Semmi közöd hozzá, de szintén ad hominem kérdéssel válaszolok: Te amúgy egy 16 éves kölyök vagy, aki gyorsan gazdag akar lenni mert olvasta a gamestarban, hogy van ez a bányászás? Már azért is gyanús, mert a helyesírásod, és a központozásod is botrányos.
Folytatom monográfiámat azokhoz az olvasókhoz, akikben felmerül, hogy "kriptopénzt" bányásszanak, és képesek megfontolni dolgokat, a személyes támadás helyett a dolog háttere érdekli őket:
A jelenlegi "kriptopénzek" alapja egy nehéz matematikai probléma megoldása: Manapság hash függvényekben ötközést keresnek. A hash függvény tetszőleges hosszú adatsor ujjlenyomatát képezi fix hosszban. Látható, hogy végtelen sok tetszőleges hosszú adat van, de véges sok fix hosszú. Mi értelme van az egésznek? Az, hogy ezt egyirányú függvénynek gondoljuk, amibe a berakott adat hashát könnyű kiszámolni, de a hasből az eredeti adatot(vagy más azonos hasht eredményező eredeti adatot, hisz végtelen sok ilyen lehet) nem tudunk mondani. Amíg ez igaz, addig hasznosak ezek a függvények a kriptográfiában. Ez egy idealizált dolog, néhány évente, évtizedente valunak ezek el, de a lényeg, hogy gyorsan számolható, nagyon nehezen invertálható, és nagyon hasonló adatra is nagyon más kimenetet adó főggvények kellenek, nagyon hasznosak, akar egy letöltött file sértetlenségének ellenőrzésére is.
A kriptopénzeknél egy köteg tranzakciót egybe csomagolnak (ez a
blokk), ezek mellé rakják az előző köteg tranzakció azonosítóját (ettől blokk-lánc,
blockchain), egy azonosítót, és az egész
hash-ét képzik. Ez valami pszeudo-véltlen szám lesz, azonban ha további ballaszt adatot csomagolnak mögé, akkor a hash megváltozik. Ezt újraszámolva, és egy egyezményes mintával egyezésik ismételve (például első 10 számjegy legyen 0 a hash-ban) az első megfelelőt produkáló ember adatcsomagját (a megfelelő ballaszt a
proof of work - elvégzett munka bizonyítéka) felfűzik a naplóra, és a tranzakciók lezajlottnak tekinthetőek. Ezt kiszámolni drága, ezért a rendszerben ekkor új pénz kerül kibocsájtásra,és a számolásban résztvevők közt elosztásra kerül (gondolom a következő tranzakcióban, ennyire nem mentem bele...). Ez a bányászás.
Ami a hagyományos rendszerben egy hiteles központ bejegyzése lenne, azt most rengeteg energia pazarlásával a semmi számolgatásával csináljuk, egy most még kriptográfiailag megbízható módszerrel (idővel ez gyengül, már csak a gépek fejlődése miatt), azzal a módszerrel, hogy aki először hibázik rá, annak a megoldást mindenki gyorsan ellenőrzi, és ha jó, elhiszi, és elkönyveli hitelesnek. Tömény pazarlás.
Ahhoz, hogy ez működjön, mindenkinek a pénztárcájában ott van a néhány gigabytenyi korábbi tranzakció, ami ugyan névtelen, de számlaszámok vannak, tehát megfelelő apparátussal az "anonim" alakok pénzmozgása nevesíthető, de akár apparátus nélkül is lehet statisztikai elemzéseket csinálni. Amikor egy új blokkot felfűzünk, azt is le kell menteni. A hálózat első érméje óta z összes története a zsebünkben kell legyen. Ez is pazarlás, de az egész rendszernek ez az egyik ígérete, ez a nagyon hiteles mivoltának bizonyítéka. (A forkokról majd később)
Térjünk vissza a hashekhez egy kicsit: remélem már érthető (vagy utána lehet ennyiből nézni), hogy a hashelés kissé önáltatás, amiben a matematikusok, és számítástechnikai mérnökök hinni akarnak. Ezt persze tudják is. Tudta ezt a bitcoin megalkotója is, és tudta, hogy a technika fejlődésével egyre könnyebb lesz a bányászat. Ezért (is?) beépített egy deflációs mechanizmust, ami miatt a bányászat egyre kevesebb bitcoint hoz azonos mennyiségű befektetett energiáért. Ez gyakorlatilag annyit tesz, hogy egyre több számjegynyi nulla kell a hash elején legyen. (vagy ezzel egyenértékűen egyre nagyobb része a mintának előre meghatározott). Belátható, hogy ezzel egyre többet kell próbálgatni, ugyanis a hash függvényt olyan nehéz megfordíthatatlan függvényenk tekintjük, ami gyakorlatilag fix hosszú véletlenszámot ad (ha eltekintünk attól, hogy azonos bemenetre azonos kimenet van, de mivel nem tudjuk egy bemenetre mi a kimenet..), így tehát csökken a valószínűsége, hogy egy véletlenszám a megfelelő mintát tartalmazza, minél hosszabb a minta. Ez a deflációs tulajdonság azonban a valódi pénzként használatot ellehetetleníti, hisz aki a makroökonómia alapjaival tisztában van, az tudja, hogy mennyire pusztító hatású a defláció egy gazdaságra. (Aki nem tudja, nézzen utána.)
Látható, hogy eddig többszörösen pazarló ez a rendszer a központi bankos rendszerhez képest, mi hát az előnye (azon túl, hogy gémerpisti tutira meggazdagszik ebből, és ő lesz a blockchain street farkasa)? Mi akkor a hurráoptimizmus oka? Azt állítják a hívei, hogy:
- anonim (láttuk, hogy ez nem igaz)
- így nincs központi bank, így nincs aki pénzkibocsátást manipulálná (kínában van a bányász kapacits 51%-a. Erre még visszatérek)
- a tranzakciók nem lehet elleheteleníteni (lásd: letiltják a bankkártyád a hatóságok). Ez sem igaz, lásd később az 51%-nál.
- a lezajlott tranzakciók érinthetetlenek (lásd: viszaveszik a pénzt a számládról. Kereskedők biztos jártak már pórül kártyavisszaéléses bűnözők miatt ilyennel). Ez sem igaz, lásd az Ethereum DAO hard fork történetét.
Ha van 51%-nyi kapacitás egy kézen, onnantól az az illető képes a hálózatot befolyásolni: a hálózatban a blockchain töténelme konszenzus alapú. Ha ő mást fűz fel, mint mások, akkor is az övé a hálózat domináns "történelmét" tartalmazó napló, a hálózat kettévált. Így nem csak a kibocsátást, de tranzakciók végrehajtását is felügyelhetik (egyes dolgokat nem válogatnak be az új tranzakciókba), sőt, túlsúlyuk folytán akár vissza is tudnak görgetni tranzakciókat, azt ő történelműket letolva a többiek torkán. Annyit érhetünk el ezzel, hogy egy nemzeti érdekekkel valamelyest együttműködő központi bank helyett kínai magánemberek intézik ezeket a dolgokat a számítógépeiken, áramot pazarolva, (akár titkosszolgálati kapcsolataik utasításai alapján)
https://en.wikipedia.org/wiki/Ethereum#Hard_Forks
Látható, hogy attól, hogy valaki otthon a battlestationjén hasheket számol, amíg isiben van, azzal most játékpénzeket kap, de ez nem lesz a gazdaságunk megreformálása, és ennyiből talán érthető, hogy miért csak az alvilágot és a hinni akarok indexújságírókat, és naív kölyköket mozgatja meg a dolog.
Attól, hogy egy programot futtatni tudunk, amit nem is mi írtunk, nem lesz valahogy sok pénzünk. Ha így lenne, akkor akiknek eleve sok pénzük van, ezt futtatnák már rég.
Piramisjáték az egész.