A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Centurio

Well-Known Member
2018. december 10.
440
1 140
93
https://honvedelem.hu/117086_a_haza_vedelme_nemzeti_ugy

"Ebből a pénzből végre fogjuk hajtani a Zrínyi 2026 honvédelmi és haderőfejlesztési program 2020-ra ütemezett részét. A jövő évi költségvetés 216 milliárd forintot tartalmaz a már megkezdett fejlesztések folytatására. Megjegyzem, ez a fejlesztési összeg a teljes katonai költségvetés harminc százaléka, ami bőven felülmúlja a NATO által javasolt húszat. A 2010 előtt elvesztegetett katonai képességeinket vissza kell szereznünk, de úgy, hogy már a legmodernebb eszközökkel szereljük fel a magyar honvédeket. Itt kiemelném a Gripeneknek a szárazföldi csapatok közvetlen légi támogatását érintő képességének kialakítását, az Airbus 145M könnyű- és a 225M közepes helikopterek rendszerbe állítását, a rámpás szállítógépek beszerzését, a Leopard 2 A4 és A7+ harckocsikat, a PzH 2000-es önjáró lövegeket, a Carl Gustaf M4 kézi páncéltörő eszközöket és a Digitális katona programunkat. Ez utóbbihoz kapcsolódóan jutott fedezet a magyar hadiipar újjáélesztésére is! Az új kézifegyvereink hazai összeszerelése már tavaly megkezdődött, júliustól pedig már a gyártósorok is beindultak Kiskunfélegyházán."

Legutóbb még szeptember volt, de mindenképp jó hír.:)
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz and arcas

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 771
3 200
113
De azért 2012-ben majdnem vettek ~350 millió euróért az olaszoktól 20 db AW139/119-est, csak a gyártó cég korrupciós botrányai miatt a magyar fél elállt az üzlettől. A 20 db H145M épp ugyanennyibe került 6 évvel később...

Hagyjuk, mert belpolitikai vita lesz belőle. Inkább töröltetem a hozzászólást.
Az orosz gépek kiváltasára. Aztan gondolom az orosz gepek felujítása miatt lehetett még húzni pár évig. Valamiféle összefüggésre gondolsz?
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Előtte nem volt egy gazdasági válság, úgy világszinten?
2010-ben már minden rendben volt. A stadionépítési láz mutatta, hogy teljesen jelentéktelen luxuskiadásokra is bőségesen rendelkezésre álltak a források kezdettől! Egész egyszerűen nem volt prioritás a honvédelem az ukrán-válságig az Orbán-kormányzat számára. ahogy most sem az a rendvédelem, egészség- és oktatásügy például.

De ez már a múlt. Úgy tűnik Orbán nem szeret csicskajancsi lenni a kelet-európai politikában, így a honvédelemre már legalább költenek! Mégha az érdekalapú politizálás anyagi vonzatáért cserébe nem igazán kapja meg azt, amit remélt (lásd, hogy lepattintotta Trump a norvégok kapcsán, hiába a jelentős amerikai beszerzés belengetése), de talán remélhetjük, hogy ebből a Zrínyi programból most lesz valami!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 526
93 804
113
2010-ben már minden rendben volt. A stadionépítési láz mutatta, hogy teljesen jelentéktelen luxuskiadásokra is bőségesen rendelkezésre álltak a források kezdettől! Egész egyszerűen nem volt prioritás a honvédelem az ukrán-válságig az Orbán-kormányzat számára. ahogy most sem az a rendvédelem, egészség- és oktatásügy például.

De ez már a múlt. Úgy tűnik Orbán nem szeret csicskajancsi lenni a kelet-európai politikában, így a honvédelemre már legalább költenek! Mégha az érdekalapú politizálás anyagi vonzatáért cserébe nem igazán kapja meg azt, amit remélt (lásd, hogy lepattintotta Trump a norvégok kapcsán, hiába a jelentős amerikai beszerzés belengetése), de talán remélhetjük, hogy ebből a Zrínyi programból most lesz valami!
Sok igazság van abban amit írsz, de azért megcsal az emlékezeted. 2010ben sok minden volt a magyar gazdasággal, de szinte semmi sem volt rendben. Görögországgal emlegettek minket egy lapon, mi leszünk a válság következő áldozata. Ez sztem nagyon fontos tény, hogy tudjuk honnan hova jutottunk!!!
2012ben még negatív volt a GDP, csökkentek a realbérek. KB. Eddig tartott a válságkezelés, aztán lassan a saját lábunkra álltunk. A rossz állami devizahitelek miatt az ország ugyanúgy adósrabszolga volt az IMF és az EU felé ( illetve a finanszorozóik felé, USA, Németország), mint az emberek a bankok felé. Addig ment a harc lehet-e unortodox gazdaságpolitika. Ezen már nagyrészt szerencsére túl vagyunk.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 699
113
Ángilosul,polákol egy rakattal,nade ékes magyar nyelven?
Ha tényleg beszerzünk egy csőgyártó gépsort,elvileg nincs akadálya a gyártásnak.Sőt,mivel a Danuvia anno gyártotta a PKMet,a licencjog megvan,akár magunk is kialakithatunk egy ilyen PKM változatot a mintájára.Mint irtam,a 90es évek elején tervbe volt egy ilyen változat kifejlesztése nálunk,persze nem lett belöle semmi.Mint ahogy a FÉG 5,56milis NGMje is csak pár mintapéldányig jutott.
Különben szerintem 8fős deszantraj kéne.Rajonként 1db 5,56milis valamilyen LMG,és egy 308as könnyű gp-ami lehetne az UKM alsó képen lévő rövid csővel és álvány nélküli változata.Szakasztámogatóként meg az állványos változat.És megcsinálták a PKTnak megfelelő járműfedélzeti változatot is.
Felejtsük már el az 5.56-ot!
A jövő a 6.8 és a 8.6 Norma Msgnum.
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Felejtsük már el az 5.56-ot!
A jövő a 6.8 és a 8.6 Norma Msgnum.
338 túl erős egyéni fegyverbe.223 szerintem is gyenge,de a nyugati világ egy darabig még biztos ezt használja.Különben én egy 308as bullpupp fegyvert tartanák jónak egyéni lövészfegyvernek a legjobbnak.Kezelőszemélyzetnek,ahova csak inkább önvédelmi célra kell,MP7.De engem befolyásol a vadászias múltam.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
2010-ben már minden rendben volt. A stadionépítési láz mutatta, hogy teljesen jelentéktelen luxuskiadásokra is bőségesen rendelkezésre álltak a források kezdettől! Egész egyszerűen nem volt prioritás a honvédelem az ukrán-válságig az Orbán-kormányzat számára. ahogy most sem az a rendvédelem, egészség- és oktatásügy például.

De ez már a múlt. Úgy tűnik Orbán nem szeret csicskajancsi lenni a kelet-európai politikában, így a honvédelemre már legalább költenek! Mégha az érdekalapú politizálás anyagi vonzatáért cserébe nem igazán kapja meg azt, amit remélt (lásd, hogy lepattintotta Trump a norvégok kapcsán, hiába a jelentős amerikai beszerzés belengetése), de talán remélhetjük, hogy ebből a Zrínyi programból most lesz valami!
Dehogy az ukrán válság.Inkább nagyon is az amerikai nyomás.Meg az elgondolás,hogy igy talán lehet politikai jóindulatot vásárolni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 586
79 774
113
338 túl erős egyéni fegyverbe.223 szerintem is gyenge,de a nyugati világ egy darabig még biztos ezt használja.Különben én egy 308as bullpupp fegyvert tartanák jónak egyéni lövészfegyvernek a legjobbnak.Kezelőszemélyzetnek,ahova csak inkább önvédelmi célra kell,MP7.De engem befolyásol a vadászias múltam.

Az már kiderült,hogy a .308 is túl erős.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 699
113
338 túl erős egyéni fegyverbe.223 szerintem is gyenge,de a nyugati világ egy darabig még biztos ezt használja.Különben én egy 308as bullpupp fegyvert tartanák jónak egyéni lövészfegyvernek a legjobbnak.Kezelőszemélyzetnek,ahova csak inkább önvédelmi célra kell,MP7.De engem befolyásol a vadászias múltam.
Tavaly májusban rendszeresítette a 6.8- at az US Army. Ezzel egyidőben Norma Magnum űrméretre kért be géppuska prototípusokat. A GD és a Sig Sauer már elkészítette ezeket. A Sig Sauer 10 kiló alatt tartotta a tömeget. Ez kevesebb, mint az FN MAG vagy MG3.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 586
79 774
113
Tavaly májusban rendszeresítette a 6.8- at az US Army. Ezzel egyidőben Norma Magnum űrméretre kért be géppuska prototípusokat. A GD és a Sig Sauer már elkészítette ezeket. A Sig Sauer 10 kiló alatt tartotta a tömeget. Ez kevesebb, mint az FN MAG vagy MG3.

Igen az SF-nek kísérleti jellegel és csak az M249 leváltására.

A PKM valódi puskalőszerrel 7,5 kiló(üresen).Semmi extra nincs a 10kg alatti géppuskában,az csak nyugaton megy csodaszámba...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 699
113
Igen az SF-nek kísérleti jellegel és csak az M249 leváltására.

A PKM valódi puskalőszerrel 7,5 kiló(üresen).Semmi extra nincs a 10kg alatti géppuskában,az csak nyugaton megy csodaszámba...
Tudom. Éppen ezért kellene a PKM-PKT párost inkább NM-ra átállítani. Fél- egy kiló tömegnövekedéssel még mindig a nyugatiak alatt marad.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Az már kiderült,hogy a .308 is túl erős.
Igen is,meg nem is.Törökök továbbra is maradnak a 308nál.A védőmellények mi felénk is igényelnék az erősebb kalibert.És én ugyan nem lőttem vele,de videók és leirások szerint az új 308as önműködő puskák már jól uralhatók.Kaliber magazin fegyvervideóján is kiemelik,hogy mennyire jol uralható a SCAR-H.Mintha egy átlagos AK-val lőnének.M14el,G3mal és FAL-el lőttem,szerintem nem olyan vészesek azok sem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 586
79 774
113
Igen is,meg nem is.Törökök továbbra is maradnak a 308nál.A védőmellények mi felénk is igényelnék az erősebb kalibert.És én ugyan nem lőttem vele,de videók és leirások szerint az új 308as önműködő puskák már jól uralhatók.Kaliber magazin fegyvervideóján is kiemelik,hogy mennyire jol uralható a SCAR-H.Mintha egy átlagos AK-val lőnének.M14el,G3mal és FAL-el lőttem,szerintem nem olyan vészesek azok sem.

Az egész világ vs törökök...Ez most nem egy komoly érv volt ugye?A mai mellényeket .308-assal sem lövöd át.A legjobb annyira uraható mint egy 7,62-es AK?Ahhoz képest a modern 5.56-os fegyverek egy lapon sem emlegethetőek.Mit gondolsz arról,hogy .308-as lőszerből azonos tömeg mellett kb 60%-al kevesebb lőszer tudsz magaddal vinni mint 5,56-osból és kb 30%-al kevesebbet mint a 7,62x43-as lőszerből?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Az egész világ vs törökök...Ez most nem egy komoly érv volt ugye?A mai mellényeket .308-assal sem lövöd át.A legjobb annyira uraható mint egy 7,62-es AK?Ahhoz képest a modern 5.56-os fegyvereke gy lapon sem emlegethetők.Mit gondolsz arról,hogy .308-as lőszerből azonos tömeg mellett kb 60%-al kevesebb lőszer tudsz magaddal vinni mint 5,56-osból és kb 30%-al kevesebbet mint a 7,62x43-as lőszerből?
Hogy semmi sem tökéletes.Nincs olyan lőszer,ami minden szemontbol jó.Mindegyik kompromisszum.