A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 474
5 578
113
Feltehetően új fegyvernem születik most épp. A drónok, csak még nem tudjuk mi lesz a hivatalos elnevezése ennek. Elképesztően új elem a modern harcban a megjelenésük, így csapásmérőként, tömegben. Tudtuk eddig ,hogy felderítenek, végrehajthatnak precíziós csapást valami kiválasztott célpont, személy ellen, stb. Most azonban tömegével lövik az ellen páncélos harceszközeit az azeri erők drónokkal, komoly sikerrel. Ez valami új a hadviselésben. Nem tudom mennyibe kerül egy ilyen drón, a fegyverzetével együtt, de majd az okosok kiszámolják. Abban számolás nélkül is biztos vagyok, hogy nagyságrenddel olcsóbb, mint egy dedikált harci helikopter a fegyverzetével.
Ezek az eszközök (jó, nem pont a Bayraktar) vagy 10 éve elérhetők, nem ennyire új dolog ez, hogy lemenjünk hídba...az újdonságot a célgazdag környezetet biztosító örmény haderő adja, eddig nem volt ilyen ellenfele a drónoknak- mert ahol rendes légvédelem van, oda 1. nem küldték be őket 2. leszedték őket egy pillanat alatt (Líbia).

Ha kiállsz a Hortobágy közepére egy szál AK-val, és valaki egy Toyota-DSK kombóval leszed a lőtávodon kívülről, attól még ez utóbbi eszköz nem lesz elképesztő újítás, csak te nem alkalmazkodtál a lehetőségeidhez, ezért esélytelen voltál vele szemben. Ugyanezt látom itt is.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 520
20 186
113
Remélem így lesz! Igazából örülök ezeknek a beszerzéseknek és örömteli, hogy végre elindult valami! De jön egy konfliktus, ahol lényegében nem nagyhatalmak vívnak háborút, és a tapasztalatok alapján minden beszerzés így mehetne a " kukába", hát kicsit aggasztó! Remélem tanulunk belőle!

Azért ennyire nem vész a helyzet. A beszerzendő harceszközök aktív védelmi rendszerét kell olyan szintre hozni, hogy tudjon védeni az ilyen drón támadás ellen is, valahogy. Valamint kik kell alakítani az ilyen támadások fegyveres elhárításának feltételeit Illetve fel kell állítani most már egy saját, drónos csapásmérő önálló alakulatot, ebben biztos vagyok. Nem elég, hogy csak felderítésben gondolkodunk, ami ezeket az eszközöket illeti.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 938
29 371
113
Feltehetően új fegyvernem születik most épp. A drónok, csak még nem tudjuk mi lesz a hivatalos elnevezése ennek. Elképesztően új elem a modern harcban a megjelenésük, így csapásmérőként, tömegben. Tudtuk eddig ,hogy felderítenek, végrehajthatnak precíziós csapást valami kiválasztott célpont, személy ellen, stb. Most azonban tömegével lövik az ellen páncélos harceszközeit az azeri erők drónokkal, komoly sikerrel. Ez valami új a hadviselésben. Nem tudom mennyibe kerül egy ilyen drón, a fegyverzetével együtt, de majd az okosok kiszámolják. Abban számolás nélkül is biztos vagyok, hogy nagyságrenddel olcsóbb, mint egy dedikált harci helikopter a fegyverzetével.
Szerintem nem lesz önálló fegyvernem. Lesznek kis méretű tüzérségi csapásmérő drónok (ez a cirkálódrón, az ún. loitering munition), gyalogsági felderítő drónok az egészen mikrométerűtől a közepes méretűig (raj, szakasz, század, zászlóalj és dandárdrónok), és lesznek a légierőnél közepes és nagy méretű felderítő és csapásmérő drónok.

Szerintem így fog kinézni néhány példával illusztrálva:
HADSEREG, azon belül gyalogság: felderítő
- rajdrón: FLIR Black Hornet
követelmény: 25 perc / 2000 méter (15 perc ötszáz méteren belül)

- szakaszdrón: Altavian ION M440
követelmény: 35 perc / 10 kilométer (fél óra száz tíz kilométeren belül)

- századdrón: Vantage VESPER
követelmény: 65 perc / 45 kilométer (egy óra ötven kilométeren belül)

- zászlóalj/dandárdrón: Schiebel CAMCOPTER S-100 vagy AeroNautics ORBITER 3 ISTAR
követelmény: 3 óra / max 2000 kilométer (egy óra ötszáz kilométeren belül)

- hadosztálydrón: CAIG Wing Loong I
követelmény: 24 óra kétezer kilométeren felül

- hadseregdrón: CAIG Wing Loong II
követelmény: 32 óra / 5000 kilométer (vagy 36 óra négyezer kilométeren belül)

HADSEREG, azon belül tüzérség: csapásmérő
- zászlóaljdrón: AeroNautics ORBITER 1K vagy Elbit SKYSTRIKER
követelmény: 2 óra / 100 kilométer (ütegbe, vagy támogató szakaszba szervezve)

további lehetséges zászlóaljdrón a Lynx harcjárművekhez tervezett Raytheon Coyote!

- dandárdrón: IAI HAROP vagy IAI HARPY
követelmény: 6 óra / 200 kilométer (átjátszódrón nélkül osztályba szervezve)

LÉGIERŐ, felderítő és csapásmérő:
- közepes drón: Bayraktar például (akár a közúthálózatról is üzemeltetve)

- nagy drón: Wing Loong I-II például (bármilyen betonos repülőtérről üzemeltetve)

Egyszóval szerintem szét lesz szórva a fegyvernemek között és nem önálló fegyvernem lesz!

Amire még elengedhetetlen szükségünk lesz az állami/katonai kommunikációs műhold, amin keresztül nagyobb távolságra is tudunk drónt vezérelni. A románok már dolgoznak a saját katonai kommunikációs műholdjukon pontosan e célból többek közt!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 111
113
Továbbra sem fogod fel, hogy mit jelent a légtér ellenőrzése.
Olyan ez, mintha te a HIMARS reaksiját repülés közben akarnád leszedni - holott egyszerűbb kiszedni az indítót és megtagadni a lehetőséget az indításra (fizikailag vagy rádiotechnikai úton). Izrael is erre törekszik, hiszen az Iron Dome túl drága lenne mindenre - ahonnan raksi jön, kiháromszögelik és megy rá a légicsapás vagy a tüzérégi áldás.

Fel kéne fogni, hogy ezeknek a szaroknak a rákfenéje a távirányítás és így ergo az adatkapcsolat - ha te képes vagy olyan szintű légtér ellenőrzésre, hogy felküldj olyan gépeket, melyek képesek ezeket zavarni/forrásig lekövetni, így megölöd őket az útszakaszukon vagy ahonnan indították azt a kis szart. Szerined az USAF miért tartott mindig két ilyen elektonikus szaglász gépet bagdad légterében? IED és drón kezelő rádiójelekre vadásztak 0-24. Az RQ-170 legszuperebb drón miért szállt le a sivatagban Iránban?
Na és az örmények erre hol vannak felkészülve? Vagy a szírek? Vagy a líbiaiak? És ami esetleg van nekik az mit kezd a török elektronikai counter hadviselési (ECCM) szintel?

Ne érts félre - az UCAV egy nagyszerű fegyver és kell is - de nem világmegváltó, csak egy további része az egésznek .Pl. magának célkoordinátát nem kukáz, erősen időjárásfüggő (oldalszél komponense a többségnek 10 Knots alatt van, esőben fel sem szállhat, a légcsavar pedig toábbra sem egy stealth megoldás...), és totálisan életveszélyes az indítónak, hogy kiháromszögelik a jelforrást (amit instant a felderítő átküld datalinken a tüzérségnek, az meg odaküld egy 155-öst...). Persze az azerek most parolázhatnak, mert az egész török elektronikai hadviselési és ELINT hálózat ott van nekik a hátuk mögött (mert ez örmény - török/azeri háború ha eddig nem esett le).

Amúgy a HM is venni fog ilyeneket, meg légvédelmet s építikki szépen - mi ugyanis nem legatyásodott csórók vagyunk. Csak a HM ezeket a helyén kezeli, felfogják ezek helyét a rendszerben erősségeiket és gyengéiket - szóval a te Z2026 egy pénzkidobás felvetéseddel ne haragudj, de vitatkoznom kell. Szeretsz ráugrani spike-up dolgokra, de rendszerben képtelen vagy szemlélni a dolgoklat.
Ment a like, csak annyi kiegészítéssel, hogy egy tisztességes drón abban okosabb, mint az eldobható hagyományos rádiósok, hogy műholdas kapcsolattal IS rendelkezik, úgy meg nehéz visszakövetni a rádióadást. Persze nem lehetetlen, de szerintem ilyen lehetőségekkel nem biztos, hogy rendelkeznek a szomszédjaink.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 111
113
Egy Rheinmetall HEL lézerágyú egy százforintos lövéssel egy orosz ISKANDER vagy román HIMARS fejet, egy ukrán Bayraktar drónról indított miniatűr MAM lézervezérlésű bombát vagy éppen egy 155mm-es tüzérségi lőszert egyaránt meg tud semmisíteni. Ezért nincs és nem is lesz költséghatékonyabb eszköz a HEL-nél!
Ballisztikus rakétát RM HEL-lel???
Na mutasd gyorsan!
A földi telepítésűvel (30kW) nagyjából hangsebesség alatti dróncélt tudtak megsemmisíteni, roncsolni, azt is 2-3km-es távolságból.
Meg 1km-ről aknagránátokat károsítottak.
Egy balisztikus rakéta 2Mach felett fog végfázisban közlekedni. Az majdnem másodpercenként 1km. Itt meg nem elég megrongálni, itt el kellene pusztítani. Ráadásul a lézerrel nem lehet elélőni a rakétának, mivel a lézer csak a hatékonyságának határát átlépve roncsolja a beérkező rakétát. Addig csak nagyon szép színűre világítja. :rolleyes:
Egy CIWS légvédelmi ágyú már akkor elindíthatja az első lövedéket, amikor a rakéta még nincs hatósugárban. Neki a találkozási pontra kell elérnie csak időben.
Szóval, amíg mobil verzióban nem tudnak nagymértékű roncsolást elérni 8-10km-es távolságra, addig felesleges HEL-ről beszélni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 111
113
Feltehetően új fegyvernem születik most épp. A drónok, csak még nem tudjuk mi lesz a hivatalos elnevezése ennek. Elképesztően új elem a modern harcban a megjelenésük, így csapásmérőként, tömegben. Tudtuk eddig ,hogy felderítenek, végrehajthatnak precíziós csapást valami kiválasztott célpont, személy ellen, stb. Most azonban tömegével lövik az ellen páncélos harceszközeit az azeri erők drónokkal, komoly sikerrel. Ez valami új a hadviselésben. Nem tudom mennyibe kerül egy ilyen drón, a fegyverzetével együtt, de majd az okosok kiszámolják. Abban számolás nélkül is biztos vagyok, hogy nagyságrenddel olcsóbb, mint egy dedikált harci helikopter a fegyverzetével.
Ó dehogy!
Ha nem is új fegyvernem, de majdnem. És nem most alakul ez, mert az amerikaiak már vagy 10-15 éve űzik az ipart. A végleges berobbanásról meg a törökök szíriai és főleg líbiai alkalmazása kapcsán beszélhetünk.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 923
5 428
113
Kb olyan mint a géppuska az I. vh-ban, volt ugyan mindenkinek, de a kirobbanáskor, meg előtte közvetlen még a lovasság volt az elit. Aztán pikpakk...
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 574
9 161
113
Egynagy előnyünk van sok országhoz képest, mi nem engedtük el a törökök kezét bármilyen xarral is dobálóztak.
Qrvakínos volt, lesz, de akkor ideje ezt előnyünkre is fordítani.
(lehet ezt mégis jól látta a főnök. Ha nem is konkrétan a drónkérdést, hanem a Törökország jövőbeni szerepét.)
És csak halkan jegyzem meg, hogyha bármilyen gebasz van a közel-keleten akkor mindig kiderül, 1;a Törökök központi helyen fekszenek
Hagyd már abba a pániküzemmódban való kommunikációt!
Higgadj le!
"Tegnap" még a ellenséges precíziós tüzérségi rakéták miatt pánikoltál, ma a drónok miatt, és már lézerfegyverekről vízionálsz. Holnap mi jön?
Igen, a vadászgépes megoldás méregdrága, de maguk a fegyverhordozásra alkalmas drónok sem olcsók.
És emlékezz csak vissza a török drónok pályafutására miután megérkezett a pár kiszolgált orosz Mig-29-es Líbiába.
A drónok utánpótlása viszont sokkal bonyolultabb, mint egy AMRAAM, vagy egy Sidewinder rakétáé.
A fegyver nélküli drónok ügye sokkal bonyolultabb ügy, mivel tényleg olcsóbbak, ugyanakkor nagyobb távolságról dolgoznak, mint a csöves légvédelem. Ellenük a Mistralok alkalmasak lehetnek (az automata toronyba építésük azért adná magát!), a 8-10km-es hatótávolságukkal, esetleg ha közelebb jönnek, akkor már a csöves légvédelemmel is érdemes rájuk tüzelni. Itt jöhetnek az automata módba kapcsolható IFV/APC tornyok.
A loitering munition ellen meg ( mint ahogy a tüzérségi rakéták ellen is a pontvédelmi csöves légvédelem lesz a megoldás.
Ha jól figyeltél, akkor láthatod, hogy csak végig kell vinni a Z2026-ot, és nem kell pánikolni. Van benne minden: többrétegű légvédelmi fejlesztés, Gripen képességfejlesztés, EW eszközök, réskitöltő és légvédelmi rendszerbe integrált radarok is!
A hordozható EW megoldások pedig olyan tételek, amelyik nem igényelnek extra beavatkozást egy 10 éves fejlesztési programban. Egyetlen tétel fizetési átütemezése alkalmat teremt a beszerzésükre, amennyiben esetleg 2016-17-ben még nem lettek volna betervezve (különben kétlem, mert kb. akkor kezdték el ezeket komolyan fejleszteni.)
Per pillanatban MÉG NINCS olyan eszközünk, amit nagyon kellene védenünk a drónoktól.
És harcra alkalmas állapotban még nagyon sokára lesz.
Hja és azt se felejtsük el, hogy a lehetséges felmerülő ellenségeinknél sincsenek hordákban a drónok.
Az ukránok vettek valami 6-12 darabot Bayraktarból?
Ha esetleg az ukránokkal kerülnénk konfliktusba, akkor elsősorban nem emiatt a 12db UAV miatt kellene aggódnunk. o_O
Ezen kívül a szerbeknek vannak Winglong 2-esei (9), meg frissiben kaptak 6db kisebb CH-92A-kat, amelyek 9 km-ről bevethető fegyverekkel rendelkeznek. De ezek ára is több mint 1M USD/db, úgyhogy ezekre sem hatalmas pazarlás egy AIM-9 vagy AIM-120 bevetése.
Szóval szerintem emiatt szintén nem indokolt a BIDO-BIDO-zás. Szerintem ők örülni fognak, ha 2-3-4 év múlva lesz annyi bevethető, ami fel tud szállni.
Elvileg a szerbeknek van saját programjuk is, ami a Pegazus névre hallgat, de sokmindent elmond az ügyről, hogy azért vették meg a kínai gépeket, hogy kapjanak hozzájuk tech transfert. Arról nem is beszélve, hogy a szerb drónokon is a fegyverek kínaiak.

Másik fórumban már beírták vagy meg, de az ilyen Drón "problémánkra" akár megoldást jelenthet a nemrégiben megvásárolt Aero Vodochody gyár.
Habár nem ez a fő profiljuk, de a jövőben lehetne. Aztán azzal szépen kielégíthetnénk a V4-ek piacát. Is.

https://www.google.hu/url?sa=t&rct=...ro_Vodochody&usg=AOvVaw2BV8Nz6-hM8FlDFFDEEk47
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 489
16 439
113
Ezek a kis szarok már most sincsenek állandó adatkapcsolatban a gazdájukkal és a jövőben - az AI fejlődésével párhuzamosan - egyre kevésbé kesznek rászorulva az adatkapcsolatra.
Erről az dalról nem fogod tudni megszorítani őket.

Ja, csak éppen.... majd egyszer. Annyira, hogy az USAF (aki a leader a témában) a régi terveit feladva (next gen AI vezérelte robotgép lesz a jövő vadászgépe) már köztes megoldást preferál - embervezette repülőgép megy saját kis UCAV kísérőkkel (Loyal Wingman best AI-vel) és azokat küldözgeti ki a célokra/raksik ellen/légiharcot vívni. De ezzel már el is érkeztünk az AI vezérelte drónok AA counterjéhez, de az azt hiszem másik topic...
Addig viszont marad a datalink, az meg fejlett ellenség ellen... nem bízik benne senki ahogy látom.

Ó dehogy!
Ha nem is új fegyvernem, de majdnem. És nem most alakul ez, mert az amerikaiak már vagy 10-15 éve űzik az ipart. A végleges berobbanásról meg a törökök szíriai és főleg líbiai alkalmazása kapcsán beszélhetünk.

Ha össze lesz raskva a FOFA cikk, amit molniékkal szerkesztettünk, abban már benne lesz, hogy az amerikaiak a 80' as évek óta foglalkoznak ezekkel....
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 938
29 371
113
Ballisztikus rakétát RM HEL-lel???
Na mutasd gyorsan!
A földi telepítésűvel (30kW) nagyjából hangsebesség alatti dróncélt tudtak megsemmisíteni, roncsolni, azt is 2-3km-es távolságból.
Meg 1km-ről aknagránátokat károsítottak.
Egy balisztikus rakéta 2Mach felett fog végfázisban közlekedni. Az majdnem másodpercenként 1km. Itt meg nem elég megrongálni, itt el kellene pusztítani. Ráadásul a lézerrel nem lehet elélőni a rakétának, mivel a lézer csak a hatékonyságának határát átlépve roncsolja a beérkező rakétát. Addig csak nagyon szép színűre világítja. :rolleyes:
Egy CIWS légvédelmi ágyú már akkor elindíthatja az első lövedéket, amikor a rakéta még nincs hatósugárban. Neki a találkozási pontra kell elérnie csak időben.
Szóval, amíg mobil verzióban nem tudnak nagymértékű roncsolást elérni 8-10km-es távolságra, addig felesleges HEL-ről beszélni.
Amivel aknagránátot meg lehet rongálni, azzal a végfázisban érkező robbanófejet is. Mindazonáltal nem véletlen írom, hogy a 35mm-es légvédelmi gépágyúval párban kell alkalmazni! Első körben a HEL már most biztosan alkalmas a drónfenyegetés teljes lehetséges spektrumának a leküzdésére.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 111
113
És csak halkan jegyzem meg, hogyha bármilyen gebasz van a közel-keleten akkor mindig kiderül, 1;a Törökök központi helyen fekszenek


Másik fórumban már beírták vagy meg, de az ilyen Drón "problémánkra" akár megoldást jelenthet a nemrégiben megvásárolt Aero Vodochody gyár.
Habár nem ez a fő profiljuk, de a jövőben lehetne. Aztán azzal szépen kielégíthetnénk a V4-ek piacát. Is.
Nem kimondottan. Az AERO nem a könnyű és ultrakönnyű technológiákat használja. Bár van kompozít műhelyük, de ott nem komplett gépeket gyártanak. Nekik ez nagy profilváltás is lenne. Nem biztos, hogy őket kellene eröltetni, azzal a felkiáltással, hogy láttak már repülőt, és a "miénk".
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 574
9 161
113
Nem kimondottan. Az AERO nem a könnyű és ultrakönnyű technológiákat használja. Bár van kompozít műhelyük, de ott nem komplett gépeket gyártanak. Nekik ez nagy profilváltás is lenne. Nem biztos, hogy őket kellene eröltetni, azzal a felkiáltással, hogy láttak már repülőt, és a "miénk".
Rendben.
Annyira azért nem vágom.
Max annyit gondolnék végig, hogy egyszerűbb, olcsóbb-e a "nulláról" kezdeni, építeni, vagy sem, azt meg pláne, hogy mi is a cél így és ebben a formában azzal a gyárral.
Mert akárhonnan nézem, ez a "drón piac" még nem egy telített piac, lehet megérne egy váltást.
De ha nem, akkor sincs semmi problematika, ha valamire hát erre pont jó egy ilyen fórum, hogy mindenféle hülyeség ;-) (is) elhangozzon.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
556
1 574
93
Továbbá egy Bayraktart drónt bármilyen pár százméteres útszakaszról indítani tudsz és oda meg teherautóval szállítani. A saját légierődnek repülőteret kell építened a közepes méretű csapásmérő drónoknak jó a meglévő úthálózat is!

Igazából nem vagyok benne biztos, hogy valaha a jövőben szükség lesz második repülőszázadra. Az lehet, hogy a magyar légierő féltucat századból fog állni, amiből egy század F-35 fog gondoskodni a légifölényről és a legkomolyabb csapásmérő eszközök (cirkálórakéták) hordozásáról, míg öt-hat csapásmérő század drónokkal fog operálni! Lesz még Sámán, Dongó, Vörös Ördög századunk, Bayraktarokon meg Loong Wingeken! Ez a másik része ennek a drón dolognak, hogy joggal tehetjük fel a kérdést hol a határa az emberes harceszközök értelmes számának! Az ezeriek egy komoly légvédelemmel és számbavehető méretű légierővel rendelkező örmények ellen használják példátlan sikerrel a drónokat úgy, hogy a saját légierejük eddig hozzá se szólt a konfliktushoz! Erősen úgy tűnik, hogy egy századnál több emberes harceszközre a magyar légierőnek se nagyon lehet szüksége! Ellen féltucat század csapásmérő drónra annál inkább!

Én igazából abban nem vagyok biztos, hogy 1-2 évtized múlva lesz-e légierő tagállami kézben az EU-ban. Egy közös üzemeltetésű légierő minden szempontból hatékonyabb, és mindennél nagyobb biztonságot garantál, hiszen a tagállamok egymás ellen képtelenek bevetni, kifelé pedig a magyarhoz képest szinte végtelen elrettentő erőt képvisel. És nagyon úgy néz ki, hogy pontosan ebbe az irányba tart minden. De ugyanez igaz ma már szinte minden nagyobb haditechnikára.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 938
29 371
113
Én igazából abban nem vagyok biztos, hogy 1-2 évtized múlva lesz-e légierő tagállami kézben az EU-ban. Egy közös üzemeltetésű légierő minden szempontból hatékonyabb, és mindennél nagyobb biztonságot garantál, hiszen a tagállamok egymás ellen képtelenek bevetni, kifelé pedig a magyarhoz képest szinte végtelen elrettentő erőt képvisel. És nagyon úgy néz ki, hogy pontosan ebbe az irányba tart minden. De ugyanez igaz ma már szinte minden nagyobb haditechnikára.
Kizárt, hogy az EU integráció erről a borzalmas pontról tovább tudjon növekedni. Már az is fifti-fifit, hogy tíz éven belül lesz e egyátlalán EU! Egy emberöltőn belül meg biztos nem, mert a bevándorlás miatt olyan vezető EU tagállamok mint Franciaország is szétesésbe és nyomorba fognak süllyedni, szóval ami nem nemzeti, annak nincs jövője!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 574
97 689
113
402847_cimlap_lapszam.jpg
1-2 érdekesebb részlet.

"A nagybani, úgynevezett koncepcionális tervezés során legalább tíz, a részletes tervezésnél négy-hat évre kell előre látnunk. Jól példázza ezt a Gripenek lízingszerződése, amely 2026-ig szól. Nekünk már 2022–23 körül döntenünk kell arról, hogy megtartjuk a gépeket, vagy váltunk.

A haderőfejlesztési program azt modellezi, hogy 2026-ra milyen képességeket kell elérnie a Magyar Honvédségnek. De 2026-ban sem zárul le, már ma is 2030–32-ig tekintünk előre. A fejlődés mostani ütemét nézve 2028-ra modern és erős hadseregünk lesz, amelyet aztán tudnunk kell megtartani.

Lynx
Az első darabok 2022-ben a németországi gyárból gördülnek ki
, és kerülnek a Magyar Honvédséghez, 2023-ban pedig beindulhat a zalaegerszegi gyár is.

A piackutatások után az európai, közelebbről a német hadiipart találtuk a legalkalmasabbnak arra, hogy az eszközök nagy részét onnan szerezzük be. De ez nem csak a beszerzésekről szól, az együttműködések része, hogy az idetelepült gyárak segítik az ország gazdasági fellendülését, és munkahelyeket teremtenek. A diverzifikálás tudatos, nyáron olyan amerikai rakéták vásárlásáról írtunk alá szándéknyilatkozatot, amelyeket a Gripen gépekről is tudunk alkalmazni. A légvédelmi rakétakomplexum vásárlásáról még folynak a tárgyalások. A NATO erejét nem a technikai eszközök típusai határozzák meg, hanem a paramétereik. A kompatibilitás, a közös platformon való alkalmazás minden eszköznél biztosítva van, ezt mindig figyelembe vettük.

Utánpótlás
Ennek részeként ma már 76 iskolával van megállapodásunk, ahol honvédelmi alapismereteket oktatnak, vagy úgynevezett kadétosztály működik. Ez utóbbi már komolyabb, katonásabb napirendet is magában foglaló honvédelmi nevelést jelent.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 812
47 111
113
Amivel aknagránátot meg lehet rongálni, azzal a végfázisban érkező robbanófejet is. Mindazonáltal nem véletlen írom, hogy a 35mm-es légvédelmi gépágyúval párban kell alkalmazni! Első körben a HEL már most biztosan alkalmas a drónfenyegetés teljes lehetséges spektrumának a leküzdésére.
:eek::eek::eek:
A DRÓNFENYEGETÉS TELJES SPECTRUMÁNAK LEKÜZDÉSÉRE???? A 2-3km-es maximális hatótávolsággal? Azt is csak telepített állapotban? :p:D

Mennyivel is megy az az aknagránát? 2+Mach -hal? Csak mert a HEL nem úgy működik, mint a csöves légvédelem lövedéke, hogy az a becsapódással "öl". Ott kérlekszépen a lézer az elkezdi átégetni a burkolatot. És ahhoz idő kell ám!
 
  • Tetszik
Reactions: Irsai Olivér

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 574
97 689
113
1-2 érdekesebb részlet.

"A nagybani, úgynevezett koncepcionális tervezés során legalább tíz, a részletes tervezésnél négy-hat évre kell előre látnunk. Jól példázza ezt a Gripenek lízingszerződése, amely 2026-ig szól. Nekünk már 2022–23 körül döntenünk kell arról, hogy megtartjuk a gépeket, vagy váltunk.

A haderőfejlesztési program azt modellezi, hogy 2026-ra milyen képességeket kell elérnie a Magyar Honvédségnek. De 2026-ban sem zárul le, már ma is 2030–32-ig tekintünk előre. A fejlődés mostani ütemét nézve 2028-ra modern és erős hadseregünk lesz, amelyet aztán tudnunk kell megtartani.

Lynx
Az első darabok 2022-ben a németországi gyárból gördülnek ki
, és kerülnek a Magyar Honvédséghez, 2023-ban pedig beindulhat a zalaegerszegi gyár is.

A piackutatások után az európai, közelebbről a német hadiipart találtuk a legalkalmasabbnak arra, hogy az eszközök nagy részét onnan szerezzük be. De ez nem csak a beszerzésekről szól, az együttműködések része, hogy az idetelepült gyárak segítik az ország gazdasági fellendülését, és munkahelyeket teremtenek. A diverzifikálás tudatos, nyáron olyan amerikai rakéták vásárlásáról írtunk alá szándéknyilatkozatot, amelyeket a Gripen gépekről is tudunk alkalmazni. A légvédelmi rakétakomplexum vásárlásáról még folynak a tárgyalások. A NATO erejét nem a technikai eszközök típusai határozzák meg, hanem a paramétereik. A kompatibilitás, a közös platformon való alkalmazás minden eszköznél biztosítva van, ezt mindig figyelembe vettük.

Utánpótlás
Ennek részeként ma már 76 iskolával van megállapodásunk, ahol honvédelmi alapismereteket oktatnak, vagy úgynevezett kadétosztály működik. Ez utóbbi már komolyabb, katonásabb napirendet is magában foglaló honvédelmi nevelést jelent.
Új adat!!
CG 250 db
hadero.jpg
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 938
29 371
113
Új adat!!
CG 250 db
Rajfegyver ugye. Elvben lesz kétszer három zászlóaljunk (három nehéz és három közepes), ami 18 századod, 54 szakaszt és 162 rajt jelent. Ha az összes harcoló csapatot veszem, akkor akár 180-200 CG-vel is ellátott rajjal is számolhatunk, +kiképzési eszközök és tartalékolt eszközök.