A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 764
113
Tudod, ez úgy van, hogy utólag mindenki okoskodik, de amikor a BMP-1 kivonása, a T-72 darabszám csökkentése, a tüzérség, köztük komoly önjárő képesség leépítése történt, akkor mindenki kussolt és tapsolt.. Valószínűleg azok is, akik most fanyalognak. De ami már elveszett, az vissza nem hozható. Emlékszem, akkoriban a hivatalos honvédelmi szaksajtó cikkei is alátámasztották az esztelen leépítéseket, a forradalmian új "könnyűlövész" koncepciót sztárolva.. Persze mint mindenhol, csak a részigazságok közlései történtek meg, mert senki sem írt arről, hogy a szerencsétlen lövészeket a harcban támogatni kéne, netán valamilyen műszaki képesség is kellene, stb...

Az itt most írók nem tudom hol voltak, de nem hinném a többségről hogy tapsolt a láncos technika kivonásának.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Emelőkosár: lehetni lehet pénzkérdés, ha megrendelőnek az kell, csak tessék.
.


agyaltak is rajta:
Jagdleopard-elevating-platform-for-HOT-Anti-Tank-Missiles1.jpg

http://www.thinkdefence.co.uk/2014/07/vehicle-mounted-anti-tank-missiles/
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Valahogy elsiklottunk azon a fejleményen hogy 100 milliárd mire lenne elég?Igen tudom ez még csak terv??? Avagy üveggömb kategória:cool: De azért sacolgatásra már adna alapot. Vajon elég lenne e egy nehéz dandár teljes felszerelésére? Induljunk ki abból hogy egy "alap" modern IFV is 1-1.5 millió euro/dollár per/db ként.
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
.... kidolgozó csoport közös tudástérképnek a NATO-tagállamok könnyû lövész alegységeinek doktrínáit tekintette. A feldolgozott doktrínák közül az FMFM 6–30 szolgált alapul, mert a hazai könnyû lövészzászlóalj képességeinek és korlátainak tudományos alapokon végrehajtott vizsgálata után azt az alegységet találták a leginkább hasonlatosnak. A munkacsoport a kidolgozás megkezdésének pillanatától antagonisztikusnak tûnõ ellentmondással állt szemben. Ennek alapját az a tény képezi, hogy a NATO-tagországok katonai szakterminológiájában mást takar a könnyû lövész kifejezés (definíció), mint a magyarországi megközelítésben. A magyar haderõben létrehozott, és könnyû lövész jellemzõkkel illetett zászlóaljak teljesen más képességekkel és korlátokkal rendelkeznek, mint a Szövetség egyéb tagországai hadseregeiben levõ könnyû lövész alegységek. A közel másfél éve folyó kutatások eredményeit szem elõtt tartva, és a levont következtetéseket elemezve kijelenthetõ, hogy szerencsésebb lenne a magyar zászlóaljak könnyû lövész (light infantry) megnevezése helyett a könnyû páncélozott lövész (light armored infantry) kifejezést alkalmazni.

Az akkori cuclista vezetés boldogan nyeste visza a honvédelmi kiadásokat. Juhász Ferenc egyszer azt mondta: a rendőrség a szükséges rossz, de a katonákra mi szükség van azt nem tudja.... És ez az ember volt honvédelmi minszter.

Innentől kezdve az expedíciüós képesség mint NATO elvárás lett az ambíció szint.

A honvédelem meg magasan le lett szarva. Gripenek is csak azért lettek mert a svédek megmondták nincs visszalépés. Cserébe az offsetbe olyan egyébként is megvalósuló beruházásokat is beszámolt a"magyar" kormány, mint az Elektrolux gyárbővítése a Jászságban..
A csehek eljöttek, megnézték hogy NEM kell csinálni és lehúztak egy csomó bőrt a svédekről (pl. több milliós beruházás a hadiiparukba)..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 790
113
Valahogy elsiklottunk azon a fejleményen hogy 100 milliárd mire lenne elég?Igen tudom ez még csak terv??? Avagy üveggömb kategória:cool: De azért sacolgatásra már adna alapot. Vajon elég lenne e egy nehéz dandár teljes felszerelésére? Induljunk ki abból hogy egy "alap" modern IFV is 1-1.5 millió euro/dollár per/db ként.

Forintban körülbelül annyi pénz kéne egy nehéz dandár létrehozásához mint az ország éves honvédelmi költségvetésének a másfél- kétszerese.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
azért közben előkerestem egy 10!! évvel ezelőtti hozzászólást az index fórumáról:

Szervusz Gyula Bátyám!



Látom, még mindig nem érted a lényeget. Sem akkor, sem most nem vagyok a könnyű lövész koncepció nagy híve. Noha tiszti pályafutásomat egy "könnyű lövész" alakulatnál kezdtem, de gl. szakon végeztem és mindig is nagy vonzalmat éreztem a páncélosok iránt. Ez persze csak egy beállítottsági háttér! :) Viszont van némi alapom az összehasonlításra is. És nagyon nem veszem jó néven azt a fajta csipkelődést, ahol bármiféle formában próbálnak "felelősnek" (még ha nem is fő felelősnek!) beállítani egy olyan témában, amellyel szemben a kezdetek óta igyekszek hangoztatni ellenvéleményemet.



Akkor próbálom egyszerűen és sarkosan fogalmazni: A gl.lövészek hajdanán különösebb megerőltetés nélkül képesek voltak csaknem minden olyan feladatra, amit a kl.- koncepció a könnyű gyalogság feladataként fogalmazott meg. Ugyanakkor a könnyű lövészek soha sem fogják produkálni ugyanazokat a képességeket, amelyeket hajdanán a gl. lövészek tudtak kihozni magukból és az eszközeikből. Egyszerűen nincs meg hozzá a feltételrendszerük! Ráadásul nálunk az egész haderőt "könnyű" (értsd: alkalmazási elvek!) szemléletben alakították át, ami szerény meglátásomban képességcsökkenést jelent. (Erről még az "ős" honvédelmi fórumon sokat vitáztunk Szenes tbk. felvetésére! Ezen véleményemnek ott is hangot adttam.)



Erre lehet az a válasz, hogy ugyan kevesebb képesség, de az magasabb szinten és a többi képesség amúgy is felesleges. Ezt viszont nem tudom elfogadni, mert most is látom a közvetlen környezetemben, hogy milyen gyorsan változhat úgy a helyzet, hogy szükség lenne az "elhajított" képességekre. Sokkal-sokkal gyorsabban, mint ahogy újra tudnánk teremteni. És itt megint jön a szövetségi segítségnyújtás kérdése: konkrét példa említése nélkül is hidd el nekem, hogy ugyanúgy járnánk, mint jártunk valaha a Don-kanyarban, ha forróvá válna a helyzet. És nem azért, mert a szövetségeseink le se érdekelnek minket, hanem azért, mert a saját kapacitásuk kevés még ahhoz is, hogy a sajátjaikat a kívánt mértékben támogassák. Gondold el, ha ezt most így érezzük, akkor mi volna valóban "véres" helyzetben!!!!



Dingo - nem azért "propagáltam", mert kohóba akartam küldeni az összes BMP-t, hanem pontosan azért, mert akkor már tisztán látszott, hogy misszióban ilyen járművekre is nagy szükség van! És az sem igaz, hogy misszióban a páncélozatlan Merdzsóink semmire sem jók! Ugyanis a mi felelősségi körzetünkben nagyon sok helyre csak ilyen eszközökkel lehet eljuntni. Sem BTR-rel, se Dingóval, de még páncélozott Mercédesszel sem! (A norvégok is használnak páncélozatlan terepjárókat és még quadokat is!) Ugyanakkor aki teheti, az bizony tart itt tartalékban lánctalpas nehéztechnikát is! (Rosszabb napokra is gondolva! :))



Tudod, ahogy mondtam: speciális feladatra speciális eszköz. (Vegyes technika üzemeltetése, ami persze nem jelent feltétlenül 10 típust!) Viszont vannak olyan helyek, ahová bizony elkell a nagy túlélőképességet biztosító páncélozott eszköz és el is tudna menni!



Hogy érdemnek tekintettem, hogy Koszovóban gyorsan felszerelték védőráccsal a Mercédeszeinket? Valóban az volt. Ugyanis akkor ott a kődobálás volt a legreálisabb veszély és nem a kifeszített drót, az RPG-támadás, vagy az IED. Tehát elegendő volt a helyzet kezelésére. És ugyebár az eklézsia szűkös!



Aktív katonaként én még tudok örülni a kis örömöknek és sikereknek is. Nem is tehetek mást. A meglévő eszközökkel igyekszek legjobb tudásom szerint megoldani a feladatot. De ne hidd, hogy nem küldünk kellően megindokolt jelentéseket az elöljáróink felé, hogy hol lehetne jobb felszereléssel, jobb eredmnyeket elérni, illetve nagyobb biztoságot szolgáltatni a katonáinknak, vagy hol szorít már nagyon a cipő. Tesszük ezt nap, mint nap, még akkor is, ha sziszifuszinak tűnik ez a tevékenység! :) Próbáljuk ezt időben - döntéselőkészítés időszaka - tenni, mert ha már megvolt a döntés, akkor továbbiakban nincs apelláta, csak végrehajtás! Illetve meg kell várni, amíg valaki rá nem jön, hogy rossz döntést hozott és akkor ismét lehet próbálkozni! :)



Amit a kéziratokról és megjelent tartalomról írsz, bizonyára igaz. A jelek szerint én még mindig "olvashatóbb" vagyok a szerkesztőbizottságok számára eredetiben, mint Te! :) Valszeg kevésbé írok vehemensen, kevesebb problémát vetek fel, vagy árnyaltabban fogalmazok :), mert nekem ez még eddig nem nagyon tűnt fel. Vagy éppen az általam bemásolt részre gondoltál? :)



...


http://www.zmne.hu/kulso/mhtt/hadtudomany/2005/2/2005_2_12.html[/QUOTE]
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Az akkori cuclista vezetés boldogan nyeste visza a honvédelmi kiadásokat. Juhász Ferenc egyszer azt mondta: a rendőrség a szükséges rossz, de a katonákra mi szükség van azt nem tudja.... És ez az ember volt honvédelmi minszter.

Innentől kezdve az expedíciüós képesség mint NATO elvárás lett az ambíció szint.

A honvédelem meg magasan le lett szarva. Gripenek is csak azért lettek mert a svédek megmondták nincs visszalépés. Cserébe az offsetbe olyan egyébként is megvalósuló beruházásokat is beszámolt a"magyar" kormány, mint az Elektrolux gyárbővítése a Jászságban..
A csehek eljöttek, megnézték hogy NEM kell csinálni és lehúztak egy csomó bőrt a svédekről (pl. több milliós beruházás a hadiiparukba)..


meg az összes többi, nyeertes párttól függetlenül. Megkapja a miniszteri tisztet egy másodlépcsős mameluk és játszadozhat vele. társadalmi számonkérés itt sincs., csinálhat amit akar.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Az akkori cuclista vezetés boldogan nyeste visza a honvédelmi kiadásokat. Juhász Ferenc egyszer azt mondta: a rendőrség a szükséges rossz, de a katonákra mi szükség van azt nem tudja.... És ez az ember volt honvédelmi minszter.

Innentől kezdve az expedíciüós képesség mint NATO elvárás lett az ambíció szint.

A honvédelem meg magasan le lett szarva. Gripenek is csak azért lettek mert a svédek megmondták nincs visszalépés. Cserébe az offsetbe olyan egyébként is megvalósuló beruházásokat is beszámolt a"magyar" kormány, mint az Elektrolux gyárbővítése a Jászságban..
A csehek eljöttek, megnézték hogy NEM kell csinálni és lehúztak egy csomó bőrt a svédekről (pl. több milliós beruházás a hadiiparukba)..


megfelelő NATO szakbizottság már a Juhász féle koncepció meghirdetésének, és nem megkezdésének őszén határozott kifogásokat emelt többek közt a könnyű lövész koncepció ellen.Abban a véleményben a cseheknek is fogalmaztak meg kritikát:ha ennyi dandárt felajánlanak, azt miért nem szervezik hadosztályba. Ez ránk azért nem vonatkozott, mert mi nem ajánlottunk fel több dandárt. Itthon azért újra és újra meg kell kérdeznem, 20000 főből miért nem jön ki egy hadosztály?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
megfelelő NATO szakbizottság már a Juhász féle koncepció meghirdetésének, és nem megkezdésének őszén határozott kifogásokat emelt többek közt a könnyű lövész koncepció ellen.Abban a véleményben a cseheknek is fogalmaztak meg kritikát:ha ennyi dandárt felajánlanak, azt miért nem szervezik hadosztályba. Ez ránk azért nem vonatkozott, mert mi nem ajánlottunk fel több dandárt. Itthon azért újra és újra meg kell kérdeznem, 20000 főből miért nem jön ki egy hadosztály?
Azért mert abból a 20 ezer főbből csak 5000 ezer fő az aktív létszám!
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Forintban körülbelül annyi pénz kéne egy nehéz dandár létrehozásához mint az ország éves honvédelmi költségvetésének a másfél- kétszerese.
Magyarán 100 milliárd jóindulattal is max egy zászlóalj felszerelésre lenne elég. Akkor marad "modernizáció, már amit tudnak" közben jó esetben egy két "minimális" beszerzés.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 790
113
Magyarán 100 milliárd jóindulattal is max egy zászlóalj felszerelésre lenne elég. Akkor marad "modernizáció, már amit tudnak" közben jó esetben egy két "minimális" beszerzés.

miután zoknitól az IFV-ig mindenből új kéne igen.És itt ne csak technikára gondoljatok!Új szabályzatok,új kiképzési anyagok mindenből új kéne amit el tudtok képzelni!
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo and szpg9
M

molnibalage

Guest
...minden tiszteletem ellenére, ez nem a légierő iránti elfogultság szűrőjén át íródott?
A légierő százada rendelkezik a századhoz szükséges ezközökkel.

Egy gl. ezred állományában régen 10+1 kh volt, de a gl. lövész ezredek mellett a hadoszálytban volt 1 db hk ezred is kb. 30 hk-val. A dandárokban 4 db ezred volt 1987-től, tehát nagyságrendileg a nehéz dandrában kb. 40 hk kellene, hogy legyen. Na, hol van ez az erő? Bocs, sehol. Mégis hányan vannak a harcolókon kívül a szárazföldeiknél...?

Ennek fényében akkor kérném állománytábla szerint megmutatni, hogy a légierőnél hol van a vízfej...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg
S

szpg9

Guest
Valahogy elsiklottunk azon a fejleményen hogy 100 milliárd mire lenne elég?Igen tudom ez még csak terv??? Avagy üveggömb kategória:cool: De azért sacolgatásra már adna alapot. Vajon elég lenne e egy nehéz dandár teljes felszerelésére? Induljunk ki abból hogy egy "alap" modern IFV is 1-1.5 millió euro/dollár per/db ként.


Ez igen drága dolog lenne, de azért a költségvetés átalakítűsűval lehetne rá forrást biztosítani. Úgy tudom, a sportkomplexumok fejlesztésére 80 milliárd forint van elkülönítve költségvetési szinten... De itt a prioritások a lényegesek. Az, hogy miról beszélnek a döntéshozók és mire is költenek.. Sajnos ma a hazafias, honvédő duma az egy politikai divat ma MO-n--
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 594
79 790
113
A légierő százada rendelkezik a századhoz szükséges ezközökkel.

Egy gl. ezred állományában régen 10+1 kh volt, de a gl. lövész ezredek mellett a hadoszálytban volt 1 db hk ezred is kb. 30 hk-val. A dandárokban 4 db ezred volt 1987-től, tehát nagyságrendileg a nehéz dandrában kb. 40 hk kellene, hogy legyen. Na, hol van ez az erő? Bocs, sehol. Mégis hányan vannak a harcolókon kívül a szárazföldeiknél...?

Ennek fényében akkor kérném állománytábla szerint megmutatni, hogy a légierőnél hol van a vízfej...

A vízfej nem a csapatoknál van(legyen az légierő vagy szárazföld)!!!A vízfej a minisztériumban található.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 286
68 335
113