A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

vantsy

Active Member
2014. június 16.
286
220
43

Egy dolgot nem veszel figyelembe, ha van miért harcolnod a hazádért, családodért akkor sokkal nagyobb erőt képviselsz mint egy nagyobb motiválatlan tömeg, erre nagyon sok példa volt az elmúlt pár ezer évben.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 051
113
nem fejlesztés.
ezt már egyszer "kifejlesztették, "úgy hívták a magyar csodafegyvert, hogy Szöcske. Schwinn kerékpárok vázának csőanyaga, 65 LE VW motor, 110 LE-re tuningolva emlékeim szerint, Haditechnika 1994-es száma. Egy darab Pkmsz géppuska.
ajaxload.info_B4B4DC_facebook.gif


a koncepcióról annyit, hogy az Öböl-háborúban kiderült, finoman szólva nem hozza azt amire szánták.


Ne haragudj de ezzel mit akartak volna kezdeni az öbölháborúban? Ellenlábasként szánták a Hummerh-1ellen?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 385
7 894
113
Melyik M60 melyik T-72-nél? Az M60-ból is léteznek ige durva fejlesztések Izraelben és törökökné is, de ezek nem elérhetőek. Egyébként én sem értem, hogy milért kellene M60 abba az országba, ahol akkora faszkalapok a vezetők és a gyök2 emberek 99%, hogy anno az F-16A AMRAAM és AIM-7 képes Block 15 ADF 0 órás gépekre olyan marhaságokat mondtak, hogy "20 éves" vadászgép....

M1A1elérhető, hegyekben van. Akarat és pénz kéne, semmi más. Az M1A2 is 20+ éves már...
Az M1A1 et ha sikerülne 1-1.5 millió dollár áron megkaparintani. (tudom hogy ez talán sokk értük) na szóval ha sikerülne cirka 1.5 millóért megkaparintani. Akkor a következő fejlesztések képzelném el rajtuk. Gázturbina kuka. Egy jó 1200-1500 lóerős turbó dízellel többre mennénk vele. Már csak javítás szempontjából is. + alkatrészileg. Cirka 300-500 ezer ből az átalakítást meg is ússz hatnánk. A Leo 2 dizelle mehetne is bele. A németeknek biztos van raktáron. Ha valami oknál fogva nem, irány a piac. Persze ez attól függ hogy az erőátvitelt szükséges e cserélni a dízelhez. Ha nem akkor a harkocsikat megúsznánk cirka 2 misiből. + egy kis felújítás + egy kis modernizálás. Elvégre mégiscsak 25-30 éves vasak. Tehát szűk 2.5 millió dollár ból megúsznánk a kalandot. Erőátvitel csere nélkül. Erőátvitellel + 500 lenne. Na számoljunk eddig 3 misi. + alkatrész + gránátok. 3.5 millió dollár lenne a vége. 70 db nál ez 245 misi lenne 73.5 milliárd ft. És van egy megbízható "modern" harkocsi zászlóalj, Igen lehet kevesebbért is megkapnánk. De tudjuk valakinek jó árban,valakinek emelt árban. Leo-2. Hát nem tudom hogy mennyi van még a németeknek készleten. De tény hogy amilyen se ide se oda viszonyba vagyunk most jelenleg velük,valami politikai árat is biztosan beleszámolnák az árba. Így meg szinte de biztosan nem érné meg nekünk.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
S

szpg9

Guest
Egy dolgot nem veszel figyelembe, ha van miért harcolnod a hazádért, családodért akkor sokkal nagyobb erőt képviselsz mint egy nagyobb motiválatlan tömeg, erre nagyon sok példa volt az elmúlt pár ezer évben.


Persze igazad van... De, ha a 21. században csak kőbalta jut neked harcolni, akkor biztos elbukol... sajna, ma ez a realitás... Egyszerűen örülj, ha nem kell harcolnod, mert, ha kellene, biztos nem jutna fegyver a részedre...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo
S

szpg9

Guest

Ez a septében legyárt x ezer darabot, akármiből, ami lényeges lehet egy hazánk elleni támadás során (Magyar csodafegyver), amire legyártunk, kiképzünk és bevetünk x 1000 hazafit, azért elképzelés szinten is eléggé naív, bár tisztelem a hazafiságod, és így keményebb jelzővel nem illetnélek...
 
M

molnibalage

Guest
[QUOTE="tonyo, post: 373877, member: 1835" Akkor a következő fejlesztések képzelném el rajtuk. Gázturbina kuka. Egy jó 1200-1500 lóerős turbó dízellel többre mennénk vele. Már csak javítás szempontjából is. + alkatrészileg. Cirka 300-500 ezer ből az átalakítást meg is ússz hatnánk. A Leo 2 dizelle mehetne is bele.[/QUOTE]
Néhány gyors kérdés...
  1. Létezett valaha legalább proto szinten dízeles M1...? Ha nem, akkor nem két fillér ezt megcsinálni.
  2. Miből veszed, hogy a hajtáslánhoz és méret igényben csak úgy belemegy a dízel...? A GT egyik pont egyik előnye, hogy félelmetesen jó a teljesítménysűrűsége és azonos teljesítményű GT sokkal, de sokkal kisebb, mint egy dízelmotor...
Ha nem akkor a harkocsikat megúsznánk cirka 2 misiből. + egy kis felújítás + egy kis modernizálás..
Sajnosan ez nem így van. Sima korszerűsített Leo volt ennyi vagy drágább. Egy kibelezett és átalakított M1 sokkal drágább. Miért akarod? Végeztél legalább hasra számítás, hogy hány százezerl liter keró vs. dízel elfüstölésse után térülne meg? Mert a keróból hiába kell több, olcsóbb, mint a dízel...

Ha nem akkor a harkocsikat megúsznánk cirka 2 misiből. + egy kis felújítás + egy kis modernizálás.
Szerintem ez sci-fi álmodozás, műszaki alapok nélkül. Az egész M1 kialakítása azon nyugszik, hogy GT-s. Kibelezni és átalakítani utólag iszonyatos meló egy ennyire kompakt járművet, nem véletlenül szűk, a hk-k belseje...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and vilmoci

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 986
19 309
113
Néhány gyors kérdés...
  1. Létezett valaha legalább proto szinten dízeles M1...? Ha nem, akkor nem két fillér ezt megcsinálni.
  2. Miből veszed, hogy a hajtáslánhoz és méret igényben csak úgy belemegy a dízel...? A GT egyik pont egyik előnye, hogy félelmetesen jó a teljesítménysűrűsége és azonos teljesítményű GT sokkal, de sokkal kisebb, mint egy dízelmotor...

Sajnosan ez nem így van. Sima korszerűsített Leo volt ennyi vagy drágább. Egy kibelezett és átalakított M1 sokkal drágább. Miért akarod? Végeztél legalább hasra számítás, hogy hány százezerl liter keró vs. dízel elfüstölésse után térülne meg? Mert a keróból hiába kell több, olcsóbb, mint a dízel...


Szerintem ez sci-fi álmodozás, műszaki alapok nélkül. Az egész M1 kialakítása azon nyugszik, hogy GT-s. Kibelezni és átalakítani utólag iszonyatos meló egy ennyire kompakt járművet, nem véletlenül szűk, a hk-k belseje...

Ráadásul a gázturbina úgy tudom, hogy az üzemanyagra is igénytelenebb, gyakorlatilag bármivel elmegy ami folyik és ég, bioetanoltól a benzinen és dízelen át a kerozinig...
 

erdifefe1

Active Member
2016. január 13.
246
220
43
Használz Leo2 vagy M1A1Abrams szeerintem mind1. Mindkettő űrtechnikának számít még manapság is itt a környéken.
A német vonalat azért favorizálnám mert egy nagyobb csomag leadásánál (Leo2+Marder IFV) valamiféle gazdasági ellentételezést kilehetne csikarni.
Egy ilyen kicsi országnak mint a Magyar ez nem elhanyagolható szempont.
Fentebb említettem a közelmúlt Leo2 beszerzéseket.Egyik esetben se ment az árcédula 2 millió euró/tank fölé. Lehetne itt nehézdandárt kiépíteni .Csak az ez ország rdeke lenne és abból a haveri kör nem részesül.Marad a T-72+Currus rémálom.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 554
113
Rengeteget olvasom itt a Mardert. 1-2 évvel ezelőtt kibeszéltük már, hogy a Marder az nem egy túl jó jármű, ráadásul nagyon megbízhatatlan is. Nagyon nehéz és drága hadra fogható állapotban tartani.
A Leopárd 2-nél érdemes megnézni azt, hogy a lengyelek milyen olcsón vették őket és, hogy utána mennyit kellet rákölteniük, meg mennyit panaszkodtak a hihetetlenül drága üzemeltetési költségükre.
Ezek nem olcsó játékok ám.

Az én véleményem az, hogy hazánknak nincs pénze normális mennyiségű MBT-re, és mint rendszert üzembe se tudnánk tartani.
Viszont egy modern IFV sokkal hasznosabb lenne, e mellet olcsóbb is és több funkciós. Érdemes lenne a Cseh tendert figyelnünk ebben az ügyben.
 
S

szpg9

Guest
A költségvetés azért elbírna egy nehézdandár üzemeltetését, ha a mai extrák nem lennének... de elég nagy az érdektelenség ez ügyben, mert elég kicsi arányban lehet csak másra fordítani ebből az összegből... (Az egész kommunikációnak nagyobb a füstje, mint a lángja.) Ja, jövőre választások lesznek, már most 1000-rel dübörög a szavazatszerző propaganda... Nagyobb összeget tennék fel arra, hogy 2020-ig nem fog fejlesztési téren semmi érdemleges történni..
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 075
10 231
113
Rengeteget olvasom itt a Mardert. 1-2 évvel ezelőtt kibeszéltük már, hogy a Marder az nem egy túl jó jármű, ráadásul nagyon megbízhatatlan is. Nagyon nehéz és drága hadra fogható állapotban tartani.
A Leopárd 2-nél érdemes megnézni azt, hogy a lengyelek milyen olcsón vették őket és, hogy utána mennyit kellet rákölteniük, meg mennyit panaszkodtak a hihetetlenül drága üzemeltetési költségükre.
Ezek nem olcsó játékok ám.

Az én véleményem az, hogy hazánknak nincs pénze normális mennyiségű MBT-re, és mint rendszert üzembe se tudnánk tartani.
Viszont egy modern IFV sokkal hasznosabb lenne, e mellet olcsóbb is és több funkciós. Érdemes lenne a Cseh tendert figyelnünk ebben az ügyben.
Panaszkodtak, aztán még gyorsan vettek 120+ darabot, azt már nem is ingyen a saját harckocsi programjaik/felujításuk helyett. Pedig nekik több száz t-72-es tankjuk van még raktáron/szolgálatban. Gyanús hogy ennyivel jobb még az öreg macska is...
Szerintem tölük kellene levetett és a következő 15 évre gatyába rázott BMP-1+t-72+Gvozgyika kombót venni, bevállalva azt a szégyent hogy ez már nekünk is volt. Avagy komplett nehézdandár az amerikai sivatagból, tudva hogy ahhoz valószínűleg még a villáskulcs is más lesz. DE két-három éve a görögöknek ingen attak volna 400 abramsot, csak akkor ők nem tudták kifizeni még a hazaszállítást sem. Szerintem nekünk is kb ennyi lenne, tudják hogy utána a supporton véresre keresik magukat.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 327
13 838
113
Egyébként én sem értem, hogy milért kellene M60
Felőlem lehet M1A1 is, de a családelvüségre gondolltam, mivel az M88 alapja az M60 stb stb.
Vagy éppen miért jobb az M-113, mint a BMP-2?
Nem jobb, de az egyik körte a másik meg alma. Az M113-az a BTR-80-al kéne összehasonlítani a BMP-2-őt esetleg Bradleyel.
Az én megítélésem szerint, ha a régi szovjet technika lecserélésre kerül az úgynevezett nyugati használt technikára, akkor az semmivel sem lesz jobb helyzet, mind a hds. leépítése előtt volt.
Igen, de itt a hangsúly a leépítésen van. Most az a szitu, hogy nincs. Ha rendszerben lenne még az a felszerelés, ami a leépítés előtt volt, akkor lehetne olyasmiken agyalni, hogy érdemes-e belevágni egy olyan modernizálásba mondjuk a BMP-1-esek esetében mint amit Románia csinált? Vagy esetleg kéne újat venni?
Csak mélyebben kell belenyúlnunk a pénztárcába azért, hogy elérjük ugyanazt a szintet, ahonnan indultunk....
Kétlem. Ha egy egész csomagra alkuszol akkor sokkal keményebben tudsz alkudni, mintjha külön-külön vásárolnál.
Ennél ésszerűbb lépés lenne körbenézni a használtpiacon, mit lehet ott kapni ami felújítható és illeszthető a meglévő technikához...
Ezt mondom én is, csak jó lenne rendszerben gondollkodni és nem csak magukra a fegyverekre, hanem a kiszolgáló és logisztikai egységekre.
Magam részéről nem temetném a BTR-80-ast, csak lövészpáncélos feladatkörben.
Én sem. Magasított páncéltesttel még hosszú ideig használható lenne másodvonalas feladatokra.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 470
55 554
113
alali77

A lengyelek önmagukat erős középhatalomnak tekintik és erre a szintre is akarják a haderejüket fölfejleszteni. Nekik rivális Németország is meg Oroszország is. Ők ebben a ligában akarnak játszani, ennek megfelelően is költenek a haderejükre, kerül amibe kerül.
Most a románok is beleugrottak egy hasonló dologba, csak a lengyelekkel ellentétben nekik se pénzük se eszük nincs ezt normálisan csinálni.....

Magyarország realitása más. Valóban szükségünk lenne 1 db nehéz dandárra, kompletten minden eszközzel együtt. De mindenképpen úgy kellene csinálnunk, hogy az egész az anyagi teljesítőképességeinken belül maradjon.
Meg ugye nem papíron kell erős legyen a haderőnk hanem valójában, ezért lenne fontos a jó hadrafoghatóság. Én például a Gripen programunk egyetlen pozitívumának ezt látom, hiszen 80% körüli hadrafoghatóságot hoz a technika. Szárazföldi erőknél is ezt a célt kellene elérni, szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
alali77

A lengyelek önmagukat erős középhatalomnak tekintik és erre a szintre is akarják a haderejüket fölfejleszteni. Nekik rivális Németország is meg Oroszország is. Ők ebben a ligában akarnak játszani, ennek megfelelően is költenek a haderejükre, kerül amibe kerül.
Most a románok is beleugrottak egy hasonló dologba, csak a lengyelekkel ellentétben nekik se pénzük se eszük nincs ezt normálisan csinálni.....

Magyarország realitása más. Valóban szükségünk lenne 1 db nehéz dandárra, kompletten minden eszközzel együtt. De mindenképpen úgy kellene csinálnunk, hogy az egész az anyagi teljesítőképességeinken belül maradjon.
Meg ugye nem papíron kell erős legyen a haderőnk hanem valójában, ezért lenne fontos a jó hadrafoghatóság. Én például a Gripen programunk egyetlen pozitívumának ezt látom, hiszen 80% körüli hadrafoghatóságot hoz a technika. Szárazföldi erőknél is ezt a célt kellene elérni, szerintem.
A nehézdandár alapvető követelménye az, hogy legyen szárazföldi pct. technika és min. zl. szintű önjáró tüz. támogatás. Namármost hk. nélkül ez min. ATGM képes igen durva lövéspáncélost jelent és, ha eltekintük az önjáró tüzérségtől, 105/122/155 mm-es tüzérségtők, akkkor min valami 120 mm-es önjáró aknavetőt jelentene ez.

A Mistral félúton van a zl. szintű MANPAD és ezredszintű Sztrela-10 között, az kb. megvan. Ha Kub kiszóródik, akkor viszont mi marad fentebb...? [fejvakarás]
Megjegyzem a magyar Kub egy iszonyatosan durva rendszer tud lenni olyan ellen, aki ne, full EW bazáros és nincs vontatott csalija, ha van hozzá 3M9M3, azzal lehet érdekes dolgokat csinálni a Patriot szerű FDC-jével, csak akkor kéne hozzá legalább 2-3 Sentinel radar, hogy a körkörös felderítés ne legyen annyira érzékeny, bár a környező országok SEAD képessége kvázi 0...

A probéma a hosszútávú üzemmel van. Nem tudom, hogy ki és hol gyárt hozzá még új rakétát és egyéb alkatrészt. A kiesik, akkor ma már hozzá hasonló kategória nemigen van, csak orosz földön, nyugaton legfeljebb a NASAMS, de annak rakétáka kurvadrága...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 489
113
Rengeteget olvasom itt a Mardert. 1-2 évvel ezelőtt kibeszéltük már, hogy a Marder az nem egy túl jó jármű, ráadásul nagyon megbízhatatlan is. Nagyon nehéz és drága hadra fogható állapotban tartani.
A Leopárd 2-nél érdemes megnézni azt, hogy a lengyelek milyen olcsón vették őket és, hogy utána mennyit kellet rákölteniük, meg mennyit panaszkodtak a hihetetlenül drága üzemeltetési költségükre.
Ezek nem olcsó játékok ám.

Az én véleményem az, hogy hazánknak nincs pénze normális mennyiségű MBT-re, és mint rendszert üzembe se tudnánk tartani.
Viszont egy modern IFV sokkal hasznosabb lenne, e mellet olcsóbb is és több funkciós. Érdemes lenne a Cseh tendert figyelnünk ebben az ügyben.

Általánosan mennyire érthető, hogy a gyalogságot egy normális páncélozott, lánctalpas, gyalogsági harcjármű kell szállítsa a harcba és támogassa saját fegyvereivel. Kombinatívan együttműködve a harckocsikkal ? Normális esetben, nincs az egyik, a másik nélkül. Ezt már a Német haderő megtudta és ennek megfelelően alakította ki világháborús harcászatát. Nem lehet csak IFV-t alkalmazni ,abból az apropóból, hogy nekünk kevés a pénzünk. Amennyiben komoly az elképzelés, hogy kialakítsunk egy összfegyvernemi harcra, önállóan is képes magasabb egységet, akkor elengedhetetlen mindkét harceszköz párhuzamos alkalmazása a kötelékben. A nagy kérdés, hogy melyik MBT és mellé melyik IFV legyen az.