A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 236
67 081
113
Nem levéve magunkról a terhet (mert magamra tudom venni a kritikádat) nagyon sajnálatosnak tartanám ha ilyen több évtizedes távlatban befolyással bíró dolgokat egy fórum közhangulata alapján hoznának meg...(meg nem is úgy ismertem meg a jelenlegi politikai vezetést mint akit befolyásol egy kis hőbörgés)
Azt gondolom, hogy részben hozzàjàrult. Nem csak a közhangulat, hanem a hozzà tàrsult szakértelem egy része miatt. Mert attól még nem hülyék vitatkoztak itt sem, csak hibàs alapvetésekre épített a többség koncepciója aminek megfelelt az eredmény aztàn.

Én sem àllítottam, hogy rossz ami létrejön, akàr technikàról akàr az ipari hàttérrôl van szó, csak a sajàt ismereteim szerinti vilàgképemre alapozott folyamatokat tekintve igyekeztem jelezni mindvégig a valós képességépítés szükségét még idôben, mert minden el fog romlani hamar.

Eddigre dandàr szinten gyakorolhatnànak a kis pénzen mellékesen vett levedlett szarokkal és ezt az idôt nem fogjuk tudni pótolni.
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
520
1 738
93
Azt gondolom, hogy részben hozzàjàrult. Nem csak a közhangulat, hanem a hozzà tàrsult szakértelem egy része miatt. Mert attól még nem hülyék vitatkoztak itt sem, csak hibàs alapvetésekre épített a többség koncepciója aminek megfelelt az eredmény aztàn.

Én sem àllítottam, hogy rossz ami létrejön, akàr technikàról akàr az ipari hàttérrôl van szó, csak a sajàt ismereteim szerinti vilàgképemre alapozott folyamatokat tekintve igyekeztem jelezni mindvégig a valós képességépítés szükségét még idôben, mert minden el fog romlani hamar.

Eddigre dandàr szinten gyakorolhatnànak a kis pénzen mellékesen vett levedlett szarokkal és ezt az idôt nem fogjuk tudni pótolni.
Nézd, ahogy én látom a mostani garnitúra mindvégig hadiipar és nem haderő fejlesztés fókuszú volt/van, aminek Maróth teljesen emblematikus figurája. Ő többször megmutatta hogy figyelemmel kiséri a fórumot (és gondolom @krisss erre utalt azzal hogy profi volt a rajongótábor menedzselésében), de az alapvetés a kezdetektől megvolt, Maróth szvsz a gomb volt és nem a kabát, vagyis én sosem hittem abban hogy ami itt elhangzik az komolyan befolyásolja az irányvonalat (ettől persze lehet/lehetett lenyomata).

A koncepció (saját, önálló ipari bázis, modern, bevethető technika) amúgy számomra teljesen szerethető volt és Maróth ebben nagyon jó munkát végzett így kívülről, de ez a folyamat tényleg akkor fut ki jól, ha van hozzá idő.

Én jelenleg sem vagyok annyira pesszimista mint Te, de azt teljes mértékben elismerem hogy a kockázatok nagyon megszaporodtak és a világ kimenetele most már közelebb áll a teáltalad elgondolthoz mint az enyémhez, így mondhatjuk ha elgondolásokat ütköztetünk akkor kb. 2 góllal vezetsz a félidőben (foci, nem kézimeccs).
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 556
18 620
113
Én meg csak annyit írok a történelem ismétli önmagát! Ez olyan mint egy elbaszott karma, addig amíg meg nem tanulod a leckét!
 
  • Tetszik
Reactions: yangwenli

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 565
113

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 754
46 943
113

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 236
67 081
113
Nézd, ahogy én látom a mostani garnitúra mindvégig hadiipar és nem haderő fejlesztés fókuszú volt/van, aminek Maróth teljesen emblematikus figurája. Ő többször megmutatta hogy figyelemmel kiséri a fórumot (és gondolom @krisss erre utalt azzal hogy profi volt a rajongótábor menedzselésében), de az alapvetés a kezdetektől megvolt, Maróth szvsz a gomb volt és nem a kabát, vagyis én sosem hittem abban hogy ami itt elhangzik az komolyan befolyásolja az irányvonalat (ettől persze lehet/lehetett lenyomata).

A koncepció (saját, önálló ipari bázis, modern, bevethető technika) amúgy számomra teljesen szerethető volt és Maróth ebben nagyon jó munkát végzett így kívülről, de ez a folyamat tényleg akkor fut ki jól, ha van hozzá idő.

Én jelenleg sem vagyok annyira pesszimista mint Te, de azt teljes mértékben elismerem hogy a kockázatok nagyon megszaporodtak és a világ kimenetele most már közelebb áll a teáltalad elgondolthoz mint az enyémhez, így mondhatjuk ha elgondolásokat ütköztetünk akkor kb. 2 góllal vezetsz a félidőben (foci, nem kézimeccs).
A két gólos elônyöm ellenére remélem, hogy végül megnyered a meccset, mert az azért jobb lenne az élet szempontjàból bizonyos szinten. Fôleg azért, mert az elpazarolt idôt nem fogjuk tudni behozni.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 928
8 303
113
Nézd, ahogy én látom a mostani garnitúra mindvégig hadiipar és nem haderő fejlesztés fókuszú volt/van, aminek Maróth teljesen emblematikus figurája. Ő többször megmutatta hogy figyelemmel kiséri a fórumot (és gondolom @krisss erre utalt azzal hogy profi volt a rajongótábor menedzselésében), de az alapvetés a kezdetektől megvolt, Maróth szvsz a gomb volt és nem a kabát, vagyis én sosem hittem abban hogy ami itt elhangzik az komolyan befolyásolja az irányvonalat (ettől persze lehet/lehetett lenyomata).

A koncepció (saját, önálló ipari bázis, modern, bevethető technika) amúgy számomra teljesen szerethető volt és Maróth ebben nagyon jó munkát végzett így kívülről, de ez a folyamat tényleg akkor fut ki jól, ha van hozzá idő.

Én jelenleg sem vagyok annyira pesszimista mint Te, de azt teljes mértékben elismerem hogy a kockázatok nagyon megszaporodtak és a világ kimenetele most már közelebb áll a teáltalad elgondolthoz mint az enyémhez, így mondhatjuk ha elgondolásokat ütköztetünk akkor kb. 2 góllal vezetsz a félidőben (foci, nem kézimeccs).
Meg lehet nézni a közszolgálati egyetem hallgatóit. Van Egy Maróth Gáspár nevű tanulójuk, akik most "honvédelmi ismereteket taniul :).. Tehát amennyiben marad a kurzus, akkor valószínüleg a leendő honvédelmi miniszter "ül a padban" a diszfasz helyett..
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 236
67 081
113
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 311
37 021
113
Lesz 5 db WiSENT 2 és 9 db BPz.3 Büffel - ezek bármit el tudnak vontatni, meg daruzni ami nálunk rendszerben lesz.
A Lynx alapú cucc max a Lynxeket tudná vontatgatni, javítgatni - ebből max az ausztrálok vesznek majd, mert "az ő kutyájuk kölyke".
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 775
74 927
113
Közbeszerzési értesítőből

Részvételi felhívás

Taktikai járművek beszerzése, valamint kapcsolódó felkészítés megtartása tárgyban, négy részben, az alábbiak szerint:

1. rész:
Ultra könnyű taktikai jármű: 8 db

2. rész:
Taktikai négykerekű motorkerékpár: 8 db

3. rész:

Taktikai hatkerekű motorkerékpár: 8 db

Ajánlatkérő biztosítja a mennyiségi eltérés lehetőségét a Kbt. 58.§ (1) bekezdése alapján. A mennyiségi eltérés mértéke - ( mínusz) 2 darab.

A részletes műszaki leírást és követelményrendszert a közbeszerzési dokumentumok tartalmazzák.

Az 1.-3. rész tekintetében Eladó köteles magyar nyelven 20 fő kijelölt vezető-kezelő és 10 fő javító-karbantartó állomány részére elméleti és gyakorlati felkészítést tartani.

Ajánlatok benyújtásának határideje: 08/05/2023
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 775
74 927
113
Közbeszerzési értesítőből

Részvételi felhívás

Taktikai járművek beszerzése, valamint kapcsolódó felkészítés megtartása tárgyban, négy részben, az alábbiak szerint:

1. rész:
Ultra könnyű taktikai jármű: 8 db

2. rész:
Taktikai négykerekű motorkerékpár: 8 db

3. rész:

Taktikai hatkerekű motorkerékpár: 8 db
Ajánlatkérő biztosítja a mennyiségi eltérés lehetőségét a Kbt. 58.§ (1) bekezdése alapján. A mennyiségi eltérés mértéke - ( mínusz) 2 darab.

A részletes műszaki leírást és követelményrendszert a közbeszerzési dokumentumok tartalmazzák.

Az 1.-3. rész tekintetében Eladó köteles magyar nyelven 20 fő kijelölt vezető-kezelő és 10 fő javító-karbantartó állomány részére elméleti és gyakorlati felkészítést tartani.

Ajánlatok benyújtásának határideje: 08/05/2023
Ha jól emlékszem, ez a közbeszerzés már háromszor lett eredménytelen. Most kiírták újra.
Csak annyi változott a kíírásban hogy kimarad belőle a "Taktikai Jármű szállító trailer: 3 db".
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 311
37 021
113
Nem vagyok biztos benne, hogy csak a politika nem akar adni fegyvert. Szerintem a katonák benne vannak vastagon, hogy ne adjunk ki orosz nehéz technikát. Máskülönben leírtunk egy pár lehetőséget, ahogy le tudnánk őket passzolni és hozhatnánk helyette mást a németektől. Akik szintén megkönnyebbülnének, hogy nem a saját technikát kell odaadni.
Viszont vélhetően k. sok lejárt vagy majdnem lejárt szavatosságú lőszerünk lehet szovjet technikához, amivel csak gond lesz ha ránk rohad. Attól nagyon jó lenne most megszabadulni. SA-6 rakétákra sem lesz szükségünk rövidesen - nagy része már le is járt, talán nem is működnének élesben.
Pl. 1-3 éven belül lejáró 152-es meg 122-es lőszereket le lehetne passzolni: ha 2-3 darabért adnának egy gyári új 155-öst még az is megéri!

Szerintem komoly hiba, hogy kimaradunk ebből a fegyvercseréből. Ez független attól hogy kinek szimpik az ukránok vagy kinek nem: önös érdekből megérné nekünk lepasszolni a régi szarokat. A fronton nem oszt, nem szoroz, az a pár tízezer lőszer, amit küldhetnék (naponta 6-8 ezeret lőnek az ukránok tüzérségi lőszerből), de Magyarország jól járna vele: pénzt és jobb haditechnikát kapnánk.
Oroszok is ugyanúgy adnák a gázt és az olajat, mert a csehek, szlovákok meg bulgárok kapnak olajat is gázt, pedig brutális mennyiségű fegyvert öntenek Ukrajnába. Konkrétan az ukránok nagy részt a bulgárok által orosz olajból finomított dízellel működnek.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 775
74 927
113
A biológiai hadviselésről, annak veszélyeiről, tévhitekről és a valóságról, illetve a védelmi ipari innovációról rendeztek kötetlen beszélgetést április 4-én, Székesfehérváron. A rendezvényen Vargha Tamás, a HM parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes és dr. Porkoláb Imre dandártábornok, a HM védelmi innovációért felelős miniszteri biztosa tartottak előadást...

x642d2152eb470392530097.jpg.pagespeed.ic.dMO1vobud_.webp



 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 601
8 206
113
T-72, D-20, BRDM2, ATGM-ek, BTR, KUB, géppuskák, gépkarabélyok, pisztolyok, lőszerek mindenféle kaliberben, Mig-29-esek alkatrésznek. Lenne mit átadni. Esetleg még a régi T-55-ösöket is...

Átadnánk a csehországi CSG konszernnek, aztán majd rajtuk keresztül jutna el Ukrajnába. Ennek a cégnek már korábban is eladtunk technikát.
Mi pedig kapnánk ellenértéket NATO- haditechnikában. Használt cuccok felújítva vagy újak, aminek az árából elengednének egy komolyabb összeget.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 106
4 090
113
Mimden rendben, nincs itt semmi látnivaló! Max. majd a rezsivédelmi alapot is beszámítjuk a védelmi büdzsébe, hogy meglegyen a 2%!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 476
34 427
113
Viszont vélhetően k. sok lejárt vagy majdnem lejárt szavatosságú lőszerünk lehet szovjet technikához, amivel csak gond lesz ha ránk rohad. Attól nagyon jó lenne most megszabadulni. SA-6 rakétákra sem lesz szükségünk rövidesen - nagy része már le is járt, talán nem is működnének élesben.
Pl. 1-3 éven belül lejáró 152-es meg 122-es lőszereket le lehetne passzolni: ha 2-3 darabért adnának egy gyári új 155-öst még az is megéri!

Szerintem komoly hiba, hogy kimaradunk ebből a fegyvercseréből. Ez független attól hogy kinek szimpik az ukránok vagy kinek nem: önös érdekből megérné nekünk lepasszolni a régi szarokat. A fronton nem oszt, nem szoroz, az a pár tízezer lőszer, amit küldhetnék (naponta 6-8 ezeret lőnek az ukránok tüzérségi lőszerből), de Magyarország jól járna vele: pénzt és jobb haditechnikát kapnánk.
Oroszok is ugyanúgy adnák a gázt és az olajat, mert a csehek, szlovákok meg bulgárok kapnak olajat is gázt, pedig brutális mennyiségű fegyvert öntenek Ukrajnába. Konkrétan az ukránok nagy részt a bulgárok által orosz olajból finomított dízellel működnek.
a szovjet lőszerek ami tüzérséget érinti lejárat elött szét vannak szerelve bármikor összeszerelhetőek. (gőzmozdonnyal olvasztgatják a trotilt.)
ez a teknologia megvan tábori szintig kb. szovjet lőszerekhez. kis és a mai világba középipari színtig.
a Honvédség kb lőszerelemekből fődarabokból képesz szovjet lőszereket összeszerelni.
a 155 mm ehhez képest kb sehol sincs.
a sereg ha szükséges napi ezres tételben is KÉPES LEHET szovjet eredetű lőszerek összeszerelésére.