A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
784
2 356
93
Szerintem sokat számít hogy hol vetik be őket.Az APC-k is jobban boldogulnak nem városi környezetben.BTR vezetőtől hallottam,hogy a koszovói utcákon kinszenvedés volt velük a mozgás,mert szűkek nagyon az utcák.Ez igaz más kerekesre is.Hiányolták is a lánctalpas teknikát rendesen.Városi környezetben meg a megfelelően felhasznált eszközöknek köszönhetően az APC-knél jóval erősebb hk-k is elvéreznek.Sajnos nálunk tényleg hiányoznak az IFV-k,meg a normális állapotú hk-k is.

Nem itt írtátok, hogy a Btr-80-at még géppuskával is kilövik? Arról nem is beszélve, hogy ma már minden valamire való ellenálló páncéltörőkkel vagy IED-el harcol, amik ellen a BTR pont annyit véd, mint egy teherautó, vagyis semmit.

Az IFV-ket is rácsozzák/tyúkhálózzák a jobb védetség miatt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 810
113
Ezen kívül a védelemben lévő harckocsi nem avatkozik harcba csak ha arra valóban szükség van.Ez jellemzően akkor van ha harckocsival támad vagy áttört az ellenség.
A harckocsi túl nagyértékű eszköz ahhoz,hogy IFV-ket lövöldözz velük.Arra ott vannak a saját IFV-id és a páncéltörők.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Nem nem úgy használod.Az IFV megy a gyalogsággal ott van az első vonalban az APC pedig kiteszi a gyalogságot a fegyverei hatásos lőtávolságánál(ha nehézgéppuska van az APC-n akkor 1000-1500 méter)és onnan támogatja az előremozgó gyalogságot.

Persze mi a BTR-úgy használjuk mintha IFV lenne holott nincs hozzá védettsége.

Ok, így már érthető.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Lehet, most nagy hülyeséget kérdezek, de mi értelme van egy APC-nek? Ha harcközelbe nem egészséges dolog menni vele, akkor mire jó? A hátországban sima teherautón is lehet szállítani a katonákat, nem kell ahhoz könnyűpáncélzat.

Mindegyiknek megvan a szerepe. Felderítő egységeknél hasznos lehet talán egy APC. Harckocsikkal együtt mozgó és harcoló szerepben viszont elég veszélyes lehet. Nem oda való. A BMP-1 sem volt erős páncélzattal ellátva, viszont nagyon alacsony volt és gyors terepen. Szemből pár száz méterről, már alig mutatott célt magából. Ajtó hátul volt rajt, ahol biztonságosabb volt harc közben a ki és be szállás. Egy fő fegyver csere szóban volt nálunk, de nem lett belőle semmi. Pedig azzal ,a mai napig ebben a térségben, egy jó gyalogsági harcjármű lenne. Inkább kivonták és elkótyavetyéltek, vagy 500 db-ot.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
BMP-1 teljes átalakítás nélkül ld afganisztáni stb tapasztalatok- csak kamaszok nedves álmaiban lenne jó harcjármű- hogy udvariasan fogalmazzak.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Nem itt írtátok, hogy a Btr-80-at még géppuskával is kilövik? Arról nem is beszélve, hogy ma már minden valamire való ellenálló páncéltörőkkel vagy IED-el harcol, amik ellen a BTR pont annyit véd, mint egy teherautó, vagyis semmit.

Én is úgy tudom, hogy csak közvetlen közelről, tehát 50men belülről, akkor sem frontban. Okok meg szög egyszerűek. BTR Szu időkbeli, doktrinás, igénylistás APC. pl úszóképesnek kell lennie és nem harcol frontvonalban.

Ez az IFV vonalat is végigkiséri. Nézz csak rá egy BMP-1re és egy hidegháborús NATO IFVre. Egy BMP-1 14tonna. Egy Marder 28tonna. Még egy BMP-3is csak 18tonna.

Na most nézd meg a APC Kurganets, IFV T-15 súlyát. Láthatóan Oroszok is rájöttek igazságra. :)
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fishbed

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 810
113
Én is úgy tudom, hogy csak közvetlen közelről, tehát 50men belülről, akkor sem frontban. Okok meg szög egyszerűek. BTR Szu időkbeli, doktrinás, igénylistás APC. pl úszóképesnek kell lennie és nem harcol frontvonalban.

Ez az IFV vonalat is végigkiséri. Nézz csak rá egy BMP-1re és egy hidegháborús NATO IFVre. Egy BMP-1 14tonna. Egy Marder 28tonna. Még egy BMP-3is csak 18tonna.

Na most nézd meg a APC Kurganets, IFV T-15 súlyát. Láthatóan Oroszok is rájöttek igazságra. :)

A Kurganyec úszóképes.Ami inkább változott a tömeghadsereg.Ugye már az oroszokná sem az dívik így előtérbe kerülhetnek a komplexebb (védettebb,igényesebb stb) eszközök bár még így is könnyebb mint egy PUMA ami elvileg a legújabb nyugati IFV.
 
M

molnibalage

Guest
Azért a BPM-1-re érdemes, úgy nézni, hogy emlékeim szerint az volt a világ első IFV-je.
Ehhez képest , abban a korszakban elég jó konstrukciónak számított. Értelem szerűen minden ami utána jött az modernebb volt.
Eléggé.Kis távolságból a korszak harckocsijait is képes volt eltalálni és HEAT gránáttal kilőni. ATGM-mel meg alázta őket nagy távolságból. Az persze más kérdés, hogy az ATGM drága volt. A Konkurszos BMP-2 ára asszem alig marad el egy T-72A-hoz képest.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 340
113
Az APC is ABV védett, a teherautó nem. Áthaladatsz vele zizis területen. A korábbi BTR-ekből is oldalt kellett kiszállni?
Nem, a 60-bol és az 50-bol felül. De a brdm2-bol is. Szerintem nincs nagy jelentősége hogy oldalt vagy hátul. Ha hátul száll ki a deszant akkor is el kell távolodni a a géptől, tehát célpont lesz. Ráadásul a jármű nem is marad ott, és nem is közvetlen a fronton szállnak ki hanem fedettebb teruleten. Amúgy mi van ha az afgánok oldalról támad nak? Azt általában nem a célba vett dönti el milyen pozícióban támadják meg.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 340
113
Na ez meg a másik, amit már a múltkor is meg akartam kérdezni. Ugyebár az IFV és APC között az a különbség, hogy az egyik megy a gyalogsággal a harcba (ezért védettebb), a másik meg csak támogatja messziről. Na de mennyire hatékonyan tud támogatni pl. egy BTR-80-as a gépágyújával, hogy azért még ő se legyen veszélyben? Ha annyira közel megy, hogy a saját fegyvereivel veszélyt jelentsen az ellenfélre, akkor már őt is kilőhetik.
Hacsak nem áll be egy épület vagy töltés mögé ahonnét csak a csövek lóg ki, vagy kigurul néha és gyorsan odacsap ahová a deszant ha kéri előről.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 340
113
Azt mondod, hogy a hackocsihoz képest papírpáncéllal bíró IFV is megy előre fejjel a falnak rohamozva? Minek? Mi értelme van...? Az IFV 30-40 mm-es vagy nagyobb lövege messze felülmúlja tűzerőben és lőtávan az APC-ket - főleg a BMP-3-as a siam csövű lövegével - és ATGM-mel meg akkor maradt életben, ha 2 km-nél nem nagyon megy közelebb harckocsihoz.

Mi értelme van ennek...?
Azzal általában támadni szoktak. Ha folyton hátul lebzsel sose jut előbbre,nem takarítja el az ellen járműveit, nem mozog gyorsan a gyalogság. Az adventi még jobban védelemre való pl oldal szárnyak.
 
M

molnibalage

Guest
Azzal általában támadni szoktak. Ha folyton hátul lebzsel sose jut előbbre,nem takarítja el az ellen járműveit, nem mozog gyorsan a gyalogság. Az adventi még jobban védelemre való pl oldal szárnyak.
Én az IFV alkalmazást ugyanúgy képzeltem el, mint az APC-t. Kirakja a gyalogságot és hátulról támogat. A nagy difi az, hogy APC-hez képest az autocannon egészen műs tűzerőt jelent, kis távolságon helit is leszedsz vele és ATGM-mel tankot is. A harckocsi kis távolságon lövegével és a tűzgyorsasággal előnyben van 2-2,5 km-nél azonban az ATGM van már nyeregben szerintem. Az IFV-k nagy részét az adott korba viszont lazán felnyítja egy szutyok RPG féle fegyver is. Akkor minek közel menni? A '80-as évekbem tudtommal az ős RPG-7-tel is simán ki lehetett lőni szemből az M2 Bradley-t...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 340
113
Én is úgy tudom, hogy csak közvetlen közelről, tehát 50men belülről, akkor sem frontban. Okok meg szög egyszerűek. BTR Szu időkbeli, doktrinás, igénylistás APC. pl úszóképesnek kell lennie és nem harcol frontvonalban.

Ez az IFV vonalat is végigkiséri. Nézz csak rá egy BMP-1re és egy hidegháborús NATO IFVre. Egy BMP-1 14tonna. Egy Marder 28tonna. Még egy BMP-3is csak 18tonna.

Na most nézd meg a APC Kurganets, IFV T-15 súlyát. Láthatóan Oroszok is rájöttek igazságra. :)
A bmp vél támadni akartak nyugat nemetorszagot, gyorsan elozonleni. A marderrel jobbára megvédeni, és nem cél újra Moszkvaig menni. Amúgy a németeknek fixa idea a nehéz tömeg, jó loveg, a Szu meg gyorsaság parti volt.
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 602
79 810
113
Én az IFV alkalmazást ugyanúgy képzeltem el, mint az APC-t. Kirakja a gyalogságot és hátulról támogat. A nagy difi az, hogy APC-hez képest az autocannon egészen műs tűzerőt jelent, kis távolságon helit is leszedsz vele és ATGM-mel tankot is. A harckocsi kis távolságon lövegével és a tűzgyorsasággal előnyben van 2-2,5 km-nél azonban az ATGM van már nyeregben szerintem. Az IFV-k nagy részét az adott korba viszont lazán felnyítja egy szutyok RPG féle fegyver is. Akkor minek közel menni? A '80-as évekbem tudtommal az ős RPG-7-tel is simán ki lehetett lőni szemből az M2 Bradley-t...

Mert az egyedül küzdő gyalogságot simán bedarálja az ellenség ha nincs velük IFV.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 340
113
Az ifv eltakaritja a gyalogság elől a támadást akadajozo ellenséget. Így mennek előre és védi a gyalogság őt közelről, kiszállnak,lőnek,beszállnak mennek. Az afv meg kirakja a deszantot azok bebujnak a bokorban, meg házba, az afv meg visszamegy a következő fuvarert, vagy hátulról védi a boltot ha az ellen kozelebb jutna hozzá.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 953
123 558
113
Gyűjtőneve a páncélozott harcjárműveknek. Betakar mindent a MRAP-től az MBT-ig.