A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Amúgy hosszú távon jó lenne még egy század, csak megint a prioritások.
1. Személyi felszerelés életképes ellátórendszerének kiépítése
2. Laktanyák, felújítása, bővítése.
3. Gyakorlóterek, lőterek felújítása (itt vannak jó fejlemények), bővítése, szimulációs eszközök beszerzése
4. Életképes üzemeltetési háttér kialakítása a technikai eszközöknek (legalább egy féltető, de kéne jópár zárható kocsiszín), javítóbázisok kialakítása (Currusra meg atomot), hogy az a Kb tíz évre amíg mindent le tudunk cserélni valamennyit még tudjunk normálisan üzemeltetni a meglévők közül (most nem tudjuk).

aztán akkor technikai beszerzések:
-Légvédelem,
- tűzérség,
-ATGM páncéltörő rakéta,
-sima kézi páncéltörő
- Komolyabb APC, vagy IFV, de egy jó APC már elegendő lenne.
- Harckocsik

(meg természetesen Rába H széria minden mennyiségben)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Amúgy hosszú távon jó lenne még egy század, csak megint a prioritások.
1. Személyi felszerelés életképes ellátórendszerének kiépítése
2. Laktanyák, felújítása, bővítése.
3. Gyakorlóterek, lőterek felújítása (itt vannak jó fejlemények), bővítése, szimulációs eszközök beszerzése
4. Életképes üzemeltetési háttér kialakítása a technikai eszközöknek (legalább egy féltető, de kéne jópár zárható kocsiszín), javítóbázisok kialakítása (Currusra meg atomot), hogy az a Kb tíz évre amíg mindent le tudunk cserélni valamennyit még tudjunk normálisan üzemeltetni a meglévők közül (most nem tudjuk).

aztán akkor technikai beszerzések:
-Légvédelem,
- tűzérség,
-ATGM páncéltörő rakéta,
-sima kézi páncéltörő
- Komolyabb APC, vagy IFV, de egy jó APC már elegendő lenne.
- Harckocsik

(meg természetesen Rába H széria minden mennyiségben)
Meg kihagytam pár dolgot,
-csapatfelderítő jármű, hőkamerával, radarral, (ez lehet APC, de ki lehet alaíktani terepjáró alapon, vagy pedig egy direkt erre a szerepkörre szánt járművel, bár az nekünk luxus)
- tüzérségi radarok
- Drónok a tüzérségi és csapatfelderítésre.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Én szeretem a repülőket, de könyörgöm. ezt ne. Ennél hülyébb ötlet kevés van. Most is túlságosan "légierő nehéz" a forrás elosztás. A Gripen korszerű és több van belőle, mint harckocsiból vagy azonos mennyiség. Korszerű IFV és hk, sehol. Önjáró tüzérség sehol. A Kub lassan kikopik, váltótípus sehol. Helikopteresek vegetálnak.

A szárazföldeiknek semmilyen nincs, erre az a reakció, hogy még Gripen? Már elnézést, de elmentek otthonról odafent...? Nagyon messzire kezd elgurulni a gyógyszer...

Mikor voltak otthon?

Amúgy szerintem nem ördögtől való egy második gripen alakulat, de csak egy másik reptéren.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Nem akarlak megsérteni, de nyisd már meg azt a kibaszott Gripen FAQ-t, ami írtam... 3 éve nincs updatelve, szóval elég régen fent van.
5. oldalon.



30. oldalon.



Mindig is arról ment az adoma az értelmes emberek szemszögéből, hogy ez mezei vásárlássak kurvára nincs letudva semmi, illetve az is, hogy egyáltalán mire vanszükség. Jé, ez is benne van a Gripen FAQ-ban...

4. oldalon.



Szeretném látni azt az elemezést, amit az elemeire szétesett szárazföldi erővel szemben azt hozza ki, hogy a fenyegetések és mident összevetve még egy század Gripen kell, mikor a mostani pilóták sem repülnek évi 140-160 órát...

Fegyverzet ehhez? Ja bocs, hamburgerárú BDU-33 és Mk-82/84 sincs. Ezek után hova a faszba egy új Gripen század...?


Leszarom, hogy mit mond. +1 Gripen század az kurvasok pénz. Ráadásul itt vételről volt szó és nem lízingról, tehát egyben kellene fizetni , de minimum sokal tömörebben időben, mint a lízinget sanszosan.

Egy új Gripen ára nyersben, 70 misi alsó hangon. 1 mrd USD feletti szé. Ekkora összegtől a szárazföldeik asszem elészdéülnének. Ha már a légierőt közvetve akarják védeni és tápolni, akkor NASAMS II. Must have.

1. Védené Kecsót...
2. Kub helyett...
3. AIM-120 közös rakéta, de Meteort is képes kezelni hosszútávon.

A NAMS azért nem jó, mert a jenkik akkor blokkolnák, amikor kedvük van, azt meg kétlem, hogy mi fel tudnánk/akarnánk törni a szoftverjét, főleg mivel elvileg a Gripenhez kapott rakétákat sem bízták ránk.

Amúgy a Dél-Afrikaiaknak is van a témában jó fejlesztésük, őket nemzetbiztonságilag előnyösebb partnernek gondolnám.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Az ugye megvan, hogy éjszakai is lehet vezetni éjjellátóval?

Célfelderíteni is.

Pontcélra lősz te zseni, ami az embernél keményebb....

Járművekkel teli útra lövök, amely járműek lőszert, üzemanyagot szállítanak többek közt.

Ez már epic, de tényleg. Nem faktor az, hogy az ellen visszalő és szétkapja a campelő aknavetőt.

Hogy deríti fel az urbánus területről tüzelő aknavetőt? Több lehetőség van a rejtezésre, mint a felderítésre! Plusz, a drónok elleni harc is egyre olcsóbb!

battle-dronedefender-2.JPG


Röhögök. A ii. vh-ban egyetlen néhány órás összecsapásban ellövöldözött ennyit 2-3 század.

Én nem röhögök, mert nem a második világháborúban vagyunk és összfegyvernemi hadseregek állnak szemben ebben a képletben.

Itt már tényleg az asztalt csapkodom a röhögéstől. A katonai járművek tudod terepen is tudnak menni, földutak is léteznek...

Tudnak, tudnak. De a csatornáktól szabdalt tájon a földutak se oda vezetnek ahova szeretnéd! Nem vagy ismerős az Alföldön mi? Én Nagykunságban szereztem tapasztalatokat az alföldi infrastruktúráról és azt kell mondjam, hogy a főútvonalhálózat megkerülhetetlen, míg a földutak általában zsákutcákba vezetnek, olyan szituációkba, amelyek ellentétesek a te haladási irányoddal. Plusz araszolni a tengelymély sárban egy hadtápkonvojnak az a területvédelem részéről győzelem, mert:
- borzalmasan lelassítottuk az utánpótlást.
- olyan területre tereltük, ahol kiszolgáltatott a területvédelem portyázóinak (IED +pct.)

Már előbb ajánlottam a magyar táj felmérését katonaföldrajzi szempontból!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Az ugye megvan, hogy éjszakai is lehet vezetni éjjellátóval?

Célfelderíteni is.

Pontcélra lősz te zseni, ami az embernél keményebb....

Járművekkel teli útra lövök, amely járműek lőszert, üzemanyagot szállítanak többek közt.

Ez már epic, de tényleg. Nem faktor az, hogy az ellen visszalő és szétkapja a campelő aknavetőt.

Hogy deríti fel az urbánus területről tüzelő aknavetőt? Több lehetőség van a rejtezésre, mint a felderítésre! Plusz, a drónok elleni harc is egyre olcsóbb!

battle-dronedefender-2.JPG



Röhögök. A ii. vh-ban egyetlen néhány órás összecsapásban ellövöldözött ennyit 2-3 század.

Én nem röhögök, mert nem a második világháborúban vagyunk és összfegyvernemi hadseregek állnak szemben ebben a képletben.

Itt már tényleg az asztalt csapkodom a röhögéstől. A katonai járművek tudod terepen is tudnak menni, földutak is léteznek...

Tudnak, tudnak. De a csatornáktól szabdalt tájon a földutak se oda vezetnek ahova szeretnéd! Nem vagy ismerős az Alföldön mi? Én Nagykunságban szereztem tapasztalatokat az alföldi infrastruktúráról és azt kell mondjam, hogy a főútvonalhálózat megkerülhetetlen, míg a földutak általában zsákutcákba vezetnek, olyan szituációkba, amelyek ellentétesek a te haladási irányoddal. Plusz araszolni a tengelymély sárban egy hadtápkonvojnak az a területvédelem részéről győzelem, mert:
- borzalmasan lelassítottuk az utánpótlást.
- olyan területre tereltük, ahol kiszolgáltatott a területvédelem portyázóinak (IED +pct.)

Már előbb ajánlottam a magyar táj felmérését katonaföldrajzi szempontból!
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 081
15 639
113
Igen csak megint a prioritások borultak fel egy kicsit.

Azért az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján a légierő a döntő tényező. Ezzel lehet akár saját országában csapást mérni az ellenre, ami azért egy elég komoly visszatartó erő.

A szárazföldieket meg amíg iylen méretű az MH és ekkora a potenciálisan használható tartalékos állomány, addig első körben asszimetrikus háborúra készíteném fel több jobb fajta ATGM típussal és persze MANPADs-okkal (lehetőleg ebből is több típussal).

Ha összefegyvernemi hadviselésre képes haderőt akarsz, akkor ahhoz nem pár tucat MBT, IFV meg SPG kell, hanem százas nagyságrend mindből. És legalább egy 50 ezres állandó sereg egészséges belső arányokkal.

Amíg ez nincs, addig egy jó légierő az, ami a legnagyobb hasznossággal bír.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895
M

molnibalage

Guest
Azért az elmúlt évtizedek tapasztalatai alapján a légierő a döntő tényező. Ezzel lehet akár saját országában csapást mérni az ellenre, ami azért egy elég komoly visszatartó erő.
Ez szép és jó, csak akkor kérem hol a hamburgerárú Mk-82/84 a hamugrerárú célok ellen...?
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Ez még valamennyire logikus. Csak még mindig ott tartunk, hogy semmink sincs, ami van meg 40 éves és olyan az állapota, hogy használhatatlan. Amúgy lehet jó védekező súlypontú haderőt kialakítani sok ATGM-el de attól még gépesített egységek kellenek. Ezért írtam pl a legvégére a harckocsikat. A MANPAD szintén kötelező vétel.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Remek, legyen csak még drágább az üzemeltetés és legyen még nehezebb megvédeni őket...
Pápa jöhetne szóba, semmi más.
Hát mivel más repterünk nincs is. Csak olyan hogy ha üzemképessé akarjuk tenni az jópár száz milliárd forint. Pápa egyértelmű választás. Főleg hogy már most is képes Gripent üzemeltetni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 819
122 842
113
Ha eltekintünk attól hogy Pápán nincs kiképzett G. műszaki...
Hát könnyebb egy pár műszakit áttelepíteni mint, egy repteret felhúzni, vagy felújítani több évtized kihasználatlanság után. De ha lesz még egy század, akkor ahhoz kell műszaki állományt is bővíteni. Szóval nem értem a problémát.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 627
5 493
113
Hát könnyebb egy pár műszakit áttelepíteni mint, egy repteret felhúzni, vagy felújítani több évtized kihasználatlanság után. De ha lesz még egy század, akkor ahhoz kell műszaki állományt is bővíteni. Szóval nem értem a problémát.

+Elhelyezés sem megoldott igazán...:(