A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 008

Guest
@Fennek

tapasztalatból mondom hogy vigyáznék a számra a légi utántöltéssel kapcsolatban mert páran nagyon elfogultak mellette :D
....

Abban a pillanatban amikor lesz közös Magyar-Japán határ én leszek a legvéresszájúbb pártfogója a légi utántöltő képességnek.
Jelenleg a kis 1.4-es autómmal 1 tankból hosszában át tudom autózni az országot földi utántöltő képesség nélkül. :D
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Abban a pillanatban amikor lesz közös Magyar-Japán határ én leszek a legvéresszájúbb pártfogója a légi utántöltő képességnek.
Jelenleg a kis 1.4-es autómmal 1 tankból hosszában át tudom autózni az országot földi utántöltő képesség nélkül. :D
egy igen nagy vihart készülsz magadra engedni :D és hidd el nem én leszek az , én már megpróbáltam itt megmagyarázni/elmondani hogy szerintem miért nem kell de igen nagy ellenállásba ütköztem , fogalmazzunk így és akkor elég korrekt voltam :D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 642
15 003
113
egy igen nagy vihart készülsz magadra engedni :D és hidd el nem én leszek az , én már megpróbáltam itt megmagyarázni/elmondani hogy szerintem miért nem kell de igen nagy ellenállásba ütköztem , fogalmazzunk így és akkor elég korrekt voltam :D

Én nem azt mondtam, hogy kell magyarországnak tanker.
Hanem, hogyha már olyan gépet vettünk ami képes rá gyakoroljuk.
Ráadásul nato tagként előfordulhatna, hogy résztveszünk olyan műveletekben ahol használni kéne.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
A gdp csak egy szám, mivel 2018-ban talán elértük a válság előtti gdp szintünket. Itt azt kell nézni hogy mennyi folyik be ebből az állam kasszájába. Ami most sokkal több mint akkor, azért van most az-az állapot hogy arra van pénz amit nagyon akarnak odafent és ez lehet akár F35-is vagy gripen.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
egy igen nagy vihart készülsz magadra engedni :D és hidd el nem én leszek az , én már megpróbáltam itt megmagyarázni/elmondani hogy szerintem miért nem kell de igen nagy ellenállásba ütköztem , fogalmazzunk így és akkor elég korrekt voltam :D
Specializált tanker nem kell.De tanker feladatot is ellátni képes támogatógép igen hasznos lenne.PPersze ehez hajlékonycsöves rendszert használó gép kell.A hipotetikus F35 megrendelést is ezzel a rendszerrel kéne megejteni.Merev rendszerhez már dedikált tanker kellene,de az már kicsit sok lenne nekünk.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
Az állam a fentartó. Ha alkalmatlan embereket nevez ki a korház vezetésébe akkor az ő hibájuk is.
Konnyu ezt mondani, de hidd el nekem, belulrol mas az eü. Ennyivel nem tudnad rendbehozni. Nyilvan a vezetovaltas eszebe jutott mar masnak is. :rolleyes:

(Mivel regota piszkalja a csoromet, ezert ezt most idetolom: )
Nem is olyan regen, Benko miniszter ur egy beszedeben valamiert idot szakitott arra, hogy Zachert szivassa. Nyilvanosan megkerdojelezte a jellemét, mert miutan Zacher beszolt, hogy nincs eleg eszkoze az ellatasahoz, szakitottak es felajanlotta, hogy felallasba visszamegy dolgozni. Ez Benko szerint csunya dolog.

Ezzel szemben az az igazsag, hogy ez az EU-ben teljesen termeszetes. A kurvaanyad-felmondok-visszemegyekfélállásba jelentese csak annyi, hogy nem akar a vezetessel harcolni. Bevett modszer. Akik igy dontenek azok a legtobb esetben a korabbi masodallasukban félallasbol kimennek egeszbe es megy tovabb az elet. Igy nem veszitik el a szakmai es emberi kapcsolataikat illetve nem kell egy teljesen uj helyen beszokniuk. Ujra csend es béke van, ami nelkulozhetetlen alap a betegellatashoz.

Oke, persze mit is varunk egy olyan vezetestol, ahol az eu-miniszter sem vedte meg a legjobb szivsebeszt a korhazigazgato senkihazitol. (Ismerem es tenyleg annyira jo az a prof, de ez egy masik tortenet...)

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ovatosan a kritikaval, mert csunyan melle lehet loni. (Innen uzenem a nagyokosoknak, hogy nem lesz katona egy egeszsegugyis sem attol, mert papiron a honvedseghez soroljak. Khmm...! Honved korhaz.)
En arra tippelek, hogy a gyori korhaz szamtalan sebbol verzik, de ezt majd a magyar kantin topikban kibeszeljuk egyszer, ha ujra megnyitjak.

Milyen szepen visszakotottem a honvedsegre.
Majdnem. :)
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Olvastam valahol hogy Európa az ötödik generációról lekésett úgyhogy 6. fejlesztésébe kezd :)
Gondolom amerikaiak abban (is) előrébb tartanak, nem tudom lenne-e értelme a német-francia projektbe bekapcsolódni.
F-35 gyártást eleve terveztek Törökországba például, illetve nem tudom terveznek e máshová, de pl aanno a Benelux államok is legyártották az F-16 szükségletüket.
Pl belga gyártású használt F-16-ok voltak anno is ajánlva Mo-nak, amikor végül is a Gripen nyerte a tendert (vagy a Viktor eldöntötte, most tök mindegy).
Ha valamilyen okból a német-francia tengely az F-35 mellett döntene, akkor szerintem a minimum lenne az európai gyártás.
Na ilyenre gondoltam.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
F-35 gyártást eleve terveztek Törökországba például, illetve nem tudom terveznek e máshová, de pl aanno a Benelux államok is legyártották az F-16 szükségletüket.
Pl belga gyártású használt F-16-ok voltak anno is ajánlva Mo-nak, amikor végül is a Gripen nyerte a tendert (vagy a Viktor eldöntötte, most tök mindegy).
Ha valamilyen okból a német-francia tengely az F-35 mellett döntene, akkor szerintem a minimum lenne az európai gyártás.
Na ilyenre gondoltam.
most is van európai gyártás az olaszoknál , azt nem tudom de úgy hallottam mintha csak B-t gyártanának de ebben nem vagyok biztos
ami a német-francia tengelyt illeti , nem adnék neki sok esélyt sajnos :/ egyik ott van a EF másiknak meg DR :(
amúgy támogatnék ilyet amit mondasz
 
T

Törölt tag 008

Guest
.... Ráadásul nato tagként előfordulhatna, hogy résztveszünk olyan műveletekben ahol használni kéne.
Itt európában kb 500 km-enként van egy reptér és 1000 km-enként egy katonai.
Messzebb lévő NATO tagok USA, Kanada és Izland. Ha ezeket a magyar Gripeneknek kell megvédeniük már mindegy. :)
Tengerünk nincs, amihez kellene a nagy repidő, mélyen ellenséges terület fölött pedig nem hiszem, hogy egy kimondottan védelmi katonai doktrínával rendelkező országnak számolnia kellene.
Szóval indokolatlan. 13 éve vannak meg a Gripenjeink, de egyetlen légi utántöltést sem végeztünk és nem is végezhetünk. Ezt hívják pénzkidobásnak.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Én nem azt mondtam, hogy kell magyarországnak tanker.
Hanem, hogyha már olyan gépet vettünk ami képes rá gyakoroljuk.
Ráadásul nato tagként előfordulhatna, hogy résztveszünk olyan műveletekben ahol használni kéne.

Nem rapülési szakértőként, nekem az lenne a kérdésem, felajánlottunk-e a NATO-nak repülő erőt ? Mert ha csak a hazai légtér védelmére van egy századunk, akkor nem biztos hogy kell légi utántöltés. Vagy akkor is kell ? Abban nem vagyok biztos, hogy a NATO épp minket kér légi támogatásra, mondjuk egy világvégi hadműveletben, ahol a távolságok folytán, lehet légi utántöltésre is szükségük lesz, a bevetett gépeknek. Inkább az ebben szakértőket kérdezném, mi az álláspontotok ?
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Itt európában kb 500 km-enként van egy reptér és 1000 km-enként egy katonai.
Messzebb lévő NATO tagok USA, Kanada és Izland. Ha ezeket a magyar Gripeneknek kell megvédeniük már mindegy. :)
Tengerünk nincs, amihez kellene a nagy repidő, mélyen ellenséges terület fölött pedig nem hiszem, hogy egy kimondottan védelmi katonai doktrínával rendelkező országnak számolnia kellene.
Szóval indokolatlan. 13 éve vannak meg a Gripenjeink, de egyetlen légi utántöltést sem végeztünk és nem is végezhetünk. Ezt hívják pénzkidobásnak.
Nem rapülési szakértőként, nekem az lenne a kérdésem, felajánlottunk-e a NATO-nak repülő erőt ? Mert ha csak a hazai légtér védelmére van egy századunk, akkor nem biztos hogy kell légi utántöltés. Vagy akkor is kell ? Abban nem vagyok biztos, hogy a NATO épp minket kér légi támogatásra, mondjuk egy világvégi hadműveletben, ahol a távolságok folytán, lehet légi utántöltésre is szükségük lesz, a bevetett gépeknek. Inkább az ebben szakértőket kérdezném, mi az álláspontotok ?
óóhh jaj nem tudjátok milyen háborút kezdtek el éppen :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 759
113
Nem rapülési szakértőként, nekem az lenne a kérdésem, felajánlottunk-e a NATO-nak repülő erőt ? Mert ha csak a hazai légtér védelmére van egy századunk, akkor nem biztos hogy kell légi utántöltés. Vagy akkor is kell ? Abban nem vagyok biztos, hogy a NATO épp minket kér légi támogatásra, mondjuk egy világvégi hadműveletben, ahol a távolságok folytán, lehet légi utántöltésre is szükségük lesz, a bevetett gépeknek. Inkább az ebben szakértőket kérdezném, mi az álláspontotok ?

Igen több alkalommal is pl EU harcsoportba,Balti államok légvédelmére és Szlovénia légterét is mi védjük.
 

rappali_

Well-Known Member
2016. szeptember 18.
3 715
17 056
113
Mar az első mondatoddal is baj v

Hogy lennenk mar gazdag orszag?! Lassan mar csak azok dolgoznak ebben az országban társadalmilag is fontos munkahelyeken (rendőr, tűzoltó, mentős, penzügyőr, ápoló, tanár) akiknek ez a hobbijuk. Nincs fizetés csak elvarás. Lassan mar nem lesz aki elvigye a szemetet. Az utak állapota kritikán aluli, az egeszségügy olyan amilyen, minden drága ( a fizukhoz kepest), óriasi a bürökrácia ti meg f35-ről almodoztok. Hat a faszt! Amint megoldódnak az egyeb gondok jöhet.
Nézz már szét picit...szerintem nem rossz sem az irány, sem a jelen állapot. Rosszak az utak? Mihez képest...porckorong sérvvel elég feszes rugójú kocsit is használok. Jobb, mint pár éve. Bürokrácia; 2002 körül 7 órát álltam kocsi átírás miatt sorba. 2-3 éve a lejárt útlevél, jogsi és 7 járműügyintézés leghosszabb ideje 30-35 perc. Csomó dolog ráadásul ügyfélkapus lett. Azt még el tudom fogadni ha valaki azért puffog, mert nem az ő színe van kormányon, azt is megértem ha vki végzettsége miatt lecsúszni érzi magát...de attól a tényeket még figyelembe illik venni. Sok dolog ésszerűbb, és úgy vagyok vele, h ami jó a hazámnak az nekem is. Ha egy 19 éves kölök duális képzésben (meg a ráadás-) 300e nettót hazavisz, a másik 320e nettóval kezd, az azért nem rossz. Hobbi? Hm...usa-kanada 2x annyit fizetne nekem, mint most keresek...de ez már nem differencia.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Éppppen mert kevés gépünk van,és a kis távolságok miatt hasznos egy tanker képességű támogatógép.A kis távolságok miatt gyakorlatilag folyamatosan a levegőben kéne tartani egy légtérvédelmi járört.A tanker erősokszorozó tényező.Persze egy dedikált tanker nekünk drága,olyat csak közös üzemeltetésben gondolkodva tervezhetünk.Viszont egy többfunkcis támogatógép,ami a viszonyleg egyszer és olcsó hajlékonycsöves rendszerrel utántölteni képes a levegőben,már nem vágyálom kategória.A319ek simán alkalmassá tehetők a feladatra.Harcászati előnyeiről tanulmányok sokaságát irták már,hogy miért is jó ha van légi tankolási képesség
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Igen, USAnak, GB-nek, franciáknak, olaszoknak..... De a magyar doktrínába nem illik bele.
A magyar doktrína az per pillanat, hogy Magyarországnak három darab légi-utántöltő gépre van szüksége a 14 darab Gripen vadászbombázójához.

Ugyanis minnél kisebb egy ország és minnél kevesebb repülőgépe van, annál nagyobb szüksége van légi-utántöltő gépekre. Aki ezt nem tudja felfogni azokután, hogy itt ezen a fórumon többek álltal is vagy tucatszor részletesen ki lett fejtve, hogy miért, akkor hagyja a fenébe az egészet, mert bődületes hülyeségeket írogatni teljesen fölösleges!
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 1586

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 317
12 687
113
"a Magyar Hadtudományi Társaság előadásait 2019. első félévében is folytatjuk a Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központban az alábbi napokon 17.00 órai kezdettel:

Március 20: A "Zrínyi 2026" program a légierő aspektusából

Előadó: Kővári László főszerkesztő-helyettes, Aranysas repülő szaklap;"