A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
Logisztikával kapcsolatban. Mennyire volt jellemző hogy pl vezetési gyakorlatokat tartottak lánctalpas technikával a szovjet időkben? Tehát ifv-kel meg tankokkal menetoszlopban átvonulni a környező városokon,falvakon.
Mennyire teszi tönkre a lánctalp az utakat?
Mennyivel nagyobb a logisztikai igénye egy lánctalpas ifv kel felszerelt dandárnak egy kerekes ifv kel szembeninek?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Egyszer láttam őket RPG-vel gyakorlatozni. Gondolom, általános lövészkiképzést is kaptak.

Aki a határőrségtől szerelt le és tartalékos lett, az egy lövész katona kiképzésével rendelkezett és sima lövész tartalékos volt. Azonban nem ez volt az elsődleges kiképzettsége, hanem határőr.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Logisztikával kapcsolatban. Mennyire volt jellemző hogy pl vezetési gyakorlatokat tartottak lánctalpas technikával a szovjet időkben? Tehát ifv-kel meg tankokkal menetoszlopban átvonulni a környező városokon,falvakon.
Mennyire teszi tönkre a lánctalp az utakat?
Mennyivel nagyobb a logisztikai igénye egy lánctalpas ifv kel felszerelt dandárnak egy kerekes ifv kel szembeninek?

Sokkal többet vezettek a harcjármű vezetők mint most. Viszont nem volt jellemző az aszfaltozott utak használata, mert háborúban sem ott mennének mert az térképen is ott van. Hadiutak voltak, ami egy klasszikus földút. Aszfaltozott utakon csak átkelések voltak. Ilyenkor egy széles és vastag gumiszőnyeget terítettek le, majd azon történt az átkelés. Így nem sérült az aszfalt. Nem is volt gumizott lánctalpasunk, ha jól emlékezem azokra az időkre. A hadiutakon ment minden. Ezek nem voltak a sima térképeken, mivel csak mezei utak voltak, kinézetre. A láncos technika szállítása azonban, alapvetően vasúton történt. Hosszabb távú, csak vezetés, a Bakony gyakorlóterein volt végrehajtva. Háború esetén meg nem érdekelt volna senkit az aszfaltréteg épsége, így konkrétan közúti láncos vezetés nem volt.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
Thx. Hát az nem sok.

Antigonosz talán határőr volt, többet tudna erről mondani.

Logisztikával kapcsolatban. Mennyire volt jellemző hogy pl vezetési gyakorlatokat tartottak lánctalpas technikával a szovjet időkben? Tehát ifv-kel meg tankokkal menetoszlopban átvonulni a környező városokon,falvakon.
Mennyire teszi tönkre a lánctalp az utakat?
Mennyivel nagyobb a logisztikai igénye egy lánctalpas ifv kel felszerelt dandárnak egy kerekes ifv kel szembeninek?

Tapolca környékén, Újdörögd felé nagyon sokat gyakorlatoztak hernyótalpas micsodák (T-55 AM, 2Sz1, BMP-1, sőt FROG-7 is). Gyerekkoromban többször is volt alkalmam átélni, hogy megállították a forgalmat, mert átkeltek az úton és olyankor ráterítettek valamit az útra, több nyomtávon is, amin átkeltek. Mivel nem volt még gumibetét a lánctalpon igen megviselte egy zlj. átkelése. Hát, ha még forgolódik is :)
 

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
261
296
63
78 ban voltam HÖR .elsődleges a határ őrizet volt de a kiképzés gerilla harcra ment.elméletileg ha támadás érte az országot jelezni kellet és utána az ellen hátában tevékenykedni ezért alap szinten minden fegyverre képeztek géppuska,golyószóró,ak,pisztoly és rpg re is kaptam képzést.ja és kézigránát. az utánunk jövők már nem dobtak k100 at.az egy páncéltörő kézigránát.volt közelharc képzés is.már nem emlékszem de 27-28 hónap volt a szolgálati idő
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Thx. Hát az nem sok.
Na, ha már említettetek. Én már nem kaptam semmiféle pct kiképzést 2000-ben, még gránátot se dobtam, igaz a Honvédségnél sorköteles koromban sem 1-2 évvel korábban. Viszont a tőlem pár évvel idősebbek, és akik megélték még a Határőrség vegyes, vagy tisztán sorállomány korszakát azok kaptak természetesen kiképzést RPG-re és a kijelöltek Fagot-ra. Nem mindenki, csak akit kijelöltek a fegyver kezelésére. Hogy ez őrsi szinten is meg volt-e vagy Határvadász századoknál azt nem tudom mert Kőszegen volt mindkettő, a lényeg hogy a 90-es évek közepén még volt ilyen kiképzés. A 90-es évek végére pedig teljesen leépítették és átalakították az egész rendszert a tisztán hivatásos rendszer létrehozásával. 2006-2008-ra már totálisan a rendészeti tevékenységen volt a hangsúly. A "hősi" (vagy ősi ?) időkben a Jugoszláv háborúk végéig azért megvolt a "képesség". A 70-es,80-as években még volt ha jól rémlik (pontos darabszámot nem tudok) 85(?)-100(?)mm pct ágyú is. A BTR-80-asok csak sima KPVT-s volt mind, darabszámot itt se tudok, állítólag csak az a 4 volt ami Szombathelyen volt, és később a TEK-hez vagy hova került. Bár nekem rémlik valami 60 db-os beszerzés még 93-94-ből. Én már csak a végét értem meg,de Silversisko ha jól tudom tiszt volt Pécs környékén talán ő precízebb információt tud mondani.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 287
68 352
113
Gyakorlatilag egy gépkocsizó/könnyű lövész, felderítő kategóriába sorolható volt a határőrség. A 93-94-es időkben megerősítetten lent volt a jugó határon a sorállomány.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
261
296
63
Én osztrák határon voltam ott csak ló és kutya volt az IFA n kivül meg raj UAZ.,maradt hosszú hosszú séta.Nem láttam BTR egy darabot sem. igaz az más világ volt.az imperialisták itt álltak a határon ugrásra készen.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 825
2 550
113
95 nyarát lent töltöttük Ivándárdán. Minden Határvadász körlet le volt tolva egyel lejjebb. Körmend Egerszegre, Egerszeg Kanizsára, mi meg a szerb határra beásva mert a Siklósit előtte szüntették meg. Aztán mikor vége lett a kitelepülésnek szépen becsukták a Zalaegerszegi Igazgatóságot, szétosztva Kanizsa és Körmend között. Akkoriban lovak nálunk már nem voltak, de volt Níva meg krossmotor, sőt motorcsónak is a Drávára, de sosem hagyta el a laktanyát. Lőttünk AK-47tel, AK-63Dvel, PKMel, RPGvel betétcsővel géppuskalőszerrel és gipszfejjel is. Dobtam 3 gránátot is és amikor éles lövészet volt a pénzügyőröknek miniUzival és Jerichoval is engedtek minket puffogtatni. ;) Néhány srác ment a Bakonyba is Fagottal lőni mi pedig mint toronylövészek lőttük a KPVTvel is.. Zárni Rábával jártunk, de 95 tavaszán résztvettünk a "pöszkèkkel" egy zászlóalj szintű gyakorlaton a Thúry laktanyában lévő bokorugrókkal. Akkor igen irigyeltük a romulán DAC-jaikat! :D:D Bokorba rejtőzve vártuk az ellent akiket felderítés után a nyulak leptek meg BMP-kel. Jó buli volt. Szóval alapból felderítésre voltunk kiképezve, akkoriban akit tőlünk áthelyeztek a Honvédséghez(mert volt ilyen lehetőség) az mindig egy rendfokozattal feljebb került át. Igaz minimum tiszthelyettesnek kellett lenni. Haverom 3 hónappal leszerelés előtt került át Pécsre a tüzérekhez örminek mert Kanizsán már szakszi volt.
Hú bocsi, de elragadtak az emlékek. Bocs az offért.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
261
296
63
Mi rpg vel 3db rakétát lőttünk .nekem 2db el működött egynek csak 3 szárnya nyílt és elment a francba felgyújtva az erdőt a lőtér mögött.a fertőn rocsók voltak meg wartburg motoros sikló hajó szerűségek.már akkor is kezdték a spórolást de a kiképzés elég jó volt 6 hónap.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and tonyo

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 850
113
Na, ha már említettetek. Én már nem kaptam semmiféle pct kiképzést 2000-ben, még gránátot se dobtam, igaz a Honvédségnél sorköteles koromban sem 1-2 évvel korábban. Viszont a tőlem pár évvel idősebbek, és akik megélték még a Határőrség vegyes, vagy tisztán sorállomány korszakát azok kaptak természetesen kiképzést RPG-re és a kijelöltek Fagot-ra. Nem mindenki, csak akit kijelöltek a fegyver kezelésére. Hogy ez őrsi szinten is meg volt-e vagy Határvadász századoknál azt nem tudom mert Kőszegen volt mindkettő, a lényeg hogy a 90-es évek közepén még volt ilyen kiképzés. A 90-es évek végére pedig teljesen leépítették és átalakították az egész rendszert a tisztán hivatásos rendszer létrehozásával. 2006-2008-ra már totálisan a rendészeti tevékenységen volt a hangsúly. A "hősi" (vagy ősi ?) időkben a Jugoszláv háborúk végéig azért megvolt a "képesség". A 70-es,80-as években még volt ha jól rémlik (pontos darabszámot nem tudok) 85(?)-100(?)mm pct ágyú is. A BTR-80-asok csak sima KPVT-s volt mind, darabszámot itt se tudok, állítólag csak az a 4 volt ami Szombathelyen volt, és később a TEK-hez vagy hova került. Bár nekem rémlik valami 60 db-os beszerzés még 93-94-ből. Én már csak a végét értem meg,de Silversisko ha jól tudom tiszt volt Pécs környékén talán ő precízebb információt tud mondani.

thx
 
T

Törölt tag 008

Guest
... vagy tisztán sorállomány korszakát azok kaptak természetesen kiképzést RPG-re és a kijelöltek Fagot-ra. Nem mindenki, csak akit kijelöltek a fegyver kezelésére. .....
A 90-es évek közepére ez oda redukálódott, hogy kihoztak 1 db RPG optikát (kilövő nélkül) és mindenki belenézhetett majd elmagyarázták a vonalakat benne.
Igaz ez alap kiképzés volt, nem szak....vagy hogy nevezték. :)
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 824
113
A 90-es évek közepére ez oda redukálódott, hogy kihoztak 1 db RPG optikát (kilövő nélkül) és mindenki belenézhetett majd elmagyarázták a vonalakat benne.
Igaz ez alap kiképzés volt, nem szak....vagy hogy nevezték. :)

Ma már nincs semmilyen fegyverre kiképzés pisztolyon,gépkarabélyon és kézigránáton kívül alapkiképzésen.