A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

D

danielblack

Guest
Mindenesetre örülök, hogy beindult az ütőképes magyar haderőfelépí
Jó az nekünk, hogy egy 152/155mm-es Zuzanával5 perc alatt hazavágják a légvédelmünket?
Itt a gond valóban.... Győr és Tata lenne a Klapkáé ha rajtam múlna, a légvédelem meg vagy a harcoló alakulatokhoz kerülne, vagy ha nagyon összevonva akarják állomásoztatni akkor a Balaton környékére, mert ott nincs MH harcolo alakulat.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
1 107
3 186
113
Bocsi, lehet, hogy off és csak nosztalgia amit leírok, de a 80-as évek közepén voltak Fagot szimulátorok rendszerben és kb. heti gyakorisággal kellett azokat is használni. Megmosolyogtató már ma, ha visszagondolok az elektromechanikus szimulátorokra, de lehetett pld. velük gyakorolni a mozgó célra és a terep takarásába érő, illetve onnan kibukkanó harckocsi elleni rakéta indítást. Nem tudom, hogy azóta hogyan van, milyen szimulátor van, de egyszer lőtt a szakaszunk (mint egy vegyes pc. törő üteg része 8 db rakétát, persze lőtéren, amiből 7 db talált. Úgy látom a jemeni és részben a szíriai videókból, hogy ennek a fegyverrendszernek még azért ma is vannak eredményei, bár nem tudom a MH megtartotta-e ezeket a rakétákat, amelyek anno a MN-nél voltak rendszeresítve. Ebból a hozzászólásból csak azt szerettem volna kihozni, hogy bár nem baj ha vannak ultramodern gyakorló eszközök, nem csak azok töltik be a feladatukat. Lehet gyakorolni a lehetőségekhez képest szerényebb eszközökkel is, a hangsúly a gyakorláson van.... A világháború elótt a németek és a magyarok is pld. gépkocsikra szerel harckocsi imitációkkal gyakorolták a páncélos hadviselést....
Én még '95-ben játszotam vele,pedig GAZ-66 soför voltam a vpct-nél Hmvhelyben.Fagot "szimulátor"volt.A spg-9 hez volt e vmi már nem emlékszem.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
a
Nem számít mit gondol a társadalom. Az számít, hogy mit gondol az a kisebbség, amelyik hajlandó harcolni a hazájáért. Csak nekik van hazájuk, csak ők az államalkotó tényezők. A többi milliók jobbágyok, akiken le kell verni a rendszeres adófizetést, de addig, amíg nem akadályozzák a nemzetet alkotó kisebbséget, addig békén kell hagyni őket.

Mintha csak Hitlert olvasnám az utolsó óráiban...

Blogen vannak jó meglátásaid, nagyjából egyetértek a gerillahadviseléses ötleteddel is, de pont olyan szöveggel adod elő az egészet, mint az iszlám fanatikusok, akik a saját nemzettársaikat is felrobbantják, csak azért mert ők nem akarnak merényleteket csinálni.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
a
Mintha csak Hitlert olvasnám az utolsó óráiban...

Blogen vannak jó meglátásaid, nagyjából egyetértek a gerillahadviseléses ötleteddel is, de pont olyan szöveggel adod elő az egészet, mint az iszlám fanatikusok, akik a saját nemzettársaikat is felrobbantják, csak azért mert ők nem akarnak merényleteket csinálni.

Már bocs, de Hitler épp ellenkezőleg, mániákusan hitt abban, hogy a német nép tömegei egyformán értékesek. Utolsó napjaiban is e tömeg egésze irányába fejezte ki csalódottságát.

Semmi baj nincs az átlag magyarral, de vegyük már észre, hogy a nemzetalkotás, államalkotás, nemzetfenntartás egy kisebbség belügye!
 
  • Tetszik
Reactions: tarzaan
T

torsen

Guest

Megint okosakat írt Zord. Amúgy könnyű lenne ezen változtatni: azokat, akiknek van erre ráhatása (vezetők a hadügy, külügy, pénzügy, MNB éléről + OV és a többiek) számára szerveznék egy ingyenes sétarepültetést a következő útvonalon. Latakia (Szíria) - Aleppo-Rakka- Haszaka- Moszul- Erbil- Kirkuk. (Vonattal át Iránon, nehogy bajuk essen!) Majd Herát (Afganisztán) Shindand-Kandahár-Kabul- Dzsalalabad uticél. Aki röhögés nélkül kibírja a célig, beveszik a letelepedési kötvény bizniszbe.
 
M

molnibalage

Guest
Egy második századhoz mindenképpen kell + műszaki állomány, attól fogva választható hogy hova telepíted az új csapatot. Egyébként Taszár és főleg Sármellék is szóba jöhetne, már csak a Szlovén légtérvédelem bevállalása miatt is.
Taszár állapota szerintem nagyon gáz lehet már ennyi elhagyatottság után, Sármelléket nen tudom, de ott meg a mai sipákolás miatt (üdölőövezet Balatonnál) előre látom mi lenne.

Az egész elméleti, mert az ötlet ökörség és nem is telik rá...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Szentkirályszabadja lenne optimális helyszín, de Pápa a működő légibázis Nyugaton, ezért nem igazán van opció jelenleg. A széttelepítésnek nincs alternatívája, ne legyen két század Kecskeméten!
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Taszár állapota szerintem nagyon gáz lehet már ennyi elhagyatottság után, Sármelléket nen tudom, de ott meg a mai sipákolás miatt (üdölőövezet Balatonnál) előre látom mi lenne.

Az egész elméleti, mert az ötlet ökörség és nem is telik rá...
Az új helyszín szerintem az egészből a legkevesebb (költségszinten is), az új századot meg lehetne okosan is csinálni. Pumások 10 együlésessel eső vonalbeli harci század, a másik század meg 6xkétüléses, 2xegyüléses géppel Griff-átképző és kiképzőszázad, ahol a két együlésessel a végén egyedül is repülnének, esetleg alap harckiképzést is kaphatnának a frissen kiképzettek. A Pumások így már kész pilótákat kaphatnának, drága új gépként meg csak négy kétülésest kellene beszerezni nem egy egész századra valót.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Az alföldi tájad a legalkalmasabb hazánkban a gépesített hadviselésre. Hát ha te ott gerilláskodni akarsz, ahol több km-ről mindent látni, a levegőből pláne, akkor sok sikert hozzá.
Amennyiben meg úgy érzed, a magyar lakosság kész lerombolni a házait, kórházait, munkahelyeit, településeit, hogy fegyveresen ellenálljon bárkinek is, komolyabb katonai segítség nélkül, akkor ahhoz is sok sikert.
Nekem 1956-ból nem ez jött le. A pesti harcok kivételével, azok is pár napig tartottak, gyorsan véget ért a történet. Pedig ha gyűlölt a nemzet valakiket akkor, azok az Oroszok voltak. Mégsem kezdődött évekig tartó gerillaharc.
Európában vagyunk, ahol a háború a katonák dolga. A társadalom is így gondolja szerintem.
Ez nem Szíria, vagy Líbia és nem analfabéta arabok vagyunk, akik allah parancsára mártírt akarnak halni minden alkalommal..

Több kilóméterről mindent látni? Én alföldi vagyok, de ez nekem nem is merős. Talán a Hortobágy egyes részein.

De a többin az Alföld tele van kisebb-nagyobb erdőkkel, fa és cserjecsoportokkal, kanálisokkal és töltésekkel, nyári időszakban embermagasságú kukoricással/napraforgóval + ugye nem is teljesen sík.

Olvastam korábban, hogy egy talán VSZ időkből származó katonai felmérés szerint az alföldön egy harckocsi átlagos észlelési távolsága olyan 6-800m.

A gerillahadviselés meg ugye jellemzően nem harckocsikkal meg páncélozott járművekkel történik, hanem gyalogláb meg legfeljebb terepjáróval.

Egy megszállás esetén a gerillahadvielés viszont szerintem sem lehetne sikeres, az alábbiak miatt:

- nincs hozzá elég képzett ember/felszerelés (ez orvosolható)
- nagyon alacsony azoknak az emberek nak az aránya, akik akár az életük kockáztatásával is védenék az országot.
- vélhetően magas lenne a megszállókkal kollaborálók aránya, akik feldobnák a gerillákat és támogatóikat.
Őket ill. az erre hajlamos embereket csak vietkong módszerekkel - statáriális és nyilvános kivégzések - lehetne megfékezni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 230
67 813
113
Szentkirályszabadja lenne optimális helyszín, de Pápa a működő légibázis Nyugaton, ezért nem igazán van opció jelenleg. A széttelepítésnek nincs alternatívája, ne legyen két század Kecskeméten!
Kunmadaras+Mezőkövesd amit meghagytam volna én Kecskemét helyett. Ezzel lett volna egy Kunmadaras-Mezőkövesd-Debrecen háromszög, közel egymáshoz, jól védhetően 3 reptér amiből alapjáraton egy civil (Debrecen) egy katonai (Kunmadaras) és egy tartalék (Mezőkövesd) mindkettő számára akár. De a kecskeméti lobbi erőseb volt, és most a merci elszívja a katonát és van egy repterünk a pusztában ahol kb annyi fedezék volt évtizedeken át mint Mezőkövesden. Most is csak lemezhangárok vannak, meg földsáncok amik a Mig-29-eseket rejtik.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 230
67 813
113
Több kilóméterről mindent látni? Én alföldi vagyok, de ez nekem nem is merős. Talán a Hortobágy egyes részein.

De a többin az Alföld tele van kisebb-nagyobb erdőkkel, fa és cserjecsoportokkal, kanálisokkal és töltésekkel, nyári időszakban embermagasságú kukoricással/napraforgóval + ugye nem is teljesen sík.

Olvastam korábban, hogy egy talán VSZ időkből származó katonai felmérés szerint az alföldön egy harckocsi átlagos észlelési távolsága olyan 6-800m.

A gerillahadviselés meg ugye jellemzően nem harckocsikkal meg páncélozott járművekkel történik, hanem gyalogláb meg legfeljebb terepjáróval.

Egy megszállás esetén a gerillahadvielés viszont szerintem sem lehetne sikeres, az alábbiak miatt:

- nincs hozzá elég képzett ember/felszerelés (ez orvosolható)
- nagyon alacsony azoknak az emberek nak az aránya, akik akár az életük kockáztatásával is védenék az országot.
- vélhetően magas lenne a megszállókkal kollaborálók aránya, akik feldobnák a gerillákat és támogatóikat.
Őket ill. az erre hajlamos embereket csak vietkong módszerekkel - statáriális és nyilvános kivégzések - lehetne megfékezni.
Így van, a 2-ik vh-ban sem volt érdemi partizánkodás hazánkban.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Kunmadaras+Mezőkövesd amit meghagytam volna én Kecskemét helyett. Ezzel lett volna egy Kunmadaras-Mezőkövesd-Debrecen háromszög, közel egymáshoz, jól védhetően 3 reptér amiből alapjáraton egy civil (Debrecen) egy katonai (Kunmadaras) és egy tartalék (Mezőkövesd) mindkettő számára akár. De a kecskeméti lobbi erőseb volt, és most a merci elszívja a katonát és van egy repterünk a pusztában ahol kb annyi fedezék volt évtizedeken át mint Mezőkövesden. Most is csak lemezhangárok vannak, meg földsáncok amik a Mig-29-eseket rejtik.

Mezőkövesd? Biztos vagy benne? Tudtommal az nem volt rendesen kiépített reptér.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Mezőkövesd? Biztos vagy benne? Tudtommal az nem volt rendesen kiépített reptér.

A bázis a Varsói Szerződés ellátó és tartalék repülőtereként üzemelt az 1980-as évek közepéig. Szigorúan titkos katonai bázisként szerepelt, amire azért volt szükség, mert a korabeli elgondolások szerint háborús konfliktus esetén ide települtek volna a szovjet távolsági atombombázók.

Szóval Mezőkövesd jobbára csak egy kifutópálya meg egy gurulópálya minimális infrastruktúrával.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
a


Mintha csak Hitlert olvasnám az utolsó óráiban...

Blogen vannak jó meglátásaid, nagyjából egyetértek a gerillahadviseléses ötleteddel is, de pont olyan szöveggel adod elő az egészet, mint az iszlám fanatikusok, akik a saját nemzettársaikat is felrobbantják, csak azért mert ők nem akarnak merényleteket csinálni.

Pedig sajnos a valóság/történelem őt igazolja.