A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Szerintem az elejen dandaronkent lesz 1-1 osztaly, majd utana lesz onallo dd - ha lesz...
Kiképzési okokból a tüzérség egyben állomásoztatása nekem jobb ötletnek tűnik.
Mivel kevés az erre megfelelő gyakorlótér. A nagyobb mennyiségű tüzérségi lőszer tárolása is problémás lehet.
A bővítéssel kapcsolatban pedig elhangzott, hogy az új alakulatok várhatóan a klaszterekhez kapcsolódnak majd.
Erre leginkább pont a tüzérség esetén látok értelmet.
Nem véletlenül kerül majd Várpalotára a tüzérségi gránát gyár. Közel a lőtérhez.
Azt a kevés tüzért meg sokkal könnyebb átpaterolni a Bakony lábához, mint mondjuk Győr egy részének
Erre nem is emlekszem. Az mirol szolt?
A horvátoknak a mostani tenderben a Gripen C-k mellé ajánlották a nagyjavító bázist.
A Saab is jól járt volna ezzel, mert akkor nekik Svédországban csak a saját gépeiket kellett volna javítani. A cseh, a magyar és a thai gépek meg "javulhattak" volna ott.
Ez a mi esetünkben is egy létező opció lehet. Ez több évtizedes fix melót jelentene egy kibővített PG-nek - vagy egy újként létrehozott cégnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and kamm

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
523
2 775
93
Annyira intelligens volt, hogy megöltetek 63 gyereket.
Igencsak off.
A hivatalos jelentések alapján:
Május 10-18 között, a 2021-es Izrael – Palesztina válság idején az iszlamista szervezetek több mint 3440 rakétát lőttek ki Sderot, Ashkelon, Ashdod, Jeruzsálem és más városok felé. A lakott területek felé tartó rakéták több mint 90% -át elfogta a Vas Kupola.
Gondolom az izraeli halálos áldozatok, sebesültek, és anyagi károk hidegen hagynak, hiszen cinikusan egyoldalú a kommented. Az éremnek mindig két oldala van. Az agresszor iszlamista terrorista szervezetek tettei miatti válascsapásoknak valszeg nem gyerekek a célpontjai, de ezt szerintem nem kell külön kivesézni. Az gondolom világos, hogy mi történt volna abban az esetben, ha nem létezne a méregdrága vas kupola rendszer… Illetve ennek folytán Gáza városára milyen mértékű válaszcsapást mért volna az izraeli haderő.. A vaskupola teszi lehetővé a mindennapi iszlamista terror valamelyest elviselését izraelben, és jelen pillanatban megakadályozza gáza teljes pusztulását..
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
ha a csehek váltanak, az övéket is megvesszük idővel

Az én elméletem az, hogy mi a csehek lépéseinek tükörképe leszünk. Mivel a repülőgépgyár kapcsán már megállapodtunk abban, hogy azt valszeg egy közös infrastruktúrának szánják, ezért nagyon kevés esélyt látok arra, hogy "a csehek fizetik nekünk", hogy használt gripiket modernizáljunk tech transzferrel, "mi meg fizetjük nekik", hogy F-35-ös gépek összeszerelését és karbantartását tanulják. Várhatóan ami az egyik országban lesz, az jelenik meg a másikban is.
A hírek arról szóltak, hogy legkésőbb a nyáron ki kell fizetnünk a vétel árát. Ha ezt kiindulási alapnak elfogadjuk, akkor még a nyáron döntésnek kell születnie vagy a mi vagy Prága döntéséről. Náluk nagyon nem úgy áll a helyzet, hogy bármit is el tudnának dönteni. Még a meglévő IFV beszerzést sem. A maradékból meg tippelhettek, hogy akkor ki lesz aki a rendelést leadja.
És ennek egyébként van reális alapja. Ha mind a két országban csak két századdal számolnánk, már akkor is az 4 csomag gép a gyárnak. Egy csődbe menni akaró cég számára semmiképen sem rossz. (Viszont amennyire elnyújtják a mostani IFV beszerzésüket is, és folyamatosan módosítanak, én nem kockáztatnám meg, hogy nagy tételben három meg négy századot vásárlok, amíg ők nem fizetnek semmit.)
 
K

kamm

Guest
És ennek egyébként van reális alapja. Ha mind a két országban csak két századdal számolnánk, már akkor is az 4 csomag gép a gyárnak. Egy csődbe menni akaró cég számára semmiképen sem rossz. (Viszont amennyire elnyújtják a mostani IFV beszerzésüket is, és folyamatosan módosítanak, én nem kockáztatnám meg, hogy nagy tételben három meg négy századot vásárlok, amíg ők nem fizetnek semmit.)
What. o_O
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 900
113
Az én elméletem az, hogy mi a csehek lépéseinek tükörképe leszünk. Mivel a repülőgépgyár kapcsán már megállapodtunk abban, hogy azt valszeg egy közös infrastruktúrának szánják, ezért nagyon kevés esélyt látok arra, hogy "a csehek fizetik nekünk", hogy használt gripiket modernizáljunk tech transzferrel, "mi meg fizetjük nekik", hogy F-35-ös gépek összeszerelését és karbantartását tanulják. Várhatóan ami az egyik országban lesz, az jelenik meg a másikban is.
A hírek arról szóltak, hogy legkésőbb a nyáron ki kell fizetnünk a vétel árát. Ha ezt kiindulási alapnak elfogadjuk, akkor még a nyáron döntésnek kell születnie vagy a mi vagy Prága döntéséről. Náluk nagyon nem úgy áll a helyzet, hogy bármit is el tudnának dönteni. Még a meglévő IFV beszerzést sem. A maradékból meg tippelhettek, hogy akkor ki lesz aki a rendelést leadja.
És ennek egyébként van reális alapja. Ha mind a két országban csak két századdal számolnánk, már akkor is az 4 csomag gép a gyárnak. Egy csődbe menni akaró cég számára semmiképen sem rossz. (Viszont amennyire elnyújtják a mostani IFV beszerzésüket is, és folyamatosan módosítanak, én nem kockáztatnám meg, hogy nagy tételben három meg négy századot vásárlok, amíg ők nem fizetnek semmit.)
AV bevásárlás csak akkor lesz, ha mind mi, mind a csehek eldöntik, hogy Gripennel folytatják ÉS ha az AV a Saabnak beszállíthat (un techtranszfer).
Otherwise nincs tükörkép.
Pusztán a kiképzőgépért nem száll be “a magyar vállalkozó” az Aeroba.

A csehek ha nem hosszabbítanak bérlést, az ő flottájuk visszakerül a svéd légierő birtokába. Gondolom jutányosan hozzá is juthatnak, hiszen a svédeknek nincs rá nagyon szükségük; de amúgy a csehek könnyebben váltanak, ha úgy hozza a sors.
 

Madár Fokker

Well-Known Member
2017. december 17.
511
1 408
93
Kamm egyszer csak a semmiből benyögte nekem, hogy de az nem lesz, az után, hogy én nem is beszéltem róla.
Akkor én meg itt megjegyezném, hogy dehogy veszünk mi SzU-35Sz-t!
Szerintem az volt, hogy te leírtad "E/F". Nem tetted hozzá, hogy ez Gripen NG. Ő meg gyorsan átfutva EF-nek olvasta. Szerintem csak egy egyszerű félreértés volt.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113

Azt a gyárat egy elképzelésre fogják optimalizálni. Vagy közös meglátás szerint bezárni, ami jelenleg nem tűnik túl sanszosnak.
Arra a felvetésre reagáltam ott, hogy mi van akkor, ha a csehek váltanak mi meg felvásárolnánk a használt cuccukat. Annak értelme nem lenne.
Két fél fogja belerakni a pénzt. És közös lónak könnyen túrós lehet a háta. De még mindig kisebb a kockázat, mint ha egyedül akarnánk boldogulni. Fontos elemezni a saját helyzetünket a környező országokkal összehasonlítva. De elképzelni nem tudok olyat, amit itt egyesek igen, hogy mi felújítunk egy századot és veszünk mellé három újat és Prága ez alatt mondjuk felújítja a saját flottáját és rendel egy másikat. Főleg olyat nem tudok elképzelni, hogy nekünk lenne az évtized végére 4 svéd századunk, nekik meg valamennyi bármi más!
Ezt akartam tisztázni. Fillérbaszók leszünk. Mind a két fél nézni fogja, hogy ki eteti a gyárat.

AV bevásárlás csak akkor lesz, ha mind mi, mind a csehek eldöntik, hogy Gripennel folytatják ÉS ha az AV a Saabnak beszállíthat (un techtranszfer).

Ez a mondat visszafelé is igaz. Ha svéd vas lesz, akkor az északiak letesznek egy olyan csomagot az asztalra, ami megnyugtat mindenkit. Amiatt nem szoktam forgolódni álmomban, hogy lehet Gripent veszünk és a svédek nem hajlandóak gazdasági előnyöket adni az AV-nek.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 900
113
Nem tudom, mit nem ért az úr.
Ha a csehek nem teszik le a garast a Saab mellet k gyorsan, akkor mi kisétálunk a bizniszből és az AV gyár sanszosan becsukja a kapuit. A csehek etethetik amivel akarják, kit érdekel.
Ha ezt követően ők váltanak, mi meg maradunk a Saab-nál, akkor ha veszünk valamilyen konfigban gépet, lesz egy javítóműhelyünk (amit a kroácoknak ajánlottak be) meg hozzácsapják kvázi grátiszba a csehek levedlett szarjait. De a D-ket legalábbis akkor biztosan elhozzuk. (Mivel azok a bérlést követően nem kerülnek cseh tulajdonba.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 900
113
Nem tudom, mit nem ért az úr.
Ha a csehek nem teszik le a garast a Saab mellet k gyorsan, akkor mi kisétálunk a bizniszből és az AV gyár sanszosan becsukja a kapuit. A csehek etethetik amivel akarják, kit érdekel.
Ha ezt követően ők váltanak, mi meg maradunk a Saab-nál, akkor ha veszünk valamilyen konfigban gépet, lesz egy javítóműhelyünk (amit a kroácoknak ajánlottak be) meg hozzácsapják kvázi grátiszba a csehek levedlett szarjait. De a D-ket legalábbis akkor biztosan elhozzuk. (Mivel azok a bérlést követően nem kerülnek cseh tulajdonba.)
Bocsánat. Most látom csak, hogy nem idéztem. Ezt természetesen @Vogon úrnak válaszoltam.
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 364
11 323
113

OFF:
Túros.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Ebbe belefér a Mistral?
"Különösen irányítja a FIM-92 Stinger hordozható rendszerből irányított rakéták integrálását. Más irányított rakéták is használhatók, hasonló súly- és méretparaméterekkel"

Mistral vs Stinger
Weight: 19.7kg 15.19 kg
Length: 1.86m 1.52 m
Diameter: 90mm 70.1 mm

Azért nem annyira azonosak. A Cheetah-ról meg nem találtam semmit.
 
T

Törölt tag 2577

Guest
Igencsak off.
A hivatalos jelentések alapján:
Május 10-18 között, a 2021-es Izrael – Palesztina válság idején az iszlamista szervezetek több mint 3440 rakétát lőttek ki Sderot, Ashkelon, Ashdod, Jeruzsálem és más városok felé. A lakott területek felé tartó rakéták több mint 90% -át elfogta a Vas Kupola.
Gondolom az izraeli halálos áldozatok, sebesültek, és anyagi károk hidegen hagynak, hiszen cinikusan egyoldalú a kommented. Az éremnek mindig két oldala van. Az agresszor iszlamista terrorista szervezetek tettei miatti válascsapásoknak valszeg nem gyerekek a célpontjai, de ezt szerintem nem kell külön kivesézni. Az gondolom világos, hogy mi történt volna abban az esetben, ha nem létezne a méregdrága vas kupola rendszer… Illetve ennek folytán Gáza városára milyen mértékű válaszcsapást mért volna az izraeli haderő.. A vaskupola teszi lehetővé a mindennapi iszlamista terror valamelyest elviselését izraelben, és jelen pillanatban megakadályozza gáza teljes pusztulását..
Egyoldalú a kommentem, mert valaki "intelligens fegyverrendszerekre" hivatkozik, és közben nem veszi figyelembe, hogy az áldozatok jelentős része gyermek volt? Nem tudom, hogy a gyerekek milyen vallásúak voltak és nem is érdekel. ÁLDOZATOK voltak, akiket úgynevezett intelligens fegyverrendszer pusztított el.
Ja, hogy szerinted "valszeg" nem gyerekek voltak a célpontok? Ez mentség? Ember, Klaus Barbie büszke lenne rád. És külön a kedvedért kihangsúlyozom, hogy mindegy, hogy milyen vallású, vagy származású, csak az számít, hogy gyermek (volt).
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 711
76 728
113
De miért is kellene nekünk mostanában bármilyen vadászgépet venni?Szerintem a most meglévő Gripenekkel még simán elkaristolhatunk 15 évig és majd 2030-32 körül nyugodtan kiválaszthatjuk mi legyen ezeknek a Gripeneknek az utódja.
A meglévő gépek nagyobb korszerűsítése épp annak lehet a jele, hogy 5-10 évvel eltolták a típusváltás kérdését. Kivárnak.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 164
113
Egyoldalú a kommentem, mert valaki "intelligens fegyverrendszerekre" hivatkozik, és közben nem veszi figyelembe, hogy az áldozatok jelentős része gyermek volt? Nem tudom, hogy a gyerekek milyen vallásúak voltak és nem is érdekel. ÁLDOZATOK voltak, akiket úgynevezett intelligens fegyverrendszer pusztított el.
Ja, hogy szerinted "valszeg" nem gyerekek voltak a célpontok? Ez mentség? Ember, Klaus Barbie büszke lenne rád. És külön a kedvedért kihangsúlyozom, hogy mindegy, hogy milyen vallású, vagy származású, csak az számít, hogy gyermek (volt).
Megjegyzem,a CNN taktikának is nevezett médiapropaganda módszer része,hogy szándékosan inditanak katonai akciókat civil helyszinröl (lakóház,iskola,korház),hogy a válaszcsapás civil,lehetőleg gyerek/női/öregek áldozatot hozzon.Meg telepitenek hadianyagraktárat,vezetési pontot és egyéb dolgokat ilyen helyekre.
Egy egyértelmű népirtó szándékú terrorista támadásra nagyon is visszafogottan válaszolt az IDF.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Bocsánat. Most látom csak, hogy nem idéztem. Ezt természetesen @Vogon úrnak válaszoltam.

Akkor másként, érhetőbben fogalmazok. Kizárt dolognak tartom, hogy ha a csehek nem akarnak többé svéd vasat, akkor mi megmaradnánk a skandinávoknál. És amíg nem fizettük ki a vétel árát, addig a magyar lakosság 99(+1)%-a szerint az AV kapuit örökre becsukhatják, Más Valaki Problémája. Nem nekünk kell szaladni egy hazai termelés megmentése után, nekünk abban csak lehetőség van és nem kényszer helyzet.