A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Egy budapesti szuperbázis az autópályák és főutak fővárosi kiindulópontja miatt elegendő lenne. Két óra alatt az ország bármely pontja elérhető az autópályahálózaton keresztül!
1. Lehet hogy neked ilyen gyors autód van, de a Honvédségnek nincs ilyen, max a miniszter meg a tábornokok segge alatt. Csapat és ellátmányszállításban gondolkozz, ne parádéskocsikázásban.
2. Ez is csak békeidőben igaz, mert ha az autópályák fölött átmenő felüljárókat néhány légicsapással rárogyasztják az útpályára, lesz abból egy hét is mire Bp.-ről leérne egy kovoj a távolabbi határra.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
1. Lehet hogy neked ilyen gyors autód van, de a Honvédségnek nincs ilyen, max a miniszter meg a tábornokok segge alatt. Csapat és ellátmányszállításban gondolkozz, ne parádéskocsikázásban.
2. Ez is csak békeidőben igaz, mert ha az autópályák fölött átmenő felüljárókat néhány légicsapással rárogyasztják az útpályára, lesz abból egy hét is mire Bp.-ről leérne egy kovoj a távolabbi határra.

Megintcsak a légvédelemnél tartunk.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Megintcsak a légvédelemnél tartunk.
Csak az M5-ön az M0-tól Kecskemét Dél kihajtóig (44-es út) 22 felüljáró van!! Megszámolhatod hogy mennyi van az országban összesen, aztán lehet saccolgatni, hogy ezeket légvédelemmel megvédeni a világ pénze se lenne elég. Maradjunk annál, egy hadsereget koncentrálni csak a csapásméréshez, támadáshoz érdemes, de békében mindent az ország fővárosába koncentrálni (ami a sok dunahíd miatt különben is úgy vonzza a légicsapásokat mint méz a legyet) nem lenne túl bölcs dolog.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 322
12 710
113
Erre nincs megoldás. Nem lehet dandárokat széttelepíteni zászlóaljanként. Mi több, szerintem még így is túl széttagolt a honvédelem. Én létrehoznák három szuperbázist és ennyi:

1. Kecskemét: légierő bázis, a debreceni dandár, a szentesi műszakiak, a győri légvédelmisek
2. Pápa: légierő bázis, a tatai dandár, a veszprémi dadarosok, a szolnoki helikopteresek és különlegesek
3. Budapest: tűzszerészek, vegyivédelmisek, vezetéstámogatók, logisztikai ellátó központ.

+ Nagy katonai lakótelepeket és lakóparkokat mellé, hogy lehessen gond nélkül bérlakásból-bérlakásba diszlokálni az állományt és gond nélkül megoldani azok családjának elhelyezését.
Román szövetségeseink nagy örömére.
Miután éppen most szereznek be 54 ATACMS/HIMARS rendszert 300/60 km hatótávolsággal, most már egy szalvóval is elintézik a Honvédséget.
A Tiszántúlon pedig ki marad? Elsőként a hidakat lövik szét, így már át sem tudunk kelni a Tiszán, érett gyümölcsként pottyan az ölükbe a Tiszántúl.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Most néztem M1-en, Simicskó elköszönt egy biciklistől, aki kiteker olaszba a háborús hősök emlékére. Szerintem ez a faszi sem tudja (akárcsak elődeik), hogy mi az a Honvédség, mi a feladata, vagy neki mi ott a tárcánál a dolga....
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz and fip7

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Román szövetségeseink nagy örömére.
Miután éppen most szereznek be 54 ATACMS/HIMARS rendszert 300/60 km hatótávolsággal, most már egy szalvóval is elintézik a Honvédséget.
A Tiszántúlon pedig ki marad? Elsőként a hidakat lövik szét, így már át sem tudunk kelni a Tiszán, érett gyümölcsként pottyan az ölükbe a Tiszántúl.
Eddig is simán elintézték volna, 300 db 152 mm-es lövegük van, még 300 db egyéb löveg 100mm-es és 122mm-es, 300 db 120mm-es aknavető, 800 harckocsi, 200 rakéta sorozatvető, 1200 db 82mm-es aknavető stb.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Csak az M5-ön az M0-tól Kecskemét Dél kihajtóig (44-es út) 22 felüljáró van!! Megszámolhatod hogy mennyi van az országban összesen, aztán lehet saccolgatni, hogy ezeket légvédelemmel megvédeni a világ pénze se lenne elég. Maradjunk annál, egy hadsereget koncentrálni csak a csapásméréshez, támadáshoz érdemes, de békében mindent az ország fővárosába koncentrálni (ami a sok dunahíd miatt különben is úgy vonzza a légicsapásokat mint méz a legyet) nem lenne túl bölcs dolog.

Közepes hatótávú légvédelmi rendszereknek hívják azokat, amikkel területet védünk. A NASAMS jó példa ezekre.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Román szövetségeseink nagy örömére.
Miután éppen most szereznek be 54 ATACMS/HIMARS rendszert 300/60 km hatótávolsággal, most már egy szalvóval is elintézik a Honvédséget.

Ha két helyen van, akkor ugyanígy, ha hármon, akkor ugyanígy! Gondolkodtál mielőtt ezt leírtad? :D:D:D

A Tiszántúlon pedig ki marad? Elsőként a hidakat lövik szét, így már át sem tudunk kelni a Tiszán, érett gyümölcsként pottyan az ölükbe a Tiszántúl.

A Tiszántúl védhetetlen. Minden józan honvédelmi terv úgy kell kezdődjön, hogy mit csinálunk a Tiszántúlt elfoglaló románokal. Erre írtam én néhány hónapja, hogy ellentámadást indítunk a területvédelmisek által megtartott hídfőkből (Szolnok, Szeged, stb.), miközben a területvédelmünk egységei a románokat zaklatják és megkezdik a beszivárgást a Partiumba is!
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
És tudsz olyan légvédelmet ami ténylegesen képes tökéletesen megvédeni az autópályát ? Vagy a rajta közlekedő menetoszlopokat?

Sorrendben: a légierő vadászgépei, a közepes légvédelmünk (pld NASAMS) és végül csapatlégvédelem meg tudja védeni a hadsereg menetoszlopait és felvonulási körzeteit ahogy az a nagykönyvben meg van írva. Ehhez nyilvánvalóan légvédelmet kellene vásárolnunk persze.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
A szuperbázis jellegű koncentráció azért is jó, mert Magyarország anyagi lehetőségei egy felelős kormányzat esetén lehetővé tennék az ilyen bázisok védelmét olyan rövid hatótávolságú légvédelmi rendszerekkel, amelyek akár tüzérségi rendszerek ellen is megoldást jelentenek. Olyan rendszerek ellen mint a HIMARS. Iron Dome például vagy Skyshield az Oerlikontól. Egy-két nagyobb bázis védelmét tudnánk biztosítani a HIMARS fenyegetéssel szemben, féltucatét már nem.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and tarzaan

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
A szuperbázis jellegű koncentráció azért is jó, mert Magyarország anyagi lehetőségei egy felelős kormányzat esetén lehetővé tennék az ilyen bázisok védelmét olyan rövid hatótávolságú légvédelmi rendszerekkel, amelyek akár tüzérségi rendszerek ellen is megoldást jelentenek. Olyan rendszerek ellen mint a HIMARS. Iron Dome például vagy Skyshield az Oerlikontól. Egy-két nagyobb bázis védelmét tudnánk biztosítani a HIMARS fenyegetéssel szemben, féltucatét már nem.
Szervezői szemmel nézve a koncepció jó gondolatnak tűnik. Katonai szempontból? Itt biztos lenne jó pár érv és ellenérv, én magam részéről támogatnám. Már csak azért is mert amilyen "béka segge" alatt van a létszám :( akkor ezt a kevés létszámot teljesen felesleges több pontban szétszórni. Kevés "fogyatkozó" emberre még több terhet,terheket raknánk. DE!
Na itt jönne a csavar. Minden egyes megyeszékhelyre (kivételt képeznének ahol lennének ezek a központok) tennék egy mikró laktanyát. (lehet hogy ez most hülyén hangzana) Tehát egy max 200-300 fős befogadó képességű laktanyát. Természetesen a létszámbefogadást nem állandó ott tartózkodásra kellene érteni. Hogy értem ezt?
Mivel minden megyeszékhelyen található főiskola,egyetem,nem beszélve a cégekről,középiskolákról is. Tehát ha lennének ilyen mikró laktanyák (őrhelyek számomra ez jobban hangzik) Akkor nyárárra az erőben duskáló fiatalságnak :cool: lehetne jó szervezéssel először tábori üdültetés szintű beetetéssel megkedveltetni a fegyverkedést. Utána meg ha kedvet kapnának a következő nyáron,évben vagy év közben egy kis önkéntes alapon "pár hetes sorkatonai" vagy területvédelmi kiképzéssel egy alapkiképzést kapnának. Persze ezt kormányzat részéről kellő képen honorálnám. (Mivel papíron területvédelmi szinten menne így 2 éves szerződéssel nyugodtan lehetne kínálni őket,továbbá egy kis tandíj kedvezménnyel,ingyenes tanfolyamokkal vagy 90% ban támogatott tanfolyamokkal ) Vállalnák? Mint írtam minden az ösztönzésen múlna. Valamint nem utolsó sorban a végzősök (esetleg aki félbehagyja a tanulmányait) közül ha 100 főből ha 5-15 fő vállalna 1-2 éves szerződést valamilyen alakulathoz. Részben már megérte. Persze ehhez szükséges lenne a honvédség jó megítélése is. A maradékkal meg jól járna a tartalékos rendszer. Én hozzáteném hogy amíg (sorkatonák) tartalékosok minden évben nyárára szerveznék egy kis kikapcsolódást (felkészítést továbbképzést) részükre. Ne hogy el puhányosodjanak.
A maradék időben az öregebb korosztály tölthetné ki az idejét egy kis területvédelmi önkéntességgel. Már akik vállalnák (évi 20-30 nap szépen időarányosan leosztva)
A fenntartás mivel "apró" jelegűek, egy gyakorló tér, akadály pálya egy két kisebb raktár, egy kaszárnya rész, (én még egy kisebb lőteret is bele terveznék) Tehát a területe max 2-3 hektár lenne. Így önkormányzati/kormányzati szinten is gazdaságosan fenntartható lenne (abból a tervezett 197 lőtér árából vígan meg lehetne ez 17-19 laktanya.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 654
79 885
113
Szervezői szemmel nézve a koncepció jó gondolatnak tűnik. Katonai szempontból? Itt biztos lenne jó pár érv és ellenérv, én magam részéről támogatnám. Már csak azért is mert amilyen "béka segge" alatt van a létszám :( akkor ezt a kevés létszámot teljesen felesleges több pontban szétszórni. Kevés "fogyatkozó" emberre még több terhet,terheket raknánk. DE!
Na itt jönne a csavar. Minden egyes megyeszékhelyre (kivételt képeznének ahol lennének ezek a központok) tennék egy mikró laktanyát. (lehet hogy ez most hülyén hangzana) Tehát egy max 200-300 fős befogadó képességű laktanyát. Természetesen a létszámbefogadást nem állandó ott tartózkodásra kellene érteni. Hogy értem ezt?
Mivel minden megyeszékhelyen található főiskola,egyetem,nem beszélve a cégekről,középiskolákról is. Tehát ha lennének ilyen mikró laktanyák (őrhelyek számomra ez jobban hangzik) Akkor nyárárra az erőben duskáló fiatalságnak :cool: lehetne jó szervezéssel először tábori üdültetés szintű beetetéssel megkedveltetni a fegyverkedést. Utána meg ha kedvet kapnának a következő nyáron,évben vagy év közben egy kis önkéntes alapon "pár hetes sorkatonai" vagy területvédelmi kiképzéssel egy alapkiképzést kapnának. Persze ezt kormányzat részéről kellő képen honorálnám. (Mivel papíron területvédelmi szinten menne így 2 éves szerződéssel nyugodtan lehetne kínálni őket,továbbá egy kis tandíj kedvezménnyel,ingyenes tanfolyamokkal vagy 90% ban támogatott tanfolyamokkal ) Vállalnák? Mint írtam minden az ösztönzésen múlna. Valamint nem utolsó sorban a végzősök (esetleg aki félbehagyja a tanulmányait) közül ha 100 főből ha 5-15 fő vállalna 1-2 éves szerződést valamilyen alakulathoz. Részben már megérte. Persze ehhez szükséges lenne a honvédség jó megítélése is. A maradékkal meg jól járna a tartalékos rendszer. Én hozzáteném hogy amíg (sorkatonák) tartalékosok minden évben nyárára szerveznék egy kis kikapcsolódást (felkészítést továbbképzést) részükre. Ne hogy el puhányosodjanak.
A maradék időben az öregebb korosztály tölthetné ki az idejét egy kis területvédelmi önkéntességgel. Már akik vállalnák (évi 20-30 nap szépen időarányosan leosztva)
A fenntartás mivel "apró" jelegűek, egy gyakorló tér, akadály pálya egy két kisebb raktár, egy kaszárnya rész, (én még egy kisebb lőteret is bele terveznék) Tehát a területe max 2-3 hektár lenne. Így önkormányzati/kormányzati szinten is gazdaságosan fenntartható lenne (abból a tervezett 197 lőtér árából vígan meg lehetne ez 17-19 laktanya.


Sosem lesz nagyobb létszám ha a lakosság nagy részének több 100km-et kell utaznia,hogy katona lehessen.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 183
15 859
113
Közepes hatótávú légvédelmi rendszereknek hívják azokat, amikkel területet védünk. A NASAMS jó példa ezekre.

A NASAMS azért határeset, a hatótávja épphogy 20km. Inkább objektumot, esetleg települést véd esetleg ezredszintű csapategységet.

Területvédelemre minimum Aster-30.

Persze kérdés mit értünk területen.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 183
15 859
113
Ha két helyen van, akkor ugyanígy, ha hármon, akkor ugyanígy! Gondolkodtál mielőtt ezt leírtad? :D:D:D



A Tiszántúl védhetetlen. Minden józan honvédelmi terv úgy kell kezdődjön, hogy mit csinálunk a Tiszántúlt elfoglaló románokal. Erre írtam én néhány hónapja, hogy ellentámadást indítunk a területvédelmisek által megtartott hídfőkből (Szolnok, Szeged, stb.), miközben a területvédelmünk egységei a románokat zaklatják és megkezdik a beszivárgást a Partiumba is!

Szerintem védhető lenne.

Elve nagyobb létszámú támadó erőt - még ha nincs is előzetes hírszerzési infó a veszélyről - csak észre lehetne venni legalább pár órával a támadás előtt.

Ezen felül a tiszántúli öntözőrendszereket/úthálózatot simán lehet úgy alakítani, hogy azok megakadályozzanak egy gyors betörést.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Arról egyébként nem kéne elfeledkezni, hogy mi magyarok nem vagyunk túl "mobilis" népség, erről sok cikk szólt már különböző felületeken. Éppen ezért ökörségnek tartom a szuperbázisos koncepciót, pont azért, mert ha a meglévő laktanyákat is még összevonnánk, akkor azok, akik helyből jártak be, tuti nem vállalnák, hogy pár száz km-rel arrébb költözzenek, főleg ha van család, meg az asszonynak is jó munkahelye. Én ezzel szemben azt mondom, akár élve a fentebbi mikro laktanyás példával is, hogy még többet kellene felhúzni, és ezzel meglehetne szólítani azokat is, akik nem akarnak száz km-eket utazgatni csak azért, hogy egyenruhát öltsenek. Az hogy felvettem én is a sok közül az egyiket, csak annak köszönhető, hogy romokban a magánéletem, és jobbnak láttam elhúzni a p*csába, de nem lesz ez mindig így, sőt, ősszel sanszosan hazajövök, ha nem sikerül egy rugalmas "cégváltás". Elsősorban megkéne vizsgálni azt, hogy a jelenlegi, és a tervezett honvédelmi bérezés hol versenyképes, és hol nincs közel s távol laktanya. Ilyen pl BAZ megye. Állítom, ha lenne a megyében valami, az megtudná mozdítani a fiatalokat. Talán még a cigányokat is, és máris enyhülne valamelyest az égető létszámhiány.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and zeal