A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 843
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-40/" rel="nofollow">zotyek78</a>

Alapvetően a gyalogsági felszerelések/ fegyverek gyártása jó dolog lenne, ha lenne rá kereslet. 20000 darab karabélyért nem éri meg fölépíteni egy gyárat. A pisztolyoknál talán megérné, mert a rendőrségi meg a honvédségi szolgálati pisztoly lehetne elvileg azonos. 
Amiben komoly fantáziát látok azok a fogyó eszközök: Ruházat, hadianyag és a logisztikai eszközök. Másba egyszerűen anyagilag nem  éri meg befektetni, mert túl pici a honvédség egyedüli felvevőpiacnak, a komoly export meg csak álom...
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Én nem igazán költenék ezekre a T 72-re.

Mint valaki már rá is mutatott előttem ,ezeket nem erre tervezték, amire mi használnánk. Ezeket tömeges támadásokra tervezték, ahol azért számoltak "némi" veszteséggel.

Nekünk vagy egy gumikerekes páncélvadászra van szükségünk, vagy egy top minőségű hk-ra. Az árak és a használhatóság miatt az előbbire szavaznék. De akár melyik is lesz, egy ilyen földrajzi adottságú országban nem ártana néhány harci heli mellé!

A gumikerekesre pedig egy ötlet:

http://www.haborumuveszete.hu/rovatok/fegyverek/pancelosok/centauro/

Nem kell túl gondolni! Csak egy ötlet a példa kedvéért.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Zotyek nem akarlak megbántani, de sztem a magyar ipar egy nagy nulla...

Még licence alapján se tudna legyártani semmit, mivel sztem épkézláb szaki sincs már az országban...Mostanában vettél vmit ami nem kínai? Pl bicikligumi, ilyesmi?

Amit lehetne kezdeni a T72-vel, azt beat leírta. A lényeg sztem nem a harcértékük, hanem egyáltalán a létük lenne. Hadrendben. Most mi van? Könnyű lövészek? 1000 missziós katona? Befogadó-akármi??? 60-as(?) aknavetők?

Egy minimális önvédelmi képesség kellene, és igen, akkor szervezzék meg tartalékos rendszerben, de ne -azt kényszerűségből vállaló- 55éves rendvédelmi nyugdíjasokból.

 

Ez a molotov koktélos dolog meg érdekes. Azért nem biztos, hogy a szíriai , meg az örményarmis videókból kéne kiindulni mindig.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
fip7 said
<a title="" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-40/" rel="nofollow">zotyek78</a>

Alapvetően a gyalogsági felszerelések/ fegyverek gyártása jó dolog lenne, ha lenne rá kereslet. 20000 darab karabélyért nem éri meg fölépíteni egy gyárat. A pisztolyoknál talán megérné, mert a rendőrségi meg a honvédségi szolgálati pisztoly lehetne elvileg azonos. 
Amiben komoly fantáziát látok azok a fogyó eszközök: Ruházat, hadianyag és a logisztikai eszközök. Másba egyszerűen anyagilag nem  éri meg befektetni, mert túl pici a honvédség egyedüli felvevőpiacnak, a komoly export meg csak álom...
Nem tudom, hogy nyereségessé lehet tenni... De valszeg nem is igényelne új gyárat, max. új gépeket, esetleg 1-2 új üzemet. Ha ott évente bizonyos mennyiségre leszerződnek X évre a kormánnyal, akkor talán még export nélkül is nyereséges lehet... 

Bár ahogy beszéltünk róla, itt nem is elsősorban ezen van a hangsúly, hanem azon, hogy ha pl. lenne szükségünk egy sereg felállítására, akkor lenne hozzá olcsó, de hatékony eszközeink.

Azt, hogy mik ezek az eszközök, nyílván az határozza meg, hogy mennyi pénzt tudunk rá szánni... RPG-k esetében pl. ez nyílván bőven beleférne... APC-k esetén már nyílván jobban el kell gondolkodni... De azért a szomszédos országok példájából is látszik, hogy ez sem olyan földtől elragaszkodott ötlet.
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
ksspsta said

 

Ez a molotov koktélos dolog meg érdekes. Azért nem biztos, hogy a szíriai , meg az örményarmis videókból kéne kiindulni mindig.
Csecsenföld, Irak,stb. Ahol bulit rendeztek az elmúlt néhány tíz évben, ott ezek a hk-k ott voltak és nem értek el nagy sikereket, hogy finoman fogalmazzak.

Egyik helyen sem arra használták , amire tervezve lett.Az eredmény ismert.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
zotyek78

Asszem Dudi említette, hogy mennyi gyakorló kéne. Századonként 700 darab. Na ha ezt egy egészséges létszámra nézed, már megéri. S ez csak a ruházat.

"Nem tudom, hogy nyereségessé lehet tenni… De valszeg nem is igényelne új gyárat, max. új gépeket, esetleg 1-2 új üzemet. Ha ott évente bizonyos mennyiségre leszerződnek X évre a kormánnyal, akkor talán még export nélkül is nyereséges lehet… "

Nyereségessé tenni egy ilyet talán úgy lehetne, hogy a felállított kapacitáson civil termékeket is lehetne gyártani. Láttál már katonai ruhával megegyező minőségű és azzal egy árban lévő nem mindenféle színárnyalatokban "pompázó" pl. szabadidőruhát? Hát én már egy jó ideje nem. Ergo kereslet is lenne rá. De ez csak az én meglátásom.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
ksspsta said
Zotyek nem akarlak megbántani, de sztem a magyar ipar egy nagy nulla...

Még licence alapján se tudna legyártani semmit, mivel sztem épkézláb szaki sincs már az országban...Mostanában vettél vmit ami nem kínai? Pl bicikligumi, ilyesmi?

Amit lehetne kezdeni a T72-vel, azt beat leírta. A lényeg sztem nem a harcértékük, hanem egyáltalán a létük lenne. Hadrendben. Most mi van? Könnyű lövészek? 1000 missziós katona? Befogadó-akármi??? 60-as(?) aknavetők?

Egy minimális önvédelmi képesség kellene, és igen, akkor szervezzék meg tartalékos rendszerben, de ne -azt kényszerűségből vállaló- 55éves rendvédelmi nyugdíjasokból.

 

Ez a molotov koktélos dolog meg érdekes. Azért nem biztos, hogy a szíriai , meg az örményarmis videókból kéne kiindulni mindig.
Attól függ, hogy mit értesz az alatt, hogy nulla... Pl. a legfrissebb hír, hogy az Audi A3-as teljesen egészében Győrben fog készülni. Azt is magyarok fogják összerakni... Ezt is felfoghatod egyfajta licencenek... Szigorúan megadják hozzá, hogy melyik részét milyen gépekkel kell elkésztíteni, stb. Másik pl... A Credo először megvett egy licencet, mostmár pedig teljes saját tervezésű busz családja van... Asszem, hogy egyedül a motor és a váltó nem magyar. Valamelyik topicban, amikor ugyanaz volt a téma, hogy a Világon egyedül a magyar nem képes semmit sem készíteni, belinkeltem egy palit a 3 fős vállalkozásával, amiben terveztek egy helikoptert... Csak így sufniba, meló után, hobbiból... Itt pénz nincs, meg jó politikusok... Minden más meglenne szvsz.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
ksspsta said
Zotyek nem akarlak megbántani, de sztem a magyar ipar egy nagy nulla...

Még licence alapján se tudna legyártani semmit, mivel sztem épkézláb szaki sincs már az országban...Mostanában vettél vmit ami nem kínai? Pl bicikligumi, ilyesmi?

Amit lehetne kezdeni a T72-vel, azt beat leírta. A lényeg sztem nem a harcértékük, hanem egyáltalán a létük lenne. Hadrendben. Most mi van? Könnyű lövészek? 1000 missziós katona? Befogadó-akármi??? 60-as(?) aknavetők?

Egy minimális önvédelmi képesség kellene, és igen, akkor szervezzék meg tartalékos rendszerben, de ne -azt kényszerűségből vállaló- 55éves rendvédelmi nyugdíjasokból.

 

Ez a molotov koktélos dolog meg érdekes. Azért nem biztos, hogy a szíriai , meg az örményarmis videókból kéne kiindulni mindig.
Attól függ, hogy mit értesz az alatt, hogy nulla... Pl. a legfrissebb hír, hogy az Audi A3-as teljesen egészében Győrben fog készülni. Azt is magyarok fogják összerakni... Ezt is felfoghatod egyfajta licencenek... Szigorúan megadják hozzá, hogy melyik részét milyen gépekkel kell elkésztíteni, stb. Másik pl... A Credo először megvett egy licencet, mostmár pedig teljes saját tervezésű busz családja van... Asszem, hogy egyedül a motor és a váltó nem magyar. Valamelyik topicban, amikor ugyanaz volt a téma, hogy a Világon egyedül a magyar nem képes semmit sem készíteni, belinkeltem egy palit a 3 fős vállalkozásával, amiben terveztek egy helikoptert... Csak így sufniba, meló után, hobbiból... Itt pénz nincs, meg jó politikusok... Minden más meglenne szvsz.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
És?

Mi nem használnánk semmire. De lenne egy alakulat, kiképzett emberekkel. Honnan tudod, hogy mi lesz 5-10év múlva.

Képzeld el Milosevics föltámad, aztán teljesen behülyülnek a szerbek. Elkezdik  a Dunába lőni a "kissebségeiket". Mi meg integetünk a határnál, meg békemenetet szervezünk?? Vagy átjön a határon 500 félkatonai civil izé. Hívod a Nátót? És hol lesz  az  első védelmi vonal, vagy az ellenlökés? Az audigyárnál???

Amúgy mi állja jobban az rpgét? A t-72, vagy a "golyóállóponyvás" gés merci?? Végül is az első vh-ban se voltak tankok, csak a legvégén, mikor föltalálták. Asszem az ansaldók se jutottak el az Urálig, ha nem tévedek....Viszont a t-34-ek.....
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Zotyek, most audit összeszerelni, meg légvédelmi páncélost fejleszteni az két dolog. Mi nem a törökök vagyunk.

Meg repüljél te azzal a helikopterrel....
sf-wink.gif


A harmincas években sem tudtunk normális cuccokat gyártani, pedig akkor a világ se volt annyira előttünk. Pl ki a fene ment traktorral háborúba??? Egy vadászgépnek képesek voltak elbaszni a súlypontját...

Ló, meg bicikli vazze, az vót....
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
:Audi:

fejlesztés, tervezés Németországban.

gyártósor szintén német tervek alapján, talán egy két-magyar részegységgel.

 

magyar autófejlesztés: a Puli kisautó.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Megvan minden gépkarabély gyártáshoz, ebben biztos vagyok, ez nemzetbiztonsági érdek. Max., most pihentetés alatt vannak a gépsorok. Ami a többit illeti, sajnos nagy dolgokat nem hinném hogy tudunk produkálni, talán a Rába, ha kijön vmivel, de lehet ők se.  Komoly hazai gépgyártásunk nincs, ami itt van, az külföldi tulajdon, főleg személygépkocsi, alkatrész gyártásra specializálódva. Az egyenruhák, egyéni harcászati felszerelések gyártásával egyetértek, azt illene megoldani itthon. 

Harckocsi... kell, vagy nem kell ? Nos a modern háborúk mindegyike, bármelyiket is nézzük, összfegyvernemi harc volt. Amennyiben komolyan vesszük, hogy a Honvédség alapfeladata a haza fegyveres védelme, külső ellenség támadásával szemben, akkor minden olyan fegyvernemre szükség van, ami biztosítja az összfegyvernemi harc lehetőségét haderőnknek. 

A Centauro harckocsi helyett, nagyon rossz példa, mert ha a fegyverzete erős is lehet, páncélvédettsége, a gumikerekes volta miatt, biztos hogy gagyi, egy HK páncélzattal szemben persze.

Kézi páncéltörő... Nos kétségtelen, hogy a lövészraj számára egy lélektani biztonságot nyújt, hogy egyáltalán rendelkeznek vele. Rajfegyver, ami normál esetben kell is hogy legyen. Viszont hatékonyságát sok tényező befolyásolja. Az RPG lett említve itt. Ez a fegyver rendelkezik megfelelő páncéltörő gránátokkal, ez kétségtelen. Találati pontosság szempontjából kell, hogy viszonylag szélcsend legyen, az ellenséges tank kezelői olyan balfékek legyenek, hogy 200-300 méterre közelítsék meg gyalogságunkat és ne lőjenek rá addig, folyamatosan fix, egyenes vonalban haladjanak, stb. Így van esély, hogy találatot érhetünk el ellene. Egyébként nagyon kevés, ill., nagy szerencse kell hozzá.  Magyarul, amennyivel olcsóbb egy gyalogsági pct rakéta és indítója, annyival gyengébb a harcértéke is HK-val szemben. 

Tudom hülyeség az összehasonlítás, de mégis... a 2. világháborúban Németiország 6 000 000 panzerfaustot és <b><i> </i></b>raketenpanzerbüchse-54, kézi páncéltörőt állított hadrendbe. Ennek ellenére a kilőtt  Szovjet és szövetséges harckocsik zömét, német harckocsik, páncéltörő ágyúk, erre specializált repülőgépek számlájára lehet írni. Jó, ez egy hülye példa a mai korban, csupán elgondolkodásra érdemesnek érzem. Az RPG-7 .ami nálunk rendszerben van, egy továbbfejlesztett  Panzerschreck. Na lehet ez is kiveri a biztosítékot pár embernél, de nagyjából ez a helyzet. :)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
hiryu said
:Audi:

fejlesztés, tervezés Németországban.

gyártósor szintén német tervek alapján, talán egy két-magyar részegységgel.

 

magyar autófejlesztés: a Puli kisautó.
Gy.K.: A licence nem egyenlő a saját fejlesztéssel... A Puli meg tényleg megmosolyogtató példa... De attól még az említett Credo akkor is ott van. De mondhatnám a Komondort is... Bár nekem abszolút nem jön be, de nem is ez a lényeg. Kevés pénzből született egy fejlesztés, ami akár életképes is lehetne a maga kategóriájában.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 372
11 340
113
fip7 said
<a title="" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-40/" rel="nofollow">zotyek78</a>

Alapvetően a gyalogsági felszerelések/ fegyverek gyártása jó dolog lenne, ha lenne rá kereslet. 20000 darab karabélyért nem éri meg fölépíteni egy gyárat. A pisztolyoknál talán megérné, mert a rendőrségi meg a honvédségi szolgálati pisztoly lehetne elvileg azonos. 
Amiben komoly fantáziát látok azok a fogyó eszközök: Ruházat, hadianyag és a logisztikai eszközök. Másba egyszerűen anyagilag nem  éri meg befektetni, mert túl pici a honvédség egyedüli felvevőpiacnak, a komoly export meg csak álom...
Nem húszezret kell gyártani, hanem nyolcvan, száz ezret.
Szerencsétlen katona beejti a vízbe, mi lesz? Megy viperával? Kilőnek egy teherautót ezer gépkarabéllyal, vagy lebombáznak egy raktárat, amiben ötezer karabély van, akkor mi lesz? Egy ilyen húszezres mennyiségnél komoly tétel ezer darab is.
És a másik fele: Sorozottakat, tartalékosokat, miliciákat, BKV ellenőröket miből fegyvereznénk fel? Nem abból a 20Kból.
Ugyan ez a kisebb fegyvereknél is. A PA-63, meg ki tudja milyen rettenetek helyett meg kellene venni mondjuk a Glock 17 licencét, aztán gyártani, mint a barom. Azonnal kiosztásra és raktárra is.
KGP9 Erről én még jót nem hallottam. Nem lehetne helyette Uzi? Vagy csak simán úgy áttervezni, hogy ne nevessen fel az ember, amikor meghallja, hogy KGP9?

Emellett az tényleg legyen már alap, hogy a lőszert itthon gyártjuk, amihez csak lehet.
Gondoljatok bele, milyen toborzó ereje lenne, ha azt látnák a fiatalok, hogy kiállítanak 15, 20 db D-20-ast (van még annyi??), és konténerekre, kunyhókra, roncs autókra, akármikre addig lőnek vele, amíg fel nem izzik a cső. Cseppet figyelemfelkeltőbb lenne, mint amikor egy db BTR-rel játszanak.

Jut eszembe, az elmúlt húsz évben arra nem futotta, hogy vegyenek 20 DANA-t. (http://hu.wikipedia.org/wiki/DANA)
Nehogymár ne cserélték volna akár a kirepült Albákra is.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Az autógyártást ne vegyétek ide, mert csak a munkaerőt adjuk, a technológia nem hazai. :)

Ami a gépkarabély gyártást illeti, sztem milliós tétel lehet még az országban a Kalasnyikov különböző változataiból. Az AMD-65-ből, több mint 600. 000 db készült.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Ha vmit nem látsz abból az következik, hogy lenne rá kereslet? 

 

Amúgy a ruhaipar az pont az ahol iszonyatos verseny van a messze legnagyobb költség pedig a labor és versenyezz kérlek a Bangladesi... bérekkel.

 

<a title="Profile" rel="nofollow">ksspsta: "</a>Zotyek nem akarlak megbántani, de sztem a magyar ipar egy nagy nulla…

Még licence alapján se tudna legyártani semmit, mivel sztem épkézláb szaki sincs már az országban…"

 

Én ennyire nem temetném a magyar ipart, licensz alapján sött sokszor annélkül is meglepően sok mindent képesek vagyunk legyártani. Az más kérdés, hogy állami kezdeményezés esetén a csokosok mindent ellopnak és a végén a felujítás költségének felépből 3*annyi új+modernebb akármit vehettünk volna.

Az megint egy más kérdés, hogy a szakemberek & dolgozni és élni akarok nagyja ahogy tudja menekül innen.
 

szittya88

Member
2010. október 23.
916
5
18
<p class="new-blogpost-comment-notice">Komment ehhez a hírhez: Harckocsi eladó! – Kiárusításba kezd a honvédség
Megmondom én a megoldást :D
Próbálják meg eladni a fölösleges haditechnikát.
De az én véleményem szerint, Amit gyorsba eltudnak adni adják el az apróságokat...
De a 29-eseket és a 72-eseket újítsák fel egy kicsit az Albákat is.
És úgy eladni plusz ezt a rendszert eladni/megrendeléseket fogadni.
Nem kell hozzá sok minden a 29-esek kapnának színes kijelzőt (gondolom Mr. XY :D ez még megoldható lenne Magyarországon.) például vagy azt a radarabszorbens festést amit a múltkor még futtattak.
Ez is mególdható lenne és szintén nagy képességnövekedést jelentene.
Vagy a google szemüveg :D
Új érzékelőket telepíteni.
nem kell semmi komolyra gondolni GPS-helymeghatározás integrálása.
Ugye ez is megoldható lenne ithon is.
Ha szerkezeti átalakításra is kapnánk (vagy már rendelkeznénk esetleg) engedélyel. Akkor egyszerübb borítások mehetnének kompozitból. (ez végülis csak szegecselési eljárás ha a megelelő kompozit rendelkezésre áll.)
filléres összeg és súlymegtakarítás.
Ezek mind mind egyszerű fejlesztések.
De elég jó képességnövekedést adna a gépeknek.
És éppen ezért könnyebben drágábban tudnánk elpasszolni őket.
De ha a szilícium alapú technológiákat is alkalmaznánk.
A sok rézkábel helyett üvegszálat helyeznénk el. Ez is csak átkábelezés (megoldható lenne ithon is) és máris 80-100 kg súlynyerés minimum(és még keveset mondok).
Vagy az hogy élyellátó rendszert integrálnánk a gépekre.
Belemehetnék mélyebben is ezekbe a filléres de nagyon hasznos fejlesztésekbe de inkább nem teszem.
A T-72 re is lehet ugyan ez a koncepció alapján bármit tenni.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
ksspsta said
Zotyek, most audit összeszerelni, meg légvédelmi páncélost fejleszteni az két dolog. Mi nem a törökök vagyunk.

Meg repüljél te azzal a helikopterrel....
sf-wink.gif


A harmincas években sem tudtunk normális cuccokat gyártani, pedig akkor a világ se volt annyira előttünk. Pl ki a fene ment traktorral háborúba??? Egy vadászgépnek képesek voltak elbaszni a súlypontját...

Ló, meg bicikli vazze, az vót....
1. Mindkettőhöz techonológia kell, meg kiképezni az emberkéket hozzá... Miből gondolod, hogy csak és kizárólag Audi A3-ra van kalibrálva a magyarság?

2. A lényege az, hogy kis pénzből megcsinálta valaki... Na most képzeld el 10x annyi emberből álló fejlesztői gárda, meg mondjuk hozzá pénz.

3. Harmincas évek... Trianon... Nem lehetett.