A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A gond még mindig az, hogy semmivel sem tudod se kiképezni, se felszerelni a tartalékosokat. :) ÉS hogy eddig 2 számjegyű az egész rendszerbe jelentkezők száma országos szinten.

Amilyen ütemben növekedik a honvédelmi keret, lehet, hogy 2-3 éven belül lesz pár nagyobb beszerzés és akkor lesz mit odaadni a tartalékosoknak is.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ráadásul úgy, hogy Hummve és kishelik voltak a support. Na tessék elképzelni, ha AH-64 és AC-130 lett volna meg M1A1. Letarolják a fél várost... Ilyen erő ellen nem vitézkedi milícia.

A magyar tartalékos nem amerikai kommandósok ellen kellene harcoljon, hanem valószínűleg egy szomszédos, átlagkatona ellen.
 
  • Tetszik
Reactions: blogen and phaidros

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113

Én azt veszem észre, hogy pár évvel ezelőttig bármit vettek a hadseregnek, az egész sajtó azt fújta, hogy milyen haszontalan dolgokra költik már megint a pénzt. A gripenek megvételekor nem azt hozták fel, hogy korrupció, hanem hogy egyáltalán minek vették. Úgyhogy nem kell csodálkozni, hogy semmit nem vettek, hisz egy nagyobb vásárlással választást lehetett volna bukni.
Mostanában meg már még az index is azért bírálja a kormányt, hogy nem fejlesztenek semmit. Mivel a politikusok többnyire szavazatokban mérnek mindent ezért úgy gondolom, hogy a hadseregnek is egyre több eszközt fognak venni, márcsak azért is, mert ezt díjazza a nép választáskor. A Fidesz pont erre építi az egész kampányt, hogy ők megvédik az országot, így nehezen tudom elhinni, hogy nem fognak egyre többet eszközökre költeni.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Daimler AG (Mercedes Benz) : értéke nagyobb mint a teljes magyarországi költségvetési keret, majdnem 300.000 embert foglalkoztat világszerte. Itt dolgozok én egy német merci gyárban targoncásként. 1,5 éve hallani, hogy új szabású, kinézetű munkásruhát kapunk. 1 éve jelentek meg kb az első fotók és próbadarok a ruházatról.
Most kezdjük el lassan megkapni... Fejenként két egyszerű munkásnadrágról és 5 db pólóról van szó első körben, és ennél a monopóliumnál kellett ehhez 1,5 év....
Így már nem is olyan szörnyű a honvédségi új egyenruhaosztási sebesség nem? :D Egyébként sok volt Bundeswehres kollégám van (nagyrészt oroszok) és azt mondják, hogy hatalmas gondok vannak a páncélos eszközöket leszámítva. A végén még lehagyjuk őket :D

Bundeswehrben oroszok? Az hogy?
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Egyszel elbicikliztem Zürichbe, és Lichtenstein felől mentem át a Rajnán. Na ott aztán volt Toblerone betonból, meg mindenféle bunkerek az erdőben és később a hegyek között is. Fotózni nem igazán mertem, meg utána összeálltam egy olasz gyerekkel és csapatni kellett serényen. Annyit azonban felfogtam, hogy úgy könnyű védekezni, hogy két oldalt vannak az 1000++ méteres hegyek, középen meg egy mély hosszúkás tó, a kettő között pedig némi lapos, meg út és vasút. Érdekes viszont, hogy a belső, Bern közeli kantonok már nem voltak ilyen látványosan megerősítve (vagy csak nem láttam), tehát ott sincs mindenre fullos vedelmi infra kiépítve (csak minden háznak kell egy bunker és Luzernt be lehet költöztetni a mellette lévő autópálya álagútba). Illetve ott a sorkötelezettség miatt eléggé mindenfelé katonák voltak.
Az más kérdés, hogy a légierő ott is egy vicc.

Alföldön meg valóban lehetetlen hasonló vonalakat kiépíteni. Maros-Tisza-Kőrösök között vannak a kedvenc, 10km-re ellátós helyeim. Kiskunságban legalább erdők vannak. Meg persze ott vannak a hidak, átereszek. Persze olyat is lehetne mondani, hogy dehát a svedeknél is szerteszét van mindenki telepítve. Egy jóval méretesebb országban. Szóval én továbbra sem Maginot vonalra, meg járasi erődre fordítanám az erőforrásokat.

Off:

LOL. Pár érdemrendet kaptam már az interneten, de "profi" és "katona" még sosem voltam (én kérek elnézést mind2 kategóriától). Ezt mégis hogyan, miből, merre sikerült leszűrni?!
(Mondjuk önkénteskedtem 3 évig egy nyugállományú ezredes mellett, de még az ő sokat látott kék szemei is elkerekednének én + bármilyen alakiságot igénylő szervezet kapcsolata esetén. Szóval amíg nem áll fel egy kerékpáros-kajakos-sétabotos hadtest, amikenk a fő fegyvere a cseh barnasör és működési területén egy kazal jó nő található, addig sajnos nem tudok szolgálatra jelentkezni. Pedig sötétzöld kollégáim korábban már le militaristáztak - oktalanul. Oké, múlt decemberi napforduló éjjelén a zúzmarás Pilisben futkároztam többed magammal, ahelyett, hogy karácsonyi ünnepségen pusztítottam volna a kolbászt. Meg kétszer voltam laktanyában, igazi katonák között. Vagy 3x. Rendőrségen bezzeg.... na ott évente 6x sok éven át. Komolyan, még jó, hogy nem papnak vagy politikusnak nézel - az lenne ám a végső stáció :()


WUT? Megemelt fizu? Hol? Mikor? Állítólag januárban léptetődök elő (már csak az évet kell kitalálni :oops: ), szóval olyat nem tudok visszautalni, ami még meg sem érkezett :eek: . Honvédelmi Miszternek meg mit írjak? Elmebéli képességeivel gondolom tisztában van, amúgy meg nem én vagyok a főnöke.

Komolyan, meg Ulippo is profibban csusztat..., de akkor megegyszer, azt iram, hogy "Inkabb tunik ugy, mintha egy profi irna, aki fel, hogy elveszik az amatorok a munkajat. (Gondolom nem igy gondolod, de igy tunik)" Nyilvan, erre vonatkozott a megemelt fizu-ra vonatkozo kommentem is. Az szerintem jo dolog, meg is erdemlik, de ha szerinted az se jo (mivel mint latszik neked semmi sem jo amit a kormany lep honvedseg ugyben) akkor akar vissza is utalhatnad (nyilvan csak ha erintene). Azzal semmi gond, hogy mas velemenyen vagyunk, de azzal igen, hogy csak csusztatas meg felremagyarazas, es a legkonnyebben kiszurhato ervelesi hibak vannak a kommentjeidben ezen tema kapcsan. Nezd meg mondjuk par mas kommentet, akik szinten kritizaljak a rendszert, de eszerveket kepesek irni, pl. rossz a sorrend es nem csak tamadnak mindent esznelkul. Arrol mar lehet erdemi vitat folytatni, hogy mi lenne a legjobb sorrendje a fejleszteseknek, de szavak kiforgatasa ertelmetlen szint, igy mar azt sem lehet komolyan venni, ha valamelyik pontban esetleg igazad lenne.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Szóval én továbbra sem Maginot vonalra, meg járasi erődre fordítanám az erőforrásokat.

Az erődítést már megépítették a civilek. Úgy hívják város. Ha egy járási területvédelmi század beveszi magát mondjuk Berettyóújfalura, egy másik Püspökladányba, egy harmadik pedig Derecskére, akkor máris leköttöt egy dandárnyi erőt, csak a bekerítésük és e települések ostroma és az ellenség még csak ötven kilométert próbált benyomulni (egy zászlóalj egy századra, hogy meglegyen a támadók szükséges erőfölénye és egyáltalán bekeríthető legyen egy alföldi halmaztelepülés)! És az ostrom nem akadályozza érdemben ezeket a területvédelmi századokat abban, hogy serényen aknavetőzzék a felvonulási utakat, hiszen azok ott haladnak el a város mellett!
 
M

molnibalage

Guest
Az erődítést már megépítették a civilek. Úgy hívják város. Ha egy járási területvédelmi század beveszi magát mondjuk Berettyóújfalura, egy másik Püspökladányba, egy harmadik pedig Derecskére, akkor máris leköttöt egy dandárnyi erőt, csak a bekerítésük és e települések ostroma és az ellenség még csak ötven kilométert próbált benyomulni (egy zászlóalj egy századra, hogy meglegyen a támadók szükséges erőfölénye és egyáltalán bekeríthető legyen egy alföldi halmaztelepülés)! És az ostrom nem akadályozza érdemben ezeket a területvédelmi századokat abban, hogy serényen aknavetőzzék a felvonulási utakat, hiszen azok ott haladnak el a város mellett!
Juj... Pont erről ír mack is... Ki a tököm fogja adni az unlimited aknavető gránátot? Hol van meg ahhoz a szükséges gyakorlata egy milícia szintű erőnek? Nem te írtad, hogy a mezei lövész készség megkopik..?

Látom nem sikerült megéreni. Az ilyen ország szinten jelentéktelen célokat egy reguláris erő élből elkerülni, tehát se semmi nem fogsz aknavetőzgetni és olyan hülyeséget sem hallottam még, hogy pusztán aknavető tűz bármilyen logisztikai gondot okzona...

Csak pislogok hallod, de igen erősen..
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and fip7

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Juj... Pont erről ír mack is... Ki a tököm fogja adni az unlimited aknavető gránátot? Hol van meg ahhoz a szükséges gyakorlata egy milícia szintű erőnek? Nem te írtad, hogy a mezei lövész készség megkopik..?

Látom nem sikerült megéreni. Az ilyen ország szinten jelentéktelen célokat egy reguláris erő élből elkerülni, tehát se semmi nem fogsz aknavetőzgetni és olyan hülyeséget sem hallottam még, hogy pusztán aknavető tűz bármilyen logisztikai gondot okzona...

Csak pislogok hallod, de igen erősen..
Hagyd mar abba ezt a miliciazast, mindnekinek vilagos, hogy semmilyen miliciat nem akar senki es nem is lesz. Az ovodas szintu erveles, hogyha valaki azt mondja, hogy jo a mercedesz, erre te a trabantot allsz neki szidni, hogy szar (ezt a vitat konnyen "megnyerve" ugye) mondvan, hogy mindketto nemet.
 
M

molnibalage

Guest
Hagyd mar abba ezt a miliciazast, mindnekinek vilagos, hogy semmilyen miliciat nem akar senki es nem is lesz. Az ovodas szintu erveles, hogyha valaki azt mondja, hogy jo a mercedesz, erre te a trabantot allsz neki szidni, hogy szar (ezt a vitat konnyen "megnyerve" ugye) mondvan, hogy mindketto nemet.
Nem terelgetek semmit. Ha te minden szutyok kis települést a blogen szeritn akarsz védeni, az 200k-es tömeghadsereg felett lenne tartalékossal, ha még ezek is aknavetőzgetnek. Most akkor határozzuk már meg a létszámo és felszerelést...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Nem terelgetek semmit. Ha te minden szutyok kis települést a blogen szeritn akarsz védeni, az 200k-es tömeghadsereg felett lenne tartalékossal, ha még ezek is aknavetőzgetnek. Most akkor határozzuk már meg a létszámo és felszerelést...

Neked vannak azért szövegértési gondjaid ugye? A szutyok települések katonai szempontból alkalmatlanok védelemre a méretük miatt. Általában a járásközpontok elég kiterjedtek területileg és változatosak városépítészetileg ahhoz, hogy katonai jelnetőségük legyen és századerővel védhetőek legyenek.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Juj... Pont erről ír mack is... Ki a tököm fogja adni az unlimited aknavető gránátot? Hol van meg ahhoz a szükséges gyakorlata egy milícia szintű erőnek? Nem te írtad, hogy a mezei lövész készség megkopik..?

A honvéd területvédelem havi egy lövészeten és évi egy gyakorlaton simán részt tud venni. Egy főutat pedig egészen minimális mennyiségű lősszerrel le lehet fogni, hiszen csak az áthaladó katonai konvojok jelentenek célpontot. Nagyon nincsenek fogalmaid neked az aknavető használatáról például!

Látom nem sikerült megéreni. Az ilyen ország szinten jelentéktelen célokat egy reguláris erő élből elkerülni, tehát se semmi nem fogsz aknavetőzgetni és olyan hülyeséget sem hallottam még, hogy pusztán aknavető tűz bármilyen logisztikai gondot okzona...

Nagyon helyes, próbálják csak elkerülni és akkor a területvédelem szabadon portyázhat, ami az utánpótlás és felvonulás akár teljes blokkolását is eredményezheti! :D
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Az erődítést már megépítették a civilek. Úgy hívják város. Ha egy járási területvédelmi század beveszi magát mondjuk Berettyóújfalura, egy másik Püspökladányba, egy harmadik pedig Derecskére, akkor máris leköttöt egy dandárnyi erőt, csak a bekerítésük és e települések ostroma és az ellenség még csak ötven kilométert próbált benyomulni (egy zászlóalj egy századra, hogy meglegyen a támadók szükséges erőfölénye és egyáltalán bekeríthető legyen egy alföldi halmaztelepülés)! És az ostrom nem akadályozza érdemben ezeket a területvédelmi századokat abban, hogy serényen aknavetőzzék a felvonulási utakat, hiszen azok ott haladnak el a város mellett!
Egy területvédelmi századnak szerinted hány aknavetője és mekkora lőszerkészlete lenne? Erre úgy gondolj/válaszolj, hogy nézz már utána, egyáltalán a MH-nek összesen hány aknavetője lehet manapság?!!
 
M

molnibalage

Guest
A honvéd területvédelem havi egy lövészeten és évi egy gyakorlaton simán részt tud venni. Egy főutat pedig egészen minimális mennyiségű lősszerrel le lehet fogni, hiszen csak az áthaladó katonai konvojok jelentenek célpontot. Nagyon nincsenek fogalmaid neked az aknavető használatáról például!
De, nagyon is van. Pont ezért mondom, hogy hatalmas ökörség az ötleted. Mozgó célokat te aknavetőben kb. a mesében találsz el. Ha folyamtosan egy pontra célzol és várod, hogy oda érkezzen a cél, akkor is van szórás.

Az életben nem hallotam még az, hogy valaki ezzel állítana meg supporttot.. Totál nevetséges ötlet. Főleg a mai úthálózat sűrűség mellett.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
Egy területvédelmi századnak szerinted hány aknavetője és mekkora lőszerkészlete lenne? Erre úgy gondolj/válaszolj, hogy nézz már utána, egyáltalán a MH-nek összesen hány aknavetője lehet manapság?!!

Egy területvédelmi századnak egy két félszakaszba szervezett tűzszakaszra lenne szüksége szerintem négy aknavetővel. A napi javadalmazást célorientáltan lehetne meghatározni, én itt most nem tudnám megmondani, hogy két heti védekezés lőszerkészlete mekkora lenne, de nem véletlenül írtam, hogy a járási lőteret/lőszerraktárat csak külterületen lehetséges kialakítani!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 229
113
De, nagyon is van. Pont ezért mondom, hogy hatalmas ökörség az ötleted. Mozgó célokat te aknavetőben kb. a mesében találsz el. Ha folyamtosan egy pontra célzol és várod, hogy oda érkezzen a cél, akkor is van szórás.

A főútvonalon felvonuló járműoszlopokra statikus célként lehet tüzelni. Csak be kell lőni az út egy pontját. :D

Az életben nem hallotam még az, hogy valaki ezzel állítana meg supporttot.. Totál nevetséges ötlet. Főleg a mai úthálózat sűrűség mellett.

Nagyon sok mindenről nem halottál, de az egy kicsit meglepő, hogy egy útvonal belövése szerinted nem jelent megállítóerőt. :D
 
M

molnibalage

Guest
A főútvonalon felvonuló járműoszlopokra statikus célként lehet tüzelni. Csak be kell lőni az út egy pontját. :D



Nagyon sok mindenről nem halottál, de az egy kicsit meglepő, hogy egy útvonal belövése szerinted nem jelent megállítóerőt. :D

  1. Ja, persze, mert 0-24 órában ezt fennt tudod tartani...
  2. Ja persze, mert az aknavetőnek nincs szórása...
  3. Ja persze, mert az ellenfél nem lő vissza...
  4. Ja persze, mert idfa cheat van és végtelen aknavető gránátod van...
  5. Ja persze, mert a célpont nem képes változtatni a sebességét, hogy ne tudj számolni elétartást...
  6. Ja persze, mert a hülye ellen nem fog akkor más útvonalat választani...
Lepetézek, tényleg...
Te gyalogsági tűztámogató fegyvert valami útblokád fenntartó eszközként kezelsz. Epic..
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd