A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 955
5 101
113
tetszeni tetszik nekem is de hiányolom a fedett árkok létestését. fedés nélkül az árokrendszerek védműrendszerek ma már nem korszerűek. javasolni tudom erre a célra a tekercses formában készletezett pvc és üvegszálas illetve a fém tarpézlemezeket táblásított formába. beépíthető lőrésekre van számtalan gyártási útmutató azokat elő lehet venni vagy újakat kidolgozni. legalább 250 szakdolgozat részeként megtalálható a beépíthető lőrések.
És a mélysége sem megfelelő. Az ukránok pont ezt emelték ki a nyugati kiképzés egyik hibájaként, hogy nyugaton (és láthatóan nálunk is) nem elég mély a lövészárok.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 205
113
Ez szép, de szerettem volna látni az ukrajnai háború tapasztalatainak beépítését is, a mindenféle pottyantós és öngyilkos drónok elleni védekezésre gondolok elsősorban.
Midgard_300_Challenger2.728@05x.jpg

Chally csak illusztráció,bármelik hk-ra lehet ilyet szerelni.
De a kinai Type15 avg+ngp rcws is jó minta egy programozható lőszeres agv-vel.(lehet vegyesen is,többféle kivitel alegység szinten,kiegészitve egymást)
És a kerekes rovatban emlitettem a franci vegyes hk alegységszervezetet is.Könnyebb erőknél a jármű főfegyver is alkalmas lehet dronelháritásra.
Ezt kiegésziti az EW és a rejtés,álcázás,megtévesztés (maszkirovka)
De a legfontosabb a dronok felderitése.Egyrészt,ahol van olyan,az APS felderitő rendszerét alkalmassá kell teni dronfelderitésre,bemérésre.Másrészt rendszeresiteni kell megfelelő felderitő eszközöket.Pl
f2ca892a-7989-4a91-94f1-7433c007b3b8.jpg

Ráadásul többfeladatú eszköz.
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
705
1 950
93
Sajnos nem. Azért mert azokban a nyomorult lakótalepi panelekben minden átkozott lépcső, folyosó, ajtó annyira keskeny (a lépcsőházban és a lakásokban is), hogy alig férsz el rajtuk. Olyan az egész mintha csonvázaknak tervezték volna hús vér emberek helyett. :rolleyes: :D :hadonaszos:
Én voltam ott, és a többi ex szovjet létesítmények közűl elég sokban. Nem tapasztaltam azt, hogy élhetetlen lett volna a méretek miatt. (az akkori viszonyok közt) Talán az egyetlen ami nagyon megmaradt, hogy voltak olyan WC-k, amikbe lehajlova kellett betolatni. De mellette kisebb tornaterem méretű helységek voltak. Mindezek a föld alatt. Szóval az azért látható, hogy kB leszarták azt, hogy picit élhetőbb legyen a dolog.
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 155
93
tetszeni tetszik nekem is de hiányolom a fedett árkok létestését. fedés nélkül az árokrendszerek védműrendszerek ma már nem korszerűek. javasolni tudom erre a célra a tekercses formában készletezett pvc és üvegszálas illetve a fém tarpézlemezeket táblásított formába. beépíthető lőrésekre van számtalan gyártási útmutató azokat elő lehet venni vagy újakat kidolgozni. legalább 250 szakdolgozat részeként megtalálható a beépíthető lőrések.
Szittya te talán tudod a választ:


Jól emlékszem én arra, hogy talán a Lynxnek van olyan lőszere vagy a Carl Gustaf m4-nek, amelyet lövészárokrendszer (párhuzamosan több soros árokrendszer volt a videón) fölé lőtt amelyben embert imitáló bábuk álltak és felette szétrobbant és az árkokban az összes bábut lesebezte, szétszaggatta, ledöntötte???

Tehát van hatékony megoldás az árokvédők ellen?
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 357
12 809
113
tetszeni tetszik nekem is de hiányolom a fedett árkok létestését. fedés nélkül az árokrendszerek védműrendszerek ma már nem korszerűek. javasolni tudom erre a célra a tekercses formában készletezett pvc és üvegszálas illetve a fém tarpézlemezeket táblásított formába. beépíthető lőrésekre van számtalan gyártási útmutató azokat elő lehet venni vagy újakat kidolgozni. legalább 250 szakdolgozat részeként megtalálható a beépíthető lőrések.
Itt az árkot egy traktor után kötött árokásó gép ásta.
Vajon hol vannak a BTM-ek?
2:57-nél fedett állás van.
3:03-nél előre dőlő betonoszlopok vannak (3:43-nál ennek telepítése), ez meg fogja akasztani a szemből jövő harckocsikat?
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
705
1 950
93
Azért azt lehet érdemes lett volna kivenni. Hogy ne oldódjanak bele bizonyos dolgok a szervezetedbe belőle.
Ha öko, lebomlós lövedéket használták, akkor semmi gond :) Már felszívódott és távozott a barna alagúton. Persze pár molekula azért beépűlt a DNS - be, de nem több mint egy elrágott műanyag kanál ól :D
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 889
35 355
113
Szittya te talán tudod a választ:


Jól emlékszem én arra, hogy talán a Lynxnek van olyan lőszere vagy a Carl Gustaf m4-nek, amelyet lövészárokrendszer (párhuzamosan több soros árokrendszer volt a videón) fölé lőtt amelyben embert imitáló bábuk álltak és felette szétrobbant és az árkokban az összes bábut lesebezte, szétszaggatta, ledöntötte???

Tehát van hatékony megoldás az árokvédők ellen?
mivel van műszaki szakképzésem igen tudom a választ. nem új dolog már az 1 vagy a 2. világháborús szakutasításokban szerepel hogy az árokrendszer fedésére törekedni kell a légiveszély én a meredek röppályás lövedékek hatásaival szemben...

a teljes fedésnek nem az a legfontosabb szerepe hogy megfoja a reprszhatást (terémésztesen törekedni kell arra hogy minél nagyobb mértékbean csökkentse annak hatásait.) de a fő szempont a takarás. lőhetsz te bármilyen eszközzel bármilyen pontosan ha fogalmad nincs arról hogy hol is van az ellenség abba a védműrendszerbe. lásd az oroszok 1. vonalát fedett. a vietnámiak támpontokban színtén sikeresen alkalmazták a fedett árokrendszert
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 131
38 613
113
Itt az árkot egy traktor után kötött árokásó gép ásta.
Vajon hol vannak a BTM-ek?
2:57-nél fedett állás van.
3:03-nél előre dőlő betonoszlopok vannak (3:43-nál ennek telepítése), ez meg fogja akasztani a szemből jövő harckocsikat?
Azt nem biztos, de BTR meg MRAP-ek biztos megállítja. Ha már le kell lassulniuk ezek miatt akkor az máris megkönnyíti a tüzérség, CG-sek, RGW-sek és a ATGM-esek dolgát.
 

Tegin

Well-Known Member
2020. június 2.
399
1 332
93
https://mandiner.hu/kulfold/2023/10...orokorszag-budapesti-nagykovete-a-mandinernek

Mikor kezdődött a stratégiai szintű együttműködés?
2013-ban létesítettünk Magyarországgal stratégiai partnerségi viszonyt. Recep Tayyip Erdoğan elnök decemberben érkezik majd hivatalos látogatásra Budapestre, és akkor fogja kiemelt szintre emelni a két ország közötti kapcsolatot – ez egyértelmű jelzés a viszony minőségéről. Az együttműködés területeit bővíteni fogjuk, a kiemelt stratégiai partnerség most elsősorban a kereskedelem, az energetika és a védelmi szektor terén valósul meg. Törökországnak erős hadiipara van, török harcászati eszközöket mintegy száz országba exportálunk, Magyarország pedig ezekben az években modernizálja a haderejét – a kereslet és a kínálat találkozik, hiszen a török fegyverek NATO-kompatibilisek. Vagy ott van az energetikai szektor: Törökország létfontosságú tranzitország, több gáz- és olajvezeték (Tanap, Török Áramlat) halad át a területén, a megújuló energiaforrások tekintetében is az európai felvevőpiac ötödik legnagyobb ellátója. Magyarországnak szüksége van földgázra, mi pedig készek vagyunk szállítani.
 

Spartan.asfv

Well-Known Member
2016. október 25.
790
2 380
93
Szittya te talán tudod a választ:


Jól emlékszem én arra, hogy talán a Lynxnek van olyan lőszere vagy a Carl Gustaf m4-nek, amelyet lövészárokrendszer (párhuzamosan több soros árokrendszer volt a videón) fölé lőtt amelyben embert imitáló bábuk álltak és felette szétrobbant és az árkokban az összes bábut lesebezte, szétszaggatta, ledöntötte???

Tehát van hatékony megoldás az árokvédők ellen?

A CG-nek van.