A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 884
113

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Szerintem nem lenne túl jó döntés leselejtezni a T-72-t. Egy 125mm-es, mobilis, védett ágyú. Tökéletes vész esetére támogató szerepkörbe, vagy hit&run hoz...
Több értelme lenne egy zászlóaljnyit rendberakni, kiegészítő páncélzattal ellátni, mint ugyanennyi tábori tarackot venni. A mai világban már másképpen kell alkalmaznunk (!) mint egy modern harckocsit, de ettől függetlenül még mindig egy pusztító gép!
Szittya szerint a meglévő maradék vasak felújítás után mennek tartalékba. Mondjuk elképzelhetőnek is tartom.
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Az M-777 hez a méretébből adódóan a H-225 tol nagyobb jószág kellene. A H-225 höz inkább a 105-ös dukálna. Nem csak a tömeget kellene figyelembe venni. A tömeg/méret arányokat is.

Nos, én AW101 párti voltam. Nem mondom, hogy nem örülök a H225M-nek, de a Merlinnek jobban örülnék.


Igen, 15 C°-os hőmérséklet mellett :)
De ha már 30 fok lesz, akkor ez már biztos, hogy igaz.

Igen, ez így van. Ha túl meleg van, akkor már nem szállíthatja (biztonságosan). De a helikopterek amúgy is eléggé időjárásérzékeny jószágok. Határértéknél nagyobb szélben sem szállhatnak fel. Jegesedésre hajlamos körülmények között sem repülhetnek, ha nincsenek felszerelve jégtelenítő rendszerrel (a H225M felszerelhető, de kérdés, hogy meg is vesszük-e majd hozzá).


Tudom ezt,de így nincs egy kicsit kicentizve? Úgy értem,hogy a rögzítés súlya meg ilyesmi?

Meglehetősen ki van. De ez, mármint 155mm-es lövegek helikopterrel történő hurcolászása számunkra nem lesz napi gyakorlat. Ha meg háború lesz, ott szükség esetén belefér ennyi "kockázat". Amúgy UH-60-assal is vittek már M777-est kísérletképpen. Na ott már tényleg ki volt centizve.

20120930231839.jpg
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 736
113
Szittya szerint a meglévő maradék vasak felújítás után mennek tartalékba. Mondjuk elképzelhetőnek is tartom.

Meglátjuk a tartalékolást majd. Mindenesetre, csak úgy van értelme bármilyen nehézfegyvert lekonzerválni ,tartalékolni, ha van hozzá mindenkor, kiképzett személyzet, lőszer, biztosított az alkatrészellátás. Vagyis kell majd legyen, tartalékos harckocsizó, tüzér, BTR irányzó, vezető, stb...
 
  • Tetszik
Reactions: Karak95

tindalos

Well-Known Member
2011. október 8.
1 628
5 513
113
Nos, én AW101 párti voltam. Nem mondom, hogy nem örülök a H225M-nek, de a Merlinnek jobban örülnék.
!
Igen, ez így van. Ha túl meleg van, akkor már nem szállíthatja (biztonságosan). De a helikopterek amúgy is eléggé időjárásérzékeny jószágok. Határértéknél nagyobb szélben sem szállhatnak fel. Jegesedésre hajlamos körülmények között sem repülhetnek, ha nincsenek felszerelve jégtelenítő rendszerrel (a H225M felszerelhető, de kérdés, hogy meg is vesszük-e majd hozzá).




Meglehetősen ki van. De ez, mármint 155mm-es lövegek helikopterrel történő hurcolászása számunkra nem lesz napi gyakorlat. Ha meg háború lesz, ott szükség esetén belefér ennyi "kockázat". Amúgy UH-60-assal is vittek már M777-est kísérletképpen. Na ott már tényleg ki volt centizve.

20120930231839.jpg

Tekintve hogy eddig alap volt a jegtelenito rendszer megléte,kizártnak tartom hogy az airbusokrol hiányozzon!
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Szerintem nem lenne túl jó döntés leselejtezni a T-72-t. Egy 125mm-es, mobilis, védett ágyú. Tökéletes vész esetére támogató szerepkörbe, vagy hit&run hoz...
Több értelme lenne egy zászlóaljnyit rendberakni, kiegészítő páncélzattal ellátni, mint ugyanennyi tábori tarackot venni. A mai világban már másképpen kell alkalmaznunk (!) mint egy modern harckocsit, de ettől függetlenül még mindig egy pusztító gép!
Az M-18 Hellcat-et még a délszláv háborúban 1992-95-ben, és Koszovóban 1999-ben is használták.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 226
4 667
113
Eredetileg az volt a cél, hogy a Blackhawk tudja függesztve szállítani, de ez nem jött össze.
Miért erőlködtök ezen a külső függesztményes löveg heli szállításon?? Semmi szükség rá itthon. Egy az hogy Mo.n nincsenek távolságok, jó az úthálózat egy H14 után kötve kb ugyanannyi idő alatt a helyszinre érne a cucc ha kellene és nem kockáztatnánk a drága technikát pl a lelövésre egy konfliktban... max ha lenne pár 4000 méteres hegyünk, és támogatni akarnánk a hegyivadászokat akkor megérteném... a másik hogy a vontatott tüzérségnek nálunk a lehetséges konfliktusokat nézve kb semmi értelme. Legyen még 24 Pzh, vagy valamilyen mobil rakétás egység.... nem látom értelmét egy immobilis, nem védett rendszernek amikor már rendszerben lesz egy sokkal jobb....
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and tomsinner

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Miért erőlködtök ezen a külső függesztményes löveg heli szállításon?? Semmi szükség rá itthon. Egy az hogy Mo.n nincsenek távolságok, jó az úthálózat egy H14 után kötve kb ugyanannyi idő alatt a helyszinre érne a cucc ha kellene és nem kockáztatnánk a drága technikát pl a lelövésre egy konfliktban... max ha lenne pár 4000 méteres hegyünk, és támogatni akarnánk a hegyivadászokat akkor megérteném... a másik hogy a vontatott tüzérségnek nálunk a lehetséges konfliktusokat nézve kb semmi értelme. Legyen még 24 Pzh, vagy valamilyen mobil rakétás egység.... nem látom értelmét egy immobilis, nem védett rendszernek amikor már rendszerben lesz egy sokkal jobb....
Ha legalább kicsit továbbgondolkodnál rájönnél hogy hülyeséget írtál. Azzal hogy nem kell vontatott.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Eredetileg az volt a cél, hogy a Blackhawk tudja függesztve szállítani, de ez nem jött össze.
Az újabb BHk elviszik.Erősebb hajtóműveket kaptak.
Ha legalább kicsit továbbgondolkodnál rájönnél hogy hülyeséget írtál. Azzal hogy nem kell vontatott.
Alapfokú tüzérkiképzésen kivűl vontatott 155ös minek nekünk?105ös Hawkeye esetleg.De messzehordó 155ösökböl még egy osztály,ami lehetne gumikerekes is.Meg egy jó rakéta tüzérségi rendszer.Zl harccsoportoknak jóféle önjáró aknavetőtarack.Stb.
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
Nem tudom ,hogy miért kell minden szovjet technikát azonnal az olvasztóba küldeni … a területi tartalékosok 1 szál Bren-nél álljanak hátul meg a szárnyakon , míg a fő erők Leo-kal harcolnak ? Mind ezt aszimmetrikus háborúk idején ….. Az USA-ban a nemzeti gárda 1 szál fegyveres? Kellenek a meglévő készletek fegyverekből(nehéz technika) és lőszerekből is a kiképzésre a tartalékosoknak , ráadásul ezek egy része még jól is ismeri ezt a technikát.!!! - Csak lassan a testtel !!!!
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 427
7 987
113
Az újabb BHk elviszik.Erősebb hajtóműveket kaptak.

Alapfokú tüzérkiképzésen kivűl vontatott 155ös minek nekünk?105ös Hawkeye esetleg.De messzehordó 155ösökböl még egy osztály,ami lehetne gumikerekes is.Meg egy jó rakéta tüzérségi rendszer.Zl harccsoportoknak jóféle önjáró aknavetőtarack.Stb.
M-777 Szíria,Afganisztán..........
Nem tudom hogy gondoljátok főként egy asszimetrikus hadviselésben vagy kisebb konvekcionalis konfliktusoknál hogy a "főerők" mindent elintéznek alapon.
Az oroszok is tán viccből meg elavultságból "támogaták" a vontatott tűzérséget szíriában.
Ide a térségre szerintem egy ukrán jelegu konfliktus illene a legjobban a jövőben.
Egyébként ha jól olvastam akkor vontatott eszközökkel is számolnak majd.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 226
4 667
113
M-777 Szíria,Afganisztán..........
Nem tudom hogy gondoljátok főként egy asszimetrikus hadviselésben vagy kisebb konvekcionalis konfliktusoknál hogy a "főerők" mindent elintéznek alapon.
Az oroszok is tán viccből meg elavultságból "támogaták" a vontatott tűzérséget szíriában.
Ide a térségre szerintem egy ukrán jelegu konfliktus illene a legjobban a jövőben.
Egyébként ha jól olvastam akkor vontatott eszközökkel is számolnak majd.
Most én mondom hogy hülyeséget beszélsz.
1. A vontatott tüzérséget Afganisztánban FOB védelemre és FOB körüli támogatásra használta az USA.... Szíriában is kialakult frontok felszámolása, városok lövetése... stb erre használták.
Mire gondolsz Ukrán jellegű konflikt alatt?? Hogy elszakad Csongrád megye az ott élő román kisebbség pedig akit a Román anyaország támogat harcba áll a Honvédséggel? Mert ott most ez van!! Ilyen konfliktussal számolsz, hogy fennállnak évekig a frontok és statikus vontatott tüzérség tűzpárbajt folytat?? Azt összes amit te itt felsorolsz asszimetrikus konflikt. Ha itt bármi lenne akkor itt nem erről lenne szó. Szervezett, felszerelt hadsereg ellen kellene helyt állni, dronok, tüzérségi radarok, közepes hatótávú föld-föld rendszerek ellen, amikor a mobilitás és a védettség lesz a fő szempont... itt nincs helye vontatott rendszereknek. Nézd már meg hogy a németek, franciák, hollandok stb...miért nem tartják már rendszerben?? Mert van jobb, és nincs olyan jövőbeni konfliktus amikor eredményesebben lehetne használni a mobil rendszereknél.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
max ha lenne pár 4000 méteres hegyünk, és támogatni akarnánk a hegyivadászokat akkor megérteném... a másik hogy a vontatott tüzérségnek nálunk a lehetséges konfliktusokat nézve kb semmi értelme. Legyen még 24 Pzh, vagy valamilyen mobil rakétás egység.... nem látom értelmét egy immobilis, nem védett rendszernek amikor már rendszerben lesz egy sokkal jobb....
Énszerintem támogatnunk kell a hegyivadászokat, mert valami saját tulajdonú hegyek is rémlenek.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and kaktusz

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 884
113
Jól van nem kell ezen túlpörögni , a 2 dandár kapjon csak pzh-kat meg normális cuccokat (IFV,MBT,Spkie, stb) , az M777 pedig maradjon majd a tartalékosoknak meg a területvédelmiseknek ,szerintem dandáronként 18-18db ott is elfér. Nem lebecsülve a tábori tüzérséges de most pl 1 dandárban minek legyen pzh meg m777 is ?? kellenek de ésszel
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

thomashewitt

Active Member
2015. március 21.
472
165
43
Most én mondom hogy hülyeséget beszélsz.
1. A vontatott tüzérséget Afganisztánban FOB védelemre és FOB körüli támogatásra használta az USA.... Szíriában is kialakult frontok felszámolása, városok lövetése... stb erre használták.
Mire gondolsz Ukrán jellegű konflikt alatt?? Hogy elszakad Csongrád megye az ott élő román kisebbség pedig akit a Román anyaország támogat harcba áll a Honvédséggel? Mert ott most ez van!! Ilyen konfliktussal számolsz, hogy fennállnak évekig a frontok és statikus vontatott tüzérség tűzpárbajt folytat?? Azt összes amit te itt felsorolsz asszimetrikus konflikt. Ha itt bármi lenne akkor itt nem erről lenne szó. Szervezett, felszerelt hadsereg ellen kellene helyt állni, dronok, tüzérségi radarok, közepes hatótávú föld-föld rendszerek ellen, amikor a mobilitás és a védettség lesz a fő szempont... itt nincs helye vontatott rendszereknek. Nézd már meg hogy a németek, franciák, hollandok stb...miért nem tartják már rendszerben?? Mert van jobb, és nincs olyan jövőbeni konfliktus amikor eredményesebben lehetne használni a mobil rendszereknél.
A II. VH alatt, valami "villa"t olvastam, amivel a germánok visszacsaptak a Katyusa tűzre, próbálkoztak az oroszok nem kivonni a tűzérségi előkészítés után a vetőket, ami kudarcal járt.