A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Akkor helyben is vagyunk, ezzel nyitottam. Hova kell tartaékos haderő, amikor nincs minek a tartaléka lenni...?



Erre való a nyílt nap és n+1 más dolog, az önkéntes területvédelmi bohóckodás meg nem. Nem laptoppal verünk a falba szöget...

Látjuk, hogy mennyire hatékony a "nyílt nap és n+1 dolog"...

Ne zagyváljuk már össze a tartalékosságot az önkéntes területvédelemmel. Nem egymás szinonimái.
 
M

molnibalage

Guest
Azért nincs minek tartaléka lenni, mert a lakosságot nem érdekli a honvédelem, vagy nem tud/nem akar benne részt venni mint hivatásos katona. A tartalékos rendszer, meg a lőtérprogram, területvédelem stb. közelebb hozza a honvédelmet a lakossághoz, így az is hozzá tud járulni, aki nem szeretne főállású katona lenni, mert mondjuk informatikusként dolgozik.
Látom nem teteszik érteni. A világon tudtommal azok a tartalékosok akik VALAHA már szolgáltak fegyveres erők kötelékében. Pl. ex. USAF pilóta, aki átnyergelt airlinerre, stb.

A tartalékos rendszer nem azt jelenti, hogy egy mezei civil kap egy szarra sem jó gyorstalpalót és akkor hurrá, kész a tartalékos. A jó tartalékos rendszer az, hogy az ANG-s alakulat is F-22-vel repül, mert képes használni.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Látom nem teteszik érteni. A világon tudtommal azok a tartalékosok akik VALAHA már szolgáltak fegyveres erők kötelékében. Pl. ex. USAF pilóta, aki átnyergelt airlinerre, stb.
A tartalékos rendszer nem azt jelenti, hogy egy mezei civil kap egy szarra sem jó gyorstalpalót és akkor hurrá, kész a tartalékos. A jó tartalékos rendszer az, hogy az ANG-s alakulat is F-22-vel repül, mert képes használni.

Így van. Feljebb, amikor vázoltam egy szerintem működőképes háromszintű honvédelmi rendszer alapjait, akkor pontosan ezért választottam abban szét élesen a szerződéses tartalékos és a területvédelmi honvéd struktúráit, mert semmi közük egymáshoz.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Látom nem teteszik érteni. A világon tudtommal azok a tartalékosok akik VALAHA már szolgáltak fegyveres erők kötelékében. Pl. ex. USAF pilóta, aki átnyergelt airlinerre, stb.

A tartalékos rendszer nem azt jelenti, hogy egy mezei civil kap egy szarra sem jó gyorstalpalót és akkor hurrá, kész a tartalékos. A jó tartalékos rendszer az, hogy az ANG-s alakulat is F-22-vel repül, mert képes használni.

De tetszem érteni, hogy a tartalékos és a területvédelmi erők az nem ugyanaz. Viszont a Mo.-on lévő önkéntes tartalékos rendszer nem arról szól, hogy valaki szerződéses katona volt, majd kiment tartalékba, hanem arról, hogy valaki önként jelentkezik tartalékosnak, megkapja a kiképzést, de egyébként nem szolgál a fegyveres erők kötelékében.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895
M

molnibalage

Guest
Így van. Feljebb, amikor vázoltam egy szerintem működőképes háromszintű honvédelmi rendszer alapjait, akkor pontosan ezért választottam abban szét élesen a szerződéses tartalékos és a területvédelmi honvéd struktúráit, mert semmi közük egymáshoz.
Én meg erre mondtam, hogy elvi különbség van köztünk. A területvédelmi milícia jellegű bohóckodást is csak arra lehet bízni, aki volt már rendszerben és ismeri a dörgést. Az én szememben a milícia jeleggű bohóckodás nettó ökörség. Lehet erőltetni, csak akkor az lesz a végi, ami Afganisztánban. Az veszteségek nagy része IED - ehhez mi nem értünk és ekkor már megszállták az országot... - vagy legyalul a tech. fölény és 1:10 aránú veszteséget vagy rosszabbat szenvedsz el.

Ennek mi értelme van? A magyar ember nem Allah Akhbarozásról és paradicsomba vágyásáról híres...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Ezt kellene felfogni...

A XXI. században tessék már olyan hülyeségeket elfelejteni félomoly erő ellen, hogy "beásva". Ha nem mozogsz, akkor HALOTT vagy. Jön az első szutyok drón és megtalál. Akkor odapörköl a harckocsi vagy IFV, aknavető tűz, eggyel komolyabb haderőnél meg jön a helikopter, légierő.

De nem fog jönni, mert a "beásás" nem azt jelenti, hogy célpontot nyújtasz egy katonai struktúrában (lövészárok, fedezék, stb.), hanem azt, hogy felszívódsz a civil struktúrák közt és onnan harcolsz. Az urbánus terep a harcok súlypontját adja az asszimetrikus háborúban, amit a területvédelem vívni tud.

És innen felesleges tovább vitázni, mert ideológiai eltérés van. Szerintem meg a cél az, hogy sértetlenül foglald vissza...

Az nem ideológiai kérdés, hogy az ellenség tulajdona nem érték. Csak az a civil tulajdon és infrastruktúra érték, amire a saját haderőnknek szüksége van a háború megvívásához. Nem azért háborúzunk, hogy hülyeségeket védjünk, hanem azért, hogy a valóságos erőink, megnyerjék a valóságos háborút.

Aha, persze.. Horvátország mai formájában azért van, mert a NATO szétbombázta a szerb nehézfegyverzetet és utána már a fékomoly horvát reguláris erők tudtak doglozni. Anélkül ma is egymásra lőnének, mint Szíriában...

A NATO milyen szerb nehézfegyverzetet bombázott szét a Vihar hadművelet előtt, vagy során? Nem vagyok benne biztos, hogy tudod egyáltalán miről beszélsz. Talán Koszovóval keverheted, ahol a szerb területvédelem leverte az albán gerillaerőket ám azok hátországának felszámolása magától érthetődően masszív etnikai tisztogatással járt, amiért a NATO betámadta a szerb regulárisokat, elsősoban nem Koszovó területén és maga Koszovó csak azért létezik, mert a szerbek ahelyett, hogy leszarták volna és kitartottak volna a szárazföldi háborúig, úgy gondolkodtak mint te és elkezdték védeni a irreveláns infrastruktúrát: a civilt és ezért a vezetés elárulva a hazáját feladta a haza földjét a legyőzött ellenség javára.

Be kellett volna a húzni a NATO-t egy éveken át elhúzódó és véres gerillaháborúba Szerbia területén, mint az iraki vagy afganisztáni volt, majd addig harcolni, amíg a szuperhatalom bele nem fárad, ahogy Vietnam óta mindig belefárad. A nagyhatalmak és szuperhatalmak háborús kapacitása ugyanis véges, ellentétben a gerillákéval. Ezért győznek majdnem mindig a gerillák!

A veszteségek lényegtelenek. Csak a vesztesek számolják.
 
M

molnibalage

Guest
De tetszem érteni, hogy a tartalékos és a területvédelmi erők az nem ugyanaz. Viszont a Mo.-on lévő önkéntes tartalékos rendszer nem arról szól, hogy valaki szerződéses katona volt, majd kiment tartalékba, hanem arról, hogy valaki önként jelentkezik tartalékosnak, megkapja a kiképzést, de egyébként nem szolgál a fegyveres erők kötelékében.
Ez az "erő" legfeljebb homokzsák cipelésre jó, katonai ütőerő szempontjából értéke 0. Erre mondtam azt, hogy akkor tessék már kitalálni, hogy most katasztrófa/árvízvédelmi erőnek nevezzük át a Honvédséget, vagy mi a péklapát...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Ennek mi értelme van? A magyar ember nem Allah Akhbarozásról és paradicsomba vágyásáról híres...

Az átlag iraki sem. Kit érdekel! Ezért van szükség százezer kiképzett és elkötelezett milicistára, hogy az áruló, defetista nép ellenében is megvédje a saját földjét. A haza ugyanis azé a kisebbségé, aki harcol érte, a jobbágyok milliói nem történelmi tényezők.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ez az "erő" legfeljebb homokzsák cipelésre jó, katonai ütőerő szempontjából értéke 0. Erre mondtam azt, hogy akkor tessék már kitalálni, hogy most katasztrófa/árvízvédelmi erőnek nevezzük át a Honvédséget, vagy mi a péklapát...

a te gondolkodásod szerint teljesen mindegy minek nevezzük a Honvédséget, mert szerinted nem létezik. Ami pedig nem létezik, azt mindegy minek hívják.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895
M

molnibalage

Guest
A NATO milyen szerb nehézfegyverzetet bombázott szét a Vihar hadművelet előtt, vagy során?
Operation Deliberate Force, 1995.

Nem vagyok benne biztos, hogy tudod egyáltalán miről beszélsz. Talán Koszovóval keverheted, ahol a szerb területvédelem leverte az albán gerillaerőket ám azok
1999 AF, nem keverek semmit semmivel.

Be kellett volna a húzni a NATO-t egy éveken át elhúzódó és véres gerillaháborúba Szerbia területén, mint az iraki vagy afganisztáni volt, majd addig harcolni, amíg a szuperhatalom bele nem fárad, ahogy Vietnam óta mindig belefárad. A nagyhatalmak és szuperhatalmak háborús kapacitása ugyanis véges, ellentétben a gerillákéval. Ezért győznek majdnem mindig a gerillák!
Ja értem, te olyan lazán dobálózól civilek tízezreinek életével.. Örülök, hogy nem tőled függ a védelmi berendezkedés. Az egy pillanatra se zavarjon meg a kocentrálásba, hogy a komcsi ideológiában és az távol-kelet történelmi múltja miatt belefért ez. Egy pillanatra se hidd azt, hogy ezt ma te elő tudnád adni itt Európában..

A veszteségek lényegtelenek. Csak a vesztesek számolják.
Ehhez aztán jó vastag arcbőr kell .Tudod mit, akkor te meghalsz, én számolok. Tetszik ez a szereposztás?
 
  • Tetszik
Reactions: endre and sirdavegd

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nem tudom, hogy ez megint honnan van. Én nem olvastam sehol ilyet se a fórumon, se máshol. Eddig mindenkitől azt olvastam, hogy mennyire fontos a jól felszerelt hivatásos katonaság, de önmagában kevés. Lehet, hogy nem egyet olvasunk?

Viszont amíg nincs jól felszerelt hivatásos hadsereged, mi a fenét akarsz a népi milíciáva? Nincs autód de arról ábrándozol, hogy milyen szép pótkereket vehetnél.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Operation Deliberate Force, 1995.


Ez nem Krajinát érintette.

Ja értem, te olyan lazán dobálózól civilek tízezreinek életével.. Örülök, hogy nem tőled függ a védelmi berendezkedés. Az egy pillanatra se zavarjon meg a kocentrálásba, hogy a komcsi ideológiában és az távol-kelet történelmi múltja miatt belefért ez. Egy pillanatra se hidd azt, hogy ezt ma te elő tudnád adni itt Európában..


Miért kellene bármit előadnom. A képzetlen és fegyvertelen civileknek nincs beleszólásuk a háborúba. Azért van szükség korszerű haderőre és mellé egy milíciára is, hogy legyen valami amit magyarnak neveznek és beleszólása van a történelem alakításába!

Ehhez aztán jó vastag arcbőr kell .Tudod mit, akkor te meghalsz, én számolok. Tetszik ez a szereposztás?


Ez nem kívánságműsor lesz. Ha Magyarországon fogok tartózkodni a közeljövőben egy háború esetén, akkor így, vagy úgy de nevetséges reguláris erők veresége után be fogok szállni a felszabadító küzdelmekbe, mert az ellenség szétzúzta struktúrák helyébe bárki építhet akkor újat. Nyilván az ellenség is meg fogja próbálni, de biztos lesz jónéhány másik magyar is, aki úgy gondolkodik mint én és az éveken át elhúzódó gerillaháborút választja mintegy befektetve abba a saját javait és életét cserébe az esetleges győzelmet, vagy rendezés követő saját teljhatalmáért a birtokba vett javak és emberek fölött.
 
M

molnibalage

Guest
Ez nem kívánságműsor lesz.
Nem sikerült megérteni a példát. Kuvára könnyű kiállni egy olyan elv mellett, amíg nem kell hullajtani a véred vagy a rendszer csúcsán és nem a frontvonalban van. Giap is könnyen küldött halálba tízezreket, senkinek nem kellett ezzel elszámolnia. Próbáld meg ezt nyugaton...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and sirdavegd