A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
csak még annyi megjegyzést..már most vannak olyan befektetők akik kilóra veszik meg a panziókat az északi parton...fillérekért..
senki sem huje...mindenki latja mi megy.az egyiknek el kell bocsátania az embert mert nincs pénz, a másiknak meg korlátlanul van pénz...
nagy lopás az egész...állami háttérrel megy ez.

Hagyd már ezt, hogy állami hátszél így, állami hátszél úgy. Mindig a válságban lemennek az árak az ingatlanpiacon. Másrészt meg honnan tudod, hogy aki esetleg eladja az egyik üzletét/befektetését/értéktárgyát nem épp azért adja el, hogy a gyárában ki tudja fizetni a jómunkásembereket, tudja a költségeit fedezni? Aki meg megveszi annak meg lehet, hogy épp ilyen gondja nincs, csak kivette befektetett pénzét (tk.: nagyon sokan vették ki a bankokból kp.-be) és most jó/jobb áron tud vásárolni. Semmi összeesküvés nincs benne.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 392
113
Matolcsy: Aki most nyer, az nagyot nyerhet a versenytársaihoz képest
https://novekedes.hu/mag/matolcsy-gyorgy-eros-a-kockazat-nagy-a-lehetoseg

Néhány gondolatot kivágtam a cikkből.

Drámaian indult a 2020-as évtized, de a következő hét év, sőt az egész évtized is hasonlóan viharos lehet. A hét napsütéses évre következő hét borúsabb év mindig nehezebb, a kockázatok erősebbek, a kihívások nagyobbak. Cserébe a lehetőségek is nagyra nőnek, aki nyer, az nagyot nyerhet versenytársaihoz képest.
  • Az Európai Unió hanyatlása Ázsiához és az angolszász világhoz képest megállíthatatlannak tűnik.
  • A Visegrádi térség és az eurózóna déli csoportja között történelmi helycsere megy végbe.
  • Az új jellegű háborúk innovációs forradalmat hoznak a technológia, a pénz, a kormányzás és a politika terén.
  • Új szövetségi hálók alakulnak ki, megépül az „Övezet és út”, új selyemutak és ázsiai-európai párok állnak össze az új technológiai forradalmak közös megnyerése érdekében.
  • Az nyer, aki elhiszi, hogy eljött a korlátlan erőforrások – adat, energia, pénz - ideje és azokat fenntartható, „zöld” módon használja fel.
Kötelező azzal kezdeni, hogy minden új kockázat új lehetőséget is jelent. Minden fejben dől el, ezért először fejben kell átállni az új gondolkodásra.

Melyek a 2020-as évtized új lehetőségei? Talán a következők:
  • A 2020-as év bizonyosan elindítja az egészségügyi rendszer átalakítását a világban mindenhol, mert ez a világjárványból levont kötelező tanulság. Itthon megérett az egészségügy teljes megújítása, ez is elindul.
  • A mai válság felgyorsítja a döntéshozatalt a gazdaság minden szintjén: sem az egészségügyi válságot kezelni, sem a gazdaságot újraindítani nem lehet a korábbi sebességgel, egyetlen gazdasági szereplőnél sem.
  • A válság és az újraindítás, sőt a nehezebb hét éves szakasz egészének kulcsszereplői az állami intézmények lesznek. Minden állami intézmény új sebességre kapcsol, új menedzsmentek jönnek, új digitális technológiák és zöld gondolkodás.
  • A külföldi működő tőke beruházások a legfejlettebb új technológiákra összpontosítanak, már nem a munkahelyteremtés, hanem a tőkeintenzív pálya versenyképes megépítése
  • Beindul egy jelentős vállalati visszavásárlási hullám, amelynek révén hazai tulajdonba kerül vissza egy sor, korábban külföldi befektetők által lefedett terület
  • Megindul a kifektetési program, amely a magyar gazdaság szereplőit képessé teszi térségi, sőt távolabbi tőkebefektetésekre is. Egy évtized alatt jelentősen közelebb kerülünk az egyensúlyi tőke- és profit-mérleghez, ezzel egy fenntartható fizetési mérleghez.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Igen, várható volt, hogy valamiféle központosított hatalmi struktúra marad a vírus után.
Annyit mondjanak legalább meg, hogy az "Ob's stürmt oder schneit..." vagy a "Föl, föl, ti rabjai a földnek..." kezdetű dalt kezdjem el megtanulni.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 392
113
Ez egy kulcsmondat szerintem,...aki most jól taktikázik az valóban sokat nyerhet.
Az a jó Matolcsyban, hogy nem egy unalmas pénzügyi aktakukac. Jók a könyvei is, meg amiket a kiadója futtat, főleg Huntington.
Nem kell kritikátlanul olvasni, de érdekesek!
Aki karanténban unatkozik, vagy kényszerszabin van, rossz időben ajánlom!
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 994
113
Szerintem lassan visszakívánkozik az 1789-es előtti világ, cirka 200 évet kapott ez a rendszer, elbukó félben van, lassan visszajön a királyságok kora (ha évezredekig bevált)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 081
31 019
113
Igen, várható volt, hogy valamiféle központosított hatalmi struktúra marad a vírus után.
Annyit mondjanak legalább meg, hogy az "Ob's stürmt oder schneit..." vagy a "Föl, föl, ti rabjai a földnek..." kezdetű dalt kezdjem el megtanulni.
Inkább hallgasd meg Mácsai Pál előadásában a Dicsőséges nagyurak című verset
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 652
55 298
113
Igen, várható volt, hogy valamiféle központosított hatalmi struktúra marad a vírus után.
Annyit mondjanak legalább meg, hogy az "Ob's stürmt oder schneit..." vagy a "Föl, föl, ti rabjai a földnek..." kezdetű dalt kezdjem el megtanulni.
Jól illik : Senki nem ért semmit ( Csik Zenekar)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 392
113
Ez még csak portfolio tipp, de érdekes...

A Nemzeti Válságkezelési Alap 2000-4000 milliárd forintra rúghat, célja, hogy a gazdaság motorját képező vállalkozások "átmenetileg lélegeztetőgéphez" jussanak, de nem támogatás/ingyenpénz vagy hitel formájában, hanem befektetés formájában. Vagyis a megsegített hazai cégekben tulajdonossá válik a válságkezelési alap.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...omagjaban-megerkeztek-az-uj-javaslatok-423024
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Az a jó Matolcsyban, hogy nem egy unalmas pénzügyi aktakukac. Jók a könyvei is, meg amiket a kiadója futtat, főleg Huntington.
Nem kell kritikátlanul olvasni, de érdekesek!
Aki karanténban unatkozik, vagy kényszerszabin van, rossz időben ajánlom!

Szerintem ő egy igazi zseni. Ezt elég sokszor bebizonyította már.
Pl. svájci frank hitelek átváltása még mielőtt kilőtt volna az árfolyam, arany bevásárlása az árfolyamrobbanás előtt, MÁP+ bevezetése a tőzsde összeomlása előtt, stb.
 
M

molnibalage

Guest
Ha marad ez a pocsék HUF-EUR árfolyam, akkor milyen hatása lesz ennek a gazdaság rebootjára majd?
Egyáltalán mitől szállt el ennyire? 3-4 éve stabilan 310-315 volt, majd egy év alatt bekúszott a 330-340 sávba és most kilőtt. Miért? Mindenhol lekvárban van a gazdaság, de máshol még tömegesen is halnak az EU-ban az emberek. Itt nem...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Ha marad ez a pocsék HUF-EUR árfolyam, akkor milyen hatása lesz ennek a gazdaság rebootjára majd?
Egyáltalán mitől szállt el ennyire? 3-4 éve stabilan 310-315 volt, majd egy év alatt bekúszott a 330-340 sávba és most kilőtt. Miért? Mindenhol lekvárban van a gazdaság, de máshol még tömegesen is halnak az EU-ban az emberek. Itt nem...

Mert euro-ban adják el a nagyok a cuccaikat...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 392
113
Ha marad ez a pocsék HUF-EUR árfolyam, akkor milyen hatása lesz ennek a gazdaság rebootjára majd?
Egyáltalán mitől szállt el ennyire? 3-4 éve stabilan 310-315 volt, majd egy év alatt bekúszott a 330-340 sávba és most kilőtt. Miért? Mindenhol lekvárban van a gazdaság, de máshol még tömegesen is halnak az EU-ban az emberek. Itt nem...
Már nem 2008 van ( vállalati, lakossagi, állami devizahitelek aránya jelentősen csökkent) , nem nagyon befolyásolja az euro - forint árfolyam a magyar gazdaság teljesítményét. Van akiknek pozitivan hat a forintgyengülés, van akiknek negatívan. Egy esetben lenne minden magyar ember számára érzékelhetőrn negatív hatása, ha megpörgetné az inflációt, azaz elinflálná az utóbbi évek dinamikus béremelkedését. De nem 2-3%-os inflációra gondolok, ami a korábbi évek béremeléseinek természetes hatása, hanem 5-6%-ra vagy még magasabbra. Erre rövid távon kevés az esély, mert leállt a gazdaság, nincs, ami pörgetné az árakat, lásd olaj-, benzinárzuhanás.

Akiknek kedvező a gyenge forint.
Exportra építő cégek, ez Mo-n nagyon jelentős.
Nemzetközi multik, akik az anyacégtől euroban kapják az éves büdzsét.
Külföldre ingázó magyar munkavállalók.
Külföldön dolgozó, de a pénzt hazautaló magyarok.
Határmenti nagy és kiskereskedők a bevásárlóturizmus miatt
Külföldi turizmusra építő szolgáltatószektor, hotelek stb..
EU-s pályázatok nyertesei.
A fentiek miatt növekvő adóbevételeken és a külkereskedelmi mérlegen keresztül a magyar állam.

Akikre negatívan hat
Mki aki külföldről behozott terméket vásárol
Importra építő cégek
Aki külföldre megy nyaralni, de Ft-ban kapja a fizetést.
Akinek maradt még devizahitele (itt van állami hitel is)
Olyan szolgáltatást veszel igénybe ami importtermékekre épül
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 392
113
Ha marad ez a pocsék HUF-EUR árfolyam, akkor milyen hatása lesz ennek a gazdaság rebootjára majd?
Egyáltalán mitől szállt el ennyire? 3-4 éve stabilan 310-315 volt, majd egy év alatt bekúszott a 330-340 sávba és most kilőtt. Miért? Mindenhol lekvárban van a gazdaság, de máshol még tömegesen is halnak az EU-ban az emberek. Itt nem...
Miért gyengül?

Egyrészt a magyar gazdaságpolitika miatt. Rendkívül alacsony tartott jegybanki kamatok az elsődleges oka a forintgyengülésnek. Így pörgetik az alacsony hitekkamatokkal a magyar gazdaságot, illetve az alacsony betétkamatok beruházásra vagy fogyasztásra ösztönzik azt, akinek negtakarítása van. Az állam is alacsonyabb hitekkamatokkal tudja finanszírozni a magasabb leháró hiteleit. Dinamikusan csökken a GDP aranyos adósság.

Minden gazdasági válság esetén a feltörekvő piacok valutái gyengülnek először. Igy most hirtelen 10%-ot gyengült a forint. Válsághelyzetben mki a nagy valutákba és biztos befektetésekbe menekíti a pénzét. Pl. arany.
Ez 2-3 hónap múlva normalizálódhat, ha a Kelet-Európai térségben sok állam nem csuklik össze. Mert a nagykutyák nem nagyon szelektálnak, egy blokként kezelik az egészet. Talán a V4-et picit külön, de ez a jövő zenéje.
Ha a román IMF hitelt követi a horvát, szlovén, bolgár, netán szlovák akkor mindegy mennyire fasza gyerekek lennénk nekünk is sanyi.
Ukrajnát vegyük külön, menthetetlen, csak az amerikai politika tartja még ideig, óráig a felszínen. Ha újra beindul a gazdaság és a V4 újra felpörög, ők adhatják a munkaerőhiány pótlását és a gazdaság tovabbi növekedésének tartalékjai lehetnek. Ez az utóbbi években beindult, de most lesz min. 2-3 év pause.

A lényeg mindettől függetlenül is kemény évek jönnek. Az euroövezet végzetesen belassult. A görögök épphogy lejöttek a szakadék széléről a, turizmus leállásával újra belezuhannak. Ki fogja őket megmenteni, amikor éppen az olaszok is a görög szintre zuhannak? Spanyolország, Portugália is felgyorsul a lejtőn.
Már most látszik, hogy ezt a németek, Benelux és az északi országok nem akarják finanszírozni. Lesz épp elég otthoni gondjuk.
Van rá sansz, ahogy Matolcsy mondta, hogy a Mediterrán térség és a V4 - balti államok 5-10 éven belül helyet cserélnek a politikai gazdasági térképen. De ehhez Németországnak talpon kell maradnia és vhogy be kell indítaniuk a gazdaságot, fellendíteni újra az autóipart. Plusz a Benelux és skandináv térségnek is kell hoznia egy jó közepes eredményt.
A nagy kérdés Franciaország. Macron nagyon próbálkozik, de a sors most rendesen kibacott vele.....kicsit aggódom miattuk miattunk. :)
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ha marad ez a pocsék HUF-EUR árfolyam, akkor milyen hatása lesz ennek a gazdaság rebootjára majd?
Egyáltalán mitől szállt el ennyire? 3-4 éve stabilan 310-315 volt, majd egy év alatt bekúszott a 330-340 sávba és most kilőtt. Miért? Mindenhol lekvárban van a gazdaság, de máshol még tömegesen is halnak az EU-ban az emberek. Itt nem...

Válság idején az összes külföldi befektető menti a pénzét a feltörekvő (ide tartozunk mi is) piacokról, mivel kockázatosabbnak tartanak minket, mint egy USA-t vagy Németországot.
Vagyis a külföldiek gyorsan váltják át forint befektetéseiket euróra, dollárra, emiatt lemegy a forint árfolyama.
Aztán ha majd elül a válság és észreveszik, hogy mégsem mentünk tönkre, akkor ismét elkezdik venni nyakra főre a forintot és valószínűleg erősödni fog.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 652
55 298
113
A gyengèbb forint növeli a nemzetközi versenyképességünket is. Hogy mennyire és milyen âgazatokban, az attól függ, mennyi importra van szüksége az egyes exportâgazatoknak. Igy gyorsan amezögazdasâg hasznot húzhat a gyrngèbb forintból, de külföldi befektetéseknek is kedvezhet. Micsoda okos lépés volt, hogy nem vezettük be az eurót. Igy maradt gazdaságpolitikai mozgâsterünk. Az is jó, hogy a zsiros években igyekeztek a devizatartozâst csökkenteni ill. a belföldi megtakaritâsokra tâmaszkodni. Van ok óvatos optimizmusra! :)