A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Az ilyen zskat kommentekkel kérlek mást fárasztani. Ennyi erővel, akkor leírom azt, hogy az orosz és az európai is ilyen. Miért? Csak. Ez kb. az eddigi érverndszer többyire a jenki cucc ellen.

Ez nem Zs kategóriájú komment.

Kevésbé valószínű ellenünk egy uruguayi katonai agresszió, mint mondjuk egy román (vagy egy amerikai)

Szerinted a jenkik hagynák, hogy mi a román F16-osokat lövöldözgessük, akár Debrecen vagy Szolnok fölött is?

Amúgy ezért is kéne párhuzamosan két rendszer, de az oroszoknál legalább deklaráltan vannak exportverziók.


Remek, legyen csak még drágább az üzemeltetés és legyen még nehezebb megvédeni őket...
Pápa jöhetne szóba, semmi más.

Bármi, amire lenne állami szándék. Kunmadaras, Kiskunlacháza, Taszár, stb. Főleg ha Kecsót tényleg megkívánta a Merci.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Azért abba gondoljunk már bele, hogy mire ebből gép lesz (ha lesz) az nem 1 év, de leginkább 4-5. Addig a feltételeket könnyen meg lehet teremteni pápán.
 
M

molnibalage

Guest
Ez nem Zs kategóriájú komment.
Kevésbé valószínű ellenünk egy uruguayi katonai agresszió, mint mondjuk egy román (vagy egy amerikai)
Szerinted a jenkik hagynák, hogy mi a román F16-osokat lövöldözgessük, akár Debrecen vagy Szolnok fölött is?
Jó reggelt kívánok, amerikai F-15 lőtt le amerikai F-4-est, mikor a szadúi F-15 jenki pilótával a hátsó ülésben leszedett ey iráni F-4-est.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Hát az egy jó kérdés. Az úgy érné meg, ha a mostaniakat is upgradelnénk nem ?

Szerintem a svédeknél a Gripen E-k érkeztével feleslegessé váló C/D gépekből akarnak majd mazsolázni. Ha valóban lesz ebből valami mostanában. Kérdés az, hogy mennyi repidő van bennük, de eltudom képzelni, hogy a mi torzszülöttjeink mintájára legózzák össze a gépeket. Ezért került most szóba, mikor kb a bevásárló lista legvégén kéne, hogy legyen.

Mondjuk nem lenne rossz, ha a dél-afrikaiakra csapnánk le, kérdés az, hogy eladnák-e, illetve mennyire vannak kannibalizálva.

Anyagilag biztos, hogy nem érné meg a mi gépeinket a átalakítani E/F szintre, mondjuk nem lehetetlen, a Gripen Demo is egy B gép átalakításával született meg. Max az elektronikát egységesíteni, egyszerűsítve az üzemeltetést.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Jó reggelt kívánok, amerikai F-15 lőtt le amerikai F-4-est, mikor a szadúi F-15 jenki pilótával a hátsó ülésben leszedett ey iráni F-4-est.

Ezt most komolyból írtad?

Komoylan kérdezem.

Irán ugye a forradalom előtt jól bevásárolta magát jenki technikával, de miután rosszban lettek, még egy csavart sem kaptak hozzá - a kontrákat most hagyjuk - sőt, inkább felfegyverezték ellenül Irakot.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7
M

molnibalage

Guest
Ezt most komolyból írtad?

Komoylan kérdezem.
Blokkolták a gépeke bármilyen módn? Lehetetlenné vált a lelövés? Mindkét gép McDD termék volt...

Kérlek ne fárassz már olyan faszágokkal, hogy John Doe a világ túlsó felé elpöccint egy kapcsolót és akkor a fegyverrendszer nem fog működni..

Irán ugye a forradalom előtt jól bevásárolta magát jenki technikával, de miután rosszban lettek, még egy csavart sem kaptak hozzá - a kontrákat most hagyjuk - sőt, inkább felfegyverezték ellenül Irakot.
Ezzel az erővel semmilyen eszközt ne szerezzünk be, mert mind külső supporttól függ. Az egész életed ilyen...
 

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 308
2 680
113
Tehetnénk, de nem fogjuk. Az egyszeri javadalmazás szükségességét becsültem volna 81mm esetén 400, 120mm esetén 300 lőszerre. De itt nem mélységi védelemben vagyunk egy fronton, hanem asszimetrikus harcban. Nagyon meg kell gondolja mire lő és milyen mértékben a területvédelem. A célorientáltság itt alapvető.
Hát, nem is tudom, ettől még így kánikulában a monitor mögül is fázom egy kissé. De ha úgymond nekem mondanák, hogy na, ennyi lőszer van, vonalak mögött leszel, oldd meg... szerintem ilyen elképzelések még nem sültek el jól a történelem folyamán.
Darabszámtól függetlenül pedig szerintem egyszerre sok (mozogni, pl, lehetőleg úgy, hogy ne vegyenek észre, 400 db csomagolásostul szerintem fel se megy egy teherautóra), ugyanakkor meg mivel behatárolt mennyiség, kevés is - ha hirtelen lesz egy jó zsíros célpont, akkor meg bocs, nem fér bele a kiszabatba? Nem látom értelmét.


Na itt viszont nem jól látod. A területvédelmiseg egy kisebb része mindvégig kinnt marad terepen, pontosan a felderítés végett. A területvédelemnek is lennének drónjai. Magyarán pont felderítés tekintetében nemhogy rosszabb, hanem az alapvető helyismeret miatt jobb helyzetben lennének, mint az támadó felderítése! A portyázás pedig nem frontális támadásokat jelent az ellenséges gépesített erőkkel szemben, mert az öngyilkosság lenne, hanem raj szintű egységek beszivárgását ezen egységek közé és ott akna (IED, stb.) és páncéltörő rakétaháborút. Ahogy annak sikerességét Szíriában láthatjuk!

Egy területvédelmi egységsek semmi esélye semmilyen direkt támadást végrehajtani. Ez neki nem is lehet feladata. A feladata lekötni az ellenséges erőket és zavarni azok felvonulását a front mögött, a fronton pedig a reguláris erők közvetlen támogatása védelemben. Például Szolnoknál a balparti hídfő megvédése a regulárisok beérkeztéig, stb.

Hát, megintcsak vakargatom a fejem. Adunk a területvédelemnek célfederítési képességet - feltételezve azt, hogy többé-kevésé értelmesetet is értelmes menyniségen - eddig jó, de... hogyan tovább? Mert lesz nagy mennyiségű felderített célunk, amit mivel küzdünk le? Saját, organikus eszközük nincs - vagy mint lásd fent, lőszer nincs - reguláris egységekére meg kb ne számítsunk. Raj szintű tartalékos egységek beszivárgása pediglen.. szinten nem tudom. Most akkro csináltunk egy "nyugdíjas" dandárerejű mélységi felderítő csoportot(csoportokat), de minek?

(Szíria meg megint más kérdés. Ileltve az is érdekes, na. Mind a terep, mind a létszám, technika, minden tekintetében, a TOW-ozás pediglen eddig úgy láttam, hogy nem igazán mélységben ment, hanem az egyébként elég porózus és mély frontvonalon.)
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
De az üzemeltetési feltételeket Pápán lehet leggyorsabban és leggazdaságosabban megteremteni (és éppen bővítik meg felújítják, minő véletlen)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Szídjátok itt a légierőt, az nem lehet, hogy a szárazföldiek is kapnak fegyvert, csak még nem jelentették be?
Épp most akarnak a páncélosokhoz újoncokat kiképezni, biztos nem a meglévő a 20-25 darabhoz.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Szídjátok itt a légierőt, az nem lehet, hogy a szárazföldiek is kapnak fegyvert, csak még nem jelentették be?
Épp most akarnak a páncélosokhoz újoncokat kiképezni, biztos nem a meglévő a 20-25 darabhoz.
Hát abból a 25 darabból elég kevéshez van személyzet. Amúgy a páncélos elég hátul van a beszerzési listán, hacsak fel nem ugrik valami jó vétel.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Hát, nem is tudom, ettől még így kánikulában a monitor mögül is fázom egy kissé. De ha úgymond nekem mondanák, hogy na, ennyi lőszer van, vonalak mögött leszel, oldd meg... szerintem ilyen elképzelések még nem sültek el jól a történelem folyamán.

Az egész koncepció abból indul ki, hogy van egy jól felszerelt, modern reguláris haderő, ami egy-két héten belül beérkezik ellentámadásban! Ugyanakkor megdöbbentően csekély létszámú, könnyűgyalogos milíciák sikerrel védtek tipikus kárpátmedencei szerkezetű településeket Szlavóniában, nehézfegyverzetű ellenséggel szemben, ami mutatja, hogy beépített területen jó esély van a védekezésre!

Darabszámtól függetlenül pedig szerintem egyszerre sok (mozogni, pl, lehetőleg úgy, hogy ne vegyenek észre, 400 db csomagolásostul szerintem fel se megy egy teherautóra), ugyanakkor meg mivel behatárolt mennyiség, kevés is - ha hirtelen lesz egy jó zsíros célpont, akkor meg bocs, nem fér bele a kiszabatba? Nem látom értelmét.

Majd szétosztják ötvenesével a nagyobb pincékkel bíró lakóházakban!

Hát, megintcsak vakargatom a fejem. Adunk a területvédelemnek célfederítési képességet - feltételezve azt, hogy többé-kevésé értelmesetet is értelmes menyniségen - eddig jó, de... hogyan tovább? Mert lesz nagy mennyiségű felderített célunk, amit mivel küzdünk le? Saját, organikus eszközük nincs - vagy mint lásd fent, lőszer nincs - reguláris egységekére meg kb ne számítsunk. Raj szintű tartalékos egységek beszivárgása pediglen.. szinten nem tudom. Most akkro csináltunk egy "nyugdíjas" dandárerejű mélységi felderítő csoportot(csoportokat), de minek?

A területvédelmis, a lakott területről, egy padlásról, valamelyik városközponti két-háromemeletesből csodálatosan belátja a tájat, az elkerülő utat. Bőven tudnak majd válogatni az aknavetősök a célok között és az amúgy is meg lesz szabva, hogy mire lőhetnek. Az ellenséges utánpótlásra igen, az őket fenyegető nagyobb összpontosításokra igen. Be fognak tudni egy kisebb javadalmazást is osztani!

(Szíria meg megint más kérdés. Ileltve az is érdekes, na. Mind a terep, mind a létszám, technika, minden tekintetében, a TOW-ozás pediglen eddig úgy láttam, hogy nem igazán mélységben ment, hanem az egyébként elég porózus és mély frontvonalon.)

Ha megnézed a szír frontokat, akkor egy patchwork az egész. A legfixebb frontvonalak a városi gócpontok körül alakultak ki. A vidéki tájon gyakran csak átvonulnak a csapatok, de a nagyobb beépített területek évek óta tartják magukat, akár teljes bekerítésben is!
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Blokkolták a gépeke bármilyen módn? Lehetetlenné vált a lelövés? Mindkét gép McDD termék volt...

Kérlek ne fárassz már olyan faszágokkal, hogy John Doe a világ túlsó felé elpöccint egy kapcsolót és akkor a fegyverrendszer nem fog működni..


Ezzel az erővel semmilyen eszközt ne szerezzünk be, mert mind külső supporttól függ. Az egész életed ilyen...


Ismételten kérdem, érted amit írtál?

amerikai F-15 lőtt le amerikai F-4-est, mikor a szadúi F-15 jenki pilótával a hátsó ülésben leszedett ey iráni F-4-est.


1- 1984-eseset. A szaudiak a 70-es évek óta hűséges csatlósok, az irániak 79 óta ellenségek.

Ha az iráni gép lőtte volna le a szaudi gépet, akkor lenne értelme a kérdésednek.

2 - de még ha az iráni gép szedte volna le a szaudit, szerinted a 1984-ben a max 70-es évek végi technológiával, amikor még kb. mindenben analóg volt vagy faék egyszerűségű digitális ezt hogy tudták volna megtenni?

2017-ről beszélek.
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Nem terelgetek semmit. Ha te minden szutyok kis települést a blogen szeritn akarsz védeni, az 200k-es tömeghadsereg felett lenne tartalékossal, ha még ezek is aknavetőzgetnek. Most akkor határozzuk már meg a létszámo és felszerelést...
Bocsi, ot mar blokkoltam, nem latom miket ir, lehet ezert a felreertes.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Hát, nem is tudom, ettől még így kánikulában a monitor mögül is fázom egy kissé. De ha úgymond nekem mondanák, hogy na, ennyi lőszer van, vonalak mögött leszel, oldd meg... szerintem ilyen elképzelések még nem sültek el jól a történelem folyamán.
Darabszámtól függetlenül pedig szerintem egyszerre sok (mozogni, pl, lehetőleg úgy, hogy ne vegyenek észre, 400 db csomagolásostul szerintem fel se megy egy teherautóra), ugyanakkor meg mivel behatárolt mennyiség, kevés is - ha hirtelen lesz egy jó zsíros célpont, akkor meg bocs, nem fér bele a kiszabatba? Nem látom értelmét.




Hát, megintcsak vakargatom a fejem. Adunk a területvédelemnek célfederítési képességet - feltételezve azt, hogy többé-kevésé értelmesetet is értelmes menyniségen - eddig jó, de... hogyan tovább? Mert lesz nagy mennyiségű felderített célunk, amit mivel küzdünk le? Saját, organikus eszközük nincs - vagy mint lásd fent, lőszer nincs - reguláris egységekére meg kb ne számítsunk. Raj szintű tartalékos egységek beszivárgása pediglen.. szinten nem tudom. Most akkro csináltunk egy "nyugdíjas" dandárerejű mélységi felderítő csoportot(csoportokat), de minek?

(Szíria meg megint más kérdés. Ileltve az is érdekes, na. Mind a terep, mind a létszám, technika, minden tekintetében, a TOW-ozás pediglen eddig úgy láttam, hogy nem igazán mélységben ment, hanem az egyébként elég porózus és mély frontvonalon.)

Járási szinten a helyi csendőrfőparancsnokság alkalmas lenne egy értelmes készlet őrzésére (RPG-k, aknavetők, géppuskák, rombolópuskák, muníció) + egy háború vélhetően nem a semmiből jön, ha a katonai titkosszolgálatoknál és a minisztériumban/főparancsnokságon nem csupa balf* ül, vannak előjelei, hogy ha a pontos időpont nem is ismert, de azért érdemes résen lenni.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Az a NASAMS II, az szerintem is jó ötlet (lenne)...

Azzal te max oroszokra esetleg szerbekre lőhetsz.

Egy dél-afrikai Umkhonto esetén vélhetően nem lenne ilyen problema. Persze második rendszernek jó a NASAMS-is, de a hatótáv/hatómagasság elég keskeny - még a Kub-nál is gyengébb - , és ahogy olvasom még a későbbre tervezett Extended Range változatnál is 40km alatt lenne.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Ha eltekintünk attól hogy Pápán nincs kiképzett G. műszaki...
Egy második századhoz mindenképpen kell + műszaki állomány, attól fogva választható hogy hova telepíted az új csapatot. Egyébként Taszár és főleg Sármellék is szóba jöhetne, már csak a Szlovén légtérvédelem bevállalása miatt is.