A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 823
30 873
113
Lenne egy kérdésem azokhoz, akik járatosak a közgazdaságtanban.
Ha egy országban 2% az infláció és 2% a GDP növekedés, akkor kvázi nins is növekedés?
Hiszen hiába termeltek 2%-kal többet,de a pénz is romlott 2%-ot.
Van reál és nominális GDP. A reál GDP növekedés az konkrétan a termelésben számított növekedés (hány darab volt legyártva), ez inflációtól független. A nominális GDP meg a termelésbeli változás és az infláció hatásából számolt termelésnövekedés pénzben. Pl többet termeltél darabra 2%-kal, és az infláció 2% akkor 2%-os reál és 4%-os nominális GDP növekedésed lesz. Pontosabban 4,04%-os, mert nem összeadod hanem összeszorzod (1,02 x 1,02 = 1,0404). Így pl 1% termeléscsökkenésnél és 4%-os inflációnál a nominális GDP 3%-ot nő, függetlenűl attól, hogy a reál 1%-ot csökkent.
A te példádban ha az infláció 2% és a nominális GDP nőtt 2%-ot akkor ahogy mondod, valójában nem termeltek többet.
 

Lord Gazember

Well-Known Member
2015. március 18.
1 349
2 354
113
Van reál és nominális GDP. A reál GDP növekedés az konkrétan a termelésben számított növekedés (hány darab volt legyártva), ez inflációtól független. A nominális GDP meg a termelésbeli változás és az infláció hatásából számolt termelésnövekedés pénzben. Pl többet termeltél darabra 2%-kal, és az infláció 2% akkor 2%-os reál és 4%-os nominális GDP növekedésed lesz. Pontosabban 4,04%-os, mert nem összeadod hanem összeszorzod (1,02 x 1,02 = 1,0404). Így pl 1% termeléscsökkenésnél és 4%-os inflációnál a nominális GDP 3%-ot nő, függetlenűl attól, hogy a reál 1%-ot csökkent.
A te példádban ha az infláció 2% és a nominális GDP nőtt 2%-ot akkor ahogy mondod, valójában nem termeltek többet.
Miért kell a kettőt összeszorozni?
Így pl 1% termeléscsökkenésnél és 4%-os inflációnál a nominális GDP 3%-ot nő, függetlenűl attól, hogy a reál 1%-ot csökkent.
Igazából, akkor a reál számít nem? A nominális az sak játék a számokkal?
Amikor a tv-ben emlegetik a GDP növekedést, akkor a nominálisra gondolnak?.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 823
30 873
113
A kettőt a pontosság miatt kell összeszorozni, de kis növekedésnél nem lesz számottevő eltérés, így mehet a gyorsabb és egyszerűbb módszer. Tehát 2%+2% (reál+infláció) így kijön a 4% nominális növekedés, de valójában (1 + 2%) x (1 + 2%) vagyis 1,02 x 1,02 = 1,0404 egy 4,04%-os nominális növekedést eredményez. Igen, a reál számít.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 823
30 873
113
Igazából, akkor a reál számít nem? A nominális az sak játék a számokkal?
Amikor a tv-ben emlegetik a GDP növekedést, akkor a nominálisra gondolnak?.
Igen, a reál számít, az mutatja meg, hogy az országban hogyan változott a termelékenység mennyiségre. Azt nem tudom, hogy melyik TV-t nézed, én pl egyiket sem, de ha kicsit is adnak magukra, akkor a reál az amiről adatokat közölnek. És valamilyen szinten mindegyik játék a számokkal, nem tökéletesek ezek a mutatók sem, de azért próbálkoznak. Pl van a PPP GDP ami a vásárlóerőn alapszik és ezzel korrigálják. Pl egy nyugati országban drágább az élet, többet fizetsz lakbérre, kajára, piára, stb. De egy kiló kenyér itt is egy kiló kenyér és ott is, függetlenűl attól, hogy itt 1 euró ott meg mondjuk 2. Többet termelt csak azért mert magasabb az árszínvonal az országában ugyanazzal az 1kg kenyérrel? Nem. És emiatt van egy korrekció amivel a pénzed vásárlóerejét is figyelembe veszik a PPP GDP-nél, nemcsak azt, hogy hány dollárra termeltél. Vagy van a GNP ami a nemzet termelése, mert a GDP a határon belűl megtermelt javak összértéke (egy adott területre vonatkozik), a GNP adott társadalomra, pl beletartozik az is aki kiment angliába mosogatni két diplomával.
 
  • Tetszik
Reactions: Lord Gazember

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 598
113
Valaki foglalkozik crypto pénzzel? Lehet kellene egy forum ezek nek is. De lehet ide is jó lesz?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 823
30 873
113
Valaki foglalkozik crypto pénzzel? Lehet kellene egy forum ezek nek is. De lehet ide is jó lesz?
Az elmult hónapokban egy fellángolás következtében kicsit beleástam magam. Az akkori pár hónap alatt 900-ról 1900-ra felmenő árfolyam keltette fel az érdeklődésemet, utoljára mikor néztem akkor jóval efölött volt. Számomra az egész lufinak néz ki, ami egyszer már beomlott 2700 környékén, de úgy néz ki túl jól megy fel ahoz, hogy egyelőre ki merjenek szállni belőle, szóval a lufi újraéledt és most mégnagyobbra fújják. A bányászatba is belenéztem, de ott a tapasztalatom elég halovány, mindenesetre a kínából rendelt erre dedikált gépekben nem hiszek, mert a másik nulla munkával ha többet keresne a géppel, mint amennyiért el tudja adni akkor nem adná el, ha meg kevesebbet keresne mint amibe kerűl a gép + működtetés akkor én miért venné meg? Naggyából ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 598
113
Én is beszáltam befektetés jelleggel a múlt hónapba, és próbaképpen még két Rx580 kártyával hobbi bányászkodóm is.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 454
11 476
113
http://index.hu/tech/2017/08/29/a_fiuk_a_bitcoinbanyaban_dolgoznak/

Erre a cikkre azt írta a programozó rokonom, hogy:

"...
Hát azért durva.
Már nagyon optimalizálva van, hogy ennyire számít még az is hogy ott épp mennyibe kerül az áram.
A nagymamának biztos nehéz lehet elmagyarázni, hogy miből él a gyerek. :D..."

Előtte egy hónappal még kacérkodott a gondolattal, hogy 1-2 milliót bele invesztál, de tudomásom szerint azóta letett róla...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 823
30 873
113
Én is beszáltam befektetés jelleggel a múlt hónapba, és próbaképpen még két Rx580 kártyával hobbi bányászkodóm is.
Ekkora gamer vagy vagy emiatt szerezted be a kártyákat? Ha így folytatódik akkor a jövőben a videókártya-gyártók szerintem belekezdenek valami nagyon nagyon illegális nagyszabású dologba, hogy a bitcoin iránti kereslet megmaradjon a mostani szinten, mert ez nekik az aranykor, én meg szívok mert a kártyák ára másfélszeresére ment fel.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Én is beszáltam befektetés jelleggel a múlt hónapba, és próbaképpen még két Rx580 kártyával hobbi bányászkodóm is.

Pont amikor a lufi össze fog roskadni?

Most lassítják le az ethereum bányászatot, újabb fork lesz, és a korábbi bányászgépek mennek a piacra, letörve a radeon kártyák árait. Kolléga most szállt ki, én be sem szálltam. (ethereumot tartja még, de a bányászat már nem hozza azt mondta)

Amúgy az egész technikai okokból a pénzt nem tudja leváltani, nem stabil mert nincs mögötte fundamentum, tehát befektetésnek túl spekulatív, az egész körül nagyon sok a csaló, a kereskedő oldalak is eléggé zavarosban halásznak, sok necces dolguk volt. Emellett deflációs jellegű gazdaságot teremtene, ami közgazdaságilag nem jó, valójában nem decentralizált, nem hatákonyabb mintha a központi bank bocsátana ki digitális pénzt, nem elosztott és független, mert kínai magánemberek vannak a jegybank helyett (aki 51%-ot ural a tranzakció elszámolásból, az a tényleges jegybank), ami még rosszabb, mint a jegybank, és kockázatosabb is. Lassúak a tranzakciók. A sorozatos Hard Forko miatt nem is látszik hitelesnek az egész banda. Szar az egész, hosszan tudnám fejtegetni. Balekokat toboroznak, akiknek a hátán meg lehet gazdagodni.

Olvass utána, de én nem javaslom. Inkább nyiss egy tartós befektetési számlát, és minden hónapban tegyél el rá egy kis pénzt, valami közepes, vagy magas kockázatú eszközben. Véleményem szerint jobban megéri. Persze lehet, hogy ezzel maradok le a nagy dologról, de igaziból survivor bias van ezen a témán is, ahogy a sikeres befektetők témáján is.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 598
113
Pont amikor a lufi össze fog roskadni?

Most lassítják le az ethereum bányászatot, újabb fork lesz, és a korábbi bányászgépek mennek a piacra, letörve a radeon kártyák árait. Kolléga most szállt ki, én be sem szálltam. (ethereumot tartja még, de a bányászat már nem hozza azt mondta)

Amúgy az egész technikai okokból a pénzt nem tudja leváltani, nem stabil mert nincs mögötte fundamentum, tehát befektetésnek túl spekulatív, az egész körül nagyon sok a csaló, a kereskedő oldalak is eléggé zavarosban halásznak, sok necces dolguk volt. Emellett deflációs jellegű gazdaságot teremtene, ami közgazdaságilag nem jó, valójában nem decentralizált, nem hatákonyabb mintha a központi bank bocsátana ki digitális pénzt, nem elosztott és független, mert kínai magánemberek vannak a jegybank helyett (aki 51%-ot ural a tranzakció elszámolásból, az a tényleges jegybank), ami még rosszabb, mint a jegybank, és kockázatosabb is. Lassúak a tranzakciók. A sorozatos Hard Forko miatt nem is látszik hitelesnek az egész banda. Szar az egész, hosszan tudnám fejtegetni. Balekokat toboroznak, akiknek a hátán meg lehet gazdagodni.

Olvass utána, de én nem javaslom. Inkább nyiss egy tartós befektetési számlát, és minden hónapban tegyél el rá egy kis pénzt, valami közepes, vagy magas kockázatú eszközben. Véleményem szerint jobban megéri. Persze lehet, hogy ezzel maradok le a nagy dologról, de igaziból survivor bias van ezen a témán is, ahogy a sikeres befektetők témáján is.

Köszi a tanácsot, de inkább megtartóm a nyereséges befektetéseimet, eddig már 130 eur sikerült realizálnom egy honap alat befektetéssel. a két AMD kártyát meg amugy is meg vettem volna csak játékra. Szerintem te is ás bele egy kicsit jobban.:)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Köszi a tanácsot, de inkább megtartóm a nyereséges befektetéseimet, eddig már 130 eur sikerült realizálnom egy honap alat befektetéssel. a két AMD kártyát meg amugy is meg vettem volna csak játékra. Szerintem te is ás bele egy kicsit jobban.:)

Akkor realizáltad, ha ki is vetted, vissza is váltottad valódi pénzre. A részvényen sem nyertél amíg el nem adtad, addig csak az árfolyama olyan, amilyen éppen.
Játékra mondjuk épp az nvidia sokkal jobban adja most, de te tudod. (Nekem AMD-m van, de nem játszom sokat, és a fogyasztás sem számít, mert nem járatom annyit a gépet)

A forkokat azért figyeld, és előtte tedd saját walletbe mindened, mert a "tőzsdék" a fork alatti pénznemduplázódásnál nem adnak mindkét fajtából, a short ügyletek miatti problémák miatt: lehetlen lennne fair módon eljárniuk, így zárják rövidre a dolgot.

Egyébiránt a környezetszennyező mivolta miatt sem támogatom az egészet. A semmit számolgatják sokan, és ez frusztrál. A SETI@HOME-nak is több értelme van ennél...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 598
113
Akkor realizáltad, ha ki is vetted, vissza is váltottad valódi pénzre. A részvényen sem nyertél amíg el nem adtad, addig csak az árfolyama olyan, amilyen éppen.
Játékra mondjuk épp az nvidia sokkal jobban adja most, de te tudod. (Nekem AMD-m van, de nem játszom sokat, és a fogyasztás sem számít, mert nem járatom annyit a gépet)

A forkokat azért figyeld, és előtte tedd saját walletbe mindened, mert a "tőzsdék" a fork alatti pénznemduplázódásnál nem adnak mindkét fajtából, a short ügyletek miatti problémák miatt: lehetlen lennne fair módon eljárniuk, így zárják rövidre a dolgot.

Egyébiránt a környezetszennyező mivolta miatt sem támogatom az egészet. A semmit számolgatják sokan, és ez frusztrál. A SETI@HOME-nak is több értelme van ennél...
Köszi a tanácsokat. Probáldki te is kicsiben 10-20eur nem kerül a regisztráció semmibem. PL: Coinbase, Kraken , Bittrex, Bitfinex, mindegyik megbizható. A rendszer a tranzakciok titkositását, könyvelését, vezetését végzik.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Köszi a tanácsokat. Probáldki te is kicsiben 10-20eur nem kerül a regisztráció semmibem. PL: Coinbase, Kraken , Bittrex, Bitfinex, mindegyik megbizható. A rendszer a tranzakciok titkositását, könyvelését, vezetését végzik.

https://hn.algolia.com/?query=coinbase&sort=byPopularity&prefix&page=0&dateRange=all&type=story

10000$ -ért nem kapta meg a coinjait. Összes felhasználói adat kiszivárgott. Ennyire megbízhatóak a tőzsdék. Maradok a hagyományos dolgoknál, van jó állásom, rendes fizetésem, nem hiszek a "get rich scheme"-ekben.

https://hn.algolia.com/?query=hard fork&sort=byPopularity&prefix=false&page=0&dateRange=all&type=story

Hard fork: ha nem tetszik valami a fejlesztőknek, akkor kiradírozzák a tranzakciót a kiradírozhatatlan tranzakciós naplóból. Ennyire megbízható maga a platform.

Millió dolláros ICO-k: https://hn.algolia.com/?query=hard fork&sort=byPopularity&prefix&page=0&dateRange=all&type=story
Olyanok, mint a százmillió dolláros értékű startupok:
http://index.hu/gazdasag/2017/04/20/ker_startup-almalevet_35_milliard_forint_lesz/
http://index.hu/tech/2017/09/04/ejfekete_nap_virradt_az_okosgyumolcsle-piacra/

Ugyanez meg pepitában. Én nem leszek a balekjuk, és javaslom más se legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 750
2 598
113
https://hn.algolia.com/?query=coinbase&sort=byPopularity&prefix&page=0&dateRange=all&type=story

10000$ -ért nem kapta meg a coinjait. Összes felhasználói adat kiszivárgott. Ennyire megbízhatóak a tőzsdék. Maradok a hagyományos dolgoknál, van jó állásom, rendes fizetésem, nem hiszek a "get rich scheme"-ekben.

https://hn.algolia.com/?query=hard fork&sort=byPopularity&prefix=false&page=0&dateRange=all&type=story

Hard fork: ha nem tetszik valami a fejlesztőknek, akkor kiradírozzák a tranzakciót a kiradírozhatatlan tranzakciós naplóból. Ennyire megbízható maga a platform.

Millió dolláros ICO-k: https://hn.algolia.com/?query=hard fork&sort=byPopularity&prefix&page=0&dateRange=all&type=story
Olyanok, mint a százmillió dolláros értékű startupok:
http://index.hu/gazdasag/2017/04/20/ker_startup-almalevet_35_milliard_forint_lesz/
http://index.hu/tech/2017/09/04/ejfekete_nap_virradt_az_okosgyumolcsle-piacra/

Ugyanez meg pepitában. Én nem leszek a balekjuk, és javaslom más se legyen.

István banki alkalmazót vagy?
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
István banki alkalmazót vagy?

Gondolom devizahitelt is vettél (volna) fel, és aki figyelmeztetett (volna), az kishitű volt, és nem látta (volna) a nagy igazságot, hülye looser (volt/lett volna).

Ha valaki homeopátiával akar rákot gyógyítani, és ennek lehetetlenségére felhívom a figyelmet, akkor pedig csak gyógyszerlobbista/orvos lehetek?
Nem lehet, hogy simán felelősen gondolkozok, és a hurráoptimizmus helyett a felelős mérlegelésre buzdítsak, és a visszásságokra hívjam fel a figyelmet?

Rólad amúgy már lemondtam, csak azért írom ezt ide, nehogy mások is besétáljanak a kelepcébe, halom pénzt költsenek olyan eszközökre, amiktől majd a lufi pukkadásakor töredékáron sutnak szabadulni (de az árukból amúgy is rohamosan veszítenek).

Az eszközök az élettartamuk alatt, ami az intenzív használat miatt legyen 2 év, a garancia, ki kell termeljék a bekerülési költséget, az üzemeltetési költséget (áram), a járulékos infrastruktúra költséget (ház, alaplap, processzor, memória, disk), minderre a befektetés egy hasonló, mondjuk közepes kockázatú megtakarításba rakáskori kamatos kamatját (de legalább az alapkamatot, amit alacsony kockázattal is megkaphattál volna). Ekkor leszel ott, hogy nem veszítettél semmit. Jelenlegi trendeket figyelve erre még van esélyes, de már a profitabilitás határán jár ez a dolog. A befektetett pénzt ha nem veszed ki időben, bízva a deflációban, akkor tudsz majd különösen nagyot bukni. Érdemes a felszerelés bekerülési költségét mielőbb kivenni. Persze aki igazán hinni akar a piramisjátékban, az úgyis inkább még többet fektet be...
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg