A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Mert nem olvasol vissza. Legalább egy éve mondják a Vásárhelyi és a Debi interjúkban, hogy a közepes dd-nek is lesz Lynx. Ettől ő még nem lesz nehéz dd. Tény, hogy ez nem egy szolgai másolása a nyugati megoldásoknak.
Akkor a dándárokban vegyesen lesz Lynx és 8x8?
A nehéz meg csak annyitól nehét hogy lesz egy hk. zászlóalj?
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_ and Vogon

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 493
113
A Lynxet korábban is olvastam, még azt is, hogy állítólag a hódmezővásárhelyiek kapnak belőle, még az is lehet, hogy először.
Egy lehetséges magyarázat a keveredésre: a HM 5. Bocskai István Lövészdandár része a hódmezővásárhelyi MH5/62. Bercsényi Miklós Lövészzászlóalj és az MH5/3. Lövészzászlóalj, azaz ha Hódmezővásárhely kap először Lynxet, akkor is az MH 5. Bocskai kapja. De ez csak addig igaz, amíg Hódmező újra önálló alakulattá nem válik, mint 2004 előtt volt. Persze akkor már a Bocskai is újra különálló lesz, mint 1990 és 2004 között. "A Magyar Honvédség szervezeti struktúrája a jövőben valamelyest át fog alakulni és ez nyilván a dandárt is érinteni fogja."
 
H

Hummen23

Guest
Egy lehetséges magyarázat a keveredésre: a HM 5. Bocskai István Lövészdandár része a hódmezővásárhelyi MH5/62. Bercsényi Miklós Lövészzászlóalj és az MH5/3. Lövészzászlóalj, azaz ha Hódmezővásárhely kap először Lynxet, akkor is az MH 5. Bocskai kapja. De ez csak addig igaz, amíg Hódmező újra önálló alakulattá nem válik, mint 2004 előtt volt. Persze akkor már a Bocskai is újra különálló lesz, mint 1990 és 2004 között. "A Magyar Honvédség szervezeti struktúrája a jövőben valamelyest át fog alakulni és ez nyilván a dandárt is érinteni fogja."
Ezt írtam egy fél éve, hogy Hódmezővásárhely valaha nehézdandár volt. A néhány megmaradt harckocsizó persze most kényszerűségből lövész.
Nekem azt pletykálták (ezredestől fölfelé), hogy újra kapnak harckocsikat, de az itteni szakmabeliek kategórikusan letagadták.
Majd az idő úgyis eldönti, és egyszer csak mi is megtudjuk.
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Egy lehetséges magyarázat a keveredésre: a HM 5. Bocskai István Lövészdandár része a hódmezővásárhelyi MH5/62. Bercsényi Miklós Lövészzászlóalj és az MH5/3. Lövészzászlóalj, azaz ha Hódmezővásárhely kap először Lynxet, akkor is az MH 5. Bocskai kapja. De ez csak addig igaz, amíg Hódmező újra önálló alakulattá nem válik, mint 2004 előtt volt. Persze akkor már a Bocskai is újra különálló lesz, mint 1990 és 2004 között. "A Magyar Honvédség szervezeti struktúrája a jövőben valamelyest át fog alakulni és ez nyilván a dandárt is érinteni fogja."

Szerintem ziher hogy nem fognak különválni. Vásárhely még megállná a helyét önállóan mert alapból ott van két lövész zla meg egy műszaki, max bővítenék valamivel, de Debrecenből mi maradna? Egy darab lövész zla meg egy logisztikai zla. És ott bővítésre sincs esély, mert ott van a pár éve kivált Bornemissza Felderítő Ezred szó szerint a szomszédban, a jelenlegi feltöltöttség is nagyon necces, pláne ha beindul a bmw gyár (mondjuk az autóipar vergődése még beleszólhat, de ne adja az ég).
Max az lehetne ha Hódmező kiválik, a Bocskai meg mondjuk Nyíregyházán bővül.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Szerintem is valami ilyesmi lehet a terv... az észak-keleti országrészben valamit újra létrehozni és hozzácsatolni.
Mindenképp jó ötlet lenne. Miskolc is adná magát. Be kell törni az ország legrosszabb foglalkoztatottságú, átlagkeresetű régióiba, lenne ember ha nem is egy hadosztályra való de 2-3 zászlóaljas laktanyákat fel lehetne tölteni idővel.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 019
2 445
113
Az új páncéltörő eszköz gondolom a Spike LR2...
Lynx meglepett - nem úgy volt, hogy a debreceni dandár 8x8-as lesz?
lesz két lánctalpas nehéz dandárunk? 218 Lynx elég két dandárra?
"nem úgy volt, hogy a debreceni dandár 8x8-as lesz?" - Ezt ki találta ki? Hivatalos forrásban nem láttam leírva.
Magam részéről nem lepett meg a dolog, már Szloszjár is pedzegette, hogy Lynx-ek jönnek a Bocskai dd-hoz.
SzVsz lesz belőlük Hajdúhadházon ÉS Hódmezővásárhelyen is. Kérdés, hogy mennyi és mikor.
Az új pct eszköz lehet Carl Gustav is, de akár Spike is.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
"nem úgy volt, hogy a debreceni dandár 8x8-as lesz?" - Ezt ki találta ki? Hivatalos forrásban nem láttam leírva.
Magam részéről nem lepett meg a dolog, már Szloszjár is pedzegette, hogy Lynx-ek jönnek a Bocskai dd-hoz.
SzVsz lesz belőlük Hajdúhadházon ÉS Hódmezővásárhelyen is. Kérdés, hogy mennyi és mikor.
Az új pct eszköz lehet Carl Gustav is, de akár Spike is.
Szerintem az első adag Lynxet (42 németeknél gyártottat) arányosan elosztják majd azoknál az alakulatoknál, ahol Lynx lesz, hogy legyen mivel tréningezni, betanulni...
CG már 3-4 éve rendszerben van, nem mondható újnak. Szerintem Spike lesz abból - a keleti határhoz közelebb "aktuálisabb" is a páncéltörő képesség mielőbbi fejlesztése.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and beat

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 019
2 445
113
Ezt írtam egy fél éve, hogy Hódmezővásárhely valaha nehézdandár volt. A néhány megmaradt harckocsizó persze most kényszerűségből lövész.
Nekem azt pletykálták (ezredestől fölfelé), hogy újra kapnak harckocsikat, de az itteni szakmabeliek kategórikusan letagadták.
Majd az idő úgyis eldönti, és egyszer csak mi is megtudjuk.
Pontosítsunk. Lövészdandár. Ugyanúgy mint Debrecen. De ez azt jelentette, hogy volt bennük kb 30 T-72-es (dandáronként!), önjáró pct tüzérség (Maljutka), tüzérség (2Sz1 Gvozgyika) és még légvédelem is (Igla, korábban Sztrela 2) . Azóta is sajnálom, hogy ez a struktúra megszűnt, de hátha most majd visszaépül valamilyen szinten (Lynx, Spike, Gidrán Ragnarökkel, és később talán HX3 lövegek). Esetleg a Lynx-re gondolhattak amikor pletykáltak.
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 019
2 445
113
Szerintem az első adag Lynxet (42 németeknél gyártottat) arányosan elosztják majd azoknál az alakulatoknál, ahol Lynx lesz, hogy legyen mivel tréningezni, betanulni...
CG már 3-4 éve rendszerben van, nem mondható újnak. Szerintem Spike lesz abból - a keleti határhoz közelebb "aktuálisabb" is a páncéltörő képesség mielőbbi fejlesztése.
Ezeket én is pontosan így gondolom. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Pista a hegyről

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Ezeket én is pontosan így gondolom. :)
Az első 42 darab 3 századnyi (3x12) + kiegészítő járművek (parancsnoki, sebesült szállító, stb). szóval három helyszínre is jutna egy-egy századnyi.
Talán van köztük néhány teszt példány, amivel kísérleteznek majd. Az aknavetős és parancsnoki példány kialakítása is kérdéses még...
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 019
2 445
113
Az első 42 darab 3 századnyi (3x12) + kiegészítő járművek (parancsnoki, sebesült szállító, stb). szóval három helyszínre is jutna egy-egy századnyi.
Talán van köztük néhány teszt példány, amivel kísérleteznek majd. Az aknavetős és parancsnoki példány kialakítása is kérdéses még...
Nem lepődnék meg, ha Skyranger-es változat is lenne köztük teszt jelleggel. De inkább mondom úgy, hogy kifejezettem örülnék neki.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Nem lepődnék meg, ha Skyranger-es változat is lenne köztük teszt jelleggel. De inkább mondom úgy, hogy kifejezettem örülnék neki.
A Skyranger még nincs kész: a drónolvasztó lézert néhány hete tesztelték rajta csupán először. 2024-nél előbb nem hiszem hogy elkészül...Amúgy én is nagyon várom - kicsit légvédelmi gépágyú fétisem van. :D
 
  • Tetszik
Reactions: sisimoto and beat

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 279
7 739
113
Az első 42 darab 3 századnyi (3x12) + kiegészítő járművek (parancsnoki, sebesült szállító, stb). szóval három helyszínre is jutna egy-egy századnyi.
Talán van köztük néhány teszt példány, amivel kísérleteznek majd. Az aknavetős és parancsnoki példány kialakítása is kérdéses még...
Nem 46db az a 42? Bár lehet rosszul emlékszem...
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and vasszekely