A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 829
113
Gondolom zászlóalj szinten kezdődik a külön szervezés. Az alatt a légvédelmi feladatot az egységek maguk látják el. Ha jól emlékszem úgy a BMP mint a Bradley IFV el voltak látva 2-2 MANPAD-dal, így a lövészrajok maguk is valamilyen szinten védekezni tudtak légi fenyegetések ellen. A fölött meg a zászlóalj alá rendelt valamilyen csapatlégvédelmi tüzérség az ami védelmet nyújt. A fölött meg a dandár alá rendelt valamilyen komolyabb légvédelmi tüzérség stb. stb.
Jaaa valahogy úgy csak nekünk ilyesmi nincs...
 
  • Tetszik
Reactions: Panzerfaust

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Ez ugye most vicc? Te a ter.ved.tartalakosok kepzeset tenyleg ugy kepzeled el, hogy az semmire nem jo azon kivul, hogy unatkozo fiatalok kicsit puffogtassanak? Tudod mit, ha a szocik csinalnak, akkor kb. tenyleg arra lenne csak jo, vagy meg arra sem. Amugy szerintem te is erted, hogy tartalek nelkul nincs modern hadero seholsem, csak trollkodsz. Szerited jo, hogy ma van sok olyan megye ahol meg tartalek sincs, laktanya, loter, kikepzopalya, semmi sincs? Jo otlet csak azert nem kikepezni embereket, epiteni gyakorlo vagy lotereket helyben, mert vannak akik nem tudnak 3 megyevel arrebb utazni a munkajuk miatt, de helyben bevallalnak? Vagy szerinted jo lesz majd akkor gondolkodni par tizezer ember kikepzesen amikor mar haboru van? Szerinted rossz otlet megkezdeni az emberek hozzaszoktatasat a katonaskodashoz mar ma, amikor nyilvanvalo hogy mar most elkestunk vele? Nyilvanvalo, hogy a tartalekosok kepzese, ha ter.ved. ha nem, nem arrol szol, hogy majd azt az egy jarast fogja csak megtamadni az ellenseg es majd csak ok ott szazan azt jol lekuzdik. Arrol szol, hogy akit nem lehet szerzodesesnek/hivatasosnak bevonni, azt alacsonyabb szinten de ki kell kepezni. Igen, ne mo fog repulni a gripenel es minositett lovesz sem lesz (bar eppen tovabblephet, hisz igy mar lesz ra lehetosege) de sima loveszre is szukseg van. Vagy azert izgulsz,hogy nem lesz eleg magas szintu a kepzes? Tehat ha te nem kaphatsz phd-t akkor mar erettsegi sem kell? En inkabb fogadnam el az erettsegit mint a semmit...

A "banderiális milíciákat" kifjezesed sem jo masra mint oncelu gunyolodasra. Azt sem ertem, hogy eredetileg ez mi akart lenni. A banderium az a latin zaszlo szobol ered, azt jelentette, hogy egy (fo)nemes a sajat zaszloja alatt gyujti egybe a katonait, akik NEM amatorok. Ezzel a kifejezessel egyutt meg sehol nem lattam leirva a "milicia" szot. (Mondjuk nem olvasok index, 444 meg hasonlo "szakmai" portalokat). El nem tudom kepzelni, hogy azon mi nem jott volna ossze a tortenelmunk soran, hogy
Zsigmond vagy akarmelyik kiraly 10/20 akarhany jobbagytelekbol eredeto bevetel utan 1 fo katona (tipikusan lovasijjasz, tehat jol kepzett) kiallitasara kotelezte a nemesseget (a nemes penzen, amit a jobbagytelkek termeltek neki). Zagrab varosa meg tipikusan 5 nehezlovast kellett kiallitson evente a magyar kiralynak kozvetlenul az erett kozepkorban. Mi ezzel a gond? Igen, a nemesi banderiumok nem a kozepkor csucsat jelentettek szakmailag (mint mondjuk a fekete sereg), de boven a kor szinvonalan alltak es nem tudom, hogy mi lehetne ami "már akkor se jött össze" belole.
Első kérdésem csak annyi lenne: Miből?
- Én nagyon örülnék, ha ez így összejönne, csak az eddigi produkciója mindegyik kormányunknak az volt, hogy nem költött a MH-ra. Tehát ameddig az a meglévő 7000 ember nem rendelkezik kevlár sisakkal, megfelelő ruházattal, kézifegyverrel, nincs rendes IFV, teherautó flotta, terepjáró, drón, miegyébbel, amiről itt a htka-n szoktunk abalyogni, addig mégis mivel és hogyan képzed ki a tartalékosokat? Feltételezem, hogy 2017-ben egy sima lövész feladatra történő kiképzés sem megy kockás papír mellől, ha még a rendes, hivatásos állománynak sem jut semmilyen eszköz.
- Amiről te írsz gerilla hadviselés az meg még kifinomultabb dolog lehet annál, mint hogy lóbáljuk az AK-t, mert akkor a területvédők elég gyorsan elfogynak, plusz a megszállt polgári lakosság sem fog örülni.
- A gyorsabb reakciót nem igazán értem: mitől fog Béla a fogász hamarabb reagálni egy ellenséges támadásra Kétpón, mint azok a fickók, akik ott ülnek fenn a magasságos frinc francban? Megérzi a bajszával, hogy 5 kilométerrel odébb jön egy magyar rendszámos VW transporter mindenféle rossz arcal és már dobja is a fogót a sarokba és 5 percen belül talpig Rambóban csapatja neki, hogy a házi drónon azonosított ellent lőhesse TOW-val? Ha ez összejön, az marha jó lenne, én tényleg nagyon örülnék neki, csak nem tartom túl valószínűnek (hacsak nem Béla a Járási Batman).
- Gyaníthatóan oka van annak, hogy még hivatásosnak sem akarnak menni a népek. Aki fanatikus és akarja csinálni az igrn, becsülöm is őket, mert ekkora tajbák vezetés mellett nincs szükség ellenségre. Van más, beosztottak iránt kifejezetten ellenséges része még a magyar államigazgatásnak, de a magyar bakát gáncsolhatják legjobban a saját felüljárói (felzárkózik a rendőrség, katasztrófavédelem, eü, oktatás stb).
- Ha a papírhoz nem társulnak képességek, akkor tök mindegy, hogy érettségi vagy PhD. Hidd el, láttam már szakmájában is totál életkeptelen embereket doktori fokozattal (többet mint kéne, de azért próbaljuk zárva tartani a kaput :rolleyes:). Én itt is attól félek, hogy papíron lesz majd egy csomó tartalékos, meg jön a Fennséges Hennceg szalagot átvágni, csak a tartalékosok kiképzése meg aztán valahogy nem jön össze - de majd jól lepapírozzuk, meg közbeszerezzük és lesz projektzáró rendezvény is pogácsával. Egyszerűen túl sok ilyet láttam már máshol.
- Hát, ha ez neked trollkodás, akkor te még nem láttál trollt.
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Első kérdésem csak annyi lenne: Miből?
Ezt mar millioszor atbeszeltuk itt, gorges feljebb, nem erdemes ujrakezdeni.

- Én nagyon örülnék, ha ez így összejönne, csak az eddigi produkciója mindegyik kormányunknak az volt, hogy nem költött a MH-ra.
Nem ugy tunik mintha orulnel. Inkabb tunik ugy, mintha egy profi irna, aki fel, hogy elveszik az amatorok a munkajat. (Gondolom nem igy gondolod, de igy tunik). Azt is szamtalanszor megbeszeltuk mar, hogy mely kormanyok gyengitettek es mely kormanyok tettek valamit a honvedsegert. Azt is megbeszeltuk, hogy akik tettek de nem eleget, azok miert nem eleget tettek eddig es hogy miota kezdtek el erdemben tenni valamit. De ha neked nem tetszik, akkor nyugodtan visszautalhatod a megemelt fizudat az allamkincstarnak, irhatsz egy levelet a honvedelmi miniszternek, hogy csinaljak vissza a Mihufelujitasokat is es ne is merjek kikuldeni a tobbit sem nagyjavitani, tovabba ess neki egy kapalaccsal a Zlineknek is, sot a grippeneknek is mert neked ez derogal, hisz mondjuk Lengyelorszag mar sokkal tobbet fejlesztett. Igen tobbet. Tehat a megoldas a nyavalygas?
Tehát ameddig az a meglévő 7000 ember nem rendelkezik kevlár sisakkal,
Ha en katona lennek es valaszthatnek, hogy egyedul vagyok kevlarsisakban vagy acelsisakban es van korulottem meg 20.000 ember (megha nem is spec alakulatok, hanem csak olyan szinten allnak mint kb. akarmelyik masik kornyezo allam tartalekosai) en a masodik opcionak jobban orulnek, de ahogy gondolod. Mit nem lehet azon erteni, hogy az erre szant penz szinte semmi es ennel hatekonyabban nem lehetne elkolteni? Szerinted hagy grippent lehetne venni es uzembentartani 20.000 ember kikepzese es szintentartasa helyett? A lenyeg hogy a honvedsegnek letrejon egy tartalaka, ami NEM a honvedseg helyett jon letre. Es a Belas peldadhoz: ha te tenyleg azt hiszed, hogy igy mukodik egy hadsereg es annak a tartaleka, akkor nincs mirol beszelni. En ugyan nem vagyok katona, csak hadtortenelmet hallgattam, szoval mondhatod, hogy nem tul "naprakesz" a tudasom, de ez nekem ugy tunik, hogy nem is szakmai vita, inkabb nyavalygobajnoksag. Most komolyan, a civil eletben nem lattam meg ennyi nyavalygast mint ezen a blogon, sokszor katonaktol. (Tisztelet a kivetelnek).
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka
D

danielblack

Guest
Mindenesetre továbbra is feszülten, a honvédelmi vezetéssel kapcsolatban az elmúlt 7 évben felépített pesszimizmusomat levetve várom a legfontosabb, és legsürgősebb fejlesztéseket, mint a személyi felszerelés vilagszinvonalra feljesztése (éjjellátóval, navigációs és kommunikációs eszközökkel) irányított kézi páncéltörő rendszerek tömeges beszerzése (viszonylag kifizethető tétel és már csak ez önmagában megfektethet egy támadást.) Plussz napi háromszori ingyenes meleg étkezés biztosítása a katonáknak (ez nagyon nagyon fontos, hisz egy nagyon kellemes gesztus lenne a katonáknak)
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd
M

molnibalage

Guest
Ez ugye most vicc? Te a ter.ved.tartalakosok kepzeset tenyleg ugy kepzeled el, hogy az semmire nem jo azon kivul, hogy unatkozo fiatalok kicsit puffogtassanak? Tudod mit, ha a szocik csinalnak, akkor kb. tenyleg arra lenne csak jo, vagy meg arra sem. Amugy szerintem te is erted, hogy tartalek nelkul nincs modern hadero seholsem, csak trollkodsz.
Egyáltalán nem trollkodik. Amíg a hivatásos haderő is 40 éves szarokkal bohóckodik a Mistral és Metisz-M-et leszámítva - az utóbbi is 25+ éves... - addig te hova akarsz bármiféle tartalékos erőt...? A tartalékos erő értelme az, hogy valaminek a tartaléka legyen és értelmesen lással el azt. Ha nincs meg az alap haderő, akkor te mihez akarod passzintani azt...? A hofis vicc és a befőttel megvan? Hasonló a helyzet...

Szerited jo, hogy ma van sok olyan megye ahol meg tartalek sincs, laktanya, loter, kikepzopalya, semmi sincs? Jo otlet csak azert nem kikepezni embereket, epiteni gyakorlo vagy lotereket helyben, mert vannak akik nem tudnak 3 megyevel arrebb utazni a munkajuk miatt, de helyben bevallalnak? Vagy szerinted jo lesz majd akkor gondolkodni par tizezer ember kikepzesen amikor mar haboru van?
Alapvetően el tetszik lenni tájolva. Itthon sem forrás sem igény sincs tömeghadseregre. A minden megyébe laktanya kb. ezt jelentené, a VSz időkban volt ilyen a magyar + szovjettel, vagy még akkor sem talán. Annak meg kurvára semmi értelme, hogy minden megyében egy picsányi kis létesítmény legyen, anyagi csőd.

Szerinted rossz otlet megkezdeni az emberek hozzaszoktatasat a katonaskodashoz mar ma, amikor nyilvanvalo hogy mar most elkestunk vele?
Ezt a kijelentést nem tudom hova tenni. Ha a mai viszonyok mellett engem behívnának, akkor nekem első dolgom lenne megpattani innen, mert a faszom akar megdögölni és szolgálni a mai ország vezetését és a tököm akar ágyútöltelék lenni...

Egyébként miért is késtünk el vele? Miért nem lehet hivatásos állománnyal megoldani a problémát? Miért él az a tévképzet fejében, hogy sorállomány kell...? Mert a kijelentésed a sorállományt veti fel az "emerek hozzászoktatása" rész miatt. Akkor kell valamihez szokni, ha az nem önkéntes...

Nyilvanvalo, hogy a tartalekosok kepzese, ha ter.ved. ha nem, nem arrol szol, hogy majd azt az egy jarast fogja csak megtamadni az ellenseg es majd csak ok ott szazan azt jol lekuzdik.
Mivel..? Az éles nyelvükkel meg ökölrázással...?

Arrol szol, hogy akit nem lehet szerzodesesnek/hivatasosnak bevonni, azt alacsonyabb szinten de ki kell kepezni. Igen, ne mo fog repulni a gripenel es minositett lovesz sem lesz (bar eppen tovabblephet, hisz igy mar lesz ra lehetosege) de sima loveszre is szukseg van.
Egy lövész normális kiképzése is éves nagyságrend, ha nem ágyútölteléket akarsz. Halkan kérdezném meg, hogy milyen eszközökre képzed ki őket...? Hm...?

Vagy azert izgulsz,hogy nem lesz eleg magas szintu a kepzes? Tehat ha te nem kaphatsz phd-t akkor mar erettsegi sem kell? En inkabb fogadnam el az erettsegit mint a semmit...
Ez borzalmasan ostoba példa volt, bár tény, hogy elméleti oktatás is kell. A probléma azt, hogy szart sem tudsz adni a tartalékosnak, hogy hacoljon, mert még a hivatásosnak sem jut

Majd, ha lesz állománytábla szerint feltöltött 2-3 fullos dandár, multirole könnyű harci helikkel, AG feladatkört gyakorló légierő és a 2-3 dandár felszerelés legalább eléri a '90-es évek közepi német/francia szintet és az állomány megbecsülése eléri azt, hogy fent lehet tartan, majd akkor beszélgessünk. Ameddig a '80-as évek közepi M2A1, M1A1/Leo2A4, TOW2 és az összes hasonló cucc is földöntúi csodának számít a Honvédség mai eszközparkjához mérve addig itt senki ne akarjon tartalékos rendszer, mert egyszerre fog el az ideg és röhögöm szét magam az ostoba ötleten.

Ha most azzal jössz, hogy árvízvédelem meg egyebek, akkor meg megint ott vagyunk, hogy szerepzavar. Ez a feladat nem a Honvédségé. Igen, adhat hozzá helit és némi segítséget, de a k. életeb, nem erre kell a H-t felkészíteni.

(Ambasa és más értelmes emberek is leírták, hogy a jugó gerrilat típusú milícás faszkodást tessék már elfelejteni, mert kurva nagy állatság...)
 
D

danielblack

Guest
Egyáltalán nem trollkodik. Amíg a hivatásos haderő is 40 éves szarokkal bohóckodik a Mistral és Metisz-M-et leszámítva - az utóbbi is 25+ éves... - addig te hova akarsz bármiféle tartalékos erőt...? A tartalékos erő értelme az, hogy valaminek a tartaléka legyen és értelmesen lással el azt. Ha nincs meg az alap haderő, akkor te mihez akarod passzintani azt...? A hofis vicc és a befőttel megvan? Hasonló a helyzet...


Alapvetően el tetszik lenni tájolva. Itthon sem forrás sem igény sincs tömeghadseregre. A minden megyébe laktanya kb. ezt jelentené, a VSz időkban volt ilyen a magyar + szovjettel, vagy még akkor sem talán. Annak meg kurvára semmi értelme, hogy minden megyében egy picsányi kis létesítmény legyen, anyagi csőd.


Ezt a kijelentést nem tudom hova tenni. Ha a mai viszonyok mellett engem behívnának, akkor nekem első dolgom lenne megpattani innen, mert a faszom akar megdögölni és szolgálni a mai ország vezetését és a tököm akar ágyútöltelék lenni...

Egyébként miért is késtünk el vele? Miért nem lehet hivatásos állománnyal megoldani a problémát? Miért él az a tévképzet fejében, hogy sorállomány kell...? Mert a kijelentésed a sorállományt veti fel az "emerek hozzászoktatása" rész miatt. Akkor kell valamihez szokni, ha az nem önkéntes...


Mivel..? Az éles nyelvükkel meg ökölrázással...?


Egy lövész normális kiképzése is éves nagyságrend, ha nem ágyútölteléket akarsz. Halkan kérdezném meg, hogy milyen eszközökre képzed ki őket...? Hm...?


Ez borzalmasan ostoba példa volt, bár tény, hogy elméleti oktatás is kell. A probléma azt, hogy szart sem tudsz adni a tartalékosnak, hogy hacoljon, mert még a hivatásosnak sem jut

Majd, ha lesz állománytábla szerint feltöltött 2-3 fullos dandár, multirole könnyű harci helikkel, AG feladatkört gyakorló légierő és a 2-3 dandár felszerelés legalább eléri a '90-es évek közepi német/francia szintet és az állomány megbecsülése eléri azt, hogy fent lehet tartan, majd akkor beszélgessünk. Ameddig a '80-as évek közepi M2A1, M1A1/Leo2A4, TOW2 és az összes hasonló cucc is földöntúi csodának számít a Honvédség mai eszközparkjához mérve addig itt senki ne akarjon tartalékos rendszer, mert egyszerre fog el az ideg és röhögöm szét magam az ostoba ötleten.

Ha most azzal jössz, hogy árvízvédelem meg egyebek, akkor meg megint ott vagyunk, hogy szerepzavar. Ez a feladat nem a Honvédségé. Igen, adhat hozzá helit és némi segítséget, de a k. életeb, nem erre kell a H-t felkészíteni.

(Ambasa és más értelmes emberek is leírták, hogy a jugó gerrilat típusú milícás faszkodást tessék már elfelejteni, mert kurva nagy állatság...)
Egyetértek, leszámítva a hangnemet...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Ambasa és más értelmes emberek is leírták, hogy a jugó gerrilat típusú milícás faszkodást tessék már elfelejteni, mert kurva nagy állatság...

Miközben a jugoszláv területvédelmi rendszer fényesen vizsgázott a polgárháborúban, amikor erre alapozva állították meg a jugoszláv reguláris erőket a szlovén és horvát szeparatisták és vívták meg a háború első éveit. Mi több, korunk legtöbb háborújában azt látjuk, hogy ha a korszerűen felszerelt reguláris erők nem tudják kivívni a sikert néhány hónapon belül, akkor a felszerelésük és állományuk olyan mértékben megfogyatkozik, hogy ha nincs mögöttük valamilyen milícia, vagy népfelkelés, akkor csak a vereség várna rájuk. Lásd iraki, szír regulárisok kudarcát és a különféle hátterű bel és külföldi népi erők felkelését, ami megalapozta mindkét országban a kormányerők megmaradását, ellentámadását és előretörését.

A milícia a legkorszerűbb jelenségek egyike és egyértelműen az egyik legsikeresebb formája a hadviselésnek.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Ugyanakkor és ez nagyon fontos. A milícia végső soron csak akkor lehet sikers, ha van előtte egy modern, reguláris haderő. Ha például a jugoszláv haderő minden erejét és tartalékát bevetette volna 91/92-ben, akkor néhány hét alatt masíroztak volna az osztrák határig. A milícia önmagában sehogy nem tudja megvédeni a hazát, de a korszerű reguláris erővel egyenrangú tényezőként a honvédelem alapja kell legyen.
 
M

molnibalage

Guest
Miközben a jugoszláv területvédelmi rendszer fényesen vizsgázott a polgárháborúban, amikor erre alapozva állították meg a jugoszláv reguláris erőket a szlovén és horvát szeparatisták és vívták meg a háború első éveit. Mi több, korunk legtöbb háborújában azt látjuk, hogy ha a korszerűen felszerelt reguláris erők nem tudják kivívni a sikert néhány hónapon belül, akkor a felszerelésük és állományuk olyan mértékben megfogyatkozik, hogy ha nincs mögöttük valamilyen milícia, vagy népfelkelés, akkor csak a vereség várna rájuk. Lásd iraki, szír regulárisok kudarcát és a különféle hátterű bel és külföldi népi erők felkelését, ami megalapozta mindkét országban a kormányerők megmaradását, ellentámadását és előretörését.

A milícia a legkorszerűbb jelenségek egyike és egyértelműen az egyik legsikeresebb formája a hadviselésnek.
A veszteségeket is megnézted? Az megvan, hogy a szerb erők egy része sem önkéntesen volt ott? Hát az, hogy a keleti tömegadsereg színvonala milyen? A svájci gyors mozgosítás sem arról szól, hogy Hans és haverja kettségvel nekiállnak partizánkondi, hanem minimum század / zl. erejű gyülekezési pontok vannak, ahol felállnak az egységek és szervezetek...

Fényesen vizsgázott...? Akkor miért is nem tudták Szarajevót évekig felmenteni..? Mert egy valódi összhaderőnemi ellentámadás lényege az lenne...
Az NATO bombázásokkal megtámogatott horvát akció picsázta a szerebeket nem a mílicia típusú bohóckodás...
Na ennyit a "fényesen vizsgázásról".. A szerbek pontosan azért tudták blokád és ostrom alá venni Szarajevót, mert ennyit tud ez a milíciás hülyéskedés...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 829
113
Mindenesetre továbbra is feszülten, a honvédelmi vezetéssel kapcsolatban az elmúlt 7 évben felépített pesszimizmusomat levetve várom a legfontosabb, és legsürgősebb fejlesztéseket, mint a személyi felszerelés vilagszinvonalra feljesztése (éjjellátóval, navigációs és kommunikációs eszközökkel) irányított kézi páncéltörő rendszerek tömeges beszerzése (viszonylag kifizethető tétel és már csak ez önmagában megfektethet egy támadást.) Plussz napi háromszori ingyenes meleg étkezés biztosítása a katonáknak (ez nagyon nagyon fontos, hisz egy nagyon kellemes gesztus lenne a katonáknak)
Van napi 3 étkezés....
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895
M

molnibalage

Guest
Ugyanakkor és ez nagyon fontos. A milícia végső soron csak akkor lehet sikers, ha van előtte egy modern, reguláris haderő. Ha például a jugoszláv haderő minden erejét és tartalékát bevetette volna 91/92-ben, akkor néhány hét alatt masíroztak volna az osztrák határig. A milícia önmagában sehogy nem tudja megvédeni a hazát, de a korszerű reguláris erővel egyenrangú tényezőként a honvédelem alapja kell legyen.
Nem. Korszerű reguláris haderő kell és akkor nem kell milíciás bohóckodás. Lásd Svájc. Összerántanak egy nap alatt több. zl-jat aztán zutty. Felejtsük már el azt a téveszmét, hogy létrehozható olyan védelmi erő, ami 0 területvesztés alatt képes minden támadást insta megállítani. Ez mission impossible, isten pénze és erőforrása sem elég rá.

A gyors mozgósítási renszer lényege az, hogy akkora erőd legyen, ami elvsezi a kedvét az ellennek attól, hogy próbálkozzon is, hogy ne tudjon egy akkora várost, mint pl. Szarajevó évekig ostromzár alatt tartani, mert megértekzik pár nap alatt az erő, ami megtámogatva légierővel és helikkel szétcincálja a támadót.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
A veszteségeket is megnézted? Az megvan, hogy a szerb erők egy része sem önkéntesen volt ott? Hát az, hogy a keleti tömegadsereg színvonala milyen? A svájci gyors mozgosítás sem arról szól, hogy Hans és haverja kettségvel nekiállnak partizánkondi, hanem minimum század / zl. erejű gyülekezési pontok vannak, ahol felállnak az egységek és szervezetek...

Igen, a saját haza fenntartásának ára van. Élhetsz más hazájában, ha kellően jó nyelvérzékkel rendelkezel!

Apropó, a jelenleg tervezett és az általam feljebb felvázolt rendszerek is század szintű területvédelemmel számolnak járásonként/választókerületenként.

Fényesen vizsgázott...? Akkor miért is nem tudták Szarajevót évekig felmenteni..? Mert egy valódi összhaderőnemi ellentámadás lényege az lenne...

Elfoglalni se tudták.

Az NATO bombázásokkal megtámogatott horvát akció picsázta a szerebeket nem a mílicia típusú bohóckodás...
Na ennyit a "fényesen vizsgázásról".. A szerbek pontosan azért tudták blokád és ostrom alá venni Szarajevót, mert ennyit tud ez a milíciás hülyéskedés...

A milícia picsázta ki a szerb támadókat, azzal, hogy megállította őket és a reguláris horvát haderő verte ki őket a megszállt területekről. Mindkettő egyformán mentette meg a horvát hazát.
 
M

molnibalage

Guest
Elfoglalni se tudták.
Mert nem az volt a cél. Népirtás jellege volt az egésznek. Blokád, aki éhenhal és közbel lelőjük, az jó (mármint szerb szemszögből), a többi meg majd feladja és elmegy. Ez nem történt meg, csak jó sokan belehaltak ebbe.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 818
122 829
113
Lényeg a lényeg, hogy ezzel a tartalékosos szerencsétlenkedéssel (mert ez az, sajnos) kissé prioritászavarba került a haderő. Amíg nincs rendbe téve az egész alap, tartalékosnak sem fog senki sem jelentkezni. Ebbe törődjetek bele.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Nem. Korszerű reguláris haderő kell és akkor nem kell milíciás bohóckodás. Lásd Svájc. Összerántanak egy nap alatt több. zl-jat aztán zutty. Felejtsük már el azt a téveszmét, hogy létrehozható olyan védelmi erő, ami 0 területvesztés alatt képes minden támadást insta megállítani. Ez mission impossible, isten pénze és erőforrása sem elég rá.

Nem tudom, te milyen hülyeségeket beszélsz, de a lényeg az, hogy a milícia feladata, hogy az ellenség előrenyomulását hátráltassa, annak hátában zavart keltsen, amíg a reguláris főerők be nem érkeznek. Ha mondjuk támadás érné Magyarországot délkeletről, akkor az a reguláris haderőkkel valahol a Tisza vonalában találkozna, úgy, hogy a milícia az összes hídfőt biztosítaná és e mögött az összes nagyobb város magyar kézen lenne, aminek következtében a támadók erejének jelentős része e városok ostromával lenne lekötve kezdettől fogva és egyes milícia egységek már a partium területére is beszivárogtak az infrastruktúra és a felvonulás rombolása és akadályozása céljából. Ez egy ideális felállás a sikeres ellentámadásra!

Enélkül viszont a magyar főerőknek úgy kellene döntő ütközetet vívnia Magyarország közepén, hogy az ellenség utánpótlása és felvonulása tankönyvbe illően tökéletes módon zajlott le.

A gyors mozgósítási renszer lényege az, hogy akkora erőd legyen, ami elvsezi a kedvét az ellennek attól, hogy próbálkozzon is, hogy ne tudjon egy akkora várost, mint pl. Szarajevó évekig ostromzár alatt tartani, mert megértekzik pár nap alatt az erő, ami megtámogatva légierővel és helikkel szétcincálja a támadót.

Felejtsd már el Svájcot, a svájci rendszert sose vetették hadba, Svájc utoljára Napóleon előtt kapitulált. Impozáns, de lehet, hogy szart sem érő rendszer a svájci. A jugoszlávot és sikerességét viszont nagyon is jól ismerjük, ahogy látjuk, hogy az iraki Hezbollah hogy fordított meg egy háborút! Ez a valóság. Az általad lenézett struktúrájú milícia, valójában korunk egy legsikeresebb megoldása a katonai problémák kezelésére.
 
  • Tetszik
Reactions: haubagoi