A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Bocs, de ezek után nehéz lesz komolyan vennem az egészet-
honvédségszerte, ha jól tudom létszámhiány, főleg a (papíron legalábbis) bevethető egységeknél.

De mst hirtelen találni akarnak xszer 500 jelentkezőt, akik megfelelnek egy különlegesnek nevezett alakulat követelményinek, ennyiért? (ha emelték az illetményt, versenyképessé tették, akkor lemaradtam valamiről)

kieg: egy A4 mellé írt nyílt levél:

ajtik Gábor, volt kollégám is a lábával szavazott! ELÉG VOLT!
Azt hiszem 18 évvel ezelőtt nem gondoltam volna, hogy nem ebből a hivatásból fogok nyugdíjba vonulni, de ahogy múltak az évek és változtak a dolgok ez egyre inkább valótlannak tűnt és csak az idő volt kérdéses, hogy mikor mondom azt elég volt!
Most mondom, vagy inkább egy évvel ezelőtt mondtam!
Sok minden változott az elmúlt 18 évben és sajnos semmire sem mondhatom, hogy pozitív irányba, egyre csak rosszabb és rosszabb lett minden, akik a rendszerbe vannak vagy voltak, azok szerintem legbelül tudják ezt. Mondom ezt úgy, hogy nem arról van szó, hogy fiatal koromba minden szépnek jónak tűnt és mostanra befásultam volna.
Tanultam 4 évig egy szakmát, hivatást, majd Pécsre kerültem első beosztásomba ahová szerettem volna, a szülővárosomba, minden szép és jó volt, szerencsés voltam, azt csináltam, amit szerettem, amiért tanultam négy évig, és amiért ezt a hivatást választottam. Akik ismernek, tudják, hogy mit tettem, tettünk le közösen a beosztottakkal (munkatársakkal) az asztalra, amiért vagy elismertek minket vagy nem!!!
Elmondhatom magamról, hogy elsőként juthattam ki tisztként a Tüzérdandártól egy szakasz élén külszolgálatra Koszovóba (nagy megtiszteltetés és elismerés volt ez akkoriban). Abba is volt szerencsém vagy megtiszteltetésem, hogy 2003-ban az én ütegem bizonyíthatta a Köztársasági Elnöknek és a Honvédelmi Miniszternek, hogy a tüzérdandárnak jövője kellene, hogy legyen a Honvédségben. Sajnos csak feltételes módban, mert MI hiába bizonyítottunk a POLITIKA közbeszólt!! Még utoljára 2004-ben sorozatvető ütegparancsnokként (!!!), ránk várt, hogy az utolsó főiskola kiszolgálást D-20 lövegekkel végrehajtsuk! Végrehajtottuk és az utolsó lövéssel egy korszak lezárult és az első törés megtörtént a pályafutásomba!
Titkon reménykedtem abba, hogy ez csak ideiglenes, és egyszer nem is sokára lesz, aki belátja ennek a POLITIKAI döntésnek a hibáját, és fogok én még tüzérként dolgozni! Sajnos ez sem így lett!
Szóval váltanom kellett, jött Kaposvár! Ismét szerencsés voltam, mert köszönhetően annak, amit elértünk Pécsen, gyakorlatilag vihettem az embereimet (aki akart) magammal át, hogy továbbra is együtt bizonyítsunk! Keserves hét év következett, köszönhetően a parancsnok és köztem lévő máig tisztázatlan feszültségnek (pedig kérdeztem, mikor eljöttem)! Sajnos ennek következményét sokszor a beosztottjaim (munkatársaim) is érezték saját bőrükön, de az erkölcsi fölény az mindig nálunk volt, és a kollektív büntetéseken sokszor csak nevettünk.
2011 váltás ismét, de most komolyabb, mert el is költöztem Pécsről és ez nagyon nagy áldozat volt tőlem, aki ismer, az tudja, hogy imádom a várost, de az ésszerűség és az élet ezt kívánta!
Jött Várpalota, azt gondoltam majd egy kis lőporszagot ismét szívhatok, de ez nem így lett, hanem a logisztikán kötöttem ki egy asztal mögött és számoltam, terveztem a költségvetést, kötöttem szerződéseket stb. Mindamellett, hogy nem ezért lettem katona, hogy egy íróasztal mögött legyek az itt eltöltött több mint három év majdnem olyan jó volt, mint Pécsen, köszönhetően a jó parancsnoki vezetésnek és a logisztika családias légkörének!
Kényszerűségből ismét váltás (előmenetel) Székesfehérvárra! Erről többet nem is írnék, azt hiszem akkor ebbe így minden benne is van!!
Ezen „kis” ismertető után jöjjenek az okok, amiért így döntöttem (sajnos kicsit későn):
- tüzér tisztnek tanultam, hogy a gyakorló téren szagoljam a lőport a melegben és hidegben, mikor a rakéták elszállnak, vagy a lövedékek süvítenek, nem azért, hogy egy asztal mögött katona ruhába készítsem a terveket a nem létező pénzek elköltésére
- nem tudtam hinni (2004 óta) a politikai ígéreteknek, mert abból már rengeteget hallottam és semmi sem úgy és akkor valósult meg belőle, ahogy mondják
- láttam a honvédség lejtmenetét 2006-2007 –től és még mindig csak azt látom, hogy a gödör alja felé tart
- aljas, képmutató, gerinctelen dolognak tartom, hogy azok a Fideszesek, akik 2011-ben „kádár-huszároztak” és évegik nem emeltek egyetlen forintot sem a fizetésünkön, csorbították megszerzett jogainkat, most a megbecsülésről és elismerésről beszélnek, teszik mindezt most is csak azért, hogy politikai céljaikat megvalósítsák
- nem értettem egyet a „kerítés politikával”, de parancs az parancs volt, végrehajtottam, de amikor a politikus bejön a laktanyába és habzó-fröcsögő szájjal nyomja a migránsozó-Sorosozó dumáját, na akkor van elég
- nem tudtam úgy elvégezni a munkámat 30-40%-os feltöltöttségnél, ahogy azt magammal szemben elvárnám, és szar munkához sosem szerettem adni a nevem
- elég volt abból, hogy a normális értelmes emberek elmennek, és akik maradnak (tisztelet a kivételnek) azok alkalmatlanok a beosztásuk ellátására, de a rendszer bent tartja őket, hogy ne legyen még nagyobb hiány
- elég volt abból, hogy nincs pénz, ember, technika és „OLDJAM MEG”!
MEGOLDOTTAM! ELÉG VOLT 1999.08.20-2017.08.14
Szeretném megköszönni az együtt töltött időt és azokat a szép emlékeket (mert sok ilyen van) amit együtt szereztünk, azon barátaimnak, kollégáimnak, volt katonatársaimnak, akik velem vagy alattam szolgáltak és együtt tettük a dolgunkat, mert ez volt a kötelességünk!!!

Aki még katona az ne reagáljon az írásra, mert nem szeretném, ha bárkinek is baja lenne, úgy is tudom, kik azok a katonatársaim, akik LÁJK-onák! 
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Csődbe ment volna a Honvédség? :D

évek óta plusz pénzeket kell azért könyörögni a költségvetésből (kb zéró fejlesztés, etc mellett) hogy egyáltalán az alkalmazottak és a szerződésesek az év végén megkaphassák a fizetésüket.
Pintérsanyánál is, de ő úgy oldotta meg, hogy nem fizette be hónapokon keresztül az államkincstárba a járadékokat, osztjónapot.

és mint írtam csődközeli helyzetbe került....
nem csődbement.
kie eltérés van közte.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Nagy Csaba

Well-Known Member
2017. július 26.
1 329
2 379
113
http://www.defensenews.com/smr/euro...koreas-hanwha-eyes-estonian-k9-howitzer-deal/

Úgy látszik még az észteknél is jobban megy a tervezés. Ugyan írtátok, hogy egy dandárhoz mennyi fegyverzet és technika kellene, (meg persze létszám), de akkor is el kellene kezdeni valahol. Mondjuk évente 1-1 zászlólaj felszerelése, közte mondjuk tüzér is. A defence news cikke azért is érdekes, mert az angol szöveg megemlíti érdeklődő/esetleges érdeklődő kitételként a K 9 tarackal kapcsolatban a Magyarokat is....
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 285
68 314
113
évek óta plusz pénzeket kell azért könyörögni a költségvetésből (kb zéró fejlesztés, etc mellett) hogy egyáltalán az alkalmazottak és a szerződésesek az év végén megkaphassák a fizetésüket.
Pintérsanyánál is, de ő úgy oldotta meg, hogy nem fizette be hónapokon keresztül az államkincstárba a járadékokat, osztjónapot.

és mint írtam csődközeli helyzetbe került....
nem csődbement.
kie eltérés van közte.
Aha, vajon ha "csődbe" ment volna akkor kiárusítanák és feloszlatnák?
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
A
Emlékeim szerint a német páncélgránátos dandár kb 3-3700 fő 54db harckocsi 110 db gyal harcjármű 12 db 120 mm aknavető 70 db irányított pct rakéta indító és talán 18 db 155 mm önjáró löveg ja és 3 hídvető műszaki jármű.Nos az 1500 fős dandár megint magyaros lesz + a felszereltsége is.

Ameddig a szándék nincs meg és a konkrét, átgondolt tervezés, addig ne várjatok semmit. Pénz már kezd lenni. Mire költik, az nem mindegy. Nem egy évben kell kifizetni ha felfegyvereznénk 3 gépesített dandárt. Egy gyártótól is lehet venni a harckocsit, gyalogsági harcjárművet, önjáró tarackot. Ilyen esetben, sok ellentételezés, nyújtott fizetés, a gyártó által, itthon kialakított szervizbázis, stb., mind lehetőség lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and tonyo

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 590
79 778
113
A


Ameddig a szándék nincs meg és a konkrét, átgondolt tervezés, addig ne várjatok semmit. Pénz már kezd lenni. Mire költik, az nem mindegy. Nem egy évben kell kifizetni ha felfegyvereznénk 3 gépesített dandárt. Egy gyártótól is lehet venni a harckocsit, gyalogsági harcjárművet, önjáró tarackot. Ilyen esetben, sok ellentételezés, nyújtott fizetés, a gyártó által, itthon kialakított szervizbázis, stb., mind lehetőség lenne.

Dehogy kezd pénz lenni.Amire azt mondják,hogy kezd az nevetséges összeg!A PDF árai alapján egy nehéz dandár technikai eszközparkja(harckocsik,IFV-k és spec járművek tehát a teherautókat nem számolom)kerülne 2420 millió USA Dollárba kerülne.Ha nagyon primitív módon a közepes dandár eszközparkjának árát ennek az összegnek a felének veszem az is 1210 millió USA Dollár.És akkor semmit nem számoltam csak a nehéz dandárba 40 harckocsit 200 IFV-t meg 100 spec járművet azaz nem költöttem a katonák egyéni felszerelésére,fegyverzetére egy árva fillért sem.Na ezek után aki azt hiszi,hogy van pénz vagy lesz pénz az álomvilágban él!
 
S

szpg9

Guest
..Ergo egyetlen esélyünk a VSZ-től örökölt technika felújítása, korszeűsíítése lett volna ahhoz, hogy egy nehéz harcjárművekkel felszerelt hadseregünk legyen. De ezt a lehetőséget a felső vezetés jól el tolta. Úgy állunk a semmi közepén, mintha már megvert volna egy háboúban a saját vezetésünk... De már ezt a témát is csontig rágtuk itt korábban. Csak a saját farkunkba tudunk harapni, mert az a hajó, ami a pénzügyi helyzetünknek és a KEU-i elvárásoknak megfelelhetett volna, már végleg elment. Márcsak azt kell kideríteni, ki pénzelte a hazaárulóinkat, akik egy honvédelemre tökéletesen alkalmatlan hadsereget szerveztek. Putyin volt ebben is a bűnős, netán Soros?
 

csibeszke

Well-Known Member
2015. február 12.
1 753
3 973
113
Dehogy kezd pénz lenni.Amire azt mondják,hogy kezd az nevetséges összeg!A PDF árai alapján egy nehéz dandár technikai eszközparkja(harckocsik,IFV-k és spec járművek tehát a teherautókat nem számolom)kerülne 2420 millió USA Dollárba kerülne.Ha nagyon primitív módon a közepes dandár eszközparkjának árát ennek az összegnek a felének veszem az is 1210 millió USA Dollár.És akkor semmit nem számoltam csak a nehéz dandárba 40 harckocsit 200 IFV-t meg 100 spec járművet azaz nem költöttem a katonák egyéni felszerelésére,fegyverzetére egy árva fillért sem.Na ezek után aki azt hiszi,hogy van pénz vagy lesz pénz az álomvilágban él!
Nem kekeckedni akarok, de a "kezd lenni" az nálad a honvédelmi költségvetés dupláját jelenti alsó hangon? Értem én az elkeseredettségedet és tenni akarásodat , ám amíg nem akarunk expanzív politikát folytatni, addig csak kis pénz fog rendelkezésre állni.

Nem tőled kérdem , hanem a nagyérdemű fotelharcos tábortól. Kit akarunk vagy kitől várjuk , hogy megtámadjon? Annak megfelelően kell a fegyveres erőket megfizetni és eszközökkel ellátni. Jó latolgatást!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 590
79 778
113
Nem kekeckedni akarok, de a "kezd lenni" az nálad a honvédelmi költségvetés dupláját jelenti alsó hangon? Értem én az elkeseredettségedet és tenni akarásodat , ám amíg nem akarunk expanzív politikát folytatni, addig csak kis pénz fog rendelkezésre állni.

Nem tőled kérdem , hanem a nagyérdemű fotelharcos tábortól. Kit akarunk vagy kitől várjuk , hogy megtámadjon? Annak megfelelően kell a fegyveres erőket megfizetni és eszközökkel ellátni. Jó latolgatást!

A 0,1 % az semmi kép nem a kezd lenni kategória.Az jóformán csak a növekvő illetményeket fedezi.Egy ekkora országnak 2 nehéz dandár az az olyan szinten alap amit el sem tudunk képzelni!