M
molnibalage
Guest
Ez viszont nem igaz. A csillagászatban is igaz, hogy nagyon hosszú idő szükséges a pontos pálya számításból, mert kis időpillanatból vett két darab minta extrapolálás nagy hibát okoz.Értsd meg, hogy elegendő, ha egy másodpercig látja a radar a lövedéket és van elég adat háromszögelni és így a CEP-en belül valószínűséget számítani! Az a lényeg, hogy tudják pontosan, hogy hol van a célpont és hol van a radar, ami egy pillanatra látta azt a repülő lövedéket, a következő másodpercben a tűzvezető számítógép a radartól kapott információ alapján már tudja, hogy hova fog konkrétan csapódni az a lövedék és továbbíthatja a célt helyesbítő adatokat neki. Mindezt akár három külön helyről! "A" pontból kilőtték, "B" pontból radarral bemérték és "C" pontból vezették a tüzet! Sőt, valahol van egy "D" célfederítő is (uav, jtac, stb), ami felderítette és még akár szemmel is tartja a célt, hogy legyen visszajelzés az eredményességről is!
Értsed, ha két korai pontból akarod a lövedék pályát meghatározni és a korrekciót, az nem túl jó. De, ha kilövés után 2-4 sec, a tervezett pályacsúcs és a végén a leszálló ágban is méred, akkor még azt is látod, hogy melyik szakaszon mennyire változik az eltérés, pl. hol van erősebb szél.
Igen. De mivel a lövedék pályája egy torzult ellipszis ezért, ha az elején, a közepén és vége felé is még rámérsz, de még 1-2 km lövedék magasságnál az elég korrekt. Persze a legjobb az, ha az egész röppályát méred. De ehhez még mindig elégséges az, ha nem állsz oda az ágyú mellé, mert tök felesleges.Dehogy tudja!Szerinted nincsenek külballisztikai tényezők?Leírták,hogy kis távolságon ez nem gáz de nagyon az.Hiába méred egy 30sec es röppalya első masodpercét abból te a büdös életbe meg nem tudod,hogy hová csapódik pontosan a gránát.
Egyszerű példa.
A tesi tanárod is remekül látja, hogy rosszul dobod a kislabdát az ívén, ha oldalról áll. A radar ráadásul az emberi szemnél sokkal pontosabban mér.