A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Ezt nem igazán értem Hrinyu ? ?
Mondjuk Te a cégedbe akarsz beszerezni kocsikat , te egyből megveszel egy 200 dbos flottát tesztelés nélkül mert az újságban láttad hogy mekkora csili villi.
Aztán lehet Én vagyok buta meg minden de Én vennék párat tesztelésre.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Kérdésem lenne a szakikhoz .
Link16 terminál elem , az nem a repülögépek , illetve helikopterek kommunikációához kell ? ?
141 db zerzünk be a következő 3 évben +40% van opció
http://honvedelmibeszerzes.kormany.hu/download/0/6a/00000/RVFELH75500_13-74_063.pdf
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@desertfox

Ugyan nem vagyok szaki, de a Link 16 ilyen szempontból univerzális, minden fegyvernem használhatja (sőt, az a jó, hogy ha használja is, mivel így egységes a kommunikációs rendszer).
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
khmm.... elolvastam... és
engedelmetekkel lopok:

<i>Ami az alegységnél van rendszeresítve, az nem tűztámogató eszköz. A tűztámogatás lényege az, hogy nekem, mint alegységnek van egy behatárolt tűzerőm. Van a bandánkban, vagy jön hozzánk néhány pofa, akik mindenféle kombinált műszerekkel rendelkeznek és képesek, ha kell, ide csődíteni a földközi-tengeri flotta légierejét, ha nem akkora a baj, akkor a század aknavetők tüzét. A tűztámogatás tehát egy felülről nyitott tűzképességnövelő eszköz, az igénynek megfelelően képes hatványozni a manőver alegység tűzképességét külső források bevonásával.</i>
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
khmm..nem veszem meg, hanem kipróbálom.

ajánlatot kérek a forgalmazóktól, és megy próbára.

kivéve balkánisztánban.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
khmm.... elolvastam... és
engedelmetekkel lopok:

Khmmm... (egyszer már veszek neked valami toroknyugtató szopogatós tablettát...), hányszor mondtam már, hogy forrás, forrás és forrás? Ezt így ebben a formában lehet, hogy te költötted magadnak az igazad alátámasztására, de úgy tálalod, mintha más valakié lenne.



khmm..nem veszem meg, hanem kipróbálom.

ajánlatot kérek a forgalmazóktól, és megy próbára.

kivéve balkánisztánban.

A civil iparban nagyrészt valóban így működik, de fegyvereket nem adnak csak úgy oda, hogy játszogass vele, vagy ha adnak is, akkor is a cég egyik embere ott fog szobrozni mellette, hogy ne csinálj vele valami hülyeséget. Meg a vásárlón is sok minden múlik, ha olyan "súlyú" a vásárló fél, akkor az eladó adott esetben nem is foglalkozik vele komolyabban, mert nem éri meg, vagy később még problémát lehetnek vele.

De nem baj, legalább ma is leszólhattál valamit...
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
hmm... Forrás Kovács Gyula neve mond neked valamit? Neten, folyóiratokban aki magyarországi médiát figyeli, elég gyakran tlálkozik a nevével..
Tőle származik.

2. Frászkarikát.

ld Gripen tender: végig lett próbálva az adott kereteken belül az elérhető típusválaszték. Szakma leadta a véleményét, mit javasol.

Politika döntött.

Magyar, nyilvaános anyagokban pld az izraeli közelségi gyújtók magyarországi tesztje is megvan, elég részletesen....

meg másis, rádiók, lőszerek, etc...
undsoweiter

ha pedig játszadozásra nem adják oda, akkor csak annyit jelent:

"ovodásoknak nem mutatjuk meg, mert tönkreteszik"

vagy úgy gondolják, hogy valahol Keleten kötnének ki a hmm..bizalmas részletek?


Hát...ki mint vet úgy arat....
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Pontosan valahol keleten. Hrinyu ez legalább vetés a Keleti nyitás és nem ülök a föld fölött hátha kinő belőle valami.
Tegnap illetve tegnap előtti nap Kína az MNB nek 10 Milliárd Jüant adott ( 37 Ft= jüan ) , plusz 300 Millió EURO Magyar Villamos Művek Zrt -nek (MVM) és 200 millios kölcsönt 3+1+1 Évre.
http://www.vg.hu/vallalatok/kinai-oriashitel-az-mvm-nek-411405
http://www.vg.hu/penzugy/hitel/kinai-partnersegben-az-mvm-411362
http://www.vg.hu/gazdasag/gazdasagpolitika/mnb-devizacsere-megallapodas-a-kinai-jegybankkal-411390

Akárhogy számolok ez több mint 1,5 Milliárd EURO.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Kína nem ad két szép szemekért kölcsön. Illetve ad, de később viszi a vesédet is..

Afrika most issza a nagy jótevő kölcsöneinek árát, egy két dél-amerikai ország szintén.

Inkább még egy orosz megszállás, azt olcsóbban megússzuk.

más:http://index.hu/galeria/index/belfold/2013/09/15/a_nato_katonai_bizottsaga_budapesten_ulesezik/
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
ah... ez drága kölcsön lesz, ha a lenti hír igaz:

http://www.vasarnapihirek.hu/fokusz/bunos_uzlet_orban_negyszer_annyit_fizet_a_tarolokert_mint_amennyit_ernek

másik hír:
http://www.haborumuveszete.hu/rovatok/angelskin/hsz/nyilt_level_a_miniszternek/
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 251
68 007
113
Vasárnapi eon: Ha 350-et kérnek érte a németek akkor annyit fizetünk. Ha nem adták volna el egy marék babért 15 éve mostanra x milliárd ft bentmaradt volna az országban.

Szakszervezet :D : Erről csak annyit hogy valamikor 2006 körül mikor béremelést kértek a HŐR szakszervezetisek a kormánytól, nem kaptak. Megmondták nekik hogy nuku emelés. Szépen hazakullogtak viszont következő hónapban mind az összes pénzjutalmat kapott. 2002-ben őrmesterként 73000-at vittem haza havonta. Ma sok embert tudok az ismeretségi körömből akik ezért a pénzért több műszakban normáznak van ki diplomával a civil szférában. És ez nem kelet magyar o, hanem nyugat.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Kedves @Hrinyu az üzleti világban mindig annyi az ára amennyiben megalkuszol.

Példának okáért MOL is szokták emlegetni hogy nagyon drágán vettük. Igen drágábban mint tőzsdei ár, de 3 évig az Oroszokat kizártúk a közgyűlésekről illetve nem volt osztalék.

Szerinted az EON-nál ez a sok közműadó fizetés mire ment ki ?
Segítek ! Arra hogy eladja az EON , az hogy most oda megyek hozzád és azt mondom ad el a kocsidat és te nem adod el utána azt mondom hogy adj egy 20e és megint adj 20 e mert pofán verlek ( állam kb így csínálja ) azért gondolom végén mikor eladod a kocsidat , csak elkéred az árát, mondjuk egy 50e kocsiról beszélünk.

El kéne mennem tanárnak .
Képzeld Kína ad pénzt és utána kéri a fél vesédet.
Amerika megfogja lefog és kiveszi a fél vesédet meg ami mellette van hamár elkezdett boncolni.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
A fél veséről jutt is eszembe egy cikk.
Talán lehet mi vagyunk az EU-ban a Kínai áruk kapuja.
http://www.napi.hu/magyar_gazdasag/igy_csal_adot_a_kinai_maffia_magyarorszagon_a_nav_becsukja_a_szemet.564433.html

Őszintén és ki nem sz@rja le a nyugati divatcégeket ?
Ha ez az egyik ára , akkor készítsék elő a következő utalást , mi meg építjük a következő repteret.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Találtam egy érdekes cikket.
http://www.honvedelem.hu/cikk/40008_tuz_es_viz

Van a cikk közepén egy érdekes mondat: "A tatai tüzérek a folyamatot mind az öt lövegnél négyszer ismételték meg, ezáltal ellenőrizve a fegyverek műszaki állapotát. "

Ez azt jelenti, hogy a katasztrófa védelmünk tüzérsége 5db tarackból áll?
Ez ám a félelmetes elrettentő támogató erő!
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 670
113
Ez a jelenlegi legnagyobb tűzerő a szárazföldön hazánkban.

Legalább a 6.-at is beszervezhették volna, hogy egy komplett üteg látszatát keltsék, de gyanítom, hogy nincs meg a kezelő-személyzet létszám.
Amúgy már így is öten tologatják a kb. 5.6 t-át az előírt 8 fő helyett.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Arcas
<i>"-Mindenképpen fenn kell tartani egy bizonyos technikai lépéselőnyt a szomszédokkal szemben (nem mennyiségi!...minőségi előnyt!)."</i>
Arcas gondolatmenetére inkább itt reagálnék... :) Arcas a Gripen topicban már leírta, hogy mire gondol, de érdekelne, hogy ki mennyiben ért egyet vagy miben nem, hogy a Gripenek által biztosított légifölény mellett még ki milyen irányban látja a leginkább, hogy fejlesztenünk kellene a Honvédséget ezen bizonyos technikai lépéselőny fenntartásához... Tehát nem arra gondolok, hogy pl. fejlesszük-e a szárazföldi erőket, hanem konkrétan mely részében kellene olyan modern vagy ha máshogy nem megy, innovatív cuccokat szerezni, amivel egyfajta fölény kivívható... Nyílván egy BTR80 helyett rendszeresített Patria nem az, mert pl. a szerbeknek lesz valami saját fejlesztés, románoknak is ott a BMP1 az OP toronnyal, melyben ott figyelnek a Spikok, mellé még Piranha-k, stb.
Illetve ehhez kapcsolodó további kérdés... Milyen innovatív elképzeléseitek vannak, amivel esetleg egyedi módon tudnánk ezt megoldani? Legyen az akár egy új elgondolású gyalogsági fegyver (nyílván nem lézer fegyverre gondolok, hanem pl. kisebb méretű/gyorsabban űjratölthető gránátvető, stb.) vagy mondjuk egy vagy több másik országgal kifejlesztett és relatív nagyobb mennyiségben készített helikopter vagy más légi jármű, amivel pl. ugyanúgy lehet sok embert szállítani, mint változatos fegyverarzenált, míg pl. az arénához hasonló védelmi rendszernek köszönhetően nem fogják leszedni egy vállról indíthatóval. Elképzelhető lenne egy ilyen fejlesztés Mo. részéről?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 983
23 035
113
Hamár idéztél :) tőlem, akkor még hozzáteszek egy apró gondolatot:
-mindegy mivel kezdjük a sort,de ha már veszünk/fejlesztünk/esetleg gyártunk valamit akkor ne csináljunk fél munkát. Ez olyan,mint a Gripen Litening konténere amihez nincs lézeresen rávezethető l-f fegyverünk, meg úgy egyáltalán bombafegyverzetünk a gépekhez ami bizony nem annyira pénz kérdése lett volna, vagy a hiányzó kütyü a konténerből hogy a földi rávezetéssel kommunikálni tudjon stb., a lövészeknek sem kell 10000szám modern lőfegyver, legyen pár alakulat spécin felszerelve ahogyan az kell, de az legyen. A minden második embernél található normális eszköz, adóvevő, fegyver eléggé tarkabarkára festi az összképet. Egy mai tank -mindegy milyen- a kül. besugárzás (pl.lézer) jelzők és modern célzókészülék,aktiv páncélvédelem nélkül csak egy naftazabáló hangos vasnehezék. Nem kell 100, legyen egy20-25 hadrafogható, karbantartott modern mindegymilyen (orosz vagy nyugati) gép ami tudja a dolgát - ha kell! Heliből sem kell "sok", alapvető feladatok ellátására a nélkülözhetetlen darabszám (szerintem 14-20), de legalább az éjjellátó és besug.jelző rendszer a védelemmel legyen alap.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
Baccus, akkor mi már a bőven modernek vagyunk... A mi fegyvereinknek ECM, számítógépes vírus képtelen ártani...

Csak ne lenne olyan nehéz pattintgatni azt a kibacott kovakövet....
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 797
57 553
113
Szerintem a Gripen csak pillanatnyi előnyt nyújt a számunkra a légierő terén. Ezért is írtam a másik topikban, hogy 20 év múlva már érdemes lenne 5 gen. típusra cserélni őket.

A szárazföldi erők tekintetében én 3 dolgot tartok fontosnak és fejlesztendőnek az elkövetkező 20 évben:
1. A katonáink személyi felszerelését.
2. A harckocsizó erőket.
3. A légvédelmet.

1. A személyi felszerelésbe annyira nem mennék bele, de szerintem érdemes lenne elérnünk a jelenlegi német színvonalat. Mivel kb. 10 000 valóban harcoló, lövésznek tekinthető emberünk van ezért szerintem nem egy eget rengető anyagi kihívásról beszélünk. ( Ha mindenki felszerelésére költünk 5 millió forintot az még mindig csak 50 milliárd Ft, aprópénz a költségvetésben)

2. Itt legalább 40-50 harckocsi beszerzését javasolnám. Személy szerint az új T-90MS-t.
Mivel kis hazánk sík terület ezért fontos az erős páncélos haderő. T-90MS-t pedig az aktív védelmi rendszerei miatt preferálom, ugyanis sík terepen se a harckocsi se az őt támadók nem nagyon tudnak elbújni. Az aktív védelmi rendszerek pedig nagyban növelik a túlélés esélyét pct. rakétákkal szemben.

3. Szerintem kéne egy darab nagy hatótávolságú és 10-15 kis hatótávolságú légvédelmi egység. (Patriot/NASAMS vagy SZ-300/Pancir) Így lenne egy egység amivel belátnánk ezt a kis fürdőkádat amiben élünk. A kis hatótávolságú légvédelmi egységek pedig védenék a nagyot illetve a csapatokat.

Szerintem az általam leírt beszerzések 20 éves távlatban különösebb gond nélkül vállalhatóak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 484
79 553
113
alfa74

Akkor szoktak ilyet csinálni,ha bizonyos szintű karbantartást végeztek a lövegeken(nem minden csavar meghúzása után szükséges),ezzel a módszerrel vizsgálják a biztonságos működést(látható az egyik képen,hogy csak az van a löveg közelében akinek nagyon muszáj nem pedig a teljes személyzet).Inkább az a helyzet,hogy azért 5 csővel végezték mert annyi került vissza javításról az alegységhez.

Amúgy...de nem mondhatok semmit!