A magyar hadiipar napjainkban

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 514
113
Maróth - Demko előadás
Mathias Corvinus Collegium

Remélem lesz róla videó. Nagyon szívesen meghallgatnám.


Senkin sincs maszk, pedig beltérben kötelező. Ez biztos most volt?

A többi ábra is mind ismerős, egy tanulmányban volt benne. Volt itt linkelve.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 514
72 514
113
Az európai hadiipar helyzetéről és jövőjéről tartott előadást kedden Maróth Gáspár...

"Somogyban eközben egy török–német–magyar együttműködés valósul meg, vagyis áttelepítik oda azoknak a török hadiipari termékeknek a gyártását, amelyekben fantáziát lát hazánk."

7692493DSC3828-scaled.jpg

Európai hadiipari nagyhatalom lehet Magyarország?

Végre megmagyarázza a 12 ezer milliárdot: "A magyar haderőfejlesztés 2016-os kezdetekor 12 ezer milliárd forintnál álltak meg a számolásban, amikor arról gondolkoztak, mire lenne szüksége a hadseregnek."
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu
K

kamm

Guest
Szerintem teljesen a Boxer lesz némi módosítással csak kap egy új nevet, hogy az üzletből ki tudja hagyni a RM a vele amúgy is rossz viszonyban lévő KMW-t.
Ja, hooogyne, persze - ez mondjuk a legbiztosabb modja annak, hogy szarra perelje a KNDS es az RM milliardokat bukjon plusz a hirnevet, hogy lopta az IP-t. :rolleyes: Amugy a leglogikusabb az lenne, ha a Lynxbol emelnenek at minel tobbet, szerintem az is lesz, ugyanolyan mission modul rendszeru lesz stb.

Ez a "rossz viszony" meg egy itteni fogalmatlan mania a forumon, semmi alapja nincs (konkretan 20+ even keresztul ossze akartak olvadni, de nem jott ossze.)

Ha tényleg 2023-tól már gyártani akarják akkor nem is van idő egy teljesen újat fejleszteni.
Eleg egyertelmuen megmondta Maroth, hogy vadonatuj design es a RM tette le az asztalra - azaz papiron mar regen keszen volt, csak nem akartak egy rendszeresitest biztosito partner nelkul belevagni. A torony mondjuk egyertlemuen a Lance 2 lesz ott is, szerintem kb ugyanaz, mint a Lynxnelk
FYI szo nem volt 2023-as gyartasrol, az elso protot igerte 2023-ra. Azutan jonnek tesztek a MHnel, utana modositanak, ujabb tesztkor stb, csak azutan indulhat a sorozatgyartas, szerintem 2024 masodik fele korul.

A hibrid hajtás lesz a módosítás, mondjuk azt meg jobb lenne elfelejteni.
Jaj, hagyjatok mar ezt a fogalmatlan nyavogast. Tessek utanaolvasni, nem is kerdeses, merre mozog az iparag a kovetkezo 30-40 evben, ameddig ennek minimum szolgalnia kell majd.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Európai hadiipari nagyhatalom lehet Magyarország?

Végre megmagyarázza a 12 ezer milliárdot: "A magyar haderőfejlesztés 2016-os kezdetekor 12 ezer milliárd forintnál álltak meg a számolásban, amikor arról gondolkoztak, mire lenne szüksége a hadseregnek."

Jó pár éve már, amikor a Jobbik még volt valami, akkor Vonának mondta az egyik amúgy nyugállományú, volt tiszt tanácsadója, hogy kb. mindent rá kellene költeni a seregre, amit eddig elvontak.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 989
113
Ja, hooogyne, persze - ez mondjuk a legbiztosabb modja annak, hogy szarra perelje a KNDS es az RM milliardokat bukjon plusz a hirnevet, hogy lopta az IP-t. :rolleyes: Amugy a leglogikusabb az lenne, ha a Lynxbol emelnenek at minel tobbet, szerintem az is lesz, ugyanolyan mission modul rendszeru lesz stb.

Ez a "rossz viszony" meg egy itteni fogalmatlan mania a forumon, semmi alapja nincs (konkretan 20+ even keresztul ossze akartak olvadni, de nem jott ossze.)


Eleg egyertelmuen megmondta Maroth, hogy vadonatuj design es a RM tette le az asztalra - azaz papiron mar regen keszen volt, csak nem akartak egy rendszeresitest biztosito partner nelkul belevagni. A torony mondjuk egyertlemuen a Lance 2 lesz ott is, szerintem kb ugyanaz, mint a Lynxnelk
FYI szo nem volt 2023-as gyartasrol, az elso protot igerte 2023-ra. Azutan jonnek tesztek a MHnel, utana modositanak, ujabb tesztkor stb, csak azutan indulhat a sorozatgyartas, szerintem 2024 masodik fele korul.


Jaj, hagyjatok mar ezt a fogalmatlan nyavogast. Tessek utanaolvasni, nem is kerdeses, merre mozog az iparag a kovetkezo 30-40 evben, ameddig ennek minimum szolgalnia kell majd.
Mármint az RM fel akarta vásárolni a kmw-t csak a kmw nem szerette volna.

Amúgy 23 ra írtak bemutatót az eszközről és 26-ra a gyártás lehetséges megkezdését.
 
K

kamm

Guest
Mármint az RM fel akarta vásárolni a kmw-t csak a kmw nem szerette volna.
Nem teljesen, ez visszanyulik 15+ evvel ezelőttre, a KMW is benne volt, de aztán nem bírták leboltolni (plusz anno szerintem még szigorúbb lett volna az európai avagy német versenyfelügyelet is.)
Amúgy 23 ra írtak bemutatót az eszközről és 26-ra a gyártás lehetséges megkezdését.
23as protora emlekeztem, a 26 gyártás azért jó sokára elsz még... meddig húzzák még a BTRek? Kibírnak még masik 8 évet (ha 2028-29 bevezetéssel szamolok)...?
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 989
113
Nem teljesen, ez visszanyulik 15+ evvel ezelőttre, a KMW is benne volt, de aztán nem bírták leboltolni (plusz anno szerintem még szigorúbb lett volna az európai avagy német versenyfelügyelet is.)

23as protora emlekeztem, a 26 gyártás azért jó sokára elsz még... meddig húzzák még a BTRek? Kibírnak még masik 8 évet (ha 2028-29 bevezetéssel szamolok)...?
Ha szánnak némi aprópénzt a fenntartásukra igen.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 830
4 750
113
Ez a "rossz viszony" meg egy itteni fogalmatlan mania a forumon, semmi alapja nincs (konkretan 20+ even keresztul ossze akartak olvadni, de nem jott ossze.)

Eleg egyertelmuen megmondta Maroth, hogy vadonatuj design es a RM tette le az asztalra - azaz papiron mar regen keszen volt, csak nem akartak egy rendszeresitest biztosito partner nelkul belevagni. A torony mondjuk egyertlemuen a Lance 2 lesz ott is, szerintem kb ugyanaz, mint a Lynxnelk
FYI szo nem volt 2023-as gyartasrol, az elso protot igerte 2023-ra. Azutan jonnek tesztek a MHnel, utana modositanak, ujabb tesztkor stb, csak azutan indulhat a sorozatgyartas, szerintem 2024 masodik fele korul.


Jaj, hagyjatok mar ezt a fogalmatlan nyavogast. Tessek utanaolvasni, nem is kerdeses, merre mozog az iparag a kovetkezo 30-40 evben, ameddig ennek minimum szolgalnia kell majd.
A RM 2018-ban fel akarta vásárolni a KMW-t, ahol ezt érthetően ellenezték. Ellenlépésként ezért jött létre a KMW-Nexter holding (KNDS). Hogy milyen a viszony a RM és a KMW között jól mutatja amikor a RM preziben a befektető rákérdez a 2 cég viszonyára a válasz: beszélünk..... Ezen túl szerintem a RM Lynx projektje is csípi a KMW szemét, mert az pont a PUMA-val konkurens termék. Nagyon rossz a viszony a 2 cég között, ahol muszály együtműködniük pl. a Leopard MTB gyártás során ott együttműködnek kényszerből, de ahol lehet ott a RM is igyekszik olyan terméket gyártani amiben nincs szükség a KMW-re. A KMW pedig inkább a Nexterrel működik együtt.

Annyit a "vadonatúj design"-ról, hogy a RM saját tervei szerint is 800+ Boxert akar gyártani a következő években. Nem nehéz kitalálni kinek. Többek között nekünk. A "vadonatúj design" 8X8 APC az a Boxer lesz némi módosítással csak kap egy új nevet, hogy az üzletből ki tudja hagyni a RM a KMW-t. A hibrid hajtásról már volt többször szó: én nagyon nagy hibának tartom, hogy mi leszünk a kísérleti nyúl. Egyszerűbb, olcsóbb, megbízhatóbb, gyorsabban gyártható lenne a sima diesel hajtás.
 
K

kamm

Guest
A RM 2018-ban fel akarta vásárolni a KMW-t, ahol ezt érthetően ellenezték. Ellenlépésként ezért jött létre a KMW-Nexter holding (KNDS). Hogy milyen a viszony a RM és a KMW között jól mutatja amikor a RM preziben a befektető rákérdez a 2 cég viszonyára a válasz: beszélünk..... Ezen túl szerintem a RM Lynx projektje is csípi a KMW szemét, mert az pont a PUMA-val konkurens termék. Nagyon rossz a viszony a 2 cég között, ahol muszály együtműködniük pl. a Leopard MTB gyártás során ott együttműködnek kényszerből, de ahol lehet ott a RM is igyekszik olyan terméket gyártani amiben nincs szükség a KMW-re. A KMW pedig inkább a Nexterrel működik együtt.
Ugy 15 evvel vagy lemaradva... mar 2005-2007 kozott is folyamatosan probaltak egyesulni.

Annyit a "vadonatúj design"-ról, hogy a RM saját tervei szerint is 800+ Boxert akar gyártani a következő években. Nem nehéz kitalálni kinek. Többek között nekünk.
Hat eleg nehez kitalalni, mert nekunk deklaraltan egy masik 8x8-at terveznek eppen Marothekkal kozosen. :p
Mindekozben tomegevel megy a Boxer a briteknek meg a BWnek, ami sokkal logikusabb szerintem, plane, hogy a BW folyamatosan vonja majd ki az eloregedett technikait, mindent Pumara meg Boxerre cserelve.

A "vadonatúj design" 8X8 APC az a Boxer lesz némi módosítással csak kap egy új nevet, hogy az üzletből ki tudja hagyni a RM a KMW-t.
Hiaba mondod el ujra es ujra, attol meg az teves elkepzeles marad, hidd el. Az IP, kulonosen az ipari, nem ugy mukodik normalis helyeken, mint esetleg Kerepestarcsa-alson, hogy uj nev alatt lekopizod a masik egyedi termeket es annyi.
Ilyesmiert olyan pert akasztananak a nyakaba a KNDStol, hogy meg a RM is belerokkanna kifizetni a buntetest plusz megtiltanak neki a forgalmazast azonnal.

A hibrid hajtásról már volt többször szó: én nagyon nagy hibának tartom, hogy mi leszünk a kísérleti nyúl. Egyszerűbb, olcsóbb, megbízhatóbb, gyorsabban gyártható lenne a sima diesel hajtás.
Ebbe mar bele sem megyek, pont egyik sem igaz (plane semmikeppen nem olcsobb.)
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 830
4 750
113
Ugy 15 evvel vagy lemaradva... mar 2005-2007 kozott is folyamatosan probaltak egyesulni.


Hat eleg nehez kitalalni, mert nekunk deklaraltan egy masik 8x8-at terveznek eppen Marothekkal kozosen. :p
Mindekozben tomegevel megy a Boxer a briteknek meg a BWnek, ami sokkal logikusabb szerintem, plane, hogy a BW folyamatosan vonja majd ki az eloregedett technikait, mindent Pumara meg Boxerre cserelve.


Hiaba mondod el ujra es ujra, attol meg az teves elkepzeles marad, hidd el. Az IP, kulonosen az ipari, nem ugy mukodik normalis helyeken, mint esetleg Kerepestarcsa-alson, hogy uj nev alatt lekopizod a masik egyedi termeket es annyi.
Ilyesmiert olyan pert akasztananak a nyakaba a KNDStol, hogy meg a RM is belerokkanna kifizetni a buntetest plusz megtiltanak neki a forgalmazast azonnal.


Ebbe mar bele sem megyek, pont egyik sem igaz (plane semmikeppen nem olcsobb.)
Az egyesülés meg az ellenséges felvásárlás az nem pont ugyanaz. De nyilván te jobban tudod mint a RM preziben a RM vezér.
Annak is sok értelme lenne, hogy a Boxer mellett párhuzamosan egy másik APC-t is gyártson a RM. Legalábbis szerinted. Gondolom az eheti 2 napos RM beszállítói konferencián elhangzott 800+ Boxer sem volt elég egyértelmű számodra, főleg úgy hogy semmilyen más 8X8 csillagrombolóról nem volt szó.
 
K

kamm

Guest
Az egyesülés meg az ellenséges felvásárlás az nem pont ugyanaz. De nyilván te jobban tudod mint a RM preziben a RM vezér.
Nyilvan te biztosan jobban erted kulfoldiul es jobban ismered a sajat tortenelmuket, mint a korabeli sajto, azert nem hiszel nekik:


Annak is sok értelme lenne, hogy a Boxer mellett párhuzamosan egy másik APC-t is gyártson a RM.
A Boxert nem ok gyartjak, hanem az Artec, ami egy KMW, nemet RM es holland RM kozos tulajdonu ceg.

A Boxer mellett mindig is gyartotta a sajat Fuchsot, de a szinte KMW-vel kozosen gyartott Puma mellett is eloallt a Lynxszel.

Legalábbis szerinted.
Nem szerintem, ezek tenyek, csak ignoralod oket.

Gondolom az eheti 2 napos RM beszállítói konferencián elhangzott 800+ Boxer sem volt elég egyértelmű számodra, főleg úgy hogy semmilyen más 8X8 csillagrombolóról nem volt szó.
Megegyszer: a Boxer az Artec termeke, a britek 500+ rendeltek es varhatoan meg fognak (es a brit osszeszereles-beszallitas mellett is boven megy majd a nemet anyacegtol hozza), a BW folyamatosan csereli az osszes eloregedo technikajat, a baltiak is valoszinuleg fognak meg rendelni a kovetkezo 6-8 evben, szerintem a hollandok is.

FYI a magyar hibrid 8x8 nem RM sajat, hanem RM Hungary project, raadasul Marothek tettek le hozza a proto fejlesztesi koltsegeit (ahogy emlitette anno, 1-2 jarmu ara kornyeken van, nem egy jelentos osszeg), igy gondolom az IP is megmarad a magyar-nemet RM Hungary kezeben.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 791
113
A Szöszi nagyon nyomul. ;)

Azon dolgozom, hogy védelmi ipari fejlesztések, beruházások jöjjenek Miskolcra és Borsodba is. Palkovics László miniszter úrral még az év elején ennek megfelelően megállapodást kötöttünk. Az, hogy a Rheinmetall beszállítói napján borsodi vállalkozások is részt vehetnek, részben ennek is köszönhető.