A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Most azt képzeld el, hogy egy javadalmazás jelenleg 5 tár (ami abszurdum) míg pl az oroszok kb 8-at visznek.

Hát ja, mi annak idején úgy tudtuk, háborúba 2 tártáskát vinnénk. Vagyis 10 tár lett volna nálunk, de abban a műbőr szemétben ??? :)
Eszembe jut ilyenkor a Sólyom végveszélyben című film. Elég valósághű, pontos, megtörtént eseményekkel. De dolog furcsa nekem. 15 órás tűzharc volt ott. A filmen rengeteget lőttek az amerikai katonák abban a katlanban. Lehetett náluk annyi lőszer a valóságban ? Inkább a hatás kedvéért lőttek szerintem ennyit a filmen, szerintem.
Mert logisztikájuk bent nem volt. Helikopteren mentek, csak azt vitték ami náluk volt. Na ez kicsit off volt. :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Hát ja, mi annak idején úgy tudtuk, háborúba 2 tártáskát vinnénk. Vagyis 10 tár lett volna nálunk, de abban a műbőr szemétben ??? :)
Eszembe jut ilyenkor a Sólyom végveszélyben című film. Elég valósághű, pontos, megtörtént eseményekkel. De dolog furcsa nekem. 15 órás tűzharc volt ott. A filmen rengeteget lőttek az amerikai katonák abban a katlanban. Lehetett náluk annyi lőszer a valóságban ? Inkább a hatás kedvéért lőttek szerintem ennyit a filmen, szerintem.
Mert logisztikájuk bent nem volt. Helikopteren mentek, csak azt vitték ami náluk volt. Na ez kicsit off volt. :)
Ömlesztve szoktak lőszert vinni. De feladatfüggő. De egyébként igen a film kedvéért volt egy kis túlzás.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Csak a legfontosabbat ragadnám ki. Ezt. Namost azok után, hogy a kopár szír meg iraki sivatagról kiderült, hogy egészen kiváló gerillahadviselésre, mi több, az elkötelezett ISIS-es gerillák vagy éppen különféle kormányerők népi milíciái igen komoly hadisikereket tudnak felmutatni a semmiben, azt hiszem a rendkívül változatos Alföldi tájról is egyértelműen kijelenthetjük, hogy egészen kiváló terepe bármilyen gerillahadviselésnek. Már csak azért is, mert a XXI. században a gerillahadviselés fő terepe az urbánus terület, a beépített terület. Ugyanis nincs olyan természeti képződmény a trópusi karsztot leszámítva, ami alkalmasabb lenne a háborúra, mint a nyugati értelemben vett lakott terület.

Ha már ezzel sem vagy tisztában és az sem tűnt fel az elmúlt huszonöt év asszimetrikus konfliktusaiból, hogy a harctevékenység fő területe áttevődött az urbanizált zónákra, akkor hagyd a francba ezt az egészet! :D

Az alföldi tájad a legalkalmasabb hazánkban a gépesített hadviselésre. Hát ha te ott gerilláskodni akarsz, ahol több km-ről mindent látni, a levegőből pláne, akkor sok sikert hozzá.
Amennyiben meg úgy érzed, a magyar lakosság kész lerombolni a házait, kórházait, munkahelyeit, településeit, hogy fegyveresen ellenálljon bárkinek is, komolyabb katonai segítség nélkül, akkor ahhoz is sok sikert.
Nekem 1956-ból nem ez jött le. A pesti harcok kivételével, azok is pár napig tartottak, gyorsan véget ért a történet. Pedig ha gyűlölt a nemzet valakiket akkor, azok az Oroszok voltak. Mégsem kezdődött évekig tartó gerillaharc.
Európában vagyunk, ahol a háború a katonák dolga. A társadalom is így gondolja szerintem.
Ez nem Szíria, vagy Líbia és nem analfabéta arabok vagyunk, akik allah parancsára mártírt akarnak halni minden alkalommal..
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Az alföldi tájad a legalkalmasabb hazánkban a gépesített hadviselésre. Hát ha te ott gerilláskodni akarsz, ahol több km-ről mindent látni, a levegőből pláne, akkor sok sikert hozzá.

A horvátok sikerrel vették a kihívást a dunamenti szlavóniai síkságon, ahol ráadásul az ellenség utánpótlása korlátlan volt, a szíriai és iraki példákat nem is említem a teljesen kopár és sík sivatagban. Megpróbálhatod homokba dugni a fejed ott is, de végül egy TOW seggbetalál! :D

Amennyiben meg úgy érzed, a magyar lakosság kész lerombolni a házait, kórházait, munkahelyeit, településeit, hogy fegyveresen ellenálljon bárkinek is, komolyabb katonai segítség nélkül, akkor ahhoz is sok sikert.

Az elkötelezett területvédelmisek és az ellenség rombolják le, a lakosságnak ebbe nincs beleszólása. A területvédelmiseknek pedig nem lesz túl sok szimpátiájuk, mivel önkéntesek (tetszenének a hazát védeni kedves defetista civilek!) és a kitelepítési listákon az ő családjaik "A" listások lesznek, tehát a közvetlen határmenti járásokat leszámítva jobbára, ha az utolsó pillanatban is, de kitelepítésre kerülnek, így a területvédelmis nyugodtan harcolhat majd.

A katonacsaládok kimenekítése a front elől is csak egy apróság, de a lakosság listázása honvédelmi szempontból szintén egy megkerülhetetlen része a honvédelem újjáéápítésének. A katona elsősorban a családjáért és saját javai biztonságáért harcol, a családjának legalább biztonságban kell lennie. A területvédelemnek többek között a front érkezése előtti órákban az is feladata, hogy a működése szempontjából lényeges helyi készleteket biztonságba helyezze és a helyközi buszt megtankolva azokból és feltegye rá az A listás személyeket!

Nekem 1956-ból nem ez jött le. A pesti harcok kivételével, azok is pár napig tartottak, gyorsan véget ért a történet. Pedig ha gyűlölt a nemzet valakiket akkor, azok az Oroszok voltak. Mégsem kezdődött évekig tartó gerillaharc.

Ötvenhatban egészen minimális mennyiségű fegyver került a vidéki lakosság kezére. De Budapesten se sok! A részvevők szinte mind képzetlenek voltak katonailag, gyakorlatilag horthysta tiszt, vagy katona elvétve is extrém ritka volt köztük. Ami Budapesten történt az szép teljesítmény volt a teljesen amatőröktől. Ha képzettek lettek volna, akkor egészen másképp is alakulhatott volna ez a történet.

Európában vagyunk, ahol a háború a katonák dolga. A társadalom is így gondolja szerintem.
Ez nem Szíria, vagy Líbia és nem analfabéta arabok vagyunk, akik allah parancsára mártírt akarnak halni minden alkalommal..

Nem számít mit gondol a társadalom. Az számít, hogy mit gondol az a kisebbség, amelyik hajlandó harcolni a hazájáért. Csak nekik van hazájuk, csak ők az államalkotó tényezők. A többi milliók jobbágyok, akiken le kell verni a rendszeres adófizetést, de addig, amíg nem akadályozzák a nemzetet alkotó kisebbséget, addig békén kell hagyni őket.
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Itt jegyzem meg, hogy 56 jó példa arra, hogy a reguláris haderő aktív részvétele, kiképzése és fegyverzete nélkül a milíciák sokra nem mennek. Nem lehet területvédelmet szervezni addig, amíg nincs korszerű reguláris haderő, ami ezt lehetővé tenné.

A tartalékosrendszert pedig látom egyesek megint keverik a területvédelemmel, pedig feljebb többen is leírtuk miért nincs közük egymáshoz.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A gerillahadviselés mint fogalom nincs meg sokak fejében.
A guerilla becstelenül harcolót jelentett, az asszimetrikus hadviselés ennek a gondolatmódnak egy modern, tudományos kifejezése. Ez elsősorban egy felfogás, egy hozzáállás a küzdelem megszervezéséhez. Az asszimetrikus állmi haderő, de a népi gerillamozgalom is független a tájtól, asszimetrikus harc a fennálló rend, vagy uralmat/ellenőrzést gyakorló erő ellen bárhol létrejöhet. Asszimetrikus harcmodor az űrben is lesz. Csak ennyiből azt levonni, hogy a gerilla képzetlen, rongyos népfelkelő lenne, súlyos hiba. Emlékezzünk (és ez így többször a róluk szóló anyagokban el is hangzott), hogy a Bercsényi feladata megszállás esetén a gerillaharc, illetve annak terjesztése.
A modern technika és eljárások segítségével a lakosság jelentős támogatása sem feltétlenül szükséges, erőforrások tekintetében példátlan önállóságot érhet el (az előző történelmi korok hasonló szervezeteihez képest) egy állami haderő talaján felnőtt asszimetrikus sereg (és végszükség esetén az ebből kinövő népi gerillamozgalom-ehhez minimum hónapok kellenének, az egész konfliktus aktív szakasza nem fog addig tartani de ez személyes véleményem).
Tehát tervezett felépítés esetén a magyar gerilla nem egy szál AK-s, sálas analfabéta pastu vagy arab szintjén harcol.
Az asszimetrikusan hadat viselő fél-ahogyan azt Szíriában látható- a földrajzi feltételek hiányában a megtévesztés mint alapelv alkalmazásának táptalaját és környezetét a lakosságban (IRA armagh-i mesterlövészei), információáramlásban(itt érünk el a kiberháborús határterülethez), a fizikai harc megvívásának helyét pedig az urbánus környezetben találja meg. Fontos lenne lerombolni a gerilla=pastu IQharcos képzettársítást.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 409
79 417
113
Hát ja, mi annak idején úgy tudtuk, háborúba 2 tártáskát vinnénk. Vagyis 10 tár lett volna nálunk, de abban a műbőr szemétben ??? :)
Eszembe jut ilyenkor a Sólyom végveszélyben című film. Elég valósághű, pontos, megtörtént eseményekkel. De dolog furcsa nekem. 15 órás tűzharc volt ott. A filmen rengeteget lőttek az amerikai katonák abban a katlanban. Lehetett náluk annyi lőszer a valóságban ? Inkább a hatás kedvéért lőttek szerintem ennyit a filmen, szerintem.
Mert logisztikájuk bent nem volt. Helikopteren mentek, csak azt vitték ami náluk volt. Na ez kicsit off volt. :)


Egész éjjel szállították rájuk az utánpótlást(nem csak lőszert hanem vizet,kaját,eü.cuccot meg mindent ami kellhet)csak ez nem volt benne a filmben.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Egész éjjel szállították rájuk az utánpótlást(nem csak lőszert hanem vizet,kaját,eü.cuccot meg mindent ami kellhet)csak ez nem volt benne a filmben.

Értem. Ok. Csak nem fért a fejembe hogy lövöldözhettek annyit, 15 órán keresztül.
 
S

szpg9

Guest
Bocsi, lehet, hogy off és csak nosztalgia amit leírok, de a 80-as évek közepén voltak Fagot szimulátorok rendszerben és kb. heti gyakorisággal kellett azokat is használni. Megmosolyogtató már ma, ha visszagondolok az elektromechanikus szimulátorokra, de lehetett pld. velük gyakorolni a mozgó célra és a terep takarásába érő, illetve onnan kibukkanó harckocsi elleni rakéta indítást. Nem tudom, hogy azóta hogyan van, milyen szimulátor van, de egyszer lőtt a szakaszunk (mint egy vegyes pc. törő üteg része 8 db rakétát, persze lőtéren, amiből 7 db talált. Úgy látom a jemeni és részben a szíriai videókból, hogy ennek a fegyverrendszernek még azért ma is vannak eredményei, bár nem tudom a MH megtartotta-e ezeket a rakétákat, amelyek anno a MN-nél voltak rendszeresítve. Ebból a hozzászólásból csak azt szerettem volna kihozni, hogy bár nem baj ha vannak ultramodern gyakorló eszközök, nem csak azok töltik be a feladatukat. Lehet gyakorolni a lehetőségekhez képest szerényebb eszközökkel is, a hangsúly a gyakorláson van.... A világháború elótt a németek és a magyarok is pld. gépkocsikra szerel harckocsi imitációkkal gyakorolták a páncélos hadviselést....
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Mackensen

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Bocsi, lehet, hogy off és csak nosztalgia amit leírok, de a 80-as évek közepén voltak Fagot szimulátorok rendszerben és kb. heti gyakorisággal kellett azokat is használni. Megmosolyogtató már ma, ha visszagondolok az elektromechanikus szimulátorokra, de lehetett pld. velük gyakorolni a mozgó célra és a terep takarásába érő, illetve onnan kibukkanó harckocsi elleni rakéta indítást. Nem tudom, hogy azóta hogyan van, milyen szimulátor van, de egyszer lőtt a szakaszunk (mint egy vegyes pc. törő üteg része 8 db rakétát, persze lőtéren, amiből 7 db talált. Úgy látom a jemeni és részben a szíriai videókból, hogy ennek a fegyverrendszernek még azért ma is vannak eredményei, bár nem tudom a MH megtartotta-e ezeket a rakétákat, amelyek anno a MN-nél voltak rendszeresítve. Ebból a hozzászólásból csak azt szerettem volna kihozni, hogy bár nem baj ha vannak ultramodern gyakorló eszközök, nem csak azok töltik be a feladatukat. Lehet gyakorolni a lehetőségekhez képest szerényebb eszközökkel is, a hangsúly a gyakorláson van.... A világháború elótt a németek és a magyarok is pld. gépkocsikra szerel harckocsi imitációkkal gyakorolták a páncélos hadviselést....

Már azok sincsenek, pedig a szimulátor jó lenne. Vagy pl volt működő bmp torony szimulátor is irányzó képzésre, maljutkával, mindenel.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
Már azok sincsenek, pedig a szimulátor jó lenne. Vagy pl volt működő bmp torony szimulátor is irányzó képzésre, maljutkával, mindenel.

A szombathelyi dandárnál, a 80-as években, talán később is, voltak szimulátorok, szaktantermek. vezetőknek, irányzóknak, rajparancsnokoknak. BMP torony ott is volt tanteremben. A pct rakéta indításhoz meg úgynevezett "trenazsőr kocsi". :) Időszakonként indítottak az irányzók éles rakétát Táborfalván., Az indítást, célra vezetést, talán 3000-szer is kellett gyakorolni, mielőtt éleset indíthattak. A BMP ágyúval viszont sokat lőttek, rajparancsnokként, még én is. Benne volt a rajparancsnoki kiképzésben, mint a BMP vezetése is.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 230
67 813
113
A szombathelyi dandárnál, a 80-as években, talán később is, voltak szimulátorok, szaktantermek. vezetőknek, irányzóknak, rajparancsnokoknak. BMP torony ott is volt tanteremben. A pct rakéta indításhoz meg úgynevezett "trenazsőr kocsi". :) Időszakonként indítottak az irányzók éles rakétát Táborfalván., Az indítást, célra vezetést, talán 3000-szer is kellett gyakorolni, mielőtt éleset indíthattak. A BMP ágyúval viszont sokat lőttek, rajparancsnokként, még én is. Benne volt a rajparancsnoki kiképzésben, mint a BMP vezetése is.
30 éve, ,ma szerintem nem kap egy katona 2 év alatt olyan szintű és mélységű tudást mint akkor. BMP-1 hol van már pl? Pedig sok ország,szervezet használja még. De akkor hogy harcolsz pl vele, ellene ha nem is láttál hasonlót?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and krisss

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
A gerillahadviselés mint fogalom nincs meg sokak fejében.
A guerilla becstelenül harcolót jelentett, az asszimetrikus hadviselés ennek a gondolatmódnak egy modern, tudományos kifejezése. Ez elsősorban egy felfogás, egy hozzáállás a küzdelem megszervezéséhez. Az asszimetrikus állmi haderő, de a népi gerillamozgalom is független a tájtól, asszimetrikus harc a fennálló rend, vagy uralmat/ellenőrzést gyakorló erő ellen bárhol létrejöhet. Asszimetrikus harcmodor az űrben is lesz. Csak ennyiből azt levonni, hogy a gerilla képzetlen, rongyos népfelkelő lenne, súlyos hiba. Emlékezzünk (és ez így többször a róluk szóló anyagokban el is hangzott), hogy a Bercsényi feladata megszállás esetén a gerillaharc, illetve annak terjesztése.
A modern technika és eljárások segítségével a lakosság jelentős támogatása sem feltétlenül szükséges, erőforrások tekintetében példátlan önállóságot érhet el (az előző történelmi korok hasonló szervezeteihez képest) egy állami haderő talaján felnőtt asszimetrikus sereg (és végszükség esetén az ebből kinövő népi gerillamozgalom-ehhez minimum hónapok kellenének, az egész konfliktus aktív szakasza nem fog addig tartani de ez személyes véleményem).
Tehát tervezett felépítés esetén a magyar gerilla nem egy szál AK-s, sálas analfabéta pastu vagy arab szintjén harcol.
Az asszimetrikusan hadat viselő fél-ahogyan azt Szíriában látható- a földrajzi feltételek hiányában a megtévesztés mint alapelv alkalmazásának táptalaját és környezetét a lakosságban (IRA armagh-i mesterlövészei), információáramlásban(itt érünk el a kiberháborús határterülethez), a fizikai harc megvívásának helyét pedig az urbánus környezetben találja meg. Fontos lenne lerombolni a gerilla=pastu IQharcos képzettársítást.

Így van és nagyon fontos, hogy pontosan ezért, a felkészüléshez és a harc megvívásához is nélkülözhetetlen reguláris háttér miatt nincs területvédelem korszerű és harcedzett reguláris erő nélkül. Nemcsak modern hadsereget kell építenünk sok-sok pénzből, hanem annak katonáit harcba is kell küldenünk a különféle NATO és USA missziókba, hogy továbbadható tapasztalatot szerezzenek, ne csak a szövetségesek módszereiről, hanem a potenciális ellenségektől tanulva nagyon sokat! Békeidőben például a reguláris és területvédelmi erők egymás ellenereje lennének a gyakorlatokon és minden egymás ellen elért kis sikerből folyton és folyton tanulva tökéletesítenék a harceljárásaikat. A területvédelem sigint, comint és kiberháborús vetületét nem is említettem eddig, pedig nagyon fontos sok minden más mellett.

A kis háborúval (petite guerre) kapcsolatos évszázados alapvetések talán nem változtak, de a környzet és az eszközök igen, amik bizonyos esetekben alapvetően átalakították a gerillához fűzhető toposzokat. Igen sok tekintetben visszakanyarodtunk az eredet XVIII. századi ideához, ami professzionális könnyű erők portyázó hadviselésére helyezte a hangsúlyt, míg a XX. század elején volt egy szakadék népi erőkről szóló koncepció, ami Che Guevarával együtt pusztult Bolíviában, merthogy jól képzett regulárisokkal szemben ezt így nem lehet csinálni. A kis háborút ugyanúgy profik vívják, mint a nagyot és ugyanúgy professzionális szinten kell tudják kezelni a kor technikáját, mint a reguláris haderők.