A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
5 018
12 889
113
Azért én a Gripennel kapcsolatban elbizonytalanodtam. Mármint új gép esetén. Az Airbus Svájcnak 36 gepre 100%-os ellentételezést, helyi összeszerelést ígért. Nagyon jó Saab ajanlatnak kell lennie, ha akarnak vmit!!
A vegen meg a Palinak lesz igaza es 3 szazad oreg szar F-16 ellen 3 szazad oreg szar EF lesz kiallitva. :p :D
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 524
93 793
113
A vegen meg a Palinak lesz igaza es 3 szazad oreg szar F-16 ellen 3 szazad oreg szar EF lesz kiallitva. :p :D
Azért sztem a legsanszosabb a Gripen, csak azért érdemes mkit meghallgattni. Minimum azért, hogy javitsuk a Saab ajánlatát.

F-35, Gripen, EF, Rafale, ami játszhat. Mindre van előny, hátrány. És még egy vegyes rendszerről nem is beszeltem. Bár az csak Gripen C - F-35 tekintetében játszhat.

És nem csak magunkat kell figyelni!
A horvát - szlovák sztori eldőlt. 1 század Rafale és 1 század F-16.

A román alakul. A hétvégén bemondott a meglévő mellé, plusz 2 század F-16-ot a védelmi miniszter, bár 1 századnyi pénzt sem tett mögé. De sosem lehet tudni, az USAnak mik a céljai román - orosz viszonylatban. Félsegélykénnt is mehet. Pluszban 2030ra F-35-öt szeretnének.

A szerbek tuningolják a MIG-jeiket okosban. Őket megint tolják a ruszkik..

Saját zsíron megyünk, figyelni kell a pénzre is nagyon!! Még szeretnénk sok mindent a vadászgépen kívül!!!
 
T

Törölt tag 008

Guest

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
A eurofighter honnan jött amúgy? Még ráutaló magatartás se volt kormányzati részről sose.

Ezt én sem értettem, de úgy látszik, azóta kiderült, hogy senki sem akart rá gondolni. Csak úgy beszállt az éterbe.

MÁS:

Románia azért gravitációs vonzásban van. Külön dedikált műhelyet bulizott ki, ami használt F-16 up-date "márka szerviz". Ez erősen abba az irányba tolja, hogy legalább még egy századot használt felújításból oldjon meg. Még ha nem kötelező is neki így döntenie.
Úgy tudom, hogy mind Romániánk, mind Ukrajnának 4 darab Mig százada volt/van. Ha az egyiket nem akarják újra fegyverezni, akkor fel kell oszlatni. Ez... ellenszenves lesz jó néhány szavazónál. Bármennyire is nem a civilek igényeinek építünk hadsereget, szerintem mind a kettőnél érdemes számolni azzal, ha ki merik mondani azt, hogy nincs szükség a negyedik csapat madárkára és azzal is, ha nem.
Ukrajna számomra fekete ló. Papíron nincs abban a helyzetben, hogy új háborút indítson akkor sem, ha ebben az évtizednek valamely napján kitörne náluk a béke. De az elmúlt évtizedben egyetlen döntésük nem volt, ami logikus. És ami náluk pénzügyileg, hadászatilag, diplomáciailag megy, az sem normális.
 
K

kamm

Guest
Azért én a Gripennel kapcsolatban elbizonytalanodtam. Mármint új gép esetén. Az Airbus Svájcnak 36 gepre 100%-os ellentételezést, helyi összeszerelést ígért. Nagyon jó Saab ajanlatnak kell lennie, ha akarnak vmit!!
Pedig ezt is átbeszéltük már. :)
A svajciaknal nyertek is először, majd a komcsik meg zöldek elgancsoltak a nepszavazason, az újonnan kiirtan meg nem is indulhattak (nem volt még készen az E akkor.)

A konteom szerint a finn ajánlat kevesebb, mint feléről van szó, 28-30 gep, az kb 4 milliárd euró körül lenne, pont az az 1300+ milliard, amit Harangozó kifogásolt titokzatoskodva tobbszor is.
Ahogyba finneknel, nalunkniw lenne benne tech transzfer - de egyreszt nalunk nincs competitive RFP kiírva szerintem, másrészt nalunk ez praktikusan szerintem elektronika és szoftver lehetne, valamint javitobazis (ill ha valami lesz az Embraer-Saab-AV konteom menten is, akkor némi beszállítás is.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
K

kamm

Guest
Ezt én sem értettem, de úgy látszik, azóta kiderült, hogy senki sem akart rá gondolni. Csak úgy beszállt az éterbe.

MÁS:

Románia azért gravitációs vonzásban van. Külön dedikált műhelyet bulizott ki, ami használt F-16 up-date "márka szerviz". Ez erősen abba az irányba tolja, hogy legalább még egy századot használt felújításból oldjon meg. Még ha nem kötelező is neki így döntenie.
Sima felszerelosdi egyelőre, meg a Block 20 MLUt is a portugálok csináltak, ugy tudni.

Egyetértek, szerintem is további használt szarokat fognak venni, hogy papíron meglegyen a "sok gép", de bagoert.

Úgy tudom, hogy mind Romániánk, mind Ukrajnának 4 darab Mig százada volt/van. Ha az egyiket nem akarják újra fegyverezni, akkor fel kell oszlatni. Ez... ellenszenves lesz jó néhány szavazónál. Bármennyire is nem a civilek igényeinek építünk hadsereget, szerintem mind a kettőnél érdemes számolni azzal, ha ki merik mondani azt, hogy nincs szükség a negyedik csapat madárkára és azzal is, ha nem.

A román MiGek cirka hatvanéves 21-esek, egy rossz vicc és életveszélyes mind, igazi "widowmaker" mindegyik. :D
Azok mennek ocskavasnak amint az F16 at tudjak venni a légteret.
29-esuk meg mar vagy 20 eve nincsen.
Ukrajna számomra fekete ló. Papíron nincs abban a helyzetben, hogy új háborút indítson akkor sem, ha ebben az évtizednek valamely napján kitörne náluk a béke. De az elmúlt évtizedben egyetlen döntésük nem volt, ami logikus. És ami náluk pénzügyileg, hadászatilag, diplomáciailag megy, az sem normális.

Ukrajna failed state lenne, ha a Nyugat nem tartaná a fejét a víz felett. Viszont az ukrán elit nem akarja lerugni a labarol a régi koloncot (oligarchák), így egy ponton el fogják engedni a honuk alját...
 
K

kamm

Guest
Vannak elszabadult cigók akik bárddal vágják szét a magyarok fejét. Ha izrael nem zárná fal mögé a paleszeket ott is ez lenne.

Majd tavasszal kell X-elni rá.
Ugyan, dehogy. Te hányszor jártál ott? En eloszor 92-93 felé, az ilyesmi propagandaval nemigen tudok mit kezdeni, ilyesmit mar a totálisan izraeli-cionista irányítás alatt álló Anti-Defamation League sem próbál már eladni itt, mert kirohogik. :)
Total gátlástalan etnikai tisztogatás megy - ami war crime nemzetközi jog szerint - és a teljesen hibbant ortodoxokat használják erre a celra 20+ éve.
 
H

Hummen23

Guest
Ha valaki váltásról beszél, akkor legyen szíves kiírni ezek után, hogy mire gondol! Mert itt több fajta verzió is elhangzott.

1, Jelenlegi gépek modernizálása mellett használt svéd gépek lennének a 2. század.
2, Jelenlegi gépek mellett egy új építésű E század.
3, Érthető a típus váltás a meglévő gripenek modernizása mellett egy 5. gen század.
4, Valaki meg úgy értette, hogy jelenlegi gripen modernizáció mellett Eurofighter, ami viszont nem 5. generációra váltást jelent.
____________________

Nekem lenne emellett egy magán kérdésem. Románok ellen kell kiszámolni, hogy az ő 4 századuk ellen mit rakunk vagy Ukrajna ellen készülünk 20 éves távlatban, és az ő 4 századuk ellen?
Nincs más opció?
Én nagyban fogadok +2 század e/f-re toronyórástól. De csak mert nem vagyok úri ember...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and kamm

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 200
5 141
113
Idén Nyíregyházán indul egy másik honvéd kollégium és 2022-ben szeretnénk, ha Hódmezővásárhelyen is elindulna egy osztállyal ez a képzés. Ugyanakkor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és honvédtisztképző kar együttműködési megállapodásokat köt több egyetemmel, hogy beinduljon a hadiipari mérnöki képzés és a hadmérnök-képzés is” – mondta Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka.


És ekkor felsír az NKE... Bár jobb is mert ami mostanában ott oktatàs néven fut az viccnek is rossz. A nehézség ott lesz hogy a most jelentkező emberanyag nagyon gyenge- elég megnézni a ponthatàrokat- vajon talàlnak megfelelőt ezekre az új szakokra?
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Idén Nyíregyházán indul egy másik honvéd kollégium és 2022-ben szeretnénk, ha Hódmezővásárhelyen is elindulna egy osztállyal ez a képzés. Ugyanakkor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és honvédtisztképző kar együttműködési megállapodásokat köt több egyetemmel, hogy beinduljon a hadiipari mérnöki képzés és a hadmérnök-képzés is” – mondta Ruszin-Szendi Romulusz, a Magyar Honvédség parancsnoka.


És ekkor felsír az NKE... Bár jobb is mert ami mostanában ott oktatàs néven fut az viccnek is rossz. A nehézség ott lesz hogy a most jelentkező emberanyag nagyon gyenge- elég megnézni a ponthatàrokat- vajon talàlnak megfelelőt ezekre az új szakokra?
Miért sírna fel? Eddig is a Bme-n volt a had és biztonságtechnikai mérnöki képzés csak bejártak oktatni az NKE-s tanárok.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 200
5 141
113
Miért sírna fel? Eddig is a Bme-n volt a had és biztonságtechnikai mérnöki képzés csak bejártak oktatni az NKE-s tanárok.

A felsírast arra értettem hogy így még kevesebb jó képességű diàk fog a NKE re jelentkezni.

A mi tapasztalataink alapjàn egyébként erősen csökkenő palyàn van a végzett tisztek szakmai tudása, amelynek két oka is van.

Az egyik a természettudományos tantárgyak oktatasànak szintje a közepiskolàkban, illetve a jelentkezők ilyen irányú tudása.

A másik pedig az NKE-n a szakmai óràk rovasàra mennek mindenfélét csinálni...


Volt had és biztonságtechnikai mérnök képzés több helyen is. Óbudai Egyetem stb de azért ezek a képzések köszönőviszonyban sincsenek az ipar által támasztott követelményekkel.

Szóval én ezt az új irànyt jónak tartom, az NKE-t viszont újra kell tervezni sok téren. Pl nem értem miért a 70 és évek harcàszatat oktatjàk BMP meg 2sz1 el...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
A felsírast arra értettem hogy így még kevesebb jó képességű diàk fog a NKE re jelentkezni.

A mi tapasztalataink alapjàn egyébként erősen csökkenő palyàn van a végzett tisztek szakmai tudása, amelynek két oka is van.

Az egyik a természettudományos tantárgyak oktatasànak szintje a közepiskolàkban, illetve a jelentkezők ilyen irányú tudása.

A másik pedig az NKE-n a szakmai óràk rovasàra mennek mindenfélét csinálni...


Volt had és biztonságtechnikai mérnök képzés több helyen is. Óbudai Egyetem stb de azért ezek a képzések köszönőviszonyban sincsenek az ipar által támasztott követelményekkel.

Szóval én ezt az új irànyt jónak tartom, az NKE-t viszont újra kell tervezni sok téren. Pl nem értem miért a 70 és évek harcàszatat oktatjàk BMP meg 2sz1 el...
Nem a 70 es éveket oktatják legalábbis bmp-t már nem tanultam semmi szín alatt (az utóbbi 10 évben nem volt bmp oktatás) . A tüzéreknél lehet van 2sz1 passz.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 524
93 793
113
Ez jól hangzik.

Kiemelt figyelmet kap a hibrid- és a kiberhadviselés elleni, akár támadó jellegű fellépés és a hadi drónok rendszeresítése is. A minden területen jelen lévő mesterséges intelligenciával rendelkező robotok, a forradalmian fejlődő drónraj-technológia, az ember-robot együttműködésben megvalósuló katonai feladat-végrehajtás, az automatizált döntéshozatali technológiák, a 3D-s nyomtatás katonai alkalmazása, a kibertérműveletek és az irányított energiájú fegyverek, valamint a nagy pontosságú és autonóm csapásmérési képességekkel rendelkező haditechnikai eszközök alapjaiban változtatják meg a jelenlegi hadviselés szabályait és eljárásrendjét. A jövő hadszínterein kisebb létszámú, fejlett technológiai támogatással rendelkező szemben álló felek megjelenése várható.