A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Olvasgatva több nap termését, kicsit hozzáfűznék a BTR-témához.
Pro-kontra volt pár napja még: felújítás vagy kuka. A felújítást nem elemezném, nem vagyok egy műszaki zseni, de aki ellene érvelt, az valahogy jobban meggyőzött. A kukázás mellettiek meg agyon szidták a műszert.
Én középen vagyok,, mert,, én konkrétan egy fillért sem költenék rájuk, max annyit, hogy a jövendőbeli területvédelmisek telephelyein fedél alá raknám a gépeket. Tudom, hogy nem lehet belőlük kimászni, meg semmire sem jók már egy modern háborúban, de itt mindenki egy komoly első csapásról beszél a piréz népségtől, majd végünk,,, de mi van ha a háború hosszú ideig tart? Igen, a háborúk nem hetekig tartanak, ezt lehet olvasni a töri könyvekből. legyen 200 patriank, 60 modernizált T-72esünk, 200CV-90 stb. Ezek azért az idő haladtával fogynának sajnos.
Én területvédelmisnek szeretnék majd jelentkezni. Ha eszkalálodó konfliktus van, jön az ellen (aki szintén nagyon gyengülhet, mert a szomszédunkról van szó), hasonló harcok lehetnek, mint a volt Jugoszlávia területén. Na és akkor egy BTR-80as, de akár egy T-55-is (sajna itt már nem fog)aranyat érhet,, nekem biztos, mert inkább azt használnám fedezéknek (tudom, minden szomszéd minden rühes kis alegységében a legfaszább ATGM-ek lesznek) mint a Hiluxot.
Nem beszélve arról, ha valakik , valahol tervezgetnek egy országunk elleni akciót és nézegetik a papírt, nem baj az, ha ott van a sor végén, hogy tarcsiban 300BTR-80 figyel.
 

hajozo

Member
2013. február 19.
18
52
13
Fél üteg Patriot Kecskemétre. Minden félelmet eloszlat az ATAMCS-tól , F16-ttól és meg van oldva egész Magyarország légvédelme egy nehézdandár árának harmadából.
+ Néhány Taurus a Gripenekre azt akkor bárki meggondolja lőne e ide bármi nagyhatótávú eszközt.
+ Harckocsi elleni aknaszóró a (Gripenekre van kifejlesztve ).
+ Még 8 Gripen , ha már azt vettek.
+ Betonfedezék, betonfedezék, betonfedezék, betonfedezék..... Kecskemétre.
+ ATGM Javein, Spike , TOW minél több, önjáró gépen. (Szöcske, VBL Panther, BTR, HUMWe ( ha már van).
+ 16 Archer.
Utána a többi.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal and marton

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Egyreszt igen, masreszt ez ennel bonyolultabb, ma mar az a szam irrelevans, a hatarokat leszamitva semmi sem maradt mara a trianoni dontesbol, mas szerzodesek felulirtak. Es az kb. mindegy mennyit tartasz egyszerre fegyverben, az szamit, hogy mennyit tudsz
1, eszhezteriteni a liberalizmusbol
2, majd kikepezni
3, alap, de normails szinten felszerelni ha kell.
Ha ezt meg tudod tenni (majdnem) mindenkivel, akkor boven eleg lehet a 30.000 hivatasos, ha azok meg profik es a felszerelesuk is az. Ugyanis mig Mo lakossaga a trianon utani 7 milliorol mara 9.8-ra nott, addig a kommunizmusban 22 millios Romaniaban maradt 16 millio olah... szoval mas a vilag.

Es mivel loszert meg gyartanak Mo-n, most a kezifegyver gyartas indul be, mint kovetkezo lepes, ami a 3. ponthoz stimmel. (Az uj honvedelmi neveles, ... meg az elso ponthoz, az egyes megyekbe/jarsokba (teruletvedelmi fedosztorival) levitt kikepzes meg a 2. es ponthoz passzol.)

Van itt koncepcio csak eszre kell venni, meg kihamozni, az ellenzek megtevesztesere hulyesegekbe csomagolt kommunikaciobol. (Nem, nem a NATO varja el a 2%-ot, a NATO-tagorszagoknak pont nem jo, ha mi erosodunk, mert ugye nem Orosoz elleneben tesszuk, a 2%-ot az USA varja el, de persze csak akkor ha abbol USA fegyvert veszunk. Masik komunikacios bloff a "teruletvedelem" -nem, nincs szo partizankodasrol, csak a kereslet-kinalat miatt kell odavinni hazhoz a kikepzesi lehetoseget, mert ennyire kell az ember. Es meg sok kormanyzati szandekos felrekommunikalas van, de ezek nem nekunk szolnak).
Az a baj hogy magyarországon nem tudsz ősszeszedni 30 ezer épkézláb embert. Ugyanis az emberek igen nagy százalékában nincs meg az az akarás hogy bármiféle honvéd,honvéd jelegű dologba belevágjanak. Ez sajnos nem lengyelország ahol ketőtt kiátol és terem egy kisebb hadosztányi embered. Itthon a helyzet jóval katasztrofálisabb mint ahogy azt egyesek elképzelik. Elég ha csak nyitott szemmel mész az utcán. Főként egyes helyeken.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Az a baj hogy magyarországon nem tudsz ősszeszedni 30 ezer épkézláb embert. Ugyanis az emberek igen nagy százalékában nincs meg az az akarás hogy bármiféle honvéd,honvéd jelegű dologba belevágjanak. Ez sajnos nem lengyelország ahol ketőtt kiátol és terem egy kisebb hadosztányi embered. Itthon a helyzet jóval katasztrofálisabb mint ahogy azt egyesek elképzelik. Elég ha csak nyitott szemmel mész az utcán. Főként egyes helyeken.

Szerintem meg igenis lehetséges harminc vagy akár több ezer ember bevitele a rendszerbe. Nem most fél-egy év alatt, hosszú távon. De valami elkezdődött, én ezt látom. Lesz még bőven olyan hír, amitől vakarjuk majd a fejünket, de egy óriási rendszert kell ismét kiépíteni. Amint divattá válik a fiatalok körében a katonásdi (propaganda kérdése, semmi több!) , még válogathat is az MH.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Fél üteg Patriot Kecskemétre. Minden félelmet eloszlat az ATAMCS-tól , F16-ttól és meg van oldva egész Magyarország légvédelme egy nehézdandár árának harmadából.
+ Néhány Taurus a Gripenekre azt akkor bárki meggondolja lőne e ide bármi nagyhatótávú eszközt.
+ Harckocsi elleni aknaszóró a (Gripenekre van kifejlesztve ).
+ Még 8 Gripen , ha már azt vettek.
+ Betonfedezék, betonfedezék, betonfedezék, betonfedezék..... Kecskemétre.
+ ATGM Javein, Spike , TOW minél több, önjáró gépen. (Szöcske, VBL Panther, BTR, HUMWe ( ha már van).
+ 16 Archer.
Utána a többi.
Mindenféle beszerzést, fejlesztést, modernizálást főként a szárazföldi technikáknál úgy kell megoldani hogy elsődleges szempont a hazai ipar támogatása mindenben. Ha ez megvan, utána jöhet bármiféle fejlesztés.
mégegyszer leírom függetlenül attól hogy egyesek elküldenének:D
magyarországon első körben a meglévő kapacitásokat kellene kihasználni. A kézifegyvergyártásra szánt ősszegekkel támogatni a hazai ipart. Pluszba itthoni felújításokkal modernizációs csomagokkal levegőhöz jutattni.
Fegyvert gyártanni ráérünk később is. Még a szükséges létszám sincs hozzá meg hogy itt bármiféle atrakcióba belevágjunk. Ha lesz létszám 30-40 ezer fő akkor igen. De 10-20 ezer embernél vásárolni elönyősebb.
-Én úgy tudom hogy még nincs lőszergyártás itthon. Elméletileg volt de én úgy tudom hogy leégett.
-Kézifegyvergyártásról meg csak maroklőfegyverekről tudok.
Na majd aki jobban informált kijavit.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Mindenféle beszerzést, fejlesztést, modernizálást főként a szárazföldi technikáknál úgy kell megoldani hogy elsődleges szempont a hazai ipar támogatása mindenben. Ha ez megvan, utána jöhet bármiféle fejlesztés.
mégegyszer leírom függetlenül attól hogy egyesek elküldenének:D
magyarországon első körben a meglévő kapacitásokat kellene kihasználni. A kézifegyvergyártásra szánt ősszegekkel támogatni a hazai ipart. Pluszba itthoni felújításokkal modernizációs csomagokkal levegőhöz jutattni.
Fegyvert gyártanni ráérünk később is. Még a szükséges létszám sincs hozzá hogy itt bármiféle atrakcióba belevágjunk. Ha lesz létszám 30-40 ezer fő akkor igen. De 10-20 ezer embernél vásárolni elönyősebb.
-Én úgy tudom hogy még nincs lőszergyártás itthon. Elméletileg volt de én úgy tudom hogy leégett.
-Kézifegyvergyártásról meg csak maroklőfegyverekről tudok.
Na majd aki jobban informált kijavitt.
Van lőszergyártás. Ruag svájci cég van magyarországi gyárral.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Szerintem meg igenis lehetséges harminc vagy akár több ezer ember bevitele a rendszerbe. Nem most fél-egy év alatt, hosszú távon. De valami elkezdődött, én ezt látom. Lesz még bőven olyan hír, amitől vakarjuk majd a fejünket, de egy óriási rendszert kell ismét kiépíteni. Amint divattá válik a fiatalok körében a katonásdi (propaganda kérdése, semmi több!) , még válogathat is az MH.
Legalább 4-6 év kellene hogy legyen kikből válogatni. Mire kiépítel egy használható válalható programot. Persze ha addigra a használható állomány nem butul tovább a szabadságérzettől.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 054
5 551
113
Brave Warrior 2015: 9 db ;)

Valószínű ennél többre nem igen van kiképzett személyzet a nagy létszámhiány közepette, ez is közrejátszhat, hogy nem látunk több tankot egyszerre mozogni...

Zord blogján az egyik cikk alatt olvastam egy kommentet Zordtól, hogy arról megy a "vita" a Zrínyi 2026 keretében, hogy: "karácsony körül írtam, hogy azon megy a vita: kettő vagy három harckocsi zászlóalj legyen?"(az eredeti kommentet, amire utal nem találtam meg)...
Ebből az sem derül ki, honnét van az infó és , hogy új tankokban gondolkodnak, vagy ennyi 72-est akarnak "feléleszteni"...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 579
79 769
113
Valószínű ennél többre nem igen van kiképzett személyzet a nagy létszámhiány közepette, ez is közrejátszhat, hogy nem látunk több tankot egyszerre mozogni...

Zord blogján az egyik cikk alatt olvastam egy kommentet Zordtól, hogy arról megy a "vita" a Zrínyi 2026 keretében, hogy: "karácsony körül írtam, hogy azon megy a vita: kettő vagy három harckocsi zászlóalj legyen?"(az eredeti kommentet, amire utal nem találtam meg)...
Ebből az sem derül ki, honnét van az infó és , hogy új tankokban gondolkodnak, vagy ennyi 72-est akarnak "feléleszteni"...

3 zászlóaljnyi szerintem nincs itthon.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Egy nehéz és egy közepes dandárt terveznek. Akkor azon vitatkoznak, hogy a nehézdandár harckocsidandár legye e, vagy csak gépesített lövész?

hkdd.: 2 hk zlj + 2 glzlj vs. gldd.: 1 hk zlj + 3 glzlj
 

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Az a baj hogy magyarországon nem tudsz ősszeszedni 30 ezer épkézláb embert. Ugyanis az emberek igen nagy százalékában nincs meg az az akarás hogy bármiféle honvéd,honvéd jelegű dologba belevágjanak. Ez sajnos nem lengyelország ahol ketőtt kiátol és terem egy kisebb hadosztányi embered. Itthon a helyzet jóval katasztrofálisabb mint ahogy azt egyesek elképzelik. Elég ha csak nyitott szemmel mész az utcán. Főként egyes helyeken.
Errol szol az egyes pont. Mar dolgoznak rajta. Azonkivul a devians mindig jobban latszik mint a tenyleges szamuk (a valosagshow szereplo nyilatkozik a tv-ben, nem a gyerekeket iskolaba vivo anyuka).
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

arpikav

Well-Known Member
2018. január 2.
362
787
93
[QUOTE="blogen, post: 405674, member: 52 Akkor azon vitatkoznak, hogy a nehézdandár harckocsidandár legye e, vagy csak gépesített lövész?
[/QUOTE]

Vagy egyszerűen csak gépesített dandár (mechanized brigade),
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Szerintem meg igenis lehetséges harminc vagy akár több ezer ember bevitele a rendszerbe. Nem most fél-egy év alatt, hosszú távon. De valami elkezdődött, én ezt látom. Lesz még bőven olyan hír, amitől vakarjuk majd a fejünket, de egy óriási rendszert kell ismét kiépíteni. Amint divattá válik a fiatalok körében a katonásdi (propaganda kérdése, semmi több!) , még válogathat is az MH.
Fentebb volt róla szó, hogy "lehozzák a járásokba a honvédelmet", ez az irány jó is lenne, de szerintem kéne még hozzá (modern) technika is, még ha csak mutatóba is az ÖTT-seknek, máris lenne jelentkező. Sokan azért nem mennek katonának, mert kinek hiányzik az, hogy két megyével arrébb éljen a kóterben, vagy albérletben, mikor van saját (az hogy én is ott éltem egy darabig, egy más történet, itthon nem volt maradásom, ezért /is/ hagytam itt mindent, meg ugye az ígéretek, amikből az égvilágon nem valósult meg semmi.). Másrészt meg amit láttam, hogy hagyományőrző cuccokban... azért ezt ne már. Szánalmas, hogy apáink, talán nagyapáink eszközeivel kell bohóckodni. Az MTP egyenruha jó választás volt, beszéltünk róla eleget miért, de másik vonzata, mivel a vakoknak ez is "multikem", és jár rá a gírdó pont, ha nem kell messzire menni, ezt kapja az ember, és még valami technika is van, akkor a sok kis k*csög call of duty-s h*lyegyerekeket is bevonzhatja az ÖTT, és akkor akár lehet is belőlük valami. Aki nem ért hozzá, annak a BTR is elég menő. BTR az ÖTT-s "laktanyában", néha éleslövészet azért már elég jól hangzik. Honvédelmi szempontból is jó, ha minél több helyre van szétszórva az országban az amúgy több százas számú páncélos, meg nem hiszem, hogy az éleslövészet olyan sok pénzébe kerülne az államnak, ez meg azért egy kicsit militánsabb gondolkodású, de soha nem volt katona embernek érdekes lehet. Az éleslövészetről. Én csodálkozom, hogy ennyire debileknek nézik az embereket, hogy csak vaktölténnyel való idétlenkedés megy. A volt cégemnél volt néhány fegyverismereti óránk, meg szó szerint be kellett magolni a lőtéri főszabályokat, amit vissza is kérdeztek, mert anélkül nem mehettél ki, azt lőttünk azonnal, élessel. Se baleset, se semmi nem volt. Egyszerűen h*lyéket nem kell felvenni, és kész. Az meg úgyis meglátszik az "elbeszélgetésnél", esetleg a pszichológián.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Ahogy elnézzem a vita nem azzon megyen hogy hány harckocsi zászlóalj legyen a nehéz dandárban. Inkább azzon hogy 1 zszl mennyiséget reaktiválnak vagy 2 zszl nyit. 3 ra szerintem se maradt mennyiség. Tehát ismét a pénz fog dönteni Ha lesz pénz 2 zszl ha nem lesz 1 zszl nyi lesz. Reméljük meg lesz az a 2 zszl nyi modernizálás. Feltéve ha lesz?
Egyébíránt 2 zszl ra a legénységi létszámot nem lehetetlen ősszehozni.
Valahol kellene még keresni valami olcsóbb használt IFV. Legalább legyen már látszatja is annak a dandárnak:)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Fentebb volt róla szó, hogy "lehozzák a járásokba a honvédelmet", ez az irány jó is lenne, de szerintem kéne még hozzá (modern) technika is, még ha csak mutatóba is az ÖTT-seknek, máris lenne jelentkező. Sokan azért nem mennek katonának, mert kinek hiányzik az, hogy két megyével arrébb éljen a kóterben, vagy albérletben, mikor van saját (az hogy én is ott éltem egy darabig, egy más történet, itthon nem volt maradásom, ezért /is/ hagytam itt mindent, meg ugye az ígéretek, amikből az égvilágon nem valósult meg semmi.). Másrészt meg amit láttam, hogy hagyományőrző cuccokban... azért ezt ne már. Szánalmas, hogy apáink, talán nagyapáink eszközeivel kell bohóckodni. Az MTP egyenruha jó választás volt, beszéltünk róla eleget miért, de másik vonzata, mivel a vakoknak ez is "multikem", és jár rá a gírdó pont, ha nem kell messzire menni, ezt kapja az ember, és még valami technika is van, akkor a sok kis k*csög call of duty-s h*lyegyerekeket is bevonzhatja az ÖTT, és akkor akár lehet is belőlük valami. Aki nem ért hozzá, annak a BTR is elég menő. BTR az ÖTT-s "laktanyában", néha éleslövészet azért már elég jól hangzik. Honvédelmi szempontból is jó, ha minél több helyre van szétszórva az országban az amúgy több százas számú páncélos, meg nem hiszem, hogy az éleslövészet olyan sok pénzébe kerülne az államnak, ez meg azért egy kicsit militánsabb gondolkodású, de soha nem volt katona embernek érdekes lehet. Az éleslövészetről. Én csodálkozom, hogy ennyire debileknek nézik az embereket, hogy csak vaktölténnyel való idétlenkedés megy. A volt cégemnél volt néhány fegyverismereti óránk, meg szó szerint be kellett magolni a lőtéri főszabályokat, amit vissza is kérdeztek, mert anélkül nem mehettél ki, azt lőttünk azonnal, élessel. Se baleset, se semmi nem volt. Egyszerűen h*lyéket nem kell felvenni, és kész. Az meg úgyis meglátszik az "elbeszélgetésnél", esetleg a pszichológián.
Holnap délután ha magamhoz térek írok egy szép elemzést hogy itthon hogy szerezhetünk embert. Igen van ember. Igaz kevés, de nem hülyegyerek meg liberál kategoria. Csak meg kell találni a módját hogy elérd.
Egyetértek az ÖTT vel kacsolatban Max annyiban térnék el hogy a járásokat gyakorlatban megszüntettném.Papíron maradna. Továbbá első körben átalakítanám megyei szintre.
Ahol nincs laktanya ja megyeszékhelyen rögtön kezdenék egy kisebb laktanyával. Persze a mai kor követelményeinek megfelelően. Így már tudunk lépni OMT re. Ahogy a létszám meg fogja engedni. Nyugi OTT is marad.
 
  • Tetszik
Reactions: tomsinner

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Ahogy elnézzem a vita nem azzon megyen hogy hány harckocsi zászlóalj legyen a nehéz dandárban. Inkább azzon hogy 1 zszl mennyiséget reaktiválnak vagy 2 zszl nyit. 3 ra szerintem se maradt mennyiség. Tehát ismét a pénz fog dönteni Ha lesz pénz 2 zszl ha nem lesz 1 zszl nyi lesz. Reméljük meg lesz az a 2 zszl nyi modernizálás. Feltéve ha lesz?
Egyébíránt 2 zszl ra a legénységi létszámot nem lehetetlen ősszehozni.
Valahol kellene még keresni valami olcsóbb használt IFV. Legalább legyen már látszatja is annak a dandárnak:)
khkmm kmhkhmmm .. Marder.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz