A magyar hadiipar napjainkban

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
RM beszáll a 4IG-be kinevetem…

Mi ennek az értelme ?
Miért kell neki az 4IG ez egy érdekes kérdés lehet, új hadviselés ?
Rába, fixre érződik hogy valamit elkezdtek össze rakni.
Lényegtelen az állami 51 % !
Nehogy nagyobb durranás legyen mint Zala.
Nem tudom, min nevetsz, teljesen logikus, atbeszeltuk mar ket napja, olvass visszza.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 461
93 463
113

Gyanús, hogy eladná az állam a Rábát és a HungaroControlt​


december 9., csütörtök 12:15

A Törvényalkotási Bizottság csütörtök délutáni ülésén tárgyalja többek között a nemzeti vagyonról szóló törvény módosítását. Ehhez érkezett értesülésünk szerint egy igen érdekes beadvány, amit a bizottság fideszes és kereszténydemokrata képviselői közösen jegyeznek, ám cikkünk megjelenéséig még nem töltöttek fel a parlament honlapjára.
A módosításokat hosszan soroló szöveg legizgalmasabb része arról szól, hogy a kormánypárti képviselők kivennének öt céget azok közül, amelyek eladását jelenleg törvény tiltja. A törvény mostani állása szerint ezek a cégek "nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű nemzeti vagyonban tartandó állami tulajdonban álló társaságok".

E cégek a következők:
  • HM Armcom Zrt.
A cég jelenleg 100 százalékban állami tulajdonban van, elsősorban a honvédségnek nyújt híradós szolgáltatásokat, de foglalkozik kutatás-fejlesztéssel is.
  • HM Currus Zrt.
Szintén 100 százalékban állami tulajdonban van, elsősorban haditechnikai eszközök karbantartásával, felújításával foglalkozik.
  • HM Arzenál Zrt.
Ez is teljesen állami tulajdonban van, és elsősorban a légvédelmi eszközök javításával foglalkozik.
  • HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt.
Szintén teljesen állami vállalat, a magyar és a koszovói légtér forgalmát irányítja. Utóbbit a NATO felkérésére teszi.
  • RÁBA Járműipari Holding Nyrt.
Itt csak 50% + 1 szavazat az állam részesedése, a legnagyobb hazai kézben lévő járműipari vállalat. 2011-ig csak 16 százaléka volt az államé, akkoriban az Orbán-kormány vásárolta meg a többi részvényt, azzal a kormányszóvivői magyarázattal, hogy "a Kormány lezártnak tekinti a tömeges privatizáció időszakát, felelősen kívánja kezelni a nemzeti vagyont, és gyarapítani fogja azt".
Amennyiben ezek a cégek kikerülnek a nemzeti vagyonról szóló törvény hatálya alól - márpedig ha a kormánypárti képviselők ezt akarják, akkor így is lesz -, elvben eladhatóvá válnak.

A beadvány indoklása szerint a "védelmi ipari beszerzés központosítása érdekében szükséges egységes tulajdonosi struktúra kialakításához szükséges technikai módosítás" az oka, hogy leveszik ezeket az eladhatatlan cégek listájáról.
A Rába és a HungaroControl azonban kilóg ebből a sorból, és rájuk az indoklás még utalásszerűen sem tér ki. Bár mindkettőnek van valamennyi kötődése a honvédséghez, hiszen előbbi katonai járműveket is gyárt, az utóbbi pedig a légierőnek is nyújt szolgáltatást, de ezek a másik hárommal szemben nem a hadsereghez szorosan kötődő vállalatok.




Részben indokolható a dolog.

Ez talán számomra az egyetlen érthetetlen vonal. Talán van rá külföldi jelentkező. Esetleg a 4iG kebelezné ezt is be?
Ez a cég fejlődését szolgálná, de szerintem itt elemi érdek a minimum 51%-os tulajdonrész megtartása. Szigorúan nemzetbiztonsági okokból.

A másik opció a beszántás, és az alkalmazottak szétzavarása. Talán saját vezetői ajánlat lehet mögötte. Lehet, hogy látnak benne fantáziát...

Háát ö itt ugye bekerül a képbe a kézifegyver gyártásis . Szintén tőkebevonás lehet a háttérben. Az 51% nem biztos, hogy létszükséglet. DE akár NER célpont, akár külföldi befektetőnek jól jöhet a modern gyártói kapacitás.


A sztrájk miatt szerintem adnak egy esélyt a vezetésnek, hogy nézzék meg mit tudnak piaci alapon. Az állam több pénzt nem fog nekik adni.

Masszív további tőkebevonással lehet keresnivalója a cégnek. Az cégre ráférő fejlesztést szerintem nem akarja már finanszírozni az állam. Pénze lesz belőle.
Már nem jelent direkt stratégiai elemet a megtartása. Lehet, hogy a Csabametálosok jelezték, hogy tudnának vele mit kezdeni. Hajrá!
Válasz

Maróth Gáspár: Nincs szó állami cégek privatizálásáról

Egységes holdingba tömörül a magyar hadiipar​

 
W

Wilson

Guest
Válasz

Maróth Gáspár: Nincs szó állami cégek privatizálásáról

Egységes holdingba tömörül a magyar hadiipar​

Majd a holdingot lehet privatizálni:):)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 461
93 463
113
Válasz

Maróth Gáspár: Nincs szó állami cégek privatizálásáról

Egységes holdingba tömörül a magyar hadiipar​

A kormánybiztos elmondta, mindez érinti az egykori HM-cégeket (Currus Zrt., Armcom, Arzenal), a Rábát, a HungaroControlt, az Aeroplexet, a gyulai Airbus-üzemben levő állami részesedést, a gyulai felületkezelő üzemet, a Hirtenberger osztrák aknavetőgyárhoz és a Rheinmetall Hungary Zrt.-hez tartozó magyar üzletrészt, illetve a velük vegyesen alapított várpalotai lőszer- és robbanóanyag-gyártó cég állami tulajdonrészét, valamint a Herost.

– Ez semmilyen formában nem jelent privatizációt – hangsúlyozta Maróth Gáspár

A kormánybiztos annak kapcsán reagált lapunknak, hogy a törvényalkotási bizottság csütörtök délutáni ülése előtt a 444.hu a „Gyanús, hogy eladná az állam a Rábát és a HungaroControlt” című cikkében azt sejtette, hogy a kormány el akarja adni a fentebb említett állami tulajdonú vállalatokat. A balliberális lap szerint a módosításokat hosszan soroló szöveg legizgalmasabb része arról szól, hogy a kormánypárti képviselők kivennének öt céget azok közül, amelyek eladását jelenleg törvény tiltja.

A „leleplező” cikk nem említi, hogy a kormány már korábban is tájékoztatást adott az intézkedésről.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Én a másik oldalnál sem tartom elképzelhetetlennek a teljes vagy részleges privatizációt, hiszen ha holdingba szervezik őket és becsatornázzák őket a magyar haderőfejlesztésbe/fenntartàsba akkor már igencsak kívánatos "célpont" lesz.....
Én sem tartom elképzelhetetlennek, de csak a magyar érdekek miatt!
 
  • Hűha
Reactions: hunemperor

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Válasz

Maróth Gáspár: Nincs szó állami cégek privatizálásáról

Egységes holdingba tömörül a magyar hadiipar​

Ez nekem akkor sem kerek.
Nem ismerem (és most nincs is kedvem utánanézni), hogy mi van a törvényben ezekről cégekről.
Azonban ha csak az van benne, hogy eladni nem lehet, az nem jelenti azt, hogy más formában ne lehetne tulajdonosváltás.
Ezen kívül azt sem értem, hogy pl. a Rábát, vagy a gyulai felületkezelő üzemet miért kellett "benevezni" erre.
Hiszen a Rábának már egyáltalán nincs hadiipari vonatkozása (illetve csak feltételezzük, hogy lesz).
A felületkezelőnek meg nem is volt.
 
K

kamm

Guest
Ez nekem akkor sem kerek.
Nem ismerem (és most nincs is kedvem utánanézni), hogy mi van a törvényben ezekről cégekről.
Azonban ha csak az van benne, hogy eladni nem lehet, az nem jelenti azt, hogy más formában ne lehetne tulajdonosváltás.
Ezen kívül azt sem értem, hogy pl. a Rábát, vagy a gyulai felületkezelő üzemet miért kellett "benevezni" erre.
Hiszen a Rábának már egyáltalán nincs hadiipari vonatkozása (illetve csak feltételezzük, hogy lesz).
A felületkezelőnek meg nem is volt.
Egyértelmű, hogy van avagy lesz.
Egyébként ez ugyanaz a recept, mint pl a lengyeleknél a PGZ.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 144
113
Egyértelmű, hogy van avagy lesz.
Egyébként ez ugyanaz a recept, mint pl a lengyeleknél a PGZ.
Ok, csak ott nem annyira sikeres.
A lengyelek folyamatosan birkóznak a PGZ-vel. Elég gyakran cserélgetik a managementet. És nem azért mert annyira sikeres.
A holding formán lehet nyerni, ha az adminisztrációt, marketing költségeket (ide értve a nemzetközi kiállításon való megjelenéseket) értjük, de vigyázni kell az ilyenekkel, mert nagyon rátelepedhet az ország teljes hadiiparára. Egy ilyen holding vezetőinek túl nagy kontrollja lesz a hazai szereplők felett. Ezzel pedig meg is fojthatja a később próbálkozó kisebb versenyzőket.
De az nyilvánvaló, hogy annak nincs értelme, hogy az egyes területekkel külön-külön próbálkozzanak az állami cégek. Pl.: ne erőlködjön már külön név alatt drónfejlesztéssel az EI, a Currus, meg még az Arzenal is.
Legalább is az elején kell ilyen kontroll. Ha már sikeresek lesznek több termékkel is, akkor lehet párhuzamos márkákat is futtani, mert a nacionalista érzelem miatt 2 egymást nem szerető szomszédos országot is ki lehet egy szállító országból szolgálni. Pl. a törököknél is csak később indult el a Vestel projekt.
A törököknél pl. csak egy fedőszervezet van, de ott az nem tulajdonosi viszonyban van a hadiipari cégekkel. De pl. a marketinget közösen intézik. Az ottani hadiipari atyaúristen vezeti (Ismail Demir), és az ő szava dönt kb. mindenben. De az egyes cégek nincsennek egybeolvasztva.
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
520
1 739
93
Én a másik oldalnál sem tartom elképzelhetetlennek a teljes vagy részleges privatizációt, hiszen ha holdingba szervezik őket és becsatornázzák őket a magyar haderőfejlesztésbe/fenntartàsba akkor már igencsak kívánatos "célpont" lesz.....
Én sem néztem a törvényt, de valszeg arról van szó benne hogy ezek a cégek kikerülnek a tartósan állami kézben maradó vagyontárgyak közül (vagyis azok közül akiket deklaráltan nem lehet eladni). Ezt szerintem csupán egy holdingba szervezés nem indokolja (az lehetne állami tulajdonban is). Általában ez tényleg egy "privatizáció" előtti lépés (lásd Mátrai Erőmű, Tiszai Vizierőmű stb,) Mondjuk az új tulaj lehet állami cég.

Én sem tartom elképzelhetetlennek, de csak a magyar érdekek miatt!
Ez már erősen belpol, de ízlés dolga hogy tetszik vagy sem hogy közös dolgainkat odaadjuk bárkinek, mert valakik azt mondjuk hogy ez az érdekünk. (bármilyen oldalon is legyenek ezek a valakik) Van amikor indokolt persze, de azért csukott szemmel nem gondolnék rábólintani.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Wilson

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Ok, csak ott nem annyira sikeres.
A lengyelek folyamatosan birkóznak a PGZ-vel. Elég gyakran cserélgetik a managementet. És nem azért mert annyira sikeres.
A holding formán lehet nyerni, ha az adminisztrációt, marketing költségeket (ide értve a nemzetközi kiállításon való megjelenéseket) értjük, de vigyázni kell az ilyenekkel, mert nagyon rátelepedhet az ország teljes hadiiparára. Egy ilyen holding vezetőinek túl nagy kontrollja lesz a hazai szereplők felett. Ezzel pedig meg is fojthatja a később próbálkozó kisebb versenyzőket.
De az nyilvánvaló, hogy annak nincs értelme, hogy az egyes területekkel külön-külön próbálkozzanak az állami cégek. Pl.: ne erőlködjön már külön név alatt drónfejlesztéssel az EI, a Currus, meg még az Arzenal is.
Legalább is az elején kell ilyen kontroll. Ha már sikeresek lesznek több termékkel is, akkor lehet párhuzamos márkákat is futtani, mert a nacionalista érzelem miatt 2 egymást nem szerető szomszédos országot is ki lehet egy szállító országból szolgálni. Pl. a törököknél is csak később indult el a Vestel projekt.
A törököknél pl. csak egy fedőszervezet van, de ott az nem tulajdonosi viszonyban van a hadiipari cégekkel. De pl. a marketinget közösen intézik. Az ottani hadiipari atyaúristen vezeti (Ismail Demir), és az ő szava dönt kb. mindenben. De az egyes cégek nincsennek egybeolvasztva.
Azon agyalok mi van akkor ha a holdingot tőzsdére viszik később, és nem marad benne csak mondjuk egy 25% állami tulajdon.
 
W

Wilson

Guest
Én sem néztem a törvényt, de valszeg arról van szó benne hogy ezek a cégek kikerülnek a tartósan állami kézben maradó vagyontárgyak közül (vagyis azok közül akiket deklaráltan nem lehet eladni). Ezt szerintem csupán egy holdingba szervezés nem indokolja (az lehetne állami tulajdonban is). Általában ez tényleg egy "privatizáció" előtti lépés (lásd Mátrai Erőmű, Tiszai Vizierőmű stb,) Mondjuk az új tulaj lehet állami cég.


Ez már erősen belpol, de ízlés dolga hogy tetszik vagy sem hogy közös dolgainkat odaadjuk bárkinek, mert valakik azt mondjuk hogy ez az érdekünk. (bármilyen oldalon is legyenek ezek a valakik) Van amikor indokolt persze, de azért csukott szemmel nem gondolnék rábólintani.
Azon agyalok mi van akkor ha a holdingot tőzsdére viszik később, és nem marad benne csak mondjuk egy 25% állami tulajdon.

Én sem a teljes vagy a részleges privatizációt és a tőzsdére bocsájtást sem tartom az ördögtől való dolognak, ha tényleg ez a cél a holdinggal a jövőben, én arra leszek kíváncsi, hogy mit hoznak ki belőle, "magyarosh" lesz a történet vége vagy tényleg profitál belőle a magyar haderő, magyar hadiipar és végső soron az ország....
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 644
18 967
113
Én sem néztem a törvényt, de valszeg arról van szó benne hogy ezek a cégek kikerülnek a tartósan állami kézben maradó vagyontárgyak közül (vagyis azok közül akiket deklaráltan nem lehet eladni). Ezt szerintem csupán egy holdingba szervezés nem indokolja (az lehetne állami tulajdonban is). Általában ez tényleg egy "privatizáció" előtti lépés (lásd Mátrai Erőmű, Tiszai Vizierőmű stb,) Mondjuk az új tulaj lehet állami cég.


Ez már erősen belpol, de ízlés dolga hogy tetszik vagy sem hogy közös dolgainkat odaadjuk bárkinek, mert valakik azt mondjuk hogy ez az érdekünk. (bármilyen oldalon is legyenek ezek a valakik) Van amikor indokolt persze, de azért csukott szemmel nem gondolnék rábólintani.
Privatizálni akarják mert esetleg fosnak a választások miatt?