán, Oroszország.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
A DM53-at és az M829A3-at el is felejtheted! Egyrészt ezeket nem valószínű hogy eladnák nekünk, másrészt számunkra megfizethetetlenek.
Azt is vedd számításba, hogy szép és jó, a 4000 m-en leírt átütés, de kb a világon sehol nem tudsz ilyen távból tüzet nyitni egy másik tankra, max. a sivatagban. Az átlag harctávolság 2000-m alatt van.Ilyen távon meg már nem sokat számít a névleges átütésben a külömbség. Mint már írtam, a reális harctávokon kölcsönösen pokolba küldhetik egymást. Egy modernizált 72-esnek pedig már az irányzó rendszere is versenyképes lehet éjjel és nappal is. Jelenleg nem látok elég nyomós érvet ami miatt a modernizáció ne lenne ésszerű dolog.
A 125-ös lőszerek pedig szintén nagyságrendel olcsóbbak.

Remélem tudod, hogy az a 640mm az elvileg többet ér, mint a 700-750mm?
Igen tudom.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
:)

Amúgy az oroszok exportálták valahova a B verziót? A szovjet időkben nem.

A wikit elnézve Venezuelának adtak el a ruszkik, Marokkó kapott a belaruszoktól, meg Nicaragua valahonnan.
Esetleg az utóbbi időszakban a szírek.

T-72S néven fut az export verzió, de nem tudom kik veszegettek. Az öböl háború után nem volt túl kelendő. Rossz reklám volt.
 

Telak2

Well-Known Member
2016. október 28.
1 101
1 221
113
sajnos a többi meg pofátlanul drága. Egyik kedvencem a LEo 2A6 de az árcédulát látva tartsák meg maguknak.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Akkor hát, jobb későn, mint soha!

Wolfram

Elvileg a 10 mm auto-ból is van AP ami átviszi a NATO CRISAT célt. (kevlár páncél) Csak ugye ez a lőszer nem civil piaci termék, de youtube videón láttam, hogy működik :)

Na, annál jobb!

Honvédéknál is van egy rakás nő. Ha csökkentett lőportöltetű kell akkor minek 10mm? Elég a 0.22 is.

Ne beszélj már hülyeségeket, kérlek! A .22-es (már, ha az LR-re gondolsz) szarra sem jó. Az energiája miatt a stophatása és az áthatolóképessége is elégtelen. Egyébként én úgy értelmeztem, hogy Shed rendőr és ezért hozta fel a nőket. Azon nők meg, akik a Honvédségnél vannak, vagy megszoknak, vagy megszöknek, ennyi. :)
A 10mm Auto a csökkentett lőportöltettel pedig egyenértékű a .40S&W lőszerrel, mint írtam. Az meg egy általánosan elfogadott és bizonyított rendvédelmi lőszer és oda, esetleg a "bevetési egységeken" kívül, itthon jelenleg nem is kell komolyabb.

Ára gondolom horror, évi több tízezer lőszer fogy el.

És mibe tartana legyártani itthon egy ilyen verziót? Erre még mi is képesek vagyunk. :)

A TT pisztolyét csakis.:) Az a 7,62X25mm bolygatja egy ideje a fantáziámat. Közelről (pisztolyt pedig általában onnét használunk) meglehet átvinné azt a mellényt amit a 7,62X39, talán. Na és egy csomó korábbi fegyver lőszere volt. Átütő ereje szerintem elég jó még most is, mellény nélkül én speciel még egy 0,22-esel se szívesen randiznék szóval rendőröknek civilek ellen is megfelel. A lőszer meg olcsó hozzá.
360px-7.62.jpg
32-ACP-7.62mm-Tokarev-9mm.jpg

Az átütőereje nem rossz, de közelében sincs a 7.62x39-nek, na meg rendvédelmi célra pont nem jó emiatt. És a modern kevlár (aramid ) mellények, sisakok is megfogják.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Telak2

Szerintem bármi lehetséges. De kétlem, hogy orosz technológiát vásárolnánk :-(

Én is úgy gondolom, hogy Oroszországtól nem veszünk fegyvereket, mint NATO tag, ez majdnem a képtelenség kategória is, most. Persze nem tudjuk mit hoz a jövő és Viktor mit tervez külpolitikában. Eddig úgy tűnik bejött a két part közti lavírozás. Fegyverek ügyében úgy hiszem, a gondolkodás szintjén lehet a HM, beszerzésnél most mindenki a repülőeszközöket említi. Kiképző gépek, szállítók, valamint a helikopterkérdés van állandóan lebegtetve. Szárazföldi eszközök, gondolatiság szintjén, max.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

R0kaúr

Well-Known Member
2017. január 2.
373
376
63
orosz alapú teknyikát a lengyelektől is lehetne venni, meg az ukránoktól is, bár a minőségbiztosításuk nem az igazi :D
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 315
55 677
113
Mennyibe.kerülhet a t90 export verziója?
Azzal megint pár évtizere jók lennénk.
Most nagy idők járnak az Orosz kapcsolatokra,nagy boltot lehetne csinálni,Pakssal sem voltak szűkmarkúak,csak akarat kék....
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
Attól hogy mi gyártanánk még nem biztos hogy olcsóbb lesz. Nem egyéni szimpátia meg hírnév alapján kellene ezt eldönteni szerintem hanem egy alaposabb tanulmányozás ,teszt útján az állami szerveknek.
Azt írtad nem jó a 7,62x25 rendvédelmi célra. Ezt nem írnám alá. Úgy gondolod nem vennéd észre ha meglőnek vele? Az űrméret kisebb, a töltet nagyobb, messzebbre lőhetsz vele esetleg még pontosabban is bár utóbbi több dologtól függ. Nekem Makarov lőszerrel van tapasztalatom hogy mire jó. Megsaccolnám hogy két réteg pufajka kabátban elakad. Télen pedig mindenki jól öltözött , rétegesen. És hogy miért írom ezt? Lőttem sebesült egyik lábát tört vaddisznóra vele kb 1,5-2 m-ről 8-at. Természetesen mind eltalálta, viszont csak 3 lőszer okozott benn kárt. Az oldalába gondoltam blatton lövöm és kész, ebből a távból tuti átmegy valahol a szíve körül áll meg, aztán az 5-ik lövés után inkább fejre próbálkoztam mert meg se kottyant neki. A homlokát se vitte át ahol disznóöléskor belövik vagy fejbe vágjuk, még azt is láttam hogy balra repült el a lőszer. Utána kettőt még kapott az orrnyergére az elég porcos meg vékony a csont , az egyik szabta csak át a szájpadlását és akadt el a torkában, kb ettől döglött meg úgy negyed óra múlva. Az oldalában a boncoláskor csak 1 db lőszert találtunk, az is épp csak a bőre alatt, a húsba bele se ment. a többi valószínűleg lepattant róla. Ok a vaddisznóbőr főleg ahol jó sörtés, netán sáros is még az elég jó páncél. Viszont egy xaros kis őznek is úgy kellett 3 lövés anno hogy a harmadikat már közvetlenül a tarkójába küldtem. Az őzet átvitte amúgy a másik kettő is oldalról.
Ok hogy az csak egy Makarov lőszer a Parabellumnál is gyengébb, de azért ha választani lehet stopphatás vagy átütés közt akkor az utóbbit választanám ha választhatok a lőszertípus közt. Nem beszélve arról ha megnézzük mennyi "matéria" szükséges ahhoz hogy ugyanolyan teljesítményt nyújtson mint egy kisebb kaliberű de arányaiban több lőport tartalmazó másik lőszer. A 45-ös APC pl 3X annyit, ezért drágább is és itt kanyarodunk vissza az elejére.

7,62X25
5.5 g (85 gr) JHP[2] 376 m/s (1,230 ft/s) 390 J (290 ft·lbf)
5.8 g (90 gr) FMJ[2] 409 m/s (1,340 ft/s) 488 J (360 ft·lbf)
5.5 g (85 gr) FMJ[3] 502 m/s (1,650 ft/s) 693 J (511 ft·lbf)
5.5 g (85 gr) FMJ[4] 525 m/s (1,720 ft/s) 760 J (560 ft·lbf)
5.5 g (85 gr) JHP[4] 510 m/s (1,700 ft/s) 715 J (527 ft·lbf)

45 ACP
10,04–16,85 g (155–260 grain) 332–735 J

40 S&W
135 gr (9 g) Federal Premium JHP Reduced Recoil 1,190 ft/s (360 m/s) 424 ft·lbf (575 J)
155 gr (10 g) Guardian Gold JHP 1,205 ft/s (367 m/s) 500 ft·lbf (680 J)
165 gr (11 g) Remington Golden Saber 1,150 ft/s (350 m/s) 485 ft·lbf (658 J)
180 gr (12 g) Magtech FMJ-FP 1,050 ft/s (320 m/s) 441 ft·lbf (598 J)
200 gr (13 g) Doubletap FMJ-FP 1,050 ft/s (320 m/s) 490 ft·lbf (660 J)
 
D

danielblack

Guest
A T-72 már a múlt. Mindent ki kellene bennük cserélni. Ellenben modern lőszerrel tökéletes lenne tartaléknak. Ha baj van még mindig jobb mint a semmi.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
A T-72 már a múlt. Mindent ki kellene bennük cserélni. Ellenben modern lőszerrel tökéletes lenne tartaléknak. Ha baj van még mindig jobb mint a semmi.
Azt kéne megérteni mindenkinek, hogy a jelen realitása az az, hogy megőrízzük azokat a régi "szarokat" ami van, vagy NEM lesz semmi. A feltételesmódok, az álmodozás nem vezet sehova. A kutya nem ragaszkodna ezekhez a régi "szarokhoz", hogy ha nem az lenne látható a rendszerváltás óta, hogy kb. amit leépítettünk, a helyett NEM JÖTT SEMMI. Nem úgy épült le a forgószárnyas képesség, hogy most tele lennénk BlackHawk-al, és Cobrákkal/Apache-okkal, nem látom a töménytelen M1A2/Leo 2 +Bradley/Warrior párost sem, nincs a tüzérségünk PZH2000 el vagy Paladinnal feltöltve, hol vannak a Nyeva/Volhov utód ASTEREK/Patriotok, etc etc...
Ami leépült, a helyett a SEMMI van. Ez a realitás.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
Azt kéne megérteni mindenkinek, hogy a jelen realitása az az, hogy megőrízzük azokat a régi "szarokat" ami van, vagy NEM lesz semmi. A feltételesmódok, az álmodozás nem vezet sehova. A kutya nem ragaszkodna ezekhez a régi "szarokhoz", hogy ha nem az lenne látható a rendszerváltás óta, hogy kb. amit leépítettünk, a helyett NEM JÖTT SEMMI. Nem úgy épült le a forgószárnyas képesség, hogy most tele lennénk BlackHawk-al, és Cobrákkal/Apache-okkal, nem látom a töménytelen M1A2/Leo 2 +Bradley/Warrior párost sem, nincs a tüzérségünk PZH2000 el vagy Paladinnal feltöltve, hol vannak a Nyeva/Volhov utód ASTEREK/Patriotok, etc etc...
Ami leépült, a helyett a SEMMI van. Ez a realitás.
Így van, egyenlőre még csak szó sincs szfi tecnika lecseréléséről, nem is volt az utóbbi 15 évben hacsak a 60mm -es aknavetők nem azok.