Annak érdekében, hogy érthető legyen a magyar kkv-k hozzáállása a nemzetközi hadi- és repülőipari beszállítóvá válás lehetőségéhez, nem lehet figyelmen kívül hagyni a magyar állam mindeddig különösebb érdemi eredmény nélküli szerepvállalását a beszállító-fejlesztés területén. A még 2016-ban meghirdetett haderőfejlesztési programmal párhuzamosan a kormányzat a magyar hadiipar felélesztését és az ahhoz szervesen kapcsolódó beszállítófejlesztést is célul tűzte ki, valamint egyidejűleg a magyar repülőipart az autóipar mintájára és annak szintjére kívánta felfejleszteni. A feladat felelőseként első körben kijelölt Innovációs és Technológiai Minisztérium rendkívüli magabiztossággal látott hozzá a maga által meghatározott feladatok megvalósításához, és tette magyar kkv-k tucatjait érdeklődővé a hadi- és repülőipar iránt. Mára bebizonyosodott, hogy a politikai látszattevékenység szintjén rekedtek azok az ambiciózus tervek, amelyek hazánknak regionális vezető szerepet és százalékosan kimutatható GDP-hozzájárulást vizionáltak az évtized második felére. Gondoljunk csak a mára már feledésbe merült, mindent is lefedő stratégiák meghirdetésére, a roadshow jelleggel leszervezett miniszteri biztosi céglátogatásokra, az egész országot lefedő, egyszerre területi és tematikus alapon szerveződő, valódi hozzáadott értéket nem teremtő klaszterek életre hívására, a kamarák fellelkesítésére vagy magára a máig meg sem hirdetett, ám évekig lebegtetett beszállítófejlesztési-programra. 2022-ben a beszállítófejlesztés területe a Honvédelmi Minisztérium felügyelete alá került, a szakmai felelősök személye a háttérben lényegében nem változott, a téma még a politikai kommunikációból is kikopott.
Visszatekintve az eltelt 8 évre, mára nyilvánvalóvá vált, hogy az állam nem tud és/vagy nem is akar érdemben a beszállítófejlesztéssel foglalkozni. A beszállítóvá válás lehetőségével megszólított vagy önmaguktól érdeklődést mutató cégek folyamatos hitegetése teljes mértékben torzította a magyar kkv-k többségének tisztánlátását, a hadi- és repülőipari beszállítóvá válás lehetőségének józan, megalapozott, piaci trendeket és szabályokat figyelembe vevő megítélését. Az a jövőkép, amit az illetékes politikai és szakmai vezetők felvázoltak, hiányolták az alapvető iparági sajátosságok felületesnél mélyebb ismeretét, nem vették figyelembe a hazai ipar valós adottságait és nem utolsósorban könnyű és gyors üzleti lehetőségeket sugalltak.
Augusztus 1-jétől új, a sorban immár a harmadik felelőshöz, a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz került a védelmiipari beszállítófejlesztés irányítása és felügyelete. Teljesítménye olyan mutatókban lesz majd mérhető, mint hogy hány magyar kkv válik a magyar állam támogatásával hadiipari beszállítóvá, azok mekkora bevételt realizálnak, ennek eredményeképpen hogyan nő versenyképességük és hozzáadottérték-teremtő képességük.