A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 671
113
zotyek78 said GrGLy said zotyek78 said Amúgy... Tfh. nem számít a pénz, sem a beszerzést, sem a fenntartást illetően... Akkor ki mit venne, és abból mennyit? - 25 db. csillagromboló - 2 db. halálcsillag (egy Tapolcára, a másik Karcagra) - 23 millió rohamosztagos és a szükséges felszerelések - Leila hercegnő bikinibenNa jó, de amíg ezeket beszereznénk, addig is kellene valami, nem?Te mondtad, hogy korlátlanok a források. Sulyidnak igaza van, a megfelelő feltételrendszer nélkül csak ésszerűtlen álmodozás az egész, amivel mindenki felépítheti a saját kis makett Honvédségét otthon a polcon. Az egyiknek a T-90 tetszik, a másiknak a Leopard, a harmadik, meg a Komondorból csinálna tankvadászt és gyártana belőle 10 ezer darabot. Ha nem szabunk meg reális kereteket*, akkor az általam felsoroltak is éppúgy megvalósíthatók, mint mondjuk a BTR-ek újrafestése. *És itt nem csak gazdasági és technológiai korlátokra kell gondolni, hanem diplomáciai szempontokra is.

Szerintem egyikük sem rugaszkodott el annyira a realitásoktól. (talán GrGLY egy ici-picit).
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@ijasz

Azt mondod, egy ici-picit? :D

Ám a hangsúly ott van, hogy még nem rugaszkodott el. Pontosan tudom, hogy mi jön ilyenkor, mindenki leírja a személyes kívánságlistáját, aztán egymásnak esnek az emberek, hogy a másik milyen hülye, mert oroszt akar, amikor az izraeli háromszor olyan jó, de különben is a nyugati technika, meg haldoklik a NATO, stb. Nem ez lenne az első ilyen eset. Meg azért maradjunk némileg szakmaiak és vizsgáljuk reális körülmények között a lehetőségeket, elvégre erről szól ez a topik (ezért is van benne a címében, hogy "lehetséges").
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Akkor elnézést kérek mindenkitől, akit felbosszantott a téma... Leginkább az érdekelt volna, hogy ki hogyan látja, milyen fegyvernemekből mennyire van szükségünk, és persze másodlagosan az is, hogy milyen típusokat favorizálunk.

Bár nem emiatt kérdeztem, de speciel én abban sem láttam volna kivetni valót, ha ennek kapcsán vita indul ki, gondolom azzal is mindenki (vagy a legtöbben) jobban, szélesebb rálátással átgondolja a dolgot... Node akkor még1x bocsi!
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
zotyek78 said
Akkor elnézést kérek mindenkitől, akit felbosszantott a téma... Leginkább az érdekelt volna, hogy ki hogyan látja, milyen fegyvernemekből mennyire van szükségünk, és persze másodlagosan az is, hogy milyen típusokat favorizálunk.
Ebben a formában jó az elképzelés és kell is vizsgálni a lehetőségeket (persze figyelembe véve az ország képességeit, esetleg párhuzamosan a gazdaság fejlesztésével nézni a hadsereg lehetőségeit).

zotyek78 said
Bár nem emiatt kérdeztem, de speciel én abban sem láttam volna kivetni valót, ha ennek kapcsán vita indul ki, gondolom azzal is mindenki (vagy a legtöbben) jobban, szélesebb rálátással átgondolja a dolgot... Node akkor még1x bocsi!
A vita szintén nem gond, csak jellemzően ilyenkor veszekedés szokott lenni, ezért kell feltételeket megszabni, hogy valami irányt adjunk az eszmefuttatásnak, ne csak vagdalkozzunk az "otthon dédelgetett álmokkal". Nem kell ezért bocsánatot kérni, nem akarom én ellehetetleníteni ezt, csak vigyünk bele realitást :)
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Mondjuk ha még magasabb szintre akarjuk emelni a színvonalt, akkor érdemes úgy írni a listát, hogy időt is hozzárendelünk. Teszem azt Patria AMV licenszgyártás, 300 darab, 2015-től Győrben. Mert ugye nagyon sokan csak leírják hogy ebből meg abból kell ennyi meg annyi, de a megvalósítás módjára már nem fordítanak kellő figyelmet, ezért nem tudni, hogy holnap akarja-e beszerezni azt az 1500 darab tankot, vagy 20 évre elosztva. Ha ilyen módon vázoljuk fel az elképzeléseinket, akkor már egy egész kellemes tervet kaphatunk, amelyet már tényleg érdemes megvitatni.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Asszem, hogy nemcsak akartam, de azt már egyszer kérdeztem is (megelőzve ezt egy rövid eszmefuttatással, hogy szvsz a legfontosabb dolgokat itthon kéne gyártani), hogy ki szerint mik azok a legfontosabb dolgok, amit nekünk kellene tudni legyártani.

Példának szerintem mondtam, hogy RPG nem volna rossz és olcsó is, míg nyílván repcsiket nem tudnánk bevállalni... Szvsz harckocsik sem, illetve APC-k sem lenne lehetetlen megoldás... Bár talán ezeket, meg pl. a heliket V4 (esetleg V5-6, ha Horvátokat és Szlovéneket is bevennénk, elég lenne pl. 2 helyen gyártani, megosztott költségekkel). Így akár elképzelhető lenne az Alcát is rendszeresíteni az említett tagországokban... Bár erről volt már szó, én mégis hajlok rá, hogy pl. tankok ellen ne Gripent vagy F-16-okat küldjünk mi vagy mondjuk a lengyelek, hanem az Alca-k épp megfelelnének.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
[font=Tahoma, Helvetica, Arial, Verdana, sans-serif]Zotyek, most nagyon filozófiába fogok átcsapni, de az, hogy mit tudna egy viszonylag kis állam rendszerbe állítani, vagy neagy isten legyártani magának, elsősorban annak a népnek az akaratán, ambicióján, ügyességén múlik.
[/font]


<p lang="hu-HU">[font=Tahoma, Helvetica, Arial, Verdana, sans-serif]Aki azon siránkozik, hogy mi mindent nem lehet, az nézze meg Szingapúrt (5 millió lakos) és annak haderejét valamint hadiiparát. Azzal pedíg nem lehet elintézni a témát, hogy stratégiai helyen vannak. Ez önmagában nem elég semmire. Panama és Egyiptom is stratégiai helyen vannak még sincsenek azon a szinten a lakosság arányát nézve.
[/font]



<p lang="hu-HU">„[font=Tahoma, Helvetica, Arial, Verdana, sans-serif]Nem akarásnak nyögés a vége”
[/font]



<p lang="hu-HU"> 


<p lang="hu-HU">[font=Tahoma, Helvetica, Arial, Verdana, sans-serif]http://en.wikipedia.org/wiki/Singapore_Army
[/font]



<p lang="hu-HU">[font=Tahoma, Helvetica, Arial, Verdana, sans-serif]http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Singapore_Navy
[/font]



<p lang="hu-HU">[font=Tahoma, Helvetica, Arial, Verdana, sans-serif]http://en.wikipedia.org/wiki/Republic_of_Singapore_Air_Force
[/font]
 

sulyid

Member
2010. április 19.
173
0
16
Azért Szingapúr pont fürdik a pénzben, ezért nekik van miből kiépíteni és fent tartani egy akkora hadsereget és hadiipart...

A V4-gyel meg az a baj, hogy az egyetlen komolyan vehető tagja Lengyelország, ott még mindig eléggé ütős hadsereg van, hozzá méltó hadiiparral, sokkal egyszerűbb lenne velük megegyezni, hogy beszállhassunk a fejlesztésbe, és egy-két dolgot szállíthassunk a gyártásnál.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Fürödjünk mi is a pénzben:)))

Amúgy rátapintottál a lényegre, pénzkérdés az egész. A lényeg amit hangúlyozni akarok, hogy ami nézetem szerint döntő, az az istenadta nép "minősége". Mennyire gondolja komolyan az államiságát, a gazdaságát, helyét a világban, haderejét stb.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
sulyid said

A V4-gyel meg az a baj, hogy az egyetlen komolyan vehető tagja Lengyelország, ott még mindig eléggé ütős hadsereg van, hozzá méltó hadiiparral, sokkal egyszerűbb lenne velük megegyezni, hogy beszállhassunk a fejlesztésbe, és egy-két dolgot szállíthassunk a gyártásnál.
A V4-nek ugye épp az lenne a lényege, hogy a "kicsik összefognak".. Lengyelország annyival jobb, hogy 40 millió emberke van ott (de ez még mindig nem sok ugyebár), nem úgy, mint mondjuk nálunk vagy a cseheknél... Ez utóbbinak mellesleg a legjobb az egy főre eső GDP-je a V4-ből. Tény, hogy Csehország hadereje is lehetne sokkal jobb a lehetőségeihez képest.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 850
57 830
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-45/" rel="nofollow">Mackensen</a>

"Fürödjünk mi is a pénzben:)))

Amúgy rátapintottál a lényegre, pénzkérdés az egész. A lényeg amit hangúlyozni akarok, hogy ami nézetem szerint döntő, az az istenadta nép "minősége". Mennyire gondolja komolyan az államiságát, a gazdaságát, helyét a világban, haderejét stb."

Teljesen egyet értek veled. Siránkozásból még nem lett semmi. Szövegelni is tud a lakosság, de amikor csinálni is kéne már valamit elfogy a tudomány. Sajnos ez egy olyan nép ami nehezen emészti meg azt a tényt, hogyha valami történik annak nem csak pozitív hanem negatív következményei is vannak. 
(Pl.: Egy gazdasági irányváltásnak vannak győztesei és vesztesei is. Akkor sikeres ha így többen kerülnek a nyertesek közé, mint előtte. Viszont a mi lakosságunk a zéró veszteség elvét vallja ebben a kérdésben csakhogy ilyen NINCS. Ezért nem jó nálunk soha senkinek semmi...)
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Én azért azt a 2019- 2020  dátumot tűzném ki célul a beszerzéseknek, fene se tudja mindenki arra készül jobb nem 2 évre rá elkészününk.
Aztán ki tudja lehet lezajalanak a csete paték , mindenki 0 ra teszi magát és a megújult Honvédség High-tech szerkóval Domináns szerepkörben marad itt közép europába... :D  persze viccet félre téve, 2020 ig mi mindent tudunk beszerezni ? ! ? Ez lesz itt a nagy kérdés. Amit utána szerzünk be az már békefenntartásra fog menni a győztesek oldalán.


<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-45/" rel="nofollow">sulyid</a> listáját találnám közelebb a realitáshoz ,<a title="Profile" href="http://htka.hu/forum/magyar-vonatkozasu-hirek-elemzesek/a-magyar-hadero-lehetseges-fejlesztesi-iranyai/page-45/" rel="nofollow">danielblack</a>  féle meg ha összejönne na azzal sokan kiegyeznénk.

A istákról elégé hiányolom a Drónokat , a köv hábrúban szerintem igen nagy sikerek lesznek könyvelhetők majd a Drónoknak.
Szerintem átfognak törni stratégiai védelmi zonákat és fel fognak deriteni kulcsfontoságú hadmozdulatokat és még nálunk is van hazai fejlesztés. 
Annyi hogy Én személy szerint a vadászgépekre egy nagyobb beszerzésre tippelek, röhögjtetek ki meg elrugaszkodonak +24 szerintem meg lesz minimum.
Drónok számát szerintem hazai gyártásban 300-500 ( vegyesen felderitő és esetleg harci )  bár szerintem harcitól messzeállunk még mondjuk 5-6 év fejlesztésre :(

Egy TV tiportban arról beszéltek hogy 40 misi ért adnák annak a saját beszer költsége nem lehet 20nál  több , de lehet 10.
Mind1 lényeg 10 milliárd forint 500 drónért , hát nem sok. mondjuk ha 2 levegő föld rakétát rá lehetne még integrálni Helfire 50 kg tehát 100Kg hasznos terhet tudna vinni az jó lenne. Ha jól emlékszek az IKRAN -unk tud hasznos terhet vinni szám adatok persze nincsenek.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
zotyek78 said
Szvsz harckocsik sem, illetve APC-k sem lenne lehetetlen megoldás... Bár talán ezeket, meg pl. a heliket V4 (esetleg V5-6, ha Horvátokat és Szlovéneket is bevennénk, elég lenne pl. 2 helyen gyártani, megosztott költségekkel). Így akár elképzelhető lenne az Alcát is rendszeresíteni az említett tagországokban
Én a V4-et hadi kérdésekben elfelejteném. Elméletileg a többi V-taggal lenne a legegyszerűbb együttműködni, de gyakorlatilag az a probléma vele, hogy így nem csak a saját vezetést kéne meggyőzni, hanem a másik háromét is, hogy merjenek pénzt berakni a közösbe. Ha egy is kiszáll, akkor máris bukik az egész koncepció, ezért én nem alapoznék ilyesmi együttműködésre a környéken (meg ugye eddig se sikerült semmi érdemlegeset alakítani közösen). Velük azt tudnám elképzelni, hogy a meglévő eszközöket hasznosítsuk valami ésszerű módon (pl. egymás bérfuvaroztatása, közös AK-modernizáció, tudomisén, valami ilyesmi). Ennél nagyobb haderőfejlesztéssel célirányosan rá kell repülni a "nagyokra" (Lengyelország, Németország, Olaszország, Franciaország, stb.), hogy tőlük licenszbe (akár csak részalkatrészek gyártása is), közös fejlesztés rendszeresítendő eszközbe (pl. ABV gépbe magyar cuccok), ellentételezés, stb. Ők nem tökölnék el a dolgot, haderőfejlesztés szempontjából biztos alapot jelentene.

Viszont harckocsit nem gyártanék, túl drágák ahhoz, hogy itthon nekiálljunk licenszbe gyártani, fejleszteni meg pláne (nálunk jóval tehetősebb államok sem teszik, hanem inkább megveszik készen). Azt meg kell venni. APC már egy járhatóbb útnak tűnik, de ott a félig licensz gyártott verziót tartom elképzelhetőnek, amelyekre magyar fejlesztések mennének (persze nem kell nagy dolgokra gondolni, hanem olyasmikre, hogy mondjuk PKM integrálása a toronyra, magyar igényeknek jobban megfelelő motorhoz igazítani a motorteret, ilyen apróságok).

Bár mondjuk ez itt fent semmit nem ér a darabszámok és az időintervallum nélkül.

desertfox said
Én azért azt a 2019- 2020  dátumot tűzném ki célul a beszerzéseknek, fene se tudja mindenki arra készül jobb nem 2 évre rá elkészününk.
Én a 2020-ban inkább azt látom, hogy mások tervszerűen fejlesztenek. Pl. az oroszok 2020-ra egy átfogó modernizációt akarnak végrehajtani a seregükön, legalábbis az eredeti koncepció szerint, az már egy más dolog, hogy azóta az atyaúristent is addigra akarják rendszerbe állítani. Na, nálunk ilyen hosszútávú fejlesztési koncepció nincs (legalábbis én nem tudok róla).

desertfox said

Egy TV tiportban arról beszéltek hogy 40 misi ért adnák annak a saját beszer költsége nem lehet 20nál  több , de lehet 10.
Mind1 lényeg 10 milliárd forint 500 drónért , hát nem sok. mondjuk ha 2 levegő föld rakétát rá lehetne még integrálni Helfire 50 kg tehát 100Kg hasznos terhet tudna vinni az jó lenne. Ha jól emlékszek az IKRAN -unk tud hasznos terhet vinni szám adatok persze nincsenek.
Magyarul, az isten szerelmére, magyarul! Mondattagolás, helyesírás, érthetőség. Ez egy szakmai fórum, tessék ahhoz méltóan is írni...

Ha jól hámoztam ki, akkor egy 40 "misis" UAV-ot otthon lealkudtál 10-re. Azért ez így elég meredek. Én a gépgyártóiparban dolgozom, 20-30 százalékos haszon rárakása már elég pofátlannak számít. A honvédelmi miniszter két szép szeméért nem fogják negyedannyiért adni az UAV-ot, amikor ez az ár már eleve a piachoz van igazítva.

Mondjuk azt nem tudom, hogy 10 milliárd (gondolom) forintból hogy akarsz 500, felderítő és csapásmérő drónt is kihozni (és miért pont 500-at, mi ennek a számnak az alapja?). Az RQ-7 darabára 23 millió HUF, az egész rendszer pedig ennek a nyolcszorosa (és ez még csak nem is csapásmérő UAV). Egy kisebb, gyalogság által is használható UAV a Wasp III, amely 12 mHUF (de ez valószínűleg csak darabár, a komplett rendszer itt is jóval drágább). Bárhogy is számolom, 10 milliárdból ekkora számok nem jönnek ki.

Ezért mondtam már az elején, hogy ésszerűen, mert itt is benyögte valaki, hogy akkor legyen 500 drón, mert az olyan jó, de hogy feladatkör szerint lebontva a darabszámokat, áraknak utána nézni, mennyi idő alatt kéne ez a darabszám, kik használnák, mi mellett használnánk, stb., azt már nem. Ki lett ragadva valami, hogy vegyünk abból sokat, mert majd meghatározza a jövőt, de koncepció nem lett köré építve, anélkül meg nem működik semmi.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
A piacon lévő drónokat irreálisan drágának tartom. Ezt megnézve főleg:

 (A videó is érdekes benne, javaslom megnézni.)

http://www.hwsw.hu/hirek/46868/obudai-egyetem-robotrepulogep-tudomany.html

 

Na ha ezt az elképzelést lehetne társítani már üzemelő reptechnikához, akkor nyert ügy. Gondolom az úgy, hogy veszünk x mennyiségű (akár polgári) repülőgépet (pl. Cessnák,stb.) és azt a fenti elven átalakítjuk UAV-nak. Fegyverzetet nem tudom, hogy lehet-e egy civil gépre integrálni, de ha egyszerűbb eszközöket rá lehet aggatni, akkor nyert ügy, mert van egy akár önálló küldetést teljesíteni tudó tízfilléres gépünk, kiváló ár-érték aránnyal.

(Ez teljesen az én fejemben született meg, ezért örülnék, ha valaki tudna példákkal segíteni rajtam a civil gépek felfegyverzését illetően.)
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
@silurusglanis

Civil gépeknél megerősített függesztőpontokat kéne kialakítani, ami nagy valószínűséggel azt jelenti, hogy bele kell nyúlni a szerkezetbe, az meg már nem biztos, hogy annyira megéri.

Mondjuk nem is maga a drón a drága, hanem a mögötte levő biztos, nehezen zavarható rendszer.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Szia dudi !

Biztos hülyeség amire állítod hogy az, én a wikipédiából másoltam ki.

 

Más....

Mérhetetlen pénz esetén én a következőkben építeném ki a Honvédséget.

Légierő..

   28 Gripen, telejs fegyverzettel, évenként 200 órát repülő pilótákkal.

   24 harci helikopter ( AH-64 ) tekjes fegyverzettel, sokat repülő pilótákkal.

   24 Balck hawk, sok gyakorlással, sokat repülő pilótákkal.

   1 speciális repülő osztály, drónokkal, melyek felderítésre és csapásmérésre egyaránt alkalmasak.

Szárazföldi légvédelem...

   2 légvédelmi rakétaezred. 1 a nyugati országrészben, 1 a keletiben.( fegyverzet vegyes, Patriot, modernizált KUB. )

Különleges erők...

   A szolnoki alakulatok egy ezredbe szervezve, megőrizve a különböző zászlóaljak önállóságát.

Szárazföldi erők...

  4 gépesített összfegyvernemi dandár.

      Dandáronként: 1 harckocsi zászlóalj ( 48 db.  Leopárd 2. A/7. )

                          3 gépesített lövész zászlóalj ( 100+db. BMP 3 ) (db szám a zászlóalj szervezésétől függően,...)

                          1 önjáró tüzérosztály ( 18db Panzerhaubitze 2000 )

                          1 felderítő század ( 15 Luchs páncélozott harcjármű )

                          1 csaptlégvédelmi század ( 6 db Pancir Sz-1 )

                          1 karbantartó század.

                          1 ellátó század   

                          1 műszaki század

                          1 vegyvédelmi század

                          1 híradó század

                          1 egészségügyi század

                          1 kommendáns század

                          Dandártörzs

  Harctámogató csapatok melyek már megvannak, Szentesen, Kaposváron ,Veszprémben, Székesfehérváron, stb.

 

A légierő beszerzése egyszeri, kormánypénzből történne. Szárazföldi csapatok és légvédelmi rakéta ezredek felállítása, 4 évente, egy dandár, egy ezred,  tehát kormányzati ciklusonként menne végbe. Ehhez kellene sokpárti konszenzus. 

Valamint a honvédelmi törvény módosítása, miszerint, a Honvédségben szolgált minden hivatásos és szerződéses katona, xy éves koráig tartalék állományba kerül. Behívható bármikor. Békeidőben persze, megfelelő anyagi kompenzációval természetesen. Háború esetén ,teljes hadkötelezettség, mint ahogy most is van. Ehhez a megfelelő tartalékfegyverzet biztosítása, akár a jelenlegi arzenálból is, normális lekonzerválás és tárolás biztosításával. 

Ui. A lövész kötelékeknél nem írtam, de saját gyártásban kell megoldani a  kor színvonalán álló gépkarabély, géppuska és lőszerei dolgot. Valamint, a nagy számú RPG-7 gránátvetőhöz, a modern pct rakéta ellátást és a vállról indítható légvédelmi rakéta kérdését, századonként.  Néhány dolog még van amit nem említettem, természetesen.

Lehetetlent nem várok ,de úgy érzem, megfelelő hozzáállással, megfelelő, a lakosság irányába történő kommunikációval, a terv elfogadtatásával, talán még megoldható is lenne, amit felvázoltam.

Persze, csodák nincsenek. :)

 

                          
 
D

danielblack

Guest
Valaki magyarázza már el nekem, hogy miért van ez a nagy drón mánia? Mivel jobb mint egy hagyományos vadászbombázó? Vagy mindenki félti annak a pár ÖNKÉNT JELENTKEZETT ÉS A KOCKÀZATOKKAL TISZTÀBAN LÉVŐ pilótának az életét, és helyettük mindenki drónokat akar, amit még egy sugárhajtású polgári gép is elfog.... ??? Felejtsük már el a drónokat. Legyen egy jól felszerelt és gyakorlott gripenes állomány és csókolom..
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Semmivel nem jobb, csak nagyságrenddel olcsóbb és lelövés esetén nincs pilóta és értékes gép veszteség... Olcsó szinten, talán ennyit róla, de lehet bővebben is. :) :)
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
honved said
Semmivel nem jobb, csak nagyságrenddel olcsóbb és lelövés esetén nincs pilóta és értékes gép veszteség... Olcsó szinten, talán ennyit róla, de lehet bővebben is. :) :)
Nem kell lelőni. Egy puskalövés nélkül le lehet őket szedni, csak elég megzavarni a gépet és máris oda az előny. Kellenek drónok, mert kétségtelenül megvannak az előnyeik, de hadsereget nem lehet rájuk alapozni, hanem érdemes kiegészítő szerepkörben alkalmazni.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 056
18 765
113
Bővebben persze, de ez is a lényeg része. Nme tudják megzavarni őket, talán a hazai fejlesztések is erre az irányra utalnak, ha jól vettem ki. Tévedhezek persze ?