A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Egyszer szó volt valami 120 órás valami "honvédelmi" alapismeretek, modulrol hogy jobban megismertessék a honvédséget. Vajon ehhez hasonló full alap oktatatási 120 órás modulnak lenne e értelme? Pl én úgy képzelném el hogy valamilyen középiskolában heti 2x4 órrában. Pl délutáni képzésben 3 tól 7 ig (6 ig a szüneteket vegyük ki belőle.) ingyenesen munkavállaloknak és érdeklődőknek. Aki meg délutános vagy elfoglalt lett az egyik napja azoknak pl szombati napon egy négy órrás pót órábban bepotolná. Tehát lenne benne alaki, fegyverismeret, kis közelharci ismeret a végén meg valami terep gyakorlat. Pl okáért nyíregyen a volt simmai úti lőtér ideális is lenne. Egyébként is azon a jó nagy területten az ürgéken kívül más nincs is :) Én még az airsoft és egyéb klubokat is bevonám olyan lengyel minta alapján. Na jó van csak kósza ötletelés igy késő este. A lényeg ha lenne rá igény és párran elvégeznék már a HM nek elérhető lenne egy területi tarcsis létszám. A gond azzal van hogy a cégek itthon nem nagyon honorálják az eféle közöségi szerepvállalást. Én pl egy simma normál rendelkezési állási szerződést csinálnék. Már akinek lenne kedve a hozzá a tanfolyam után. Egy rendelkezésre állás pl évi 50-120 órrában. Ha teljesíti, rendelkezésre áll akkor fizetés. Ha nem pl családi okok, munkahely váltás stb akkor no lové vagy csak a teljesített órák után. A második évben végén ha szintén nem ált rendelkezésre viszlát. Így a kumantosokat ki lehet rostálni. Előnye hogy rugalmasabban tudná kezelni a munkahelyi hozzá állást. Hátránya a stabil "kevés" létszámot pl rendes önkéntes szerződésesek adnák. Emiatt igazán rangot pl tizedes nem is nagyon adnék a rendelkezésre állóknak, ezzel is ösztönőzve lennének a normál ÖTT vagy esetleg egy ÖMT szerződésre. Magyarán egy nyers ÖTT alap lenne a honvédség részére. További elönye hogy nagyobb társadalmi réteg felé is el tudna érni a HM.
off helyesírásért. De igy éjszakában telorol nyomkodni marha jó.
 
  • Tetszik
Reactions: marton
M

molnibalage

Guest
Egyszer szó volt valami 120 órás valami "honvédelmi" alapismeretek, modulrol hogy jobban megismertessék a honvédséget. Vajon ehhez hasonló full alap oktatatási 120 órás modulnak lenne e értelme? Pl én úgy képzelném el hogy valamilyen középiskolában heti 2x4 órrában..
Ennél tovább nem is olvastam. Ez egész egyszerűen nevetségesen magas óraszám.

Fizikát, matekot és kémiát nem oktatnak összóraszámban ennyit ma már talán, amiknek elsődleges hasznoságga hát hogyismomndjam... Picit magasabb...

Ha engem érdekelne a téma akkor sem szántam volna rá ennyit fiatalon. Heti cirka 32 órám volt fakultációval együtt + 2x1,5 óra röpladba, mert azt tényleg én választottam és akartam csinálni.

Már elnézést, de a tököm akarta volna erre a hétvége egyik felé eltolni vagy egy teljes napot, mert hétközben ennyi be nem fér sehova, amikor annyi felesleges faszsággal fárasztják most is a fiatalokat.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Egyszer szó volt valami 120 órás valami "honvédelmi" alapismeretek, modulrol hogy jobban megismertessék a honvédséget.
Nekünk anno honvédelmi "szakkörünk" volt.
Imádtuk, mert lehetett rohangálni üres (de valódi) AMD-vel, meg hatástalanított kézigránáttal :D:hadonaszos:
Plusz kispuska lövészet. Hiába, az elvtársak már akkor sem xarral gurigáztak :)
Hetente 2x vót, a napköziben :)
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Nekünk anno honvédelmi "szakkörünk" volt.
Imádtuk, mert lehetett rohangálni üres (de valódi) AMD-vel, meg hatástalanított kézigránáttal :D:hadonaszos:
Plusz kispuska lövészet. Hiába, az elvtársak már akkor sem xarral gurigáztak :)
Hetente 2x vót, a napköziben :)
Eközben finneknél.. a lékhorgászat kicsit durva.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Az,hogy nem modern.Gyakorlatilag a páncéltesten kívül mindent cserélni kéne+meg kéne erősíteni a páncélt is.
Dudi,a modernen a hangsúl.a Rozsomák buszodat is lehetne gyártani PSZH-3 néven.A BTR-80nál szvsz a PSZH-2 is jobb lenne....Az új BTR87 lehet a 70nes évekbeli magyar tervvel egyszinten
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Ennél tovább nem is olvastam. Ez egész egyszerűen nevetségesen magas óraszám.

Fizikát, matekot és kémiát nem oktatnak összóraszámban ennyit ma már talán, amiknek elsődleges hasznoságga hát hogyismomndjam... Picit magasabb...

Ha engem érdekelne a téma akkor sem szántam volna rá ennyit fiatalon. Heti cirka 32 órám volt fakultációval együtt + 2x1,5 óra röpladba, mert azt tényleg én választottam és akartam csinálni.

Már elnézést, de a tököm akarta volna erre a hétvége egyik felé eltolni vagy egy teljes napot, mert hétközben ennyi be nem fér sehova, amikor annyi felesleges faszsággal fárasztják most is a fiatalokat.
Mond az neked hogy fiatal munkaválallaló? És már elnézést de nem mindenki úgy gondolkodik ahogy te.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 756
113
Tartalékos képzésnek úgy van értelme,hogy teszem azt havi 1-2 nap(mondjuk hétvégén)
meg évente 3 maximum 4 több napos kiképzési esemény.No itt sem 2 hetes dologra kell gondolni hanem csak 2 vagy nagyon extrém esetben 3 naposra.De akkor ezeknek a foglalkozásoknak tartalommal kell telniük és el is kell járni rájuk.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Ennél tovább nem is olvastam. Ez egész egyszerűen nevetségesen magas óraszám.

Fizikát, matekot és kémiát nem oktatnak összóraszámban ennyit ma már talán, amiknek elsődleges hasznoságga hát hogyismomndjam... Picit magasabb...

Ha engem érdekelne a téma akkor sem szántam volna rá ennyit fiatalon. Heti cirka 32 órám volt fakultációval együtt + 2x1,5 óra röpladba, mert azt tényleg én választottam és akartam csinálni.

Már elnézést, de a tököm akarta volna erre a hétvége egyik felé eltolni vagy egy teljes napot, mert hétközben ennyi be nem fér sehova, amikor annyi felesleges faszsággal fárasztják most is a fiatalokat.

Fizika, matek, kémia ismeretének hiánya sajnos meg is látszik, nem kell csak a felső oktatásról beszélni. Egy jó szakmunkásnak is elengedhetetlen ezeknek alapjaival alapos ismerete.
Például: Lakótársam tervező mérnök kerékpárját tervezi annak egy alkatrészének dokumentáció 10-15 oldal. Befogatási helyek lépésről lépésre le van dokumentálva hogy egy alumínium tömbből, hogyan lesz alkatrész hozzá cnc program. Igen ám de így is CNC technológusnak ezen részletes dokumentáció mellett munka közben alkarésszel kapcsolatban jó pár számítás elkel végezni stb. Lakó társam még a nagyon alapos és részletekben menő mérnökök közé tartozik. Technológus személyzetnek sokkal kevesebb információból képesnek lenni alkatrész legártására
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Ennél tovább nem is olvastam. Ez egész egyszerűen nevetségesen magas óraszám.

Fizikát, matekot és kémiát nem oktatnak összóraszámban ennyit ma már talán, amiknek elsődleges hasznoságga hát hogyismomndjam... Picit magasabb...

Ha engem érdekelne a téma akkor sem szántam volna rá ennyit fiatalon. Heti cirka 32 órám volt fakultációval együtt + 2x1,5 óra röpladba, mert azt tényleg én választottam és akartam csinálni.

Már elnézést, de a tököm akarta volna erre a hétvége egyik felé eltolni vagy egy teljes napot, mert hétközben ennyi be nem fér sehova, amikor annyi felesleges faszsággal fárasztják most is a fiatalokat.

Érdekes, amit +"TONYO" felvet. Engem majdnem 40 éve ponrt a kötelező egyetemi honvédelmi ismeretek oktatása után, a kollégiumi szobából vittek el a VÁP-osok kiihallgstni a veszprém megyei hadkirgre,, hogy még a katonai törvények alá esem, mert kb. két héttel előtte szereltem le... Egy tiszt és két soros gépfegyveres tartóztatott le és vittek el a koleszból úgy, hogy az akkor még élő szüleimet sem tájékoztatták. Két napos kihallgatás, és az előre megírt vallomásom aláírása megtagadása után elengedtek úgy, hogy azt mondták, kirűgnak az egyetemről.. Ez nem történt mrg, de életem egyik legnehezebb, legsőtétebb idpszaka volt. Még egy napig, ha ott tartottak volna étlen szomjan, biztosan megtörök. De elengedtek egy őszi este, és olyAN SZABADNAK NEM ÉREZTEM MAGAM, MINT AKKOR... gYEREKKOROMBEN, SOK magRE FELÜGYELŐS KRIMI MENT E tv-BEN, AHOL MINDIG AZ EMBER POFÁJÁBA VILÁGÍTOTTAK EGY LÁMPÁVAL. sOSEM RUDRÓTAM ELKÉPZRLNI, EZ MIÉRT OLYAN KELLEMETLEN, MÍG AZ ÉN POFÁMBA NEM VILÁGÍTOTTAK SOK ÓRÁN KERESZTÜL VELE. sAJNOS, NEKEM EZ JUT ESZEMBE AZ Ügynevezett honvédelmi oktatásról....
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 544
113
Érdekes, amit +"TONYO" felvet. Engem majdnem 40 éve ponrt a kötelező egyetemi honvédelmi ismeretek oktatása után, a kollégiumi szobából vittek el a VÁP-osok kiihallgstni a veszprém megyei hadkirgre,, hogy még a katonai törvények alá esem, mert kb. két héttel előtte szereltem le... Egy tiszt és két soros gépfegyveres tartóztatott le és vittek el a koleszból úgy, hogy az akkor még élő szüleimet sem tájékoztatták. Két napos kihallgatás, és az előre megírt vallomásom aláírása megtagadása után elengedtek úgy, hogy azt mondták, kirűgnak az egyetemről.. Ez nem történt mrg, de életem egyik legnehezebb, legsőtétebb idpszaka volt. Még egy napig, ha ott tartottak volna étlen szomjan, biztosan megtörök. De elengedtek egy őszi este, és olyAN SZABADNAK NEM ÉREZTEM MAGAM, MINT AKKOR... gYEREKKOROMBEN, SOK magRE FELÜGYELŐS KRIMI MENT E tv-BEN, AHOL MINDIG AZ EMBER POFÁJÁBA VILÁGÍTOTTAK EGY LÁMPÁVAL. sOSEM RUDRÓTAM ELKÉPZRLNI, EZ MIÉRT OLYAN KELLEMETLEN, MÍG AZ ÉN POFÁMBA NEM VILÁGÍTOTTAK SOK ÓRÁN KERESZTÜL VELE. sAJNOS, NEKEM EZ JUT ESZEMBE AZ Ügynevezett honvédelmi oktatásról....
Ehhez mit kellett csinálni?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
[
Tartalékos képzésnek úgy van értelme,hogy teszem azt havi 1-2 nap(mondjuk hétvégén)
meg évente 3 maximum 4 több napos kiképzési esemény.No itt sem 2 hetes dologra kell gondolni hanem csak 2 vagy nagyon extrém esetben 3 naposra.De akkor ezeknek a foglalkozásoknak tartalommal kell telniük és el is kell járni rájuk.
Így van. Nyugaton kint sok helyen pontosan így megy. A fizetés meg írtam feltétele hogy 90% ban részt vegyen a foglalkozásokon. Ha teljesíti a 90% os részvételt a foglalkozásokon akkor 13 ig hónapban mehet a rendelkezésre állási díj.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Érdekes, amit +"TONYO" felvet. Engem majdnem 40 éve ponrt a kötelező egyetemi honvédelmi ismeretek oktatása után, a kollégiumi szobából vittek el a VÁP-osok kiihallgstni a veszprém megyei hadkirgre,, hogy még a katonai törvények alá esem, mert kb. két héttel előtte szereltem le... Egy tiszt és két soros gépfegyveres tartóztatott le és vittek el a koleszból úgy, hogy az akkor még élő szüleimet sem tájékoztatták. Két napos kihallgatás, és az előre megírt vallomásom aláírása megtagadása után elengedtek úgy, hogy azt mondták, kirűgnak az egyetemről.. Ez nem történt mrg, de életem egyik legnehezebb, legsőtétebb idpszaka volt. Még egy napig, ha ott tartottak volna étlen szomjan, biztosan megtörök. De elengedtek egy őszi este, és olyAN SZABADNAK NEM ÉREZTEM MAGAM, MINT AKKOR... gYEREKKOROMBEN, SOK magRE FELÜGYELŐS KRIMI MENT E tv-BEN, AHOL MINDIG AZ EMBER POFÁJÁBA VILÁGÍTOTTAK EGY LÁMPÁVAL. sOSEM RUDRÓTAM ELKÉPZRLNI, EZ MIÉRT OLYAN KELLEMETLEN, MÍG AZ ÉN POFÁMBA NEM VILÁGÍTOTTAK SOK ÓRÁN KERESZTÜL VELE. sAJNOS, NEKEM EZ JUT ESZEMBE AZ Ügynevezett honvédelmi oktatásról....

Mit csináltál konkrétan hogy elvittek ? Mert az írásodból ez nem derült ki.