A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 736
113
A kettőből amit írtál egy sem működik már cégként :D és akkor is mondtam hogy a ruagnak vab egy lőszergyára az országban csak az se nem magyar, se nem nekünk termel.

Na de van. Ez annyit jelent az üzleti életben, ha a Honvédség megrendel 100 000 000 db gépkarabélylőszert, akkor legyártják, hazai földön.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Namost talán elösször a rendes HM legyen gatyába rázva,majd utána az ÖMT.
Különben én arra törekednék,hogy a nem túl speciális beosztásokban ne öregedjen meg az állomány.4-8 év szolgálat után térjenek vissza a polgári életbe,és közbe lépjenek be a tartalékos állományba.Az ösztönzőrendszert kellene valahogy úgy alakitani,hogy elegendő fiatal vállassza igy a sereget.(szakma)tanulás,lakáshozjutási lehetőség,adószabályok,nálamokosabbaktaláljanakmárkivalamijot.
Igy lehetne csak olyan tartalékos állományt biztositani,hogy az ténylegesen harcbavethető erőt képviseljen.40-45éves kor felett pedig átkerülhetnének a szerintem megalakitani szükséges Nemzetörségbe(amit szükségesnek látok megalapitani az ÖTTbohózat helyett).Ők adhatnák azt a gerincét a szervezetnek,amire a hivatásos(szerződéses) katonai múltal nem rendelkező,de amúgy aktivabb(hétvégi harcos szint) Nemzetőrtagok,és a csak minimális kötelező kiképzésen túlesett háború esetén ráépülhetnének.Területvédelmi erőként támogathatnák az MH harcát,amit igy nem kellene védelmi helyzetben szétaprózni,hanem manővererőként alkalmazhatóak maradnának.
Szerintem pedig életpálya modell kell. Meg kell tartani aktívnak mindenkit amíg lehet. A fizikai állománynál az erőnlét egy aktív embernél gyakran jobb egy sokkal fiatalabbnál is. Nekem speciel nagy szerelmem a Wiesel 120 mm-es aknavetője. Ezt akár egy nagypapa is el tudná kezelni? Szerintem a technikák egyre inkább nem korfüggőek.
A sereg mellé a sorállománynak kell lennie a prioritásnak. Remélem mihamarabb létrehozzák újra a jogi és szervezeti hátterét, akkor a tartalékos formációknak egy évtizeden belül lesz megfelelő utánpótlása.
Az életpálya modellnek pedig a fegyvernemek és beosztások közötti átjárhatóság jelenthetne megoldást. Ha nem is véglegeset, de jelentősen kitolhatná a szervezetben eltölthető időt. Most is önkéntes alapon többnyire olyanok jelentkeznek tartalékosnak, akik egykor sorkatonák voltak.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem pedig életpálya modell kell. Meg kell tartani aktívnak mindenkit amíg lehet. A fizikai állománynál az erőnlét egy aktív embernél gyakran jobb egy sokkal fiatalabbnál is. Nekem speciel nagy szerelmem a Wiesel 120 mm-es aknavetője. Ezt akár egy nagypapa is el tudná kezelni? Szerintem a technikák egyre inkább nem korfüggőek.
A sereg mellé a sorállománynak kell lennie a prioritásnak. Remélem mihamarabb létrehozzák újra a jogi és szervezeti hátterét, akkor a tartalékos formációknak egy évtizeden belül lesz megfelelő utánpótlása.
Az életpálya modellnek pedig a fegyvernemek és beosztások közötti átjárhatóság jelenthetne megoldást. Ha nem is véglegeset, de jelentősen kitolhatná a szervezetben eltölthető időt. Most is önkéntes alapon többnyire olyanok jelentkeznek tartalékosnak, akik egykor sorkatonák voltak.
Tiszteknek kell életpályamodel,és az is legyen rugalmas.Ha valaki elakad,nem teljesit,legyen visszaut a polgári életbe.Nem nemesi vitézlő rendet kell épiteni.Legénységi állományra ugyanez vonatkozik.
A Nemzetörséget magam is sorköteles alapkiképzéssel gondolom inditani.De csak azzal.A társadalom nem fogadna el egy párhónapos alapképzésnél többet.Komoly manőverező harchoz korszerű nehéztechnikával az meg édeskevés.Oda IDF rendszerő többéves kiképzés kellene.Arra meg se pénzünk,se technikánk,se társadalmi elfogadotság,és igazábol olyan nagy szükségünk sincs.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A PzH támogató tüzéreszköz.Hadosztálytüzérség szintje.Esetünkben hadseregközvetlen tüzérség,mivel nincs hadosztályszintünk külön.A dd-ok közvetlen tűztámogatására szükség lenne dd-okként még 1-1 osztály ágyútarackra.Ezek lehetnek ismét PzH,vagy platóra éitettek.Bár szerintem a platóra épitett való inkább hadseregközvetlennek,és a páncélos alvázú a dd támogató tüzérségéhez.De a dd tüzérséghez én leginkább a dd alapjárművére szerelt zárttornyos tipust szeretnék.
Aztán kell még zl szervezetszerű tűztámogatása.Ez jelenleg a 60milis Expalok-ami vicc.120milis aknavetőtarack kéne,szintén a dd alapjárművének alvázán.
Ha rajtam múlna,ujra előszedném a magyar Vasziljok változatot,aminek volt 81milis NATO szabványváltozata is.MT-LB és BMP alvázas változata is elkészült.Kigondolná,a dd alapjárművére,lehetőleg zárt toronyban,csatolnák a századokhoz egy lövegpárt.Repesz-kumulativ lőszer is készűlt hozzá,még a páncéltörő képességet is növelné.
60milist zl szint helyet inkább szakaszszinten 1-2 járműre telepitenék kúlső kihelyezéssel,zsidó mintára.Vagy ahogy a lengyelek a BWPn.Erre a szintre való,nem páncélgránátos zl-nál erre a szintre való,nem zl támogatás szintjére
Wie%C5%BCa-BWP-95.jpg
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
Az iparban vannak üzemidő hosszabbitások is. Nem tudom hogy a btr páncélzatát mennyi időre tervezik. De röngenes és egyéb bontás nélküli anyagvizsgálatokkal azért kiderülne hogy megérne e hosszabbìtani vagy sem.
Őszintén szólva én sem vok híve a régi/lejárt/ma már gyenge harcértékű vasak renoválásának, és még drága is valószínűleg, ha meg nem akkor meg annyit is ér. Ha most tényleg van/lesz pénz akkor most kell ütni a vasat amég meleg, mert amit újat, jót most beszerzel arról akár 30 év múlva is lehet beszélni, de egy tunning btr meddig lesz?
Na most, hogy ellenpéldát is hozzak itt az ukrán Bmp-1!!! felújítás, 50 db...
https://www.armyrecognition.com/wea...ues_to_be_in_service_with_ukrainian_army.html
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Tiszteknek kell életpályamodel,és az is legyen rugalmas.Ha valaki elakad,nem teljesit,legyen visszaut a polgári életbe.Nem nemesi vitézlő rendet kell épiteni.Legénységi állományra ugyanez vonatkozik.
A Nemzetörséget magam is sorköteles alapkiképzéssel gondolom inditani.De csak azzal.A társadalom nem fogadna el egy párhónapos alapképzésnél többet.Komoly manőverező harchoz korszerű nehéztechnikával az meg édeskevés.Oda IDF rendszerő többéves kiképzés kellene.Arra meg se pénzünk,se technikánk,se társadalmi elfogadotság,és igazábol olyan nagy szükségünk sincs.
Pedig a legénységi állományt kell igazán megfogni. Hidd el oda is kell olyan modell, ami miatt érdemes számolni vele.
Minden ágazat a jövőben a munkaerőért fog küzdeni, legyen szó bármilyen foglalkozásról. Itt legalább 20 évet nézz előre. Vedd figyelembe a korfánkat.
Csak a sorkötelesség és az elhivatott hivatásos állomány kombinációja jelenthet kiutat. Mindenütt gondot okoz a sereg számára a verseny szektor.
Egy jól kitalált életpálya modell, amihez társulhat megfelelő juttatás és illetmény, az talán megfelelő lehet. És bizony a korosabb réteget sem szabad elengedni...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 563
7 011
113
Már tudjuk hogy Rosomak lesz? :D
Akárhogy is ez az 500+ BTR jelenleg a hadsereg gerince. Értem én hogy sz.r meg minden de amíg nem jönnek az új IVF, APC-k normális mennyiségben addig biztos nem lesz kidobva/eladva. Sőt szerintem még azután sem. BTR tuningban se nem nagyon hiszek. Mindig úgy nyilatkoznak hogy mindenből a legjobb kell tehát BTR max mehet majd a tartalékosoknak, TEK-nek stb.
El nem tudom képzelni hogy 500 járművet csak úgy kidobnának - még ha már itt lenne az új technika akkor sem.
Az 500+ sajnos csak wikipédia adat a vele dolgozók szerint, kb. a harmada ha üzemképes.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 232
113
Btr ek kozil az evek ota felreallitott is aksi betetele utan indithato... /motorikusan ebbol a szempontbol nincs veluk gond./uzemkepesseg szempontjabol nincs veluk gond..../aki mast mond hazudik... A problemak a pancelzattal es a kialakitassal vannak.../nem tudom hogy csinaltak de egyebkent az eggyik leguzembiztosabb jarmu.../
 

Karak95

Well-Known Member
2018. december 16.
158
295
63
egyik szemem sír mert szomorú hogy ennyire előröl kell kezdeni a hazai hadipart , a másik szemem nevet mert örül minden ilyen hírnek :)
Nos ha újból kezdjük a hadiipart , vannak annak jó oldalai is , vegyük az egyik legalapvetőbb anyagát a lőszert , ezen belül is a lőport.
2004-ben Szolnokon felépült az egyik legkorszerűbb kénsavgyár a legjobb minőségű 98% tisztaságú évi 150 ezer tonna kénsavra.
2017-ben Fűzfőn felépült Közép-Európa legkorszerűbb salétromgyártó üzeme (thyssenkrupp solutions) segítségével több mint 300 ezer tonna kapacitással .(Bige érdekeltségek)
2012-ben Dunaújvárosban 20 ezer tonna új cellulóz üzemet avattak.(Dunacell)
Ez a 3 három kell az NC-hez , a korszerű lőporhoz , és a fenti mennyiségek embertelen nagy számok , ha csak 20 % mennyiségből Fűzfőn állami lőporgyárban izraeli technológiával kiváló minőségű lőport állítanak elő , és eladják "éhes barátainknak" a hadiipar tovább fejlesztésének folyamatos anyagi bázisa megteremtődött .(Kiváló minőség , és kiváló ár , mert a legújabb)
Ha van pénz , lehet álmodozni ilyen - olyan IFV-ről , APC-ről .
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 924
123 408
113
Btr ek kozil az evek ota felreallitott is aksi betetele utan indithato... /motorikusan ebbol a szempontbol nincs veluk gond./uzemkepesseg szempontjabol nincs veluk gond..../aki mast mond hazudik... A problemak a pancelzattal es a kialakitassal vannak.../nem tudom hogy csinaltak de egyebkent az eggyik leguzembiztosabb jarmu.../
Akkor hazudok ezek szerint.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 602
14 940
113
Btr ek kozil az evek ota felreallitott is aksi betetele utan indithato... /motorikusan ebbol a szempontbol nincs veluk gond./uzemkepesseg szempontjabol nincs veluk gond..../aki mast mond hazudik... A problemak a pancelzattal es a kialakitassal vannak.../nem tudom hogy csinaltak de egyebkent az eggyik leguzembiztosabb jarmu.../

Amikor prt-ban voltam kb 10 db volt kint. Mivel kb egyik sem működött itthonról hoztak ki szerelőket. Hetek alatt rendbehoztak 4db-ot.
Mivel a szdpkm úgy gondolkodott mint te elindultak velük a salang hágóhoz.
Vissza 2 vontatta a másik 2t. Többet nem mentek ki velük max a tábor melletti hegyre.

De volt olyan viziátkelés ahol 6 indult a dunára. 2már nem ért oda. Pedig tata és neszmély pár km-er.

Az hogy sokszor pöccre indulnak amibe új aksi kerül, az annak köszönhető ,hogy sokban pár ezer km van bennük. Még jó, hogy motorikusan nincsenek elhasználódva.

Ez a jármű minden szempontból szar.
Aki mást mond az hazudik.;)
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Nos ha újból kezdjük a hadiipart , vannak annak jó oldalai is , vegyük az egyik legalapvetőbb anyagát a lőszert , ezen belül is a lőport.
2004-ben Szolnokon felépült az egyik legkorszerűbb kénsavgyár a legjobb minőségű 98% tisztaságú évi 150 ezer tonna kénsavra.
2017-ben Fűzfőn felépült Közép-Európa legkorszerűbb salétromgyártó üzeme (thyssenkrupp solutions) segítségével több mint 300 ezer tonna kapacitással .(Bige érdekeltségek)
2012-ben Dunaújvárosban 20 ezer tonna új cellulóz üzemet avattak.(Dunacell)
Ez a 3 három kell az NC-hez , a korszerű lőporhoz , és a fenti mennyiségek embertelen nagy számok , ha csak 20 % mennyiségből Fűzfőn állami lőporgyárban izraeli technológiával kiváló minőségű lőport állítanak elő , és eladják "éhes barátainknak" a hadiipar tovább fejlesztésének folyamatos anyagi bázisa megteremtődött .(Kiváló minőség , és kiváló ár , mert a legújabb)
Ha van pénz , lehet álmodozni ilyen - olyan IFV-ről , APC-ről .

Nagyon is igazad van. Pl a II.Vh-ban is az alapanyag és nyersanyaghiány volt az ipar fő hiányossága. Ide jöhetne még némi technológia hiányosság is, de valójában a legtöbb program az alapanyagon bukott el. Nem a 70+ évvel ezelőtti események elemzését akarom visszalopni, de párhuzamokat badarság nem észrevenni.
Mindenki (bevallom én is) a gyártóüzemben szeretném látni a felvételeket, ahogy szerelik össze az APC-inket. De ha gyártani akarunk és nem csak összeszerelni, akkor valóban szükség lehet az alapoktól kezdeni el az építkezést.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 536
79 662
113
Btr ek kozil az evek ota felreallitott is aksi betetele utan indithato... /motorikusan ebbol a szempontbol nincs veluk gond./uzemkepesseg szempontjabol nincs veluk gond..../aki mast mond hazudik... A problemak a pancelzattal es a kialakitassal vannak.../nem tudom hogy csinaltak de egyebkent az eggyik leguzembiztosabb jarmu.../

A nagy büdös lófaszt!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 860
35 232
113
Akkor hazudok ezek szerint.
Ha azt allitod hogy motorikusan szar a btr konstrukcio uzemkepesseg teren. Akkor igen...
Lehet szidni a btrt a pancelzat miatt lehet az ergonomia miatt lehet az allulmuszerezetseg miatt lehet hogy a motorba nincs le tartalek sok minden miatt lehet szidni... De amikor 4-5 eve leallitott csillaghangarba tarolt vasakhoz oda megy az ember kapasbol 10 et kivalaszt berakjak az aksikat es 10-10 a random kivalasztott vasakbol a sajat laban atmegy a telephejre majd ra ket napra a gyakorloterren lenyom 2 napot... Az minden csak nem rossz uzemkepesseg tekintetebe. /es ez az igaz a btr re ezt te is tudod.../ se a fekekkel se a motorral /uzemkepesseg teren/ se az elektronikajaval nincs gond ahogy a valtoval se... Btr nem nagyon volt meg bevontatva nem csak tatan mashol se a gyakterrol /es ezt nem en allitom./ nem a szivem csuvske a btr rengeteg hianyossaga van de az uzemkepesseg pont nem tartouzik a hatranyokhoz... /a motor a valto mind mind olyan elem ami teherautobol szarmazik amik 1000x nagsobb elettartamra lettek tervezve uzemorara mint amit a mi btr jeink a mai napig elertek.../
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz