A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Nyílván a legésszerűbb az lenne, ha licenszet vásárolna a RÁBA... Akkor képes legyártani bármilyen PSzH-t, plusz lesz tapasztalat később saját fejlesztéshez.
Ezt sok ország csinálja... Szlovénok, lengyelek Patriat, Kanada Piranha-t, stb. Bár merésznek hangzik a berögzült gondolkodásmód miatt, de simán menne Leo2 is vagy mondjuk a V4 beszálhatna a PL-01 fejlesztésébe... Esetleg CV-90 licensz... Variáció van bőven, egyikkel sem járnánk rosszul szerintem. :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 776
57 327
113
zotyek78

<i>"Esetleg CV-90 licensz... Variáció van bőven, egyikkel sem járnánk rosszul szerintem. :)"</i>

Az CV90 vagy a K21 licencet én is támogatnám. A különböző felépítmények miatt elég sok darabot lehetne gyártani még egy ilyen kis haderő számára is.
(IFV, APC, 120 mm-s ágyús, aknavetős, légvédelmi, műszaki mentő stb...)
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
No igen, annyiból egy ilyen CV90-es volna a legideálisabb, hogy akár önmagában is elegendő volna nekünk, itteni viszonyokhoz mérve... Könnyű harckocsi, IFV, APC, illetve tovább változatokat is ki lehetne belőle fejleszteni még, pl. csapatlégvédelem, stb.
Szlovákoknak és cseheknek is ugyanúgy jó lenne, simán mehetne közösben.
 
2013. december 7.
934
4
18
a CV90-nek aza baja hogy rendkívül drága. A harckocsiknak vana aza hibája hogy irtó drágák, nem marad másra pénz ("all eggs in one basket" stratégia) erre jösztök egy olyan ötlettel ami kb ugyanolyan drága mint egy harckocsi, csak még annyit sem ér...
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Node akkor mi a megoldás? Eltartunk egy másik sereget? :)
Értem én, hogy mit mondasz, de ha van egy CV90-es licenszünk, amiből MI tudunk gyártani harckocsit, IFV-t, APC-t, stb. vagyis le lehet 1 típussal fedni a teljes páncélozott katonai jármű igényt...
Nem tudom, hogy mennyivel lenne olcsóbb harckocsit szerezni/gyártani, emelett egy IFV/APC-t rendszeresíteni/gyártani, stb...
 
2013. december 7.
934
4
18
A megoldás, tadaaaam!!! :

egy AMX10 szerű bázisjármű
(http://en.wikipedia.org/wiki/AMX_10_RC, http://fas.org/man/dod-101/sys/land/row/amx-10.htm )

mert ez elég erősen páncélozható és olcsó és többféle fegyveres változatban:

NLOS ATGM-ekkel ( :D) , 105mm-es ágyúval a toronyban, 30mm-es gépágyúval a toronyban, 120....160mm-es aknavetővel torony nélkül

Plussz még kell teherautó alvázra a 155mm/52 kaliberhosszú löveg is.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Hát nem tudom, hogy mennyivel jobban páncélozható, mint a CV-90, illetve azt sem, hogy mennyivel lenne olcsóbb...
De amúgy olyan sok változatot sem látok a leírásban, mint ahogy írod... De ha van is, APC változatot pl. te sem írsz. :(
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Mármint, hogy ez a Soltam System alakítaná át a megvásárolt AMX-10-eseket plusz pénzért, természetesen? :) Nem hiszem, hogy így olcsóbb lesz... :)
 
2013. december 7.
934
4
18
magunk. A fenti képeken látható aknavetőket egyáltalán nem a Soltam szerelte a járművekre. A Soltamnak van egy különleges aknavetője amit egészen könnyű (pl Humvee) járműre fel lehet szerelni. 3..4 tengelyes 15 tonnás járműre nem kell semmi csak fel van téve az aknavető egy módósított talplemezzel
 
2013. december 7.
934
4
18
a németeknek is van ilyen aknavetőjük még a miniatűr Wiesel-re is, kicsit túl van reklámozva ez a Soltam-os akanvető :)

http://defense-update.com/products/w/wiesel2-mortar.htm
 

lincolnosiris

Well-Known Member
2013. március 22.
225
284
63
Azért ezek sem rosszak:
http://www.army-guide.com/eng/firm67.html

Ez a Centauro-család igen szimpatikus. Az Iveco-cuccokról egyébként nem nagyon hallottam komoly gondokról. Talán az LMV motorjánál volt valami élettartam és teljesítmény-problem (asszem spanyolok és norvégok panaszkodtak), de ennyi.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 683
5 502
113
HA SZárazföldi cucc, akkor német termék az etalon, jó lenne velük összeborulni. Sajnos épp most van generációváltás náluk, így ami potens, az új, és drága is. Boxer, puma. De 60darab Leo2 a5-a6-ot össze tudnának szedni nekünk, ha nagyon akarnák, plusz 12 Pzh2000, mint a horvátoknak, és Fennek+spike. A hollandoknak van valami hasonlójuk. APC-nek a "lengyel" Rosomak megfelelne
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 121
7 042
113
Juj! Ezt a Horvát PzH 2000 beszerzést csak most találtam meg, hogy írtátok.

Azt írja:
"Horvátország tizenkét PzH 2000 megvásárlását tervezi, melyeket a német készletből elégítenének ki. Ezt 2014. július 14-én jelentette be a Horvát Parlament Védelmi bizottsága. Tíz éves, használt járműveket vennének a kiegészítő rendszerekkel együtt, összesen 41 millió EUR összegben."

12 használt (10 éves) PzH 2000-ért (és a kiegészítőkért) nagyon baráti ár a 41 millió még Euróban is!
 

nomaad

New Member
2014. szeptember 13.
24
0
1
Az én verziómban , egy olcsón felállítható haderő kiállításának a kulcsa talán abban lenne hogy (mint valószerűnek látszó piaci szereplő) a Rábának kellene egy megfelelően védett apc /pszh/ platformot bemutatnia , amire minimális elvárásként fel lehetne pakolni az inkriminált "rakétás" pc vadász felépítményt is. Kis számú MBT parkot szvsz pedig úgy lehetne kőcséghatékonyan kiegészíteni, /feltéve hogy 2 közepes ifv - akár 105mm-sel felér plusz-minusz = kb.1 tank/ hogy azt viszont ellentételeztetve vásárolnánk vagy liszenszelnénk . Egy professzionális modern platform gondolom azért nem ártana hogy legalább söprögetni legyen mivel , nagyobb léptékben gondolkodva.
Átmeneti megoldásként a 127mm es tüzérség , persze szimbólikus dbszámban - egész érdekes alternativa lenne így elsőre , másodikra miért ne? nagy számban pedig úgyis drága (ez nem az én ötletem itt olvastam:)
Btr pedig végülis egy úszó platform , vmennyi túlélhet végülis.

..minden egyébről volt már szó bőven
 

nomaad

New Member
2014. szeptember 13.
24
0
1
Vagy persze lánctalpas platformon /cv90, k21, levedlett nyugati/ akármi, csak nálam persze az volna a "szeretném én azt látni kategióriája. " ;)
 

csaba77

Member
2013. június 24.
40
0
6
A Fehérorosz 2T Stalker IFV nem tűnik rossznak. Szerintem érdemes lenne megpróbálni közös gyártást beindítani....
Azt néztem Fehéroroszország megpróbál amit lehet saját maga legyártani.

Ukrajna gazdaságilag nagy szarban lehet. Szerintem érdemes lenne megpróbálni megvenni Antonov-140 és T-80 gyártási technológiákat mérnökökkel együtt. Szerintem BTR-3, BTR-4 típusú APC-t Magyarország is képes lenne gyártani...
Szerintem BMP-97 és Volk típusú terepjárót érdemes lenne gyártani....

Heckler & Koch termékeket gyártására is talán lenne lehetőség...