A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Csak tippelek, de szerintem a hazai fejlesztések az elkövetkezendő egy évtizedben nem fognak ott tartani, hogy zavarástól jól védett gépet tudjanak készíteni (már ha vannak ilyen fejlesztések). Ugye ezeket a védett és az azokat zavarni képes technológiákat nagyon magas szinten művelik nálunk jóval tehetősebb országok (ugye az amerikaiaknak volt is pár botrányuk ebből), nem hiszem hogy pont mi állnánk elő olyan megoldással, amelyet ne lehetne egy, a piacon már ma is kapható zavaróeszközökkel kiütni. De ez csak az én véleményem.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Lehet igazad van, én ezt nem tudom. Csupán felvázoltam, egy általam elképzelt hadrendet. Ennyi. :)
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Nem értem az olyanokat akik össze-vissza írnak típusokat. Pl. helikopterhez írta valaki UH-60, Mi-17. AH-1 wtf??? Két szállító típus egy feladatra? A három típusnak kb egy csavarja se egyezik. Értem én, hogy tetszik valakinek mind a három típus de egy kis ésszerűség nem ártana. 

A magyar fejlesztésű/gyártású eszközökről az a véleményem, hogy ha elsőre véletlenül jónak is tűnik 10perc használat után kiderül, hogy amatőrök munkájának az eredménye. pl: P9RC, Gepárd M1, 93M gázálarc,KGP-9, G Merci fegyverállvány stb stb...
 
D

danielblack

Guest
therob said
Nem értem az olyanokat akik össze-vissza írnak típusokat. Pl. helikopterhez írta valaki UH-60, Mi-17. AH-1 wtf??? Két szállító típus egy feladatra? A három típusnak kb egy csavarja se egyezik. Értem én, hogy tetszik valakinek mind a három típus de egy kis ésszerűség nem ártana. 

A magyar fejlesztésű/gyártású eszközökről az a véleményem, hogy ha elsőre véletlenül jónak is tűnik 10perc használat után kiderül, hogy amatőrök munkájának az eredménye. pl: P9RC, Gepárd M1, 93M gázálarc,KGP-9, G Merci fegyverállvány stb stb...
Eleve az volt a kérdés, hogy ha nem kellen figyelembe venni a fenttartási és beszerzési költségeket, akkor milyen eszközökkel látnánk el a haderőt....
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Eleve az volt a kérdés, hogy ha nem kellen figyelembe venni a fenttartási és beszerzési költségeket, akkor milyen eszközökkel látnánk el a haderőt....
No igen, de utána jött a moderátori "felvetés", hogy a céltalan álmodozás helyett inkább szorítsuk reálisabb keretek közé a haderőfejlesztést. Tervezzünk ésszerűen és gondoljuk át a probléma megoldására felmerülő lehetőségeket :)
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
<a title="Profile" rel="nofollow">danielblack</a>

De azért a minimális logika nem ártott volna. Akkor már minden helikopter típusból 1 nem?
 

csaba77

Member
2013. június 24.
40
0
6
Legyen 230 ezer fős katonaság tapasztalt katonai vezetőkkel, akik háború esetén a Magyar oldalt szolgálják.

Szerintem a teljesen saját fejlesztés nem jó ötlet, hanem a hazai gyártású repülőgépek.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mitsubishi_F-2 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sukhoi_Su-30MKI

http://en.wikipedia.org/wiki/CAC/PAC_JF-17_Thunder

A Grippen nagyon kevés top hadseregben található meg. Inkább kellene 100 darab F-4 Phantom II és 30 F-16.

MIG-21-et is még inkább felújítják Ukrajnában ezért érdemes lenne MIG sorozatot olcsón venni és Ukrajnában és Lengyelországban felújítani.

500 Ukrán T-80UD és 700 Lengyel Anders és 1000 és  PT-91 "Twardy" tank. T2 Stalker tankra kiváncsi lennék mennyire harcraképes. 

A M48, M60, AMX, T-55, T-72 tankot és BMP és BTR páncélozott járműveket itthon érdemes lenne felújítani.

A MI helikoptercsaládból 100 darab elégséges a Magyar igényekhez.

S-125 felújított, Pantstir és S-300 légvédelmi rendszer mindenképpen kellene.

Rengeteg sok minden hiányzik a gyalogos katonaság rendes felszerelése.....
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
silurusglanis said
Elindult az álomlavina, Középföldén fog megállni...
Ha már... minek nekünk a sok technikai marhaság, amikor csak hatezer rohir kell ide meg egy elátkozott szellemsereg. A háromrészes "dokumentumfilm" alapján elég hatékonyak.
 
D

danielblack

Guest
GrGLy said
<blockquote>danielblack said

Eleve az volt a kérdés, hogy ha nem kellen figyelembe venni a fenttartási és beszerzési költségeket, akkor milyen eszközökkel látnánk el a haderőt....

No igen, de utána jött a moderátori "felvetés", hogy a céltalan álmodozás helyett inkább szorítsuk reálisabb keretek közé a haderőfejlesztést. Tervezzünk ésszerűen és gondoljuk át a probléma megoldására felmerülő lehetőségeket :)</blockquote>
 

Ha a listám előtt jött volna a moderátori figyelmeztetés akkor oké, de így utólag kár megismételni 
sf-laugh.gif
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
925
251
63
Szerintem <a title="" rel="nofollow">csaba77 csak trollkodni jött, mert anyám se írna ekkora butaságokat pedig nem sok köze van katonai dolgokhoz. A felvázolt álomsereget miből tartaná fenn az ország? A ~2000 tank?? Nem értem....</a>
 

sulyid

Member
2010. április 19.
173
0
16
danielblack said
<blockquote>sulyid said
Tökönszúrom magamat... A Csaba77 féle írás eléggé nagyot ütött...

 

Tényleg velős iromány :-D XDDD hidegháborús méretű légierő kb. xD</blockquote>
És még nagyobb hadsereget, mint az 50 milliós Ukrajnának XDXDXD

Egyébként az se rossz, hogy nem csak hidegháborús méretű, de pont abból a korból származó cuccokkal felszerelt légierőt akar... XD

Azért ilyenkor büszke vagyok magamra, hogy én egy nagyon-nagyon szolid és reálisan megvalósítható listát raktam össze... Éreztem is, hogy hiányzik valami belőle,és hopp rá is jöttem 100 db phatom és 1500 páncélos plusz 200k ember... Máskor merek nagyot álmodni! :)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
therob said
Szerintem <a title="" rel="nofollow">csaba77 csak trollkodni jött, mert anyám se írna ekkora butaságokat pedig nem sok köze van katonai dolgokhoz. A felvázolt álomsereget miből tartaná fenn az ország? A ~2000 tank?? Nem értem....</a>
Mint Spárta... A környező országok adóznának nekünk. :)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 372
11 337
113
Nos, nekem az lenne az első dolgom, hogy csináltatnék egy teljes leltárt az utolsó lőszerig.
Amíg elkészül, behívnám az összes tábornokot egy személyes beszélgetésre, és közölném velük, hogy innentől kezdve körmérkőzést játszanak a bennmaradásért. Csak olyat tartanék meg, aki valódi feladatot lát el, és valóban képes irányítani, azokat, akiket kell. Aztán u.ezt a dandártábornokokkal és az ezredesekkel is.
Ha valami döbbenetes csoda folytán többen lennének alkalmasabbak, mint ahányan szükségesek, akkor azért megkönyörülnék. :)
A következő az lenne, (de lehet, hogy a nulladik kellene, hogy legyen), hogy a hírszerzést és a belső elhárítást megnyerem magamnak.
Visszatérve a pizsamásokra:
Az alkalmasságukat hadgyakorlatokon, szúrópróba szerű ellenőrzéseken kellene bizonyítaniuk, nem csak egyszer, a későbbiekben is.

Másnap első teendője Oroszországhoz fordulni légvédelmi csomagért, benne Sz-400-al, és Panszírral, úgy, hogy mindkét rendszer képes legyen legalább kétszer lefedni az országot. Szvsz, jobb, ha túlnyúlik a mai határokon a "kar", biztos, ami biztos.
Persze mind önjáró. A fix telepítésűt csak egyszer kell megtalálni, keressék csak a teherautókat.
A beszerzéseket úgy ütemezném, hogy az első alakulatok amint lehet szolgálatba álljanak, legalább 50-50%-os lefedettséget mutatva, ezek szolg.ba állása után pedig legkésőbb 365 nappal duplázódjon a lefedettség, amíg el nem éri a kívánt szintet.
E mellett, szintén lóhalálában megvizsgálni, hogy van-e értelme a KUB rendszert modernizálni, ha igen, milyen mélységben. Továbbiak annak függvényében.

Csapatlégvédelem: Ha már az előzőek oroszok, akkor lehetőleg ezek ne legyenek azok. Hacsak nem adják meggyőzően olcsón a Tunguzkát. :)
Egyébként Gepard, vagy Loara.
Ezeket később, folyamatosan felállítandó vegyes dandárokba szervezném, dandáronként egy alaposan feltöltött századnyit.

Végül pedig vállról indítható légvédelmi rakétás alakulatok dandáronként egy-két század. Típus? Ami jobban teljesít.  Alapkövetelménynek tenném az itthoni licenc alapú gyártást.

A nagyobb technikához pedig szintén tartozna lehetőség szerinti ipari háttér.
Meg persze fedett állóhely.
A technika egy részét lezsírozva tárolnám, persze időnként mindet elővéve ellenőrzés, gyakorlat céljából.

Ennyit a földi légvédelemről.
 

todjo

New Member
2013. május 31.
15
0
1
Sajnos a fórum erősen kezd átmenni komolytalanba. Jó pár ember teljesen irreális ötleteket vázol fel. Inkább játszatok valamit a gépen, és ott építsétek ki a saját seregeteket kedvetekre.

A másik dolog, hogy a kommentelők 80 %-a Szlovákia és Románia ellen akar háborúzni 1-2 éven belül. Ez is elég érdekes
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Komolytalan hozzászolláoddal... Hol látsz itt olyat hogy valaki 1-2 éven belül akar itt háboruzni Románokkal vagy Szlovákokkal ? ? Légyszi másold már be. Kösz
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 372
11 337
113
Aztán, folytassuk a levegőben.
Szintén első napi teendő, kideríteni, hogy egy évben hány órát repülhetnének a JAS-39 esek. Amennyiben műszakilag megoldható 80-100%-al emelném a repült óráját minden pilótának (menni ki Svédországba szépen mosolyogni, hogy ne legyen horror ára...), és, hogy mindenki verhesse a seggét a földhöz örömében visszavonásig ellátni Szlovénia légtérvédelmét
Hogy melyik reptérről, azt a matekszakkörösök kitalálják, de ennek okán esetleg be lehetne újítani még egy-két JAS-39-est, lehetőleg modernebbeket. Pl nem bohóckodni az A/B verzió szárnyaival, software frissítések, egyéb apróságok. Utána pedig úgy repültetni a flottát, hogy a következő svédországi jelenése a gépeknek egyesével, kettesével történjen, ahol felhúzzák őket a két új példány szintjére.
Emellett sisakcélzót minden pilótának.
Fegyverzet: AIM-120 mennyiség felemelése 365 napon belül 60 db-ra úgy, hogy közben mindegyik pilóta lő egyet élesben a régebbi készletből. Aim-9 mennyiségét felemelni 160db-ra 500 napon belül, korszerűbb példányokkal, amennyiben nem jár nagy összeggel az új változat rendszeresítése (ahhoz képest, mintha a már meglévőkkel egyezőket szereznénk be.
Az AMRAAM-es lövészettel egyidejűleg elcsettintenek a fiúk egy Sidewindert is, persze, mert a rutin az fontos.
Levegő-föld téren meglévő AGM-65 mennyiség megtriplázása úgy, hogy a régebbi változatokból egyet-egyet szintén ellőnek, amint érkeznek az új rakéták.
Gépágyú lőszerből egy vagonnyit, szintén lövészettel.
Mk.82-esek rendszeresítése, 700db+pár tucat gyak. példány. Mivel áruk jóformán nincs, akkorra érkezzenek, amikor kész a raktár.
Ünnepélyes bombavető gyakorlat, pilótánként ledobnak két gyakorló példányt, majd vissza a reptérre, kapják a két éleset is ledobni.
Emellett Mk.84-esek, 250 db raktárra, plussz gyakorló példányok, + pár darab rendszerbeállító gyakorlathoz.
Az lövészeteket mondjuk évente ismételni.
Próbaképp lézeres irányítókészletek tesztelése, esetleg rendszeresíteni, akkor, ugye már GBU-k lesznek.
Megkoronázandó mindezt pedig kazettás bombák, valamint 50-70 db HARM beszerzése, az Mk-k után.

Helikopterek:
Amint lehet, három Mi-171 és két Mi-35 beszerzése.
Ahogy ezek megjöttek, a már meglévő, lerohadt, de még gazdaságosan javítható gépek ki a ruszkikhoz ipari nagyjavításra, korszerűsítésre.
Ipari háttér kiépítésének azonnali megkezdése itthon, lehetőleg úgy, hogy minden esedékes karbantartásból az első már itthon történhessen. Mennyiség pedig: 20db 171-es, 10db 35-ös. Első évben 6-6 db érkezése, második évben pedig a maradék. Fegyverzetből meg vagonszám+ Mi-35höz ABV felderítő konténerek.
Továbbá 6 db könnyű helikopter (W-3, A-139) + u.ezzel a típussal felszerelni a Rendőrséget is.

Jak-52-esekből kihozni üzemidőben, amit lehet, ütemesen pedig két század felállítása Orlikokkal, 30 géppel, 4 év leforgásában.
Annyi csavarral, hogy  hálózatban lennének a Gripenekkel, JAS-39ről kijelölhető a célpont, annak a konténere rávezeti a célpontra az Orlikról indított lőszert.

És akkor részemről kipipálva a légvédelem után a légierő is, visszafogott darabszámokkal.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
GrGly

Igen, kb. azokkal összemérhető valóságalapja van a legtöbb fenti tervnek.

Én először annak örülnék, ha alkatrész lenne a reptechnikához,hogy legalább néhány helikopter levegőbe emelkedhessen.Amíg ez sincs meg, addig rózsaszín
álom minden más beruházás.

De akkor nem lógok ki a sorból, beszállok én is. Figyelem, a NATO által ajánlott katonai költségvetést próbálom szem előtt tartani, (ami nem kevés pénz) de NEM SZÁMOLOK, csak úgy kb. megpróbálok nem elrugaszkodni. A pontatlanságokért elnézést kérek.

Első lépésben leltár készítése VALÓDI SZAKEMBEREKKEL az országban fellelhető ÖSSZES haditechnikai eszköz és honvédelmi készlet mennyiségéről, állapotáról. Ugyan így a Honvédség ingatlanaival, egyéb ojjektumaival is. Minden természeti és egyéb káros behatásoknak kitett eszköz védelme, mert amíg a meglévő cuccok rohadásnak vannak kitéve (ha leállított, a nem) ne akarjunk új technikát. Határidő: Tegnapra.

Két részben 50 T-72 reaktiválása, rácsos RGP elleni védelemmel való ellátása a Currusban.  Határidő: Még ezen a nyáron.

Termobárikus és tandem RPG robbanófejek és Kornet-E illetve EM ATGM-ek (Utóbbi verzió a G Merciken ellenne, a görögök Humvee-n hordják.) 2014 év elejéig

Részletekben 40 Mi-171 beszerzése (2016 végéig, kezdődik idén). A meglévő helikopterállományból az alkalmasak reaktiválása, helyrehozatala, üzemidő-kitolása. (2014 végéig.)

Ez már egy új hadiipari céget igényelne, ebbe most nem mennék bele. Tegyük fel, hogy van, egy stadion árából kijön a megalapítása és felszerelése. (Azért kb. 30 milliárdból egy nagyon erős vállalatot lehet szolgálatba állítani, ezért sokféle és változatos feladata is lesz a következőkben.) Továbbiakban: HTKft

 

Griffekhez további fegyverzet beszerzése AA és AG téren is, ezt azt hiszem nem kell részleteznem, meg jobban is tudjátok. Határidő: 2014 végéig.

 

Egyetemekkel és további koponyákkal való terveztetés eredményeként (a hazai agyakra építeném a Honvédség felélesztésének nagy részét amúgy-- ami a technikai vonalat illeti) egy BTR modernizációs csomag, kb. 100 járműre (első körben, aztán megnézzük jól végzi-e a dolgát) ami tartalmazna egy új,modern elektronikával ellátott, motorizált, távirányítású tornyot (nem tudom már melyik új IFV-n láttam hogy a toronyból SEMMI nem lóg be a belső térbe, na olyanra gondoltam) és egy kis erősítést védelem terén, s a motor teljesítményének fokozása (utóbbit nem tudom, lehet-e). HTKft, Rába Határidő: 2015

 

Teljes gyalogsági felszerelés-modernizáció ruházattól kezdve sisakon, mellényeken, gázálarcokon át a fegyverig: (ha addig nem derül ki valami komoly baja) AK-12 a szükséges optikákkal licencgyártásban a HTKft közreműködésével. Határidő:2016-ig

MBT-k cseréje Leo2 vásárlással (50 db.) , leginkább szükséges alkatrészek licencgyártása: HTKft. Határidő: 2017 legelejével rendszerbeállító lövészet (Közben a T-72-k fokozatos leállítása és átalakítása valami BMP-T-hez hasonlóra.)

2016 elejével kezdődően IFV/APC beszerzés a már végletekig nyúzott BTR-ek helyére. Nekem vásárlás+ licenc kombóval a KTO Rosomak és az Anders lenne szimpatikus, több százas nagyságrendekben.   Határidő: 2017 év vége.

 

2017-től pedig amíg csak lehet rohamtempóban légvédelem beszerzése. Kub, Pantsir, Sz-300, és/vagy amit csak lehet. Csak sokat.

Itt pénzben és időben is kimerítettem a lehetőségeket, és akkor még mindig zsenge 14 Gripennél tartunk.