A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 766
113
Szerintem védhető lenne.

Elve nagyobb létszámú támadó erőt - még ha nincs is előzetes hírszerzési infó a veszélyről - csak észre lehetne venni legalább pár órával a támadás előtt.

Ezen felül a tiszántúli öntözőrendszereket/úthálózatot simán lehet úgy alakítani, hogy azok megakadályozzanak egy gyors betörést.

Védhető lenne, 150.000 fős összfegyvernemi haderővel. Meglepetésszerű ellenséges támadás alatt, természetesen, egy légicsapást kell érteni. Szárazföldi erők, támadás előtti csoportosítása azért kicsit léthatóbb dolog.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 181
15 859
113
Arról egyébként nem kéne elfeledkezni, hogy mi magyarok nem vagyunk túl "mobilis" népség, erről sok cikk szólt már különböző felületeken. Éppen ezért ökörségnek tartom a szuperbázisos koncepciót, pont azért, mert ha a meglévő laktanyákat is még összevonnánk, akkor azok, akik helyből jártak be, tuti nem vállalnák, hogy pár száz km-rel arrébb költözzenek, főleg ha van család, meg az asszonynak is jó munkahelye. Én ezzel szemben azt mondom, akár élve a fentebbi mikro laktanyás példával is, hogy még többet kellene felhúzni, és ezzel meglehetne szólítani azokat is, akik nem akarnak száz km-eket utazgatni csak azért, hogy egyenruhát öltsenek. Az hogy felvettem én is a sok közül az egyiket, csak annak köszönhető, hogy romokban a magánéletem, és jobbnak láttam elhúzni a p*csába, de nem lesz ez mindig így, sőt, ősszel sanszosan hazajövök, ha nem sikerül egy rugalmas "cégváltás". Elsősorban megkéne vizsgálni azt, hogy a jelenlegi, és a tervezett honvédelmi bérezés hol versenyképes, és hol nincs közel s távol laktanya. Ilyen pl BAZ megye. Állítom, ha lenne a megyében valami, az megtudná mozdítani a fiatalokat. Talán még a cigányokat is, és máris enyhülne valamelyest az égető létszámhiány.

A szuperbázis koncepció akkor működhetne, ha az állam vállalná, hogy a katonák családtagjainak - feleség - munkát adna a közszférában ill. ha emelleett pár kisebb laktanya megmaradna gyorsreagálású erőknek.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 181
15 859
113
Katonai lakóparkok a bázisok mellett, hogy a lakosság érdeklődő rétege ott éljen, ahol szolgál. Amerikában pengén működik.

Az egy másik társadalom.

a katonai lakópark amúgy szerintem rossz ötlet, mert egy háborúban kiemelt célpont lenne.

A szuperbázisokat egyszerűen megyeszékhelyek mellett kellene létrehozni.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Katonai lakóparkok a bázisok mellett, hogy a lakosság érdeklődő rétege ott éljen, ahol szolgál. Amerikában pengén működik.
Soha sem fog tudni az állam olyan lakásokat biztosítani az embernek, ami vetekszik a családosok házaival. Az egyedülállóakat talán még megtudja szólítani, de ha azokat is kiszakítják a gyökereik közül, és esetleg adott városban talál jobb munkahelyet, lépni fog.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 181
15 859
113
Védhető lenne, 150.000 fős összfegyvernemi haderővel. Meglepetésszerű ellenséges támadás alatt, természetesen, egy légicsapást kell érteni. Szárazföldi erők, támadás előtti csoportosítása azért kicsit léthatóbb dolog.

Az ellenség sem lenne akkora.

Egy légicsapás nem foglalná el a Tiszántúlt. Még kettő sem.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 181
15 859
113
Soha sem fog tudni az állam olyan lakásokat biztosítani az embernek, ami vetekszik a családosok házaival. Az egyedülállóakat talán még megtudja szólítani, de ha azokat is kiszakítják a gyökereik közül, és esetleg adott városban talál jobb munkahelyet, lépni fog.

Tudna, ha prioritás lenne.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Az egy másik társadalom.
a katonai lakópark amúgy szerintem rossz ötlet, mert egy háborúban kiemelt célpont lenne.
A szuperbázisokat egyszerűen megyeszékhelyek mellett kellene létrehozni.

Csak és kizárólag katonai repülőterek mellett jöhet szóba. Kecskemét, Pápa, Szentkirályszabadja és Taszár van olyan állapotban, hogy bázis épüljön mellette. Továbbá Ferihegy, a tőle északról fekvő beépítetlen területtel, ami közvetlen kapcsolatot jelenthet mindkét kifutóhoz.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Soha sem fog tudni az állam olyan lakásokat biztosítani az embernek, ami vetekszik a családosok házaival. Az egyedülállóakat talán még megtudja szólítani, de ha azokat is kiszakítják a gyökereik közül, és esetleg adott városban talál jobb munkahelyet, lépni fog.

Dehogynem. Családi házakat. Tizenöt-húszmillió egy sorház költsége. Egy tízezres harcoló+harctámogató létszám (merthogy csak nekik járna az irodistáknak nem) mellett kétszázmilliárdról beszélünk csak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 181
15 859
113
Csak és kizárólag katonai repülőterek mellett jöhet szóba. Kecskemét, Pápa, Szentkirályszabadja és Taszár van olyan állapotban, hogy bázis épüljön mellette. Továbbá Ferihegy, a tőle északról fekvő beépítetlen területtel, ami közvetlen kapcsolatot jelenthet mindkét kifutóhoz.

Igen, első lépésben ezek. De kéne valami Észak-Kelet Mo-ra is. pl. Mezőkövesd-Eger térsége.

De a szuperbázisok mellett kellenének kisebb laktanyák a határtól mondjuk 50km-re gyorsreagálású, zászlóalj szintű egységek számára.
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Igen, első lépésben ezek. De kéne valami Észak-Kelet Mo-ra is. pl. Mezőkövesd-Eger térsége.
De a szuperbázisok mellett kellenének kisebb laktanyák a határtól mondjuk 50km-re gyorsreagálású, zászlóalj szintű egységek számára.

Minek? Jó minőségű úthálózat kell. A kis egységeket pedig gyorsan lerohanjánk. Teljesen értelmetlen. A szuperbázis lehetővé teszi, hogy egy dandár már offenzívában hagyja el a bázis kapuját gyülekezési közet nélkül és az ország méretei alapján egy-két órán belül felvegye a harcérintkezést az ellenséggel!
 
  • Tetszik
Reactions: endre

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 293
68 386
113
Katonai lakóparkok a bázisok mellett, hogy a lakosság érdeklődő rétege ott éljen, ahol szolgál. Amerikában pengén működik.
Blogen, abszolút nem kötözködésből írom, de előbb lécci próbáld ki. Nem tudom hol élsz jelenleg, de szerelj fel lécci és költözz be Debrecenbe, Győrbe, Szentesre, Kaposvárra. Csak hogy érezd is hogy miről beszélsz. Nincs a világon az a Honvédség vagy fizetés amiért én hajlandó lennék pl még a 80 km-re levő Pápára is bejárni nap mint nap vagy netán odaköltözni. Pláne nem emeletes nyúlketrecre hajazó bérleménybe beköltözni egy saját 3200nm-es telek + 45 milliós ház helyett. De akkor sem mentem mikor az ezredfordulón felszereltem Határőrnek. A másik ajánlat Tata lett volna Honvédség, na majd ha hülye leszek akkor megyek oda. A Határőrség megszűntekor is egyrészt azért szereltem le mert nem vagyok olyan hülye hogy az otthonomat feladva Pesten cirkáljak valami lepukkant aluljáróban és lakjak ott. A sorkatonaság megszűnt, akkor vitték az embert, buli volt, 1 év nem tétel pláne hogy 18-20 évesen még kevés embernek van valami tulajdona,családja és mindenki tudta a végét. De nagyon kevés embert találnál aki a Honvédségnek szentelné az életét, úgy ahogy elképzeled miközben ezért nem sok megbecsülés jár. Annak idején mikor a nagy diszlokációk,laktanya bezárások voltak nagyon kevesen mentek át több helyen is az új bázisokra.
De mondom, kérlek próbáld ki, vállald hogy lemész pl MH 64 Boconádi Szabó József logisztikai ezred Kaposvár, és ott éled ezután az életed.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 181
15 859
113
Minek? Jó minőségű úthálózat kell. A kis egységeket pedig gyorsan lerohanjánk. Teljesen értelmetlen. A szuperbázis lehetővé teszi, hogy egy dandár már offenzívában hagyja el a bázis kapuját gyülekezési közet nélkül és az ország méretei alapján egy-két órán belül felvegye a harcérintkezést az ellenséggel!

Értem én, de szerintem pár fokozottabb készültségben levő zászlóalj a határközelben azért csak megfogja az első támadási hullámot.

Főleg, hogy meglepetésszerű támadást csak kisebb látszámú csapattal lehet indítani.

Az iylen kis egységek pl. egy oylasmi támadás ellen is jók lennének, mint az oroszok Krími akciója.

Szvsz fontos, hogy ha kis erővel is, de gyorsan ott legyél mindenhol.

Elvileg volt a II.vh utáni szovjet/orosz doktrina is pl. a VDV-k esetén.

A gyorsaság a legfontosabb.

Így lehet megakadályozni, hogy az ellen meglepetésszerűen területet foglaljon.

Már pár óra időnyerés is számíthat.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Dehogynem. Családi házakat. Tizenöt-húszmillió egy sorház költsége. Egy tízezres harcoló+harctámogató létszám (merthogy csak nekik járna az irodistáknak nem) mellett kétszázmilliárdról beszélünk csak.
Sehol sem építenek családi házakat szolgálati céllal, maximum társasházakat. Ha eddig nem volt ez prioritás, ezután sem lesz, persze elméleti céllal ebben már lenne fantázia. Kár, hogy soha sem fog megvalósulni, és ha már építeni szeretne az állam, akkor sanszosan az is hamarabb látna fantáziát új laktanyákban, mint ebben.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Minek? Jó minőségű úthálózat kell. A kis egységeket pedig gyorsan lerohanjánk. Teljesen értelmetlen. A szuperbázis lehetővé teszi, hogy egy dandár már offenzívában hagyja el a bázis kapuját gyülekezési közet nélkül és az ország méretei alapján egy-két órán belül felvegye a harcérintkezést az ellenséggel!
Ha egy-két órán belül a szuperbázisból feltudják venni a harcérintkezést az ellenséggel, annyi ideig akármelyik laktanya kitartana. Főleg, ha van hová visszavonulni. Pl Eger, Miskolc kiválóan alkalmas lenne ilyen kis laktanyáknak, hiszen adott a lehetőség védekezni városban is, meg a rengetegben is.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Blogen, abszolút nem kötözködésből írom, de előbb lécci próbáld ki. Nem tudom hol élsz jelenleg, de szerelj fel lécci és költözz be Debrecenbe, Győrbe, Szentesre, Kaposvárra. Csak hogy érezd is hogy miről beszélsz. Nincs a világon az a Honvédség vagy fizetés amiért én hajlandó lennék pl még a 80 km-re levő Pápára is bejárni nap mint nap vagy netán odaköltözni. Pláne nem emeletes nyúlketrecre hajazó bérleménybe beköltözni egy saját 3200nm-es telek + 45 milliós ház helyett. De akkor sem mentem mikor az ezredfordulón felszereltem Határőrnek. A másik ajánlat Tata lett volna Honvédség, na majd ha hülye leszek akkor megyek oda. A Határőrség megszűntekor is egyrészt azért szereltem le mert nem vagyok olyan hülye hogy az otthonomat feladva Pesten cirkáljak valami lepukkant aluljáróban és lakjak ott. A sorkatonaság megszűnt, akkor vitték az embert, buli volt, 1 év nem tétel pláne hogy 18-20 évesen még kevés embernek van valami tulajdona,családja és mindenki tudta a végét. De nagyon kevés embert találnál aki a Honvédségnek szentelné az életét, úgy ahogy elképzeled miközben ezért nem sok megbecsülés jár. Annak idején mikor a nagy diszlokációk,laktanya bezárások voltak nagyon kevesen mentek át több helyen is az új bázisokra.
De mondom, kérlek próbáld ki, vállald hogy lemész pl MH 64 Boconádi Szabó József logisztikai ezred Kaposvár, és ott éled ezután az életed.

Jó, akkor te nem vagy potenciális katonajelölt az országban. Nekem mindegy lenne, éppen azért gondoltam arra a megoldásra, hogy katonai lakópark kell a nagy bázisok mellé, mert nekem az lenne a megfelelő megoldás. Ha biztosítanak megfelelő bérlakást egy garzon, ha pedig családos lennék, akkor családi ház formájában és emellett jó fizetést és ha diszlokálnak, akkor pontosan ugyanabba a színvonalba kerülök át, mivel ezek a lakóparkok szabványak lennének, akkor elviselem, hogy elhagyom a budapesti infrastruktúrát.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Értem én, de szerintem pár fokozottabb készültségben levő zászlóalj a határközelben azért csak megfogja az első támadási hullámot.

Úgy elsöpri őket egy nehézdandár, hogy régészeti értelemben sem marad nyomuk! Ne hülyéskedjük már! Már a területvédelmi taktikát is csak úgy tudom elképzelni, hogy jól elbújnak, amíg az ellenséges főerők átvonulnak fölöttük, majd a főerők mögött, az ellátó és másodvonalbeli egységeket kezdik gerillataktikával támadni!

Az ellenséges főerőkkel a saját főerőinket helyezzük szembe. A hadsereg a saját erőit a támadásnak legkevésbé kitett területre koncentrálja, hogy az ottani viszonylagos biztonságból kiindulva tudjon ellencsapást mérni. Ha a támadás Románia felől várjuk, akkor a saját főerőink lehetőleg a Dunántúlon állomásoznak, vagy maximum a Duna-Tisza-közén. Magyarország esetében nem számítunk támadásra északról, nyugatról és délnyugatról. Ebből adódóan nem állomásoztatunk egyetlen katonát se a Duna-Tisza-közén Kecskeméttől délre, a Tiszától keletre, továbbá BAZ megye területén.

Nem, mert ott az ellenség első szárazföldi csapása is letolt gatyával érhetné őket.

Nem érdekes mennyi területet foglal el az ellenség. A magyar föld minden négyzetmétere értéktelen. Ami értékes a manőverképes haderő. Amíg haza a tankokat, a tüzérséget a katonákat jelenti. A föld az nem haza.

A legkevesebb, hogy ezt tudhatnád, hiszen ez nemcsak a modern gépesített háború alapvetése, hanem ezer évvel ezelőtti őseinké is, akiknek ott volt hazájuk, ahová belovagoltak.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Ha egy-két órán belül a szuperbázisból feltudják venni a harcérintkezést az ellenséggel, annyi ideig akármelyik laktanya kitartana. Főleg, ha van hová visszavonulni. Pl Eger, Miskolc kiválóan alkalmas lenne ilyen kis laktanyáknak, hiszen adott a lehetőség védekezni városban is, meg a rengetegben is.

De minek! Könyörgöm minek? Mit védenek azok ott? Védeni a tankokat kell, nem a sarat, erdőt és mezőt!
 
  • Tetszik
Reactions: endre