A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Igazándiból nálunk a Kub nem csapatlégvédelem, hanem A légvédelem.

Az meg szerintem józan ésszel végiggondolva is agyrém, hogy akár Győrben akár Hódmezőn a jelenlegi államhatárok mellett nagyobb katonai alakulat található
Gyorben gondolom azert van mert kozel van Pozsonyhoz. Hidd, el attol meg, hogy sok orszag nem tart tolunk, Szlovakia meg igen. Ehhez viszont az kell, hogy megha legvedelem is, de tegyunk egy bazist a szajukba, ez politika. Ok is tudjak, hogy ha kell akkor lehet ott tobb is mint legvedelem. Meg a politikus ott is politikus, keveri a miget a gripennel, tehat csak azt latja, hogy magyar katonak vannak Pozsonytol 10 centire. Persze a dimplomacian kivul lehet mas oka is.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Azzal te max oroszokra esetleg szerbekre lőhetsz.

Egy dél-afrikai Umkhonto esetén vélhetően nem lenne ilyen problema. Persze második rendszernek jó a NASAMS-is, de a hatótáv/hatómagasság elég keskeny - még a Kub-nál is gyengébb - , és ahogy olvasom még a későbbre tervezett Extended Range változatnál is 40km alatt lenne.
Mindenképpen kell egy közép és egy hosszú hatótávú légvédelmi rendszer is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Gyorben gondolom azert van mert kozel van Pozsonyhoz. Hidd, el attol meg, hogy sok orszag nem tart tolunk, Szlovakia meg igen. Ehhez viszont az kell, hogy megha legvedelem is, de tegyunk egy bazist a szajukba, ez politika. Ok is tudjak, hogy ha kell akkor lehet ott tobb is mint legvedelem. Meg a politikus ott is politikus, keveri a miget a gripennel, tehat csak azt latja, hogy magyar katonak vannak Pozsonytol 10 centire. Persze a dimplomacian kivul lehet mas oka is.
Jobban lobbizott a győri országgyűlési képviselő adott időben...
 
M

molnibalage

Guest
Mindenképpen kell egy közép és egy hosszú hatótávú légvédelmi rendszer is.
Nem férne bele sehogy sem. Méregdrága a Patriot és az Sz-300PMU2 is. A NASAMS széttelepüléssel képes számottevően nagy területet lefogni.

Azzal te max oroszokra esetleg szerbekre lőhetsz.

Egy dél-afrikai Umkhonto esetén vélhetően nem lenne ilyen problema. Persze második rendszernek jó a NASAMS-is, de a hatótáv/hatómagasság elég keskeny - még a Kub-nál is gyengébb - , és ahogy olvasom még a későbbre tervezett Extended Range változatnál is 40km alatt lenne.
Ezért nem szerencsés a Kub-bal összevetni. Ott radar = célcsatorna és annyi radar van, ahány osztály...

A NASAMS-nál indító = szétszorható HMZ közepe és rakéta = célcsatorna. Az AIM-120 HMZ alig kisebb, mint a Kubé. 20 km vízszintes és 10 km felső magasság. A Kubnál ez kb. 22 és 12 km.
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Az ilyen zskat kommentekkel kérlek mást fárasztani. Ennyi erővel, akkor leírom azt, hogy az orosz és az európai is ilyen. Miért? Csak. Ez kb. az eddigi érverndszer többyire a jenki cucc ellen.
Bocsi, ehhez nem ertek, tehat az volt a hulyeseg, hogy blokkoljak vagy az, hogy mindegy, mert minden mas raketat is blokkolna a gyarto fel?
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Gyorben gondolom azert van mert kozel van Pozsonyhoz. Hidd, el attol meg, hogy sok orszag nem tart tolunk, Szlovakia meg igen. Ehhez viszont az kell, hogy megha legvedelem is, de tegyunk egy bazist a szajukba, ez politika. Ok is tudjak, hogy ha kell akkor lehet ott tobb is mint legvedelem. Meg a politikus ott is politikus, keveri a miget a gripennel, tehat csak azt latja, hogy magyar katonak vannak Pozsonytol 10 centire. Persze a dimplomacian kivul lehet mas oka is.

Jó az nekünk, hogy egy 152/155mm-es Zuzanával5 perc alatt hazavágják a légvédelmünket?
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Jó az nekünk, hogy egy 152/155mm-es Zuzanával5 perc alatt hazavágják a légvédelmünket?
Nem azt irtam, hogy jo. Csak leirtam hogy miert van igy, szerintem. Amugy nezd meg a szlovakokat, a kerdes forditva is felteheto, a 4 legvedelmi egyseguk szepen sorba van pakolva a magyar hatar menten, kb. meterekre tolunk.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Nem azt irtam, hogy jo. Csak leirtam hogy miert van igy, szerintem. Amugy nezd meg a szlovakokat, a kerdes forditva is felteheto, a 4 legvedelmi egyseguk szepen sorba van pakolva a magyar hatar menten, kb. meterekre tolunk.

Szerintem meg azért, mert az akkori/mindenkori győri meg hódmezővásárhelyi polginak erős volt a lobbiereje. Erősebb, mint a katonaiszakmai érvek.

És ugyanez a helyzet vidéki főiskolák/egyetemek ill. stadionok, kórházak stb. esetén is.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Nem azt irtam, hogy jo. Csak leirtam hogy miert van igy, szerintem. Amugy nezd meg a szlovakokat, a kerdes forditva is felteheto, a 4 legvedelmi egyseguk szepen sorba van pakolva a magyar hatar menten, kb. meterekre tolunk.

De nekik 4 (NÉGY!!) van. És a tüzérségük az új rakéta póthajtású gránáttal amit idén mutattak be majdnem háromszor messzebb lő mint a miénk, és jóval több is van belőle (tűzvezető rendszerrel satöbbivel)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
De nekik 4 (NÉGY!!) van. És a tüzérségük az új rakéta póthajtású gránáttal amit idén mutattak be majdnem háromszor messzebb lő mint a miénk, és jóval több is van belőle (tűzvezető rendszerrel satöbbivel)
Nem irtam, hogy szarul lennenek felszerelve, nem errol beszelunk. En csak azt irtam, hogy egy (kul)politikusnak iszonyatosan nagy kisertes az ellenseg fovarosanak a szajaba tenni egy katonai bazist. Hogy szakmailag nem jo? Ezzel sose vitatkoztam. Es igen, lehet hogy a lobbiero is szamitott, ez termeszetes, de egyenesen kovetkezik belole, hogy a sereg vezetese alkalmatlan, nem tudta megmondani, hogy ez nem a legjobb megoldas. De mindig ez volt, el sem tudod kepzelni, hogy pl. Kossuth milyen elkepeszto dolgokat talalt ki a Honvedseg szamara, szerencsere a vezerkar akkor volt eleg tokos ahhoz, hogy lebeszelje. Most meg nem volt. Pl.: Kossuth kitalalta meg 48 tavaszan, hogy a Honvedseg egy emberkent sorakozzon fel az osztrak hataron, egy szep hosszu vonalban, ezzel megnyugtatva a lakossagot. Nektek nem kell mondanom, hogy egy tobb mint 300 kilometer hosszu, egy meter "mely" csikon hogy mentek volna at a csaszari csapatok. De az akkori vezerkar felvilagositotta, hogy nem ez a jo modszer. (Neha arra gondolok, hogy en azert vagyok kevesbe felhaborodva nemely politikus hozzaertesen, mert a tortenelemben altalaban sokkal rosszabbakat talalni.)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
A honvéd területvédelem havi egy lövészeten és évi egy gyakorlaton simán részt tud venni. Egy főutat pedig egészen minimális mennyiségű lősszerrel le lehet fogni, hiszen csak az áthaladó katonai konvojok jelentenek célpontot. Nagyon nincsenek fogalmaid neked az aknavető használatáról például!



Nagyon helyes, próbálják csak elkerülni és akkor a területvédelem szabadon portyázhat, ami az utánpótlás és felvonulás akár teljes blokkolását is eredményezheti! :D

Nem írok mindenre, mert felesleges. Kiragadtam csak a hozzászólásaidból ezt itt.
Összegezve az egészre kicsit...

1. A régi tömeghadsereg nem volt képzetlen mint gondolod, különböző volt a képzettségi szint, a haderőn belül. Első lépcsős kötelékek jó kiképzést kaptak a lehetőségekhez képest. Többször kitárgyaltuk itt, nem részletezem. De ha kéred leírom nagyjából, 30 év távlatából egy lövész dandár, egyik lövész alegységének kiképzési tervét, nagyjából egy évre lebontva.
2. Szakcsapatok, mint rádiófelderítők, vegyvédelem, műszakiak, logisztika, stb., nem szükséges hogy hetente harcászkodjanak, vagy a gépesített lövészekhez mérten, ellőjenek úgy 1500 db lőszert évente. ( Én durván másfél év alatt lőttem el ennyi éles lőszert kb. )
3. Gerilla hadviselésre az ország területe kicsit, lakossága morálisan nem készült fel ilyesmire, nem is tenne semmit, kisebb atrocitásoktól eltekintve egy már megszállt országban.
4. Útvonalak támadása aknavetővel, elég meredek gondolat. Pláne ha páncélozott célok is vannak egy oszlopban. Ami szinte biztos egy háborús övezetben, nem csak teherautók. Az aknavető élőerő ellen van elsősorban. Oszlopot úgy támadhatunk a leghatásosabban, ha egy harckocsival, mert az a legjobb erre, a következőt teszed.
Kilövöd az oszlop első és utolsó járművét. Majd a hirtelen zavart kihasználva, tüzelőállást folyamatosan váltva, lövöd a többit, az oszlopban. Nagyjából lesz pár perced erre, majd visszavonulás, ha az ellenség ereje elég nagy. Kis erejű ellenséget meg illik egyből leküzdeni.
5. Területvédelmi egységeket amennyiben megvalósul, nem hinném hogy helyhez kötik, egy minősített helyzetben. A Honvédség első emberanyag tartaléka lenne, feltöltenék egyből az aktív alakulatokat belőlük. Tehát ne gondold, hogy egy előálló ukrajnai helyzet a hátárainkon, azt jelentené, hogy a szentgotthárdi járás tartalékosai, az Osztrák határon fogják nézegetni a kamion rendszámokat, AK gépkarabéllyal a nyakukban. Csupán azért, mert ők abban a járásban vannak.
6. Örülök hogy gondolkodol azon amiről írtál, de úgy gondolom teljesen rossz úton haladsz.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 041
18 721
113
7. Elfeledtem az előbb, egy lőszer javadalmazást, akár percek alatt is el lehet lőni, ha valaki nem túl képzett és nagyon éles a helyzet. Mert írtad, napokig is kitarthatnak egy út mellett. Mondjuk ha egy főcsapás irány van a porondon, akkor egy erőösszpontosítás kellős közepén megnézném hány percig él a harcban egy tartalékos lövész század, ha nem kap erősítést.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Hát nem nagyon hinném, az adott alakulatok parancsnokai, országgyűlési képviselők, városi polgármesterek kb ölre mentek, a laktanyabezárások időszakában. Közre játszott a korrupció is elég gyakran (felújítjuk a laktanyát, bezárjuk, eladjuk occsóért havernak). A 90-es években és a 2000-es években kb semmi értelmes koncepció nem volt hogy végül is miféle honvédelmet akarunk csinálni. (most se túlzottan kidolgozott az elképzelés) Ahány honvédelmi miniszter annyi ötlet és haderőreform volt. A legtöbből semmi sem lett.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
7. Elfeledtem az előbb, egy lőszer javadalmazást, akár percek alatt is el lehet lőni, ha valaki nem túl képzett és nagyon éles a helyzet. Mert írtad, napokig is kitarthatnak egy út mellett. Mondjuk ha egy főcsapás irány van a porondon, akkor egy erőösszpontosítás kellős közepén megnézném hány percig él a harcban egy tartalékos lövész század, ha nem kap erősítést.
Most azt képzeld el, hogy egy javadalmazás jelenleg 5 tár (ami abszurdum) míg pl az oroszok kb 8-at visznek.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Gerilla hadviselésre az ország területe kicsit, lakossága morálisan nem készült fel ilyesmire, nem is tenne semmit, kisebb atrocitásoktól eltekintve egy már megszállt országban.

Csak a legfontosabbat ragadnám ki. Ezt. Namost azok után, hogy a kopár szír meg iraki sivatagról kiderült, hogy egészen kiváló gerillahadviselésre, mi több, az elkötelezett ISIS-es gerillák vagy éppen különféle kormányerők népi milíciái igen komoly hadisikereket tudnak felmutatni a semmiben, azt hiszem a rendkívül változatos Alföldi tájról is egyértelműen kijelenthetjük, hogy egészen kiváló terepe bármilyen gerillahadviselésnek. Már csak azért is, mert a XXI. században a gerillahadviselés fő terepe az urbánus terület, a beépített terület. Ugyanis nincs olyan természeti képződmény a trópusi karsztot leszámítva, ami alkalmasabb lenne a háborúra, mint a nyugati értelemben vett lakott terület.

Ha már ezzel sem vagy tisztában és az sem tűnt fel az elmúlt huszonöt év asszimetrikus konfliktusaiból, hogy a harctevékenység fő területe áttevődött az urbanizált zónákra, akkor hagyd a francba ezt az egészet! :D