A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

D

danielblack

Guest
Nekem azt mondták pár éve a toborzóirodában, hogy csak az alapkiképzés ideje alatt van ingyenes ellátás.
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
A veszteségeket is megnézted? Az megvan, hogy a szerb erők egy része sem önkéntesen volt ott? Hát az, hogy a keleti tömegadsereg színvonala milyen? A svájci gyors mozgosítás sem arról szól, hogy Hans és haverja kettségvel nekiállnak partizánkondi, hanem minimum század / zl. erejű gyülekezési pontok vannak, ahol felállnak az egységek és szervezetek...

Fényesen vizsgázott...? Akkor miért is nem tudták Szarajevót évekig felmenteni..? Mert egy valódi összhaderőnemi ellentámadás lényege az lenne...
Az NATO bombázásokkal megtámogatott horvát akció picsázta a szerebeket nem a mílicia típusú bohóckodás...
Na ennyit a "fényesen vizsgázásról".. A szerbek pontosan azért tudták blokád és ostrom alá venni Szarajevót, mert ennyit tud ez a milíciás hülyéskedés...
Par embert mar blokkoltam, lehet ezert nem ertem, hogy hogy jon ide ez a milicia dolog, en nem irtam ilyenekrol. En a honvedseg tartalekanak a szuksegszerusegerol beszelek, a miliciakrol nem tudok, nem is tamogatnam, ha valamelyik agyas politikus olyat akarna. Azt meg, ne keverjuk ide, hogy van egy csomo ember aki nem tud a munkaja miatt elmenni a 3 megyevel arreb levo laktanyaba kikepzodni, meg rendszeres szintentartasra, ezert ter.ved. neven odaviszi neki helyben a kikepzest es szintentartast az allam. (keresleti oldal erosebb mint a kinalati) Remelem nem ezt gondolja senki egyfajta milicianak vagy mi.
 
M

molnibalage

Guest
Ja, hatha nem AKAROD erteni, az mas. Ugy is lehet. De az eleg atlatszo ervelesi trukk, hogy azt tamadod, amit en NEM vedtem. Raadasul onmagadnak mondasz ellen sokszor, pl. azt irom, hogy helyes hogy az embereket ujra hozzaszoktatni a katonaskodas gondolatatol, erre meg azt irod, hogy minek, elso dolgod lenne lelepni. Hat pont ezert, hogy ne ez legyen az elso gondolatod. Mit gondolsz, ahogy most alakul a helyzet majd jol befogad par millio magyar menekultet barki is. Talan igen. De sanszos, hogy par szazezer civil meg le lesz meszarolva. Persze ennek az eselye kisebb lenne, ha nagyobb lenne a sereg, de nem is irom tovabb, mert megint azt irod, hogy ha nincs IFV, kevlarbol, akkor jobb semmit sem tenni... Mar latom elore, hogy amikor meg IFV-t fog venni a kormany, akkor majd azert sirnak (mert aki panaszkodik, az ugye mindig bolcsebbenk tunik, mint aki teszi a dolgat, csak a vegeredmeny mas...) mert inkabb a letszamot kellene novelni. Majd leirja, hogy "es kit ultetunk abba a flancos IFV-be, amikor uresek a latkanyak"... mint egy ovoda. Ha irtal volna egy konkret peldat, hogy 20000 ontenkes X forint , Y mennyisegu kevlarsisak Z forint es K tanulmany szerint az tobbet er akkor azt mondom, hogy igazad, van, elobb azt kellene venni. De igy komolytalan.
Nem írhatok mindenről kisregényt, mert éppen a nagyon dolgozom. Bocs, hogy létezem és teszek az HTKA-ért valamit...
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Nem, csak az húz fel, hogy valaki azért nem tratja szükségesnek vagy fontosnak a reguláris haderő elsőbbségi felszerelését és gondjainak megoldását mert hogy NATO tagok vagyunk és emiatt azt országvédelmen kívül máshol is bevethetik.
A "nato megved"-szoveget eddig csak naiv, megtevesztett fiataloktol illetve a honvedseget politikai, elvi okokbol ellenzok szajabol hallottam. Azert mostanaban mar tisztult a kep, javult a helyzet.

A kevlar sisakokkal kapcsolatban lenne egy kerdesem:
Ilyet mi miert nem tudunk gyartani? Szerintem az ilyen egyszerubb dolgokat megoldhatnank magunk is, pl.: kevlar sisak, keramia betetek. Pici akarat kellene hozza csak, mert a szaktudas az meglehet hozza az orszagban.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ilyet ki mondott és hol?

Én mondtam, ide tessék ütni. Feltételes módban, hogy LEHET. De a tapasztalatok alapján a Honvédséget a katasztrófa elhárításon és a homokzsák pakoláson kívül eddig még tényleg csak és kizárólag külföldi missziókban vetették be az USA/NATO érdekeinek megfelelően és az NATO-Oroszo. szembenállás is azt valószínűsíti, hogy ez ezek után méginkább így lesz.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 833
113
Lehet, hogy a dologban kicsit az is benne van, hogy a hivatásos Honvédség a NATO-ba be van tagozódva, így nem teljesen független, így a szabad, független Magyarország hadserege majd a területvédelmi erőkből nőhetne ki.

Magyarán hiába fényezed a reguláris erőket, ha azokat idegen országok idegen érdekeiért kell majd felhasználnod. Akkor már inkább jobb a területvédelmi erő, amely lehet, hogy rongyos, de legalább a te hazádat védi.

Itt.
A "nato megved"-szoveget eddig csak naiv, megtevesztett fiataloktol illetve a honvedseget politikai, elvi okokbol ellenzok szajabol hallottam. Azert mostanaban mar tisztult a kep, javult a helyzet.

A kevlar sisakokkal kapcsolatban lenne egy kerdesem:
Ilyet mi miert nem tudunk gyartani? Szerintem az ilyen egyszerubb dolgokat megoldhatnank magunk is, pl.: kevlar sisak, keramia betetek. Pici akarat kellene hozza csak, mert a szaktudas az meglehet hozza az orszagban.

Nincs akarat rá....
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 833
113
Én mondtam, ide tessék ütni. Feltételes módban, hogy LEHET. De a tapasztalatok alapján a Honvédséget a katasztrófa elhárításon és a homokzsák pakoláson kívül eddig még tényleg csak és kizárólag külföldi missziókban vetették be az USA/NATO érdekeinek megfelelően és az NATO-Oroszo. szembenállás is azt valószínűsíti, hogy ez ezek után méginkább így lesz.
Hát eddig nem igazán támadták meg az országot, hogy máshogy is bevessék, egyébként a missziós tevékenységet én sem szívelem túlságosan.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ja, most újraolvasva amit krisss mondot, krisss ferdít. Nem mondtam, hogy nem tartom fontosnak a reguláris haderő fejlesztését, hanem azt vetettem fel, hogy abban, hogy a területvédelmet részesítik előnyben az is benne LEHET, hogy a Honvédség a NATO-ba beágyazódva valójában véve szinte csak külföldi érdekekért harcol külföldi missziókban, így a reguláris erőkre költött pénz is lehet, hogy idegen érdekeket szolgálna, nem pedig a haza területi védelmét.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Nem, csak az húz fel, hogy valaki azért nem tratja szükségesnek vagy fontosnak a reguláris haderő elsőbbségi felszerelését és gondjainak megoldását mert hogy NATO tagok vagyunk és emiatt azt országvédelmen kívül máshol is bevethetik.
Attol meg , hogy valakik nekialltak miliciazni (mndket oldalon) attol meg arrol nincs szo. A te tartalekodnak a letrahozasarol van szo. Abba meg biztos lehetsz, hogy neked aztan egy ezredmasodpercel sem lesz kesobb kevlarbol a sisakod, mert egy masik szazad eppen alapkikepzest kap a szomszed laktanyaban, akik majd mondjuk fel ev mulva ott megint megjelennek egy szintentartasra.
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Ja, most újraolvasva amit krisss mondot, krisss ferdít. Nem mondtam, hogy nem tartom fontosnak a reguláris haderő fejlesztését, hanem azt vetettem fel, hogy abban, hogy a területvédelmet részesítik előnyben az is benne LEHET, hogy a Honvédség a NATO-ba beágyazódva valójában véve szinte csak külföldi érdekekért harcol külföldi missziókban, így a reguláris erőkre költött pénz is lehet, hogy idegen érdekeket szolgálna, nem pedig a haza területi védelmét.
Igen, de nem csak az ove, hanem az osszes tartalek letrehozasa ellen ervelo post azt probalja bebizonyitani, hogy mi a Honvedseg helyett vagy annak korszerositese helyett ertunk egyett a tartalek letrehozasaval.
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
De nem tudom ki hiszi azt, hogy egy helyiekből toborzott alig fegyverzett, gyakorlatilag kiképzetlen siserehad képes megállítani egy reguláris hadsereget?
Senki, de azt te is tudod, ugye, hogy ezt senki nem is kepzeli? Eddig csak viccbol irtam, hogy a profik nyavajognak, mert attol felnek, hogy az amatorok elveszik az allasuk, de ugy latszik tenyleg ez a helyzet. Hihetetlen. Ez olyan mintha egy nemet mernok akinek a legnagyobb gondja hogy a 15 euromilliokat fizeto allasajanlatabol melyiket fogadja el, azon sopankodna, hogy minek kepeznek annyi mernokot, akik ugyis tapasztalatlanabbak nala...
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Igen, de nem csak az ove, hanem az osszes tartalek letrehozasa ellen ervelo post azt probalja bebizonyitani, hogy mi a Honvedseg helyett vagy annak korszerositese helyett ertunk egyett a tartalek letrehozasaval.

Nem tudod létrehozni se a tartalékos erőt, se a területvédelmi erőt, amíg nincs korszerű szerződéses haderő. Kiképzők sincsenek könyörgöm, azok pedig csak egy modern reguláris erőben tudnák tanulni a szakmát!
 
D

danielblack

Guest
. Néhány százezer olyan magyar lehet, aki így, vagy úgy meggyőzhető. Ha kisérletet se tesz a rendszer a meggyőzésre, aminek egyetlen módja van: sok pénz, jó felszerelés, ésszerű rendszer, akkor nem lesznek megvédve

Pont ez a baj, hogy jelenleg nincs ilyen felszerelés amivel meggyőzzük őket.
Így végederedményben elijesztjük majd azt a pár lehetséges jelentkezőt is a siralmas állapotokkal akik későb jó tartalékosaink vagy szerződéseseink is lehettek volna...
Meg amúgyis van már pár éve egy tartalékosi rendszerünk, ahol azt a kemény 8000 főt se sikerült összeszedni.
Nagyon helyes, hogy a jelenlegi 8000 es tartalékos keretszámot bővítsük, de csak azok után ha a hivatásosok jól felszereltek, és a tartalékosokat is el tudjuk látni. Legalábbis én így látom a dolgot. :)
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Látom nem teteszik érteni. A világon tudtommal azok a tartalékosok akik VALAHA már szolgáltak fegyveres erők kötelékében. Pl. ex. USAF pilóta, aki átnyergelt airlinerre, stb.

A tartalékos rendszer nem azt jelenti, hogy egy mezei civil kap egy szarra sem jó gyorstalpalót és akkor hurrá, kész a tartalékos. A jó tartalékos rendszer az, hogy az ANG-s alakulat is F-22-vel repül, mert képes használni.
Na vegre egy jo erv. Csak nem biztos, hogy mindenhol igy megy. Pl. fentebb van egy lengyel video ahol a sracok bizony nem szolgaltak 20 evet a legieronel (mert kb. 19-30 evesek) es megis tartalekosok. Ha vannak olyanok akiknek a hozzaerteset nem lehet megkerdojelezni, akkor azok a lengyelek. Es minden allam nekiallt mar (az oroszok kornyeken) sietve kikepezni tartalekot, attol meg hogy az elet nem all meg es nem lesznek konyvelokbol hirtelen szerzodeses katonak, attol meg legalabb "esti tagozaton" de kikepznek amennyit embert csak tudnak. Es egy alapkepzest mindenkinek kellene adni, ami sajnos megszunt a rendszervaltaskor (persze amilyen akkor volt az allapot a seregben azt nyilvan nem kivannam senkinek, de ma mar mas a helyzet. Ma panaszkodsz, hogy csak haromszor olyan jo a kaja mint a szocializmusban volt akkor kapsz jobbat. Ami tok jo.) Errol szol a dolog, a kikepzesrol. Es ez van Svajcban is. Igen, ott tobb a penz, tobb a felszereles, minden tobb. De az nem megoldas, hogyha nem lehet az a szinvonal mint Svajcban akkor inkabb ne legyen semmi. Es persze igaza van azoknak, akik azt irjak, hogy majd ha tudsz adni modern fegyvert a kikepzendonek, akkor majd jelentkezik, hogy tartalekosnak vagy szerzodesesnek, de csinalna, addig meg kevesebben jelentkeznek. Na es? Ha most jelentkezne 30.000 ember a csillogo tankok lattan, akkor meg azon sopankodnatok, hogy hogyan kepzunk ki ennyit egyszerre. Akinek semmi sem jo, annak semmi sem jo. Es ne probalja kiforgatni a szavaimat senki legyszives, az elozo mondatom nem azt jelenti, hogy szerintem nem kell tobb/modernebb tank.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 833
113
Na vegre egy jo erv. Csak nem biztos, hogy mindenhol igy megy. Pl. fentebb van egy lengyel video ahol a sracok bizony nem szolgaltak 20 evet a legieronel (mert kb. 19-30 evesek) es megis tartalekosok. Ha vannak olyanok akiknek a hozzaerteset nem lehet megkerdojelezni, akkor azok a lengyelek. Es minden allam nekiallt mar (az oroszok kornyeken) sietve kikepezni tartalekot, attol meg hogy az elet nem all meg es nem lesznek konyvelokbol hirtelen szerzodeses katonak, attol meg legalabb "esti tagozaton" de kikepznek amennyit embert csak tudnak. Es egy alapkepzest mindenkinek kellene adni, ami sajnos megszunt a rendszervaltaskor (persze amilyen akkor volt az allapot a seregben azt nyilvan nem kivannam senkinek, de ma mar mas a helyzet. Ma panaszkodsz, hogy csak haromszor olyan jo a kaja mint a szocializmusban volt akkor kapsz jobbat. Ami tok jo.) Errol szol a dolog, a kikepzesrol. Es ez van Svajcban is. Igen, ott tobb a penz, tobb a felszereles, minden tobb. De az nem megoldas, hogyha nem lehet az a szinvonal mint Svajcban akkor inkabb ne legyen semmi. Es persze igaza van azoknak, akik azt irjak, hogy majd ha tudsz adni modern fegyvert a kikepzendonek, akkor majd jelentkezik, hogy tartalekosnak vagy szerzodesesnek, de csinalna, addig meg kevesebben jelentkeznek. Na es? Ha most jelentkezne 30.000 ember a csillogo tankok lattan, akkor meg azon sopankodnatok, hogy hogyan kepzunk ki ennyit egyszerre. Akinek semmi sem jo, annak semmi sem jo. Es ne probalja kiforgatni a szavaimat senki legyszives, az elozo mondatom nem azt jelenti, hogy szerintem nem kell tobb/modernebb tank.

A gond még mindig az, hogy semmivel sem tudod se kiképezni, se felszerelni a tartalékosokat. :) ÉS hogy eddig 2 számjegyű az egész rendszerbe jelentkezők száma országos szinten.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 833
113
Értelmes korszerű kiképzést szeretnél adni a taralékosoknak? Ahhoz eszközrendszer is kéne és hozzáértő kiképzők akik tapasztaltak és profik. Jelenleg a profizmust nem biztosítja a honvédség feltöltöttsége és a kiképzettség a béka segge alatt van mert a képzés majdhogynem szünetel, annnyira le van terhelve a szervezet. Nincs alap amire építkezhetnénk.
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Maradjunk abban, hogy a sorrendet baromira felcseréltük, szép és jó dolog a jó tartalékos/gerilla állomány de először akkor is a hatékony reguláris jönne. Ezét mondom azt, hogy amíg olyan állapotban van a honvédség amilyen, nettó baromság még a forrást egy tartalékos rendszerbe öntözni. Ha a munkakörülmények javulnak, és lesz technika akkor sokkal többen fognak jönni, vagy akár visszajönni a hivatásos és szerződéses állományhoz és akkor már egyből kevesebb lesz a létszámhiány miatti túlhajszoltság és az egész szervezet felgyógyul végre kicsit, aztán lehet a gerillaképzéssel foglalkozni. De ehhez először védelmi infrastruktúra kéne és egy értelmes ellátórendszer, hogy legalább bakancsot tudjunk adni a katonának. Mert jelenleg ezt a szintet sem igazán tudjuk megugrani.
Oke, ez igy mar egy logikus erveles, ezt el lehet fogadni, hogy a sorrend rossz. Lehet, hogy az. De nem hiszem, hogy tenyleg egy bakancsot ne lehetne adni a tartaleknak. Vagy ha igen, akkor biztos vagyok benne , hogy a bevonulara ezt megoldjak. (lehet, hogy a te regidet kapjak es igy te kapsz ujat ;) )
Es azt tovabbra sem ertem, hogy miert kell egy regularis sereg tartalekat (mindegy hogy az adott jarasban kapja a kikepzest, tehat ter.ved. , vagy sem) legerillazni? Total elkepzelhetetlennek tartom, hogy a ter.ved. kepzett onkenteseket ne hivnak be akkor ha nem a sajat jarasukban van a harc, hanem mondjuk 3 megyevel arreb, tehat maris rendes tartalekkent viselkedik, folosleges miliciazni, meg gerillazni.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Értelmes korszerű kiképzést szeretnél adni a taralékosoknak? Ahhoz eszközrendszer is kéne és hozzáértő kiképzők akik tapasztaltak és profik. Jelenleg a profizmust nem biztosítja a honvédség feltöltöttsége és a kiképzettség a béka segge alatt van mert a képzés majdhogynem szünetel, annnyira le van terhelve a szervezet. Nincs alap amire építkezhetnénk.

Hát, akkor sajnos nincs mit tenni, meg kell várni, amíg bevonulnak az oroszok, és majd ők kiképzik a tartalékosokat :D