A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
A századok támogató szakaszaiba kerülnek a 60-as aknavetők pont ahogyan annak lennie kell.
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Nálunk nem 2B9 és nem a 2B14 típusú aknavetők vannak rendszeresítve, hanem a 37 M. aminek a LöFe 103 szabályzat szerint repeszgránáttal 100m-től 3040m-ig terjed a lőtávolsága.
Sajnos a spanyol aknavetőről nem találok megbízható adatokat (biztos rosszul keresem). Dudi, nem tudnál megadni valamilyen megbízható forrást?

TG
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
ambasa

Részben igazad van de vannak Jugoszláv gránátjaink amiknek nagyobb a lőtávolságuk mint a hagyományos gránátoknak.

ambasa

Mondtam adatokat a lőtávolságra :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
ambasa

Ennél hivatalosabbat vagy pontosabbat nem tudok!
http://www.kormany.hu/download/4/ae/c0000/Honv%C3%A9delmi%20K%C3%B6zl%C3%B6ny%202.pdf
 

ambasa

Active Member
2010. április 18.
661
77
28
Dudi!

Köszönöm linket!

Nem tudom, de én csak annyit találtam a hozzászólásaid között, hogy nagyobb, de ez nekem kevés, persze lehet, hogy átsiklottam valami felett. A gyártó prospektusa (igaz csak felületesen néztem) nekem kicsit zavaros, szerettem volna valami tényleges lőtávolság adatot.
Sajnos nekem csak egy elég régi rendszerváltás idején hatályos szabályzatból vannak oldalaim, ott még nem volt szó más csak a szovjet eredetű O-832(D) gránátról.

TG
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
ambasa

Nem tudom megítélni,hogy ez mennyire titkos adat szóval nem mondtam.Amúgy az a szabályzat pontos szóval két szemed rá :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 554
113
http://www.kalasnyikov.hu/index.php?page=dokumentumok

Itt nagyon sok érdekes dolog van akit ez vonz egy kicsit.
 

oberon

Member
2013. április 18.
67
31
18
Szép napot!

A repülőnap alkalmával volt szerencsém beszélni a kiállított Cougar mellett lévő honvéddel. Sajnos a nevére nem emlékszem de ő vezette a kiképzést a már említett típusra a tűzszerészeknek az Afgán misszióra. Állítása szerint a következő egy év folyamán a honvédségnél még 50db Cougar lesz hadrendbe állítva, melyeket már egyből a következő misszióra szállítanának ki ( lecserélve ezekkel a missziós BTR állományt ).

Erről halott-e még valaki?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 251
68 008
113
Faxa, már megint hova megyünk? Kíváncsi lennék más nemzetek a seregük, országuk népességéhez viszonyítva ennyi ENSZ, NATO küldetést vállalnak e? Ha így lenne tele lenne a világ Usa-Kína-Orosz kéksisakosokkal, stb... A missziókra elbaxott pénzt költhetnék esetleg a seregre akkor ici picit több lenne a katona- technika- lőszer. A balkánt megértem mert érdek-befolyási övezetünk. Még Libanon -Szíria környéke is ha esetleg majd... De a Kuvukiföld és társai kiküldetéseket csak kérdőjellel tudom nyugtázni.
De ha 50 Cougar akkor miért nem 50 komondor vagy a Rába saját szakállas változata. Vagy miért nem 50... ? Igen tudom...
Nem jó a BTR mert nem fogja az rpg-t, meg a torony meg a légkondi, de leginkább a gumi mert kopik. Ennyi pénzből amibe ezek kerülnek nem lehetne 50 BTR-t modernizálni kicsit? Mondjuk más gumibeszállító? Elég hülye mérete van de nagyobb tételben legyártatni?( Mondjuk ex Taurus üzem ha van még ) Ááá felesleges ezen agyalni...
 

oberon

Member
2013. április 18.
67
31
18
A bizonyos honvéd Afrikát említette, nem pontosított.

Viszont kitért külön a Komondorra. Elmesélt egy történetet arról, hogyan várták még a Cougar rendszeresítése környékén a kiképzőtiszteket a reptéren a Rába emberei, hogy miért is nem a a komondor került kiválasztásra.

A válasz röviden. Ekkor még közel sem volt olyan állapotban, hogy egyáltalán látszódjon a fejlesztés vége és a tűzszeréknek sürgős volt egy ilyen célú jármű rendszeresítése.

Hogy miért 50 Cougar és miért nem 50
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
A Komondor alapvetően nem egy MRAP, hanem egy bázisjármű a Gamma és a Respirátor termékeinek. Meg alig pár mérnök (én kettőről hallottam) viszi az egész tervezést, ilyen körülmények között azért nem lehet a semmiből éles körülmények között is ténylegesen használható harcjárművet alkotni. Igazából olyasmi se nagyon rémlik, hogy végrehajtottak-e vele ballisztikai teszteket, míg pl. a Rába VZF-el igen (ugye meg is kapta a tanúsítványt rá).

A Komondor - ha úgy vesszük - még nagyon messze van a késztől. Kérdés az is, hogy egyáltalán mennyire a Honvédség igényeire tervezték, vagy inkább a nemzetközi piacot vették csak figyelembe (mert ugye a kettő között elég nagy eltérés lehet).

Viszont a PR-juk nagyon jó, rengeteg médiumra mozdultak rá anno.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Szerintem a missziós szerepvállalásokra szükség van.Mégpedig azért, mert bizonyos dolgokat élesben is ki kell próbálni, mert az elmélet nem minden.
Ha így nézzük, akkor az erre fordított pénz bizony a honvédségre van költve.A harci tapasztalatot nem lehet mással pótolni!

Személy szerint én jobban örülök az ilyesmi misszióknak,mint a jelképes és fegyvertelen jelenlétnek, ami csak a pénzt viszi,de semmiféle hasznosítható tapasztalatra nem tesznek szert a katonáink!
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Mióta papolunk itt az oldalon, hogy ezt meg azt kéne venni, ha meg veszünk, akkor meg oldjuk meg itthon a javítását, esetleg licensz alapján stb. Újabb 50 Cougar. Örülök neki, mert ebben a kint teljesítő katonák biztonságban vannak, de.... miért nem lehetett volna 40+10, vagy 45+5 Cougar és Komondor. Értem, hogy nem egy kategória, meg nincs vele tapasztalat, de így nem is lessz! Legalább ilyenkor odafigyelhetnének a szinte nem is létező hadiiparunkra és párat már csak azért is rendelhetnének tőlük, hogy annak az esetleges eladását (amit a cég adna el mondjuk exportra,,,, tudom majd lehurrogtok, hogy esélytelen) megönnyítsék!
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@marton

A Komondorral szerintem alapvetően az a baj, hogy legalább még 3 év, amire ki lehetne küldeni misszióba: nincs rajta fegyver, nincsenek kidolgozva a szükséges változatok (egy ABV felderítő nem igazán kell odakint, de mentő, tűzszerész, stb. inkább), nem volt ballisztikai vizsgálat, nincs papír az aknavédettségéről (utóbbi kettő legalábbis legjobb tudomásom szerint nem történt meg), nem volt meg a csapatpróba (ami legalább fél év + utána esetleges átalakítások), stb., szóval jelenleg nem jelentene semmilyen képességet a kint levőknek. Meg ugye alapvetően sem arra tervezték, hogy pl. a missziós konvojokat kísérgessék vele. Pár darabbal lehetne támogatni a hadiipart, de missziós feladatokra még nagyon nem küldeném ki a Komondor, arra a jelenlegi formájában teljesen alkalmatlan.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Aha, értem. Kösz. Csak nem szeretném, hogy ez is úgy járjon mint a Gepárd románokhoz eladott liszensze. :(
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@marton

"Szinte" minden lehetőség adott rá, hogy ne úgy végezze, de első körben a gyártónak kell bizonyítania, hogy alkalmas a jármű arra, amire kínálja, amihez egy jó eszköz az, hogy megszerzi rá a megfelelő tanúsítványokat (csak mondjuk ahhoz kéne egy második darab is, amit konkrétan felrobbantanak és szitává lőnek).

Egyébként meglepő, de hadiipari fejlesztésekre is lehet uniós pénzt nyerni - legalábbis a Rába VZF nagyobb részben abból készült -, tehát viszonylag a pénzügyi része is adott a dolognak, ha az ember ügyesen pályázik.